מה יקרה לאג"ח?! נסו לנחש מה יקרה לנפט?!

יניב חברון
יניב חברון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10
יניב חברון
יניב חברון

אחרי יותר משבועיים של הזנחה, אני חוזר לכתוב. בפעם האחרונה הסברתי מדוע רצוי להגדיל את המט"ח בתיק ההשקעות, זה היה קצת לפני החלטת הריבית של בנק ישראל ובעודי מסתמך על שינוי טון מצד בנק ישראל בתגובה לייסוף החד של השקל.

הטון המהוסס והמסויג של בנק ישראל בהודעה, אולי הותיר אותי קצת בהלם וזו הסיבה שעברו קצת יותר משבועיים מאז הפוסט האחרון. לגבי הגדלת המט"ח בתיק- אני חושב שהפוזיציה הזו תוכיח את עצמה בחודשים הקרובים אך, בינתיים אנחנו נצטרך להמתין בסבלנות.

היום אני רוצה לעסוק בדילמה של שחקני האג"ח, אותם משקיעים המסתמכים בד"כ על תהליכי מאקרו מובנים לאורך זמן ונחשבים למשקיעים לטווח ארוך יותר. אל תתבלבלו, מעולם לא חשבתי ששוק האג"ח הוא מקום סולידי יותר (בטח לא עבור שחקנים מקצועיים שעובדים במנופים גבוהים), אך בתקופה הקרובה נראה שכדי לפעול נכון בשוקי האג"ח בעולם, יצטרכו אותם משקיעים לנחש את כיוון הנפט בשבועות הקרובים (ממש לא סולידי וממש לא תהליך מאקרו מובנה).

קריסת מחירי הנפט בעולם גוררת ירידה מחודשת בציפיות האינפלציה בכל העולם. בדומה לקריסה מחירי הנפט ב-2014 (והפעם אולי באופן חד יותר), המשקיעים מעריכים שירידת מחירי הנפט תגרור אחריה התמתנות במחירי סחורות נוספים ותוביל להתמתנות האינפלציה, זאת בנוסף להערכות בדבר האטה גלובלית שגם היא מלבה את מחירי הנפט הנמוכים וממתנת את ציפיות האינפלציה. בפעם הקודמת שקרסו מחירי הנפט בעולם (01/07/14 -16/03/14) תשואות האג"ח בגרמניה ל-10 שנים רשמו ירידה מרמה של 1.249% עד ל-0.278% ותשואות האג"ח האמריקאי ל-10 שנים רשמו ירידה מרמה של 2.516% עד ל-1.976%. בישראל רשמו תשואות האג"ח הארוכות ירידות חדות במיוחד, כאשר ה- 1026 רשם ירידה מרמה של 3.07% עד ל-1.88% וה-5904 רשם ירידה מרמה של 0.71% עד ל-0.02%- .

גם בסיבוב הפרסה של התשואות בעולם כלפי מעלה שאותו הובילו התשואות בגרמניה, היה הנפט שותף פעיל. החל מה-17/03/15 ועד ל-05/06/15 עלה הנפט עד לרמה של 61$ לחבית. בשלב זה התשואות באירופה התחזקו והגיעו עד לרמה של 0.85% (כאשר ב-10/06/15 עמד הנפט על רמה של 58.9, סגרו התשואות ברמה של 0.99%). מלבד הנפט גם שיפור בנתונים באירופה כולל ירידה באבטלה והמשך איתותים לגבי העלאת ריבית בארה"ב תמכו, אך נראה כי העלייה במחירי האנרגיה סיפקה את התפאורה המתאימה למהלך.

אחרי מספר חודשים של עליות התשואות בעולם, הרבה בזכות שיפור באירופה וצפי לעליית ריבית בארה"ב, פתאום הסנטימנט השתנה ושוק האג"ח בעולם מתייצב ואף חוזר לעלות. את הסיבה להתייצבות אפשר לתלות בהאטה בסין, במשבר באירופה ובהתמתנות נתונים בארה"ב, אבל בואו נודה על האמת – העניין הוא הנפט. הקריסה המחודשת במחירי האנרגיה, בזכות ספקולציות לגידול משמעותי בהיצע בעקבות ההסכם עם איראן ושיפור בהיצע בעיראק, התייעלות חברות ועוד, גוררת את ציפיות האינפלציה בעולם שוב כלפי מטה.

החל מה-01/07/15 חזר מחיר הנפט לרדת ותשואות האג"ח בגרמניה רשמו ירידה מרמה של 0.823% עד ל-0.636% (אתמול הצליחו לתקן לרמה של 0.748%) ובארה"ב רשמו התשואות ירידה מרמה של 2.418% עד ל-2.215% (ביומיים האחרונים עלה ל-2.28%). בישראל רשמה התשואה של ה-1026 ירידה מרמה של-2.67% ל- 2.34% והתשואה של ה-5904 רשמה ירידה מרמה של 0.71% לרמה של 0.53% (בדרך גם היה ב0.42%).

התשואות יחזור לעלות עם התיקון במחירי הנפט – תשואות האג"ח בעולם יחזרו לעלות וטרם סיימו את המהלך. הריבית בארה"ב תעלה עוד השנה, אולי יידחה מספטמבר ל-6 שבועות נוספים. האבטלה באירופה תמשיך להשתפר וסין תתייצב בהמשך, הרבה בזכות פעולותיה של הממשל. גם ביפן צפויות פעולות תומכות שיביאו צמיחות נוספות. העניין הוא, שללא רקע מתאים של התייצבות מחירי הנפט ואף תיקון כלפי מעלה, המהלך של עליית תשואות יהיה אנמי אם בכלל. לכן, לפחות עד שמחירי הנפט מוצאים את אותה תחתית חדשה (ואני מאמין שיימצאו), שוק האג"ח יסבול מתנודתיות, אך הוא לא צפוי לרשום הפסדים כבדים. עם שינוי המגמה במחירי הנפט, צפו לחידוש ההפסדים בשוק האג"ח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker