פוסטים אחרונים

מהפיכת הבלוקצ'יין: את המנגינה הזו גם האוזר לא יכול להפסיק

בחודש האחרון מסתמן שגם חברות ותיקות וגדולות יותר צפויות לעשות את צעדיהן הראשונים בתחום, בעיקר אלו שיש להן פחות מה להפסיד, ושהבלוקצ‘יין פותח עבורן הזדמנויות עם פוטנציאל אינסופי

17תגובות

מעל 30 חברות ציבוריות בעולם שינו את האסטרטגיה העסקית שלהן ב-2017, ונכנסו לתחום הבלוקצ‘יין. אל תטעו, כשאני אומר תחום הבלוקצ‘יין אני מתכוון גם למטבעות הווירטואליים המהווים חלק בלתי נפרד מהכלכלה שמאחוריה עומדת הטכנולוגיה פורצת הדרך הזו. ושלא ימכרו לכם סיפורים כמו "אני מאמין בבלוקצ'יין אבל לא מאמין במטבעות".

בחודש האחרון מסתמן שגם חברות ותיקות וגדולות יותר צפויות לעשות את צעדיהן הראשונים בתחום, בעיקר אלו שיש להן פחות מה להפסיד, ושהבלוקצ‘יין פותח עבורן הזדמנויות עם פוטנציאל אינסופי. חברות אלו צפויות לאמץ מודלים מוכרים, שטכנולוגיית הבלוקצ'יין אמורה לשפר ואף לבנות מחדש. מודלים כאלה ניתן למצוא בתחום הנדל"ן, הפיננסים, ההיסטוריה הרפואית, הזכויות בנכסים דיגיטליים, התקשורת המסחר ועוד.

בלוקצ'יין
להמשך הפוסט

כשגוגל תחלק אסימונים: טירוף המטבעות הדיגיטליים רק התחיל

לטכנולוגיית הבלוקצ'יין יש פוטנציאל אמיתי להוביל לשגשוג כלכלי עבור רבים מאזרחי העולם. נסו לחשוב על האסימונים האלו ככסף מזומן שניתן לשלם בעזרתו עבור חופשה או מסעדה, ולהחזיק באמצעותו חתיכה ממשרד בלונדון

50תגובות

השבוע האחרון הוקדש כולו לסיכום 2017, ולפחות בגיזרה הכלכלית הדבר הגדול ביותר שקרה בשנה האחרונה היה ללא ספק שוק המטבעות הדיגיטליים, ששוויו הכולל חצה את החצי טריליון דולר ונפח המסחר היומי שלו כבר הספיק לעבור מדי פעם את זה של וול סטרייט.

רק לפני כמה חודשים עוד היה שוק זה בחסותם הבלעדית של הג‘יקים, או Early Adopters כפי אוהבים לכנות אותם במקומות רבים. לעומת זאת, לאנשי שוק ההון כמוני, שלא לדבר על המשקיע הפשוט, מצאתי את עצמי מתקשה להסביר את הרציונל והפוטנציאל המדהים שעומד מאחורי המהפכה.

מטבע דיגיטלי על רקע שטר דולר
Dado Ruvic/רויטרס
להמשך הפוסט

שותפויות ענק ישנו את מפת המטבעות הדיגיטליים

בכל מה שנוגע לשוק המטבעות הדיגיטליים אנחנו רק בהתחלה והתמונה עדיין רחוקה מלהתבהר ■ גם מי שלא מתלהב מהביטקוין, משבח את טכנולוגיית הבלוקצ'יין שתביא עמה אלפי הזדמנויות השקעה שונות ומגוונות

4תגובות

שוק המטבעות הדיגיטליים עומד לשנות את פניו פעמים רבות בעשור הקרוב, ואם נדמה לכם כבר היום שאתה יודעים כיצד ייראה העתיד, שביטקוין יהיה המטבע הגלובלי, שהכל הונאה אחת שתתפוצץ בסוף, שהרגולטורים יצליחו להרוג אותו - ובכן, אתם טועים!

זה כל כך מוקדם שלאף אחד אין מושג איזה מטבע יהיה דומיננטי, וכיצד תיראה מפת המטבעות הדיגיטליים בעוד 10-5 שנים מהיום. ובכל זאת, כדי להבין עד כמה השוק הזה דינמי ויכול להשתנות בן רגע, אולי כדי לשים לב לענקיות קמעונאות, בנקאות וטכנולוגיה שפוזלות לעבר התחום ומנסות לייצר שיתופי פעולה לביסוס מעמדן במרחב זה בעתיד.

ביטקוין
בלומברג
להמשך הפוסט

אז למה לעזאזל הדולר עדיף על הביטקוין?

כי ממשלת ארה"ב עומדת מאחוריו, אי אפשר לזייף אותו ואפשר למנוע באמצעותו הלבנת כספים - ועוד שבעה מיתוסים שבגללם הדולר דווקא לא עדיף על פני הביטקוין

25תגובות

ב-18 בדצמבר יחלו להיסחר חוזים על הביטקוין, ואם מחיר של 11,000 דולר נראה גבוה, תחשבו מה יקרה במידה וכסף מוסדי "יחליט" להחשף לביטקוין על ידי קניית חוזי לונג. אז בינתיים הביטקוין משמש בעיקר כסחורה להשקעה, למרות שביפן הוא מוכר על ידי הרשויות כמטבע, אבל אף אחד עדיין לא רואה אותו או מטבעות דומים לו מחליפים את הדולר.

10 סיבות למה הדולר יותר טוב מהביטקוין:

מטבע ביטקוין על רקע שטר של דולר
בלומברג
להמשך הפוסט

על אנשים ופרפרים

על פי "תיאוריית הכאוס", במערכות שאינן לינאריות, אפילו שינוי קל שבקלים עשוי להיות בעל השלכות אדירות על מאורעות אחרים, מאוחרים יותר.

3תגובות

אהלן חברים,

את השיחה של היום אני רוצה לפתוח בסיפור קצר, שמעלה לדעתי נקודה חשובה מאוד הנוגעת להתנהגות השווקים הפיננסיים לאורך השנים, ובמיוחד בתקופה של משברים. אבל בואו לא נקדים את המאוחר...

להמשך הפוסט

מרוב דובים לא רואים את היער

שוקי המניות קורסים מתחילת השנה והמנתחים השונים בוחנים עמוק לאחור כדי למצוא מתי בפעם האחרונה ה-S&P 500 ירד ב8% מתחילת השנה ובתוך שבועיים

5תגובות

שוקי המניות קורסים מתחילת השנה והמנתחים השונים בוחנים עמוק לאחור כדי למצוא מתי בפעם האחרונה ה-S&P 500 ירד ב8% מתחילת השנה ובתוך שבועיים. לפחות ע”פ CNBC זה לא קרה כבר 3 עשורים.

לפני שנעסוק בהסתברות למפולת בשוקי המניות, חייבים להזכיר כי חלק מהמדדים המובילים בעולם כבר מצויים בטריטוריה דובית והשאלה היא האם יצליחו לצאת ממנה ממש בקרוב כפי שקרה באוגוסט האחרון.

דב
להמשך הפוסט

למכור? למכור? למכור? או - לקנות? לקנות? לקנות?

השנה טרם נגמרה, אך המשקיעים לא ממש מחכים לראלי וכנראה מתחילים לתכנן כבר את השנה הבאה

תגובות

השנה טרם נגמרה, אך המשקיעים לא ממש מחכים לראלי וכנראה מתחילים לתכנן כבר את השנה הבאה. בסך הכל תשואות מאוד מאכזבות השנה – אירופה עומדת על קצת יותר מ-3%, ארה"ב בטריטוריה שלילית, הודו במינוס 8 ויפן וסין ב-10% כלפי מעלה, אך יש לזכור כי בסין זו תשואה שהושגה לאחר קריסה בשווקים.

כולנו מכירים את ג'ים קרמר מ-CNBC ובאמת קשה להתעלם מדעתו ובכל זאת, נראה שגם הוא הפעם מערבב קצת בין מגמה לתחזית. הפאסימיים כיום לא מזהירים מפני תרחיש אחד לקריסה אלא מהרבה גורמים בעייתיים ובד"כ כשיש הרבה מאוד גורמים, זה נגמר בפאניקה ולא יותר מזה.

להמשך הפוסט

מהפח אל הפחד

בקושי חודש ימים להתאוששות בשווקים ושוב אירועים בלתי תלויים מאיימים להכביד מחדש על השווקים באירופה.

4תגובות

בקושי חודש ימים להתאוששות בשווקים ושוב אירועים בלתי תלויים מאיימים להכביד מחדש על השווקים באירופה.

האירו אומנם חלש, הנפט זול (מה שאמור להשפיע לחיוב), שוק האשראי משתפר ואפילו סין מתייצבת. ואז מגיע פיגוע התופת בפריז ומזכיר לכולם שבאירופה קיים איום חדש על הכלכלה, איום שלצערנו מוכר היטב לישראלים ועונה לשם טרור.

הגרף מתאר את תרומת התיירות לתוצר במדינות אירופה וישראל
להמשך הפוסט

האם ילן באמת חושבת שהיא תעלה את הריבית השנה?! – האמת שכן

בפד מאותתים כי אפשרות להעלאת ריבית עוד השנה תהיה על סדר היום בהחלטת הריבית הקרובה

4תגובות

בפד מאותתים כי אפשרות להעלאת ריבית עוד השנה תהיה על סדר היום בהחלטת הריבית הקרובה והאחרונה לשנה, בחודש דצמבר. בפד, שידרו מסר ניצי אתמול ובכך הנמיכו חששות לגבי סיכונים פיננסיים גלובליים וסיכונים כלכליים על המשק האמריקאי. 

הודעת הריבית של הפד, התייחסה להתמתנות בקצב הצמיחה של התעסוקה. עם זאת, בפד רואים שיפור בהוצאות ובהשקעות של משקי בית ובשוק הנדל"ן. החלטת הריבית באוקטובר התקבלה כמעט בפה אחד, מלבד חבר הפד לאקר מריצ'מונד, שחשב שיש להעלות את ריבית המדיניות המוניטרית כבר בהחלטה הזאת.
 
שני דוחות התעסוקה המאכזבים והתמתנות בחלק מהנתונים הכלכליים בארה"ב בעיקר הייצור, אינם חדשות טובות, אך גם אינם סיבות מספיק חזקות כדי לדחות העלאת ריבית ראשונה בארה"ב, בטח לא אחרי שכל התחזיות להעלאת הריבית המועטה, הונמכו משמעותית במהלך השנה. סך הכל, המסר עבר היטב למשקיעים – הריבית תעלה אך הקצב יהיה מאוד איטי בשנים הקרובות והוא תלוי בהתפתחויות המאקרו כלכליות בעולם ככלל ובארה"ב בפרט.

אי–פי
להמשך הפוסט

המצב הביטחוני והבורסה

לא נחזור מהר כל כך ל-2001-2002 אך זה בעייתי

5תגובות

שוקי המניות בתל אביב חזרו לעלות היום והתעלמו מ-7 פגועים בסוף השבוע האחרון. סך הכל המשקיעים לא מעריכים כי ההידרדרות עשויה להמשיך ובטח לא להוביל לפגיעה משמעותית בצמיחה בישראל. האמת היא שגם אני, קודם כל כאבא לשלוש בנות ובעל משפחה ולאחר מכן ככלכלן בשוק ההון בישראל מקווה מאוד שלא, אבל תחושת הבטן שלי קצת פחות טובה.

מכיוון שאינני פרשן, או מומחה לענייני ביטחון בטח לא פנים, אני לא אנסה להסביר את תחושת הבטן אלא פשוט אלך איתה ואסביר כמה מההשלכות הכלכליות ותמחור הנכסים שעשויות להתרחש במקרה של הידרדרות.

להמשך הפוסט

מה אפשר לעשות עם 5 מיליארד ש"ח

6תגובות

אינני נוהג לעלות על הדף נושאים פופוליסטיים, בטח שלא מכתבים אישיים או המלצות וביקורות על תפקודם של אחרים. סך הכל אני עובד בתעשיית שוק ההון ומשתדל להתמקד בעשיית תשואות בלבד.

למרות הכלל הזה, הפעם מצאתי את עצמי שלא יכול להתאפק- כיצד יכול להיות ששר האוצר, שאת רוב הונו הפוליטי עשה בזכות רפורמה כוללת שהובילה את שוק התקשורת לתחרות מחירים שספק אם נראתה כמוה בישראל, מחליט לבחור בדרך הקלה ביותר והכושלת ביותר של הפחתת מע"מ כדי להוריד מחירים עבור הצרכן?!

אוליבייה פיטוסי
להמשך הפוסט

אף אחד לא באמת יודע

8תגובות

את הפוסט הזה החלטתי לכתוב אחרי אינספור שיחות עם "אנשי גברת כהן מחדרה" הניזונים בעיקר מעצות "קרובים" וכתובים בעיתונות הכלכלית המקומית.  

את השבוע האחרון ביליתי בחופשה משפחתית במדינה אחרת שקרסה, ובין מרדף למרדף אחר בנותיי הקטנות נאלצתי לענות לטלפונים מודאגים מהארץ ולעקוב אחר חדשות באינטרנט (שהיה מאוד איטי!!!!!!). מצד אחד, אני יכול להצטער על כך שלא הייתי מחובר לשווקים 24/7, אך מצד שני, בעשור האחרון למדתי שלפחות בתחילת אירועים כאלה עדיף להיות מרוחק, ככה עושים פחות טעויות. 

להמשך הפוסט

נראה שהסינים מאבדים קצת את הסבלנות

4תגובות

המהלכים של הממשל הסיני נראים בדרך כלל הגיוניים עם אופק ארוך טווח ותכנון אסטרטגי כולל. היד המכוונת במשק, הכוללת 18% מאוכלוסיית העולם, צריכה לעיתים לבצע התאמות ותיקונים ובכל זאת, קשה שלא להתפעל.

למרות זאת אם מחברים את רצף ההחלטות בשנה האחרונה, קשה שלא לתהות האם הממשל הסיני מאבד סבלנות?! האם הוא עושה טעויות הנובעות מחיפזון? האם הוא לא עסוק מידי בכיבוי שריפות ופחות בתכנון?

להמשך הפוסט

מה יקרה לאג"ח?! נסו לנחש מה יקרה לנפט?!

8תגובות

אחרי יותר משבועיים של הזנחה, אני חוזר לכתוב. בפעם האחרונה הסברתי מדוע רצוי להגדיל את המט"ח בתיק ההשקעות, זה היה קצת לפני החלטת הריבית של בנק ישראל ובעודי מסתמך על שינוי טון מצד בנק ישראל בתגובה לייסוף החד של השקל.

הטון המהוסס והמסויג של בנק ישראל בהודעה, אולי הותיר אותי קצת בהלם וזו הסיבה שעברו קצת יותר משבועיים מאז הפוסט האחרון. לגבי הגדלת המט"ח בתיק- אני חושב שהפוזיציה הזו תוכיח את עצמה בחודשים הקרובים אך, בינתיים אנחנו נצטרך להמתין בסבלנות.

להמשך הפוסט

למה לי מט"ח עכשיו...

9תגובות

אחת ההמלצות הפחות אהובות עליי היא קניה/מכירה של מט"ח. אמנם אני משתמש בה לעיתים נדירות ובכל זאת בכל פעם שאני עושה זאת, מקש ה-Backspace לא מפסיק לתפקד.

ביום שני הקרוב צפויה החלטת ריבית ראשונה של בנק ישראל מאז מסיבת העיתונאים במסגרת החלטת הריבית הקודמת שהציתה אש בשוק המט"ח (והאג"ח). בהצהרה שפרסמה אז הנגידה, אפשר היה למצוא מספר איתותים לחשיבה על עיתוי העלאת הריבית בעתיד ולא על הפחתת הריבית. התוצאה כמובן היתה האצה בייסוף של השקל. אחרי הצלילה של השער הנומינלי האפקטיבי (מה שרובינו מכנים סל המטבעות) מול השקל לרמת שפל שלא נראתה מאז שנות ה-90, עולה השאלה המתבקשת- האם זה הסוף?  אכן שאלה מתבקשת אבל אם תרשו לי, גם שאלה מטופשת שכן ללא נתונים והנחות נוספות, איך אפשר לדעת מתי זה הסוף... האם זה הסוף לחודש הקרוב, האם זה הסוף לרבעון הקרוב או לשנה הקרובה. האם זה הסוף בתנאים הקיימים או בכל תנאי בשוק המקומי והגלובלי.

להמשך הפוסט