מה הערים והרשויות המקומיות יכולות לעשות עבור הציבור בזמן הקורונה?

היכולת לתמוך אינה בידי הממשלה בלבד: לערים ולרשויות המקומיות יש תפקיד משמעותי בסיוע לעסקים ולתושבים בהתמודדות עם המשבר והפגיעה הכלכלית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירושלים תחת משבר הקורונה. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: אוהד צויגנברג

ההשלכות הכלכליות של נגיף הקורונה מורגשות היטב בכל מקום וגם בישראל; סגירת מקומות עבודה וקריסת עסקים שהביאו לאבטלה גבוהה, כנראה אתנו להישאר גם לאחר שהחיסון לנגיף הקורונה יימצא. על מנת להתמודד עם השלכות אלה, מדינות שונות מגבשות אסטרטגיות ותוכניות כלכליות לסיוע לעסקים ולמובטלים.

מעבר לוויכוחים על יעילות הכלים המוצעים, נראה כי ההחלטות המשמעותיות על מגוון כלי המדיניות שמופעלים מתקבלות ברמת השלטון המרכזי. כלומר, המדינה והממשלה הן הגורמים המשמעותיים, הן ברמת קבלות ההחלטות על סוג הכלים שיופעלו והיקף התקציב שיוקצה להתמודד עם המשבר, והן ברמת ההוצאה לפועל של מימוש הזכויות לשימוש בכלים אלה.

ואולם, מסקירת כלי המדיניות המופעלים ברחבי העולם בעת משבר הקורונה נראה כי גם לערים ולרשויות המקומיות יש תפקיד משמעותי בסיוע לעסקים ולתושבים בהתמודדות עם המשבר והפגיעה הכלכלית.

תל אביב בימי קורונה (אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: AMIR COHEN/רויטרס

ערים שונות ברחבי העולם פועלות למען התושבים שלהן. זה בא לידי ביטוי בסיוע ישיר באמצעות העמדת משאבים כספיים נוספים לתמיכה בתושבים ובעסקים, וכן באמצעות סיוע עקיף בהנגשת מידע. נכון, ישנן ערים עשירות יותר, שיכולות להעמיד משאבים נוספים עבור תושבים ועסקים בתחום שיפוטן, אבל יש צעדים נוספים שגם רשויות מבוססות פחות יכולות להפעיל ובכך לסייע רבות בהתמודדות עם המשבר.

מה העיר שלך יכולה לעשות למענך?

הקו העיקרי המנחה ערים ורשויות מקומיות בעולם ואינו דורש תקציבים משמעותיים הוא הסיוע שמתווך בין משרדי הממשלה ולבין התושבים. כלומר, סיוע בהתנהלות מול הגופים המקנים את ההטבות בתקופה זאת. כך למשל, סיוע לתושב הזכאי לאבטלה מול משרד הביטוח הלאומי או סיוע לעסקים בקבלת הלוואה המקרן בערבות המדינה, עשויים לסייע לתושבים רבים יותר לקבל את העזרה לה הם זקוקים בתקופה זאת. 

הצעד הראשון והבסיסי אותו נקטו רשויות וערים בעולם הוא הנחות ודחיית תשלומים - כדוגמת תשלומי ארנונה ומים. היות ובתקופה הזו עסקים רבים אינם יכולים להמשיך לפעול, יש מקום לערים ולרשויות מקומיות להורות על דחיית תשלומי מיסים עירוניים ואף לשקול ביטול תשלומים אלה לתקופה זאת ככל שהדבר מתאפשר. כך ערים ברחבי העולם זה מכבר הורו על דחיית תשלומים לעסקים ולדיירים מובטלים תוך הבנת הסיטואציה שנוצרה.

ימי קורונה בתל אביב (למצולמים אין קשר לנאמר, אילוסטרציה)צילום: AMIR COHEN / REUTERS

מעבר לצעד מתבקש זה, יש כלים נוספים בידי ערים ורשויות מקומיות שאינם דורשים בהכרח הגדלת משאבים. למשל, הנגשת מידע על זכויות ותמיכה שהעסקים והתושבים זכאים לקבל. היות והמדיניות בתקופה זאת משתנה לעתים תכופות, ומענקים והלוואות מאושרים בכפיפות לעמידה בתנאים מסוימים הדורשים התמודדות עם ביורוקרטיה אינסופית, ערים יכולות לסייע בהנגשת המידע הרלוונטי וסיוע במיצוי הזכויות. הן יכולות להסיט כוח אדם במחלקות לא פעילות כדי לסיוע במימוש זכויות אלה. דבר זה יכול לבוא לידי ביטוי בהנגשת וחשיפת המידע אונליין, בייעוץ וליווי של אנשי הרשות בהבנת הזכויות וכן, בסיוע בפועל בהגשת הטפסים והתנהלות מול משרדי הממשלה הרלוונטיים.  

דוגמה לכלים אחרים שיש בידי ערים להעמיד לטובת עסקים ותושבים הוא לאפשר שימוש חינמי בפלטפורמות של העירייה, כדוגמת פלטפורמות לשיווק עסקים ולגיוס תרומות. כך לדוגמה, ערים בעולם כדוגמת לונדון, מאפשרות לעסקים להשתמש בפלטפורמות של העירייה לגיוס תרומות ומקצה משאבי שיווק לעודד צריכה ותשלומים מראש על שירותים לעסקים.

בנוסף, ערים יכולות לסייע במימון אלטרנטיבות לשיווק והיערכות למכירות אונליין באמצעות סיוע לעסקים בהקמת אתרי אינטרנט למכירות או סיוע בהקמה וסבסוד של ערוצי משלוחים עבור עסקים קטנים ובינוניים.

קל לפטור את השלטון המקומי מהאחריות לסיוע לעסקים ולתושבים בתואנת אוזלת היד והתקציבים של רשויות וערים בישראל אבל נראה שגם הן יכולות ללמוד ממקומות אחרים בעולם, כיצד לנצל ולהסיט משאבים קיימים לטובת התמודדות עם המשבר הנוכחי.

ימית נפתלי | לא סופרת

כלכלנית, חוקרת מדיניות ויועצת אסטרטגית, וראש תחום כלכלה ומחקר בינלאומי במכון ירושלים למחקרי מדיניות.

בעברה אנליסטית וכלכלנית בשוק הפרטי ובמשרדי ממשלה, יועצת אסטרטגית למנהל המינהל לשלטון מקומי במשרד הפנים ויועצת חדשנות למפעלים וחברות בתעשייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker