למרות הביקורות: הבשורה האמיתית בתוכנית הכלכלית של העבודה-גשר

במדינות אחרות בעולם מבנה מערכת המסים הוא שאלה שלעתים קרובות מהווה שיקול מכריע במערכת הבחירות, אך בישראל היא מתעוררת רק בעקיפין ורק מתוך יעד הגירעון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמיר פרץ ואורלי לוי אבקסיסצילום: אבישג שאר-ישוב

התוכנית הכלכלית של עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס זוכה לביקורות רבות, אבל יש בתוכנית בשורה חשובה למשק הישראלי.

התרומה משמעותית ביותר של התוכנית הכלכלית המוצעת היא בהסטת מהות הדיון הציבורי בהתייחס למערכת המס בישראל. עד כה, שאלת המסים, במיוחד לאור הבחירות המתקרבות, עסקה בהורדת או בהעלאת מסים, במקום לדבר על חלוקת נטל המס בחברה הישראלית. בעוד במדינות אחרות בעולם מבנה מערכת המסים הוא שאלה שלעתים קרובות מהווה שיקול מכריע במערכת הבחירות, בישראל היא מתעוררת רק בעקיפין ורק מתוך יעד הגירעון.

התוכנית מתייחסת למצבה הפיסקלי הנוכחי של הממשלה ולחריגה הצפויה בגירעון התקציבי, ומציעה מקורות מימון הטמונים בגישה חדשנית שתשנה את המבנה הקיים של מערכת המסים בישראל.

מקור המימון הראשון מתייחס להעלאת המס על הכנסה ל-57% על הכנסה של 54-44 אלף שקל בחודש ול-65% על הכנסה של יותר מ-54 אלף שקל בחודש. המקור השני מתייחס למס על רווחי הון, כמו מכירת מניות והכנסות משכר דירה, ומוצע כי זה יושווה למס על הכנסות מעבודה - ופה הבשורה הגדולה שתקדם את ישראל לצמצום פערים חברתיים וקידום שוויון.

להצעה הזאת יש תמיכה בקרב מומחים ובעלי עניין העוסקים במערכת המסים. מוקדם יותר השנה, במרכז Tax justice שבמכללה למינהל נערך שולחן עגול עם מומחים ובעלי עניין שונים בנושא מדיניות המס בישראל. בשולחן העגול השתתפו נציגי קרנות פרטיות, משרדי עורכי דין ורואי חשבון פרטיים, נציגי רשות המסים ונציגים מהאקדמיה.

אחת התובנות שעלו היא כי יזמים וגורמים רבים מצדיקים ואף מחייבים קיום מס רווחי הון על רווחים מהשקעות בנכסים פיננסיים, ובראשם הצורך שלא להפלות לטובה רווחים מפעילות פיננסית לעומת הכנסות מעבודה, או רווחים המושגים מהשקעות ריאליות. עוד נקודה שעלתה בדיון היא כי נכסים לא ממוסים מספיק, וכי חשוב שחיוב המס יחושב בהתאם לכמה הפרט השווה. כלומר, ככל שיש לך יותר אתה משלם יותר.

כמו כן, אחת הסוגיות שעולה ושדורשת התייחסות בהקשר של מערכת המסים בישראל, וראוי שיעסקו בה פוליטיקאים ומקבלי החלטות, היא נטל המס המוטל על היחידים. המס על הכנסות מעבודה כבד יותר לעומת מס חברות ומס רווחי הון. באמצעות העלאת המס על רווחי הון תוכל הממשלה לתקן את העיוות הקיים ולהקל את הנטל שמוטל על יחידים.

ראוי שפוליטיקאים יתייחסו למבנה מערכת המסים בישראל, שכן למדיניות מס יש חשיבות גדולה והשפעה ישירה על שוויון חברתי. חלק מהמדינות בעולם מבינות כי ישנו מקום להעלות את המסים הישירים (מלבד מס החברות) על חשבון המסים העקיפים, מכיוון שהמהלך יתרום לרמת השוויון במשק ולא יפגע בצמיחה. כדאי שגם מדינת ישראל תצטרף לקבוצת המדינות האלו ותשפר את העיוותים הקיימים במערכת המסים הנוכחית.

ימית נפתלי | לא סופרת

כלכלנית, חוקרת מדיניות ויועצת אסטרטגית, וראש תחום כלכלה ומחקר בינלאומי במכון ירושלים למחקרי מדיניות.

בעברה אנליסטית וכלכלנית בשוק הפרטי ובמשרדי ממשלה, יועצת אסטרטגית למנהל המינהל לשלטון מקומי במשרד הפנים ויועצת חדשנות למפעלים וחברות בתעשייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker