תפסיקו לנחש איך ייראה שוק העבודה בעתיד - ותתחילו להתכונן

אחת הביקורות על הכשרה מקצועית בבתי ספר תיכון ובכלל היא חוסר רלוונטיות לצורכי המעסיקים ולתנאי השוק המשתנים. כשאנחנו מדברים על עולם תעסוקה משתנה והיעלמות של משרות, חשוב מאוד להקנות לצעירים מיומנויות עסקיות וכלים להבנת מציאות עסקית משתנה

ימית נפתלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: מגד גוזני
ימית נפתלי

לאחרונה יותר מדינות ורשויות מקומיות מדברות על המהפכה התעשייתית הרביעית, שינויים בעולם התעסוקה שיבואו לידי ביטוי בשינוי והיעלמות של משרות עקב מיכון ואוטומציה. כמו כן, צצות תחזיות על משרות חדשות שעתידות להיווצר בעקבות השינויים האלו, והנה לדוגמה, רק לפני כמה שבועות פורסם על הקמת בית ספר חדש של מכון פילת המציע הכשרה למקצועות העתידניים האלו.

אבל ככל שמעמיקים בקריאת הספרות המקצועית שקיימת בתחום, בתחזיות של הבנק העולמי וחברות ייעוץ אחרות, נראה כי רב הנסתר על הידוע. התחזיות לתחומי עיסוק משתנים מותאמות לשינויים שאנו כבר מבחינים בהם בשוק התעסוקה, אבל תחזיות המבקשות לחזות את המקצועות וההכשרה המדויקת שתידרש לעובדים בעתיד מפספסות את העיקר.

הדרך הנכונה להתמודד עם השינויים האלו, מעבר להשקעה בכישורי ליבה כגון מקצועות המתמטיקה והאנגלית, היא להגמיש את מנגנון הלמידה וההכשרה ולהקנות כישורים גנריים חוצי מקצועות. אחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות שילוב חדשנות ויזמות במודלים קיימים של הכשרה מקצועית.

אחת הביקורות על הכשרה מקצועית בבתי ספר תיכון ובכלל היא חוסר רלוונטיות לצורכי המעסיקים ולתנאי השוק המשתנים. כשאנחנו מדברים על עולם תעסוקה משתנה והיעלמות של משרות, חשוב מאוד להקנות לצעירים מיומנויות עסקיות וכלים להבנת מציאות עסקית משתנה, בנוסף לכישורי וידע המקצוע המסוים שאותו הם לומדים. כלומר, את המיומנויות העסקיות הנלמדות, יוכלו התלמידים ליישם בכל תחום אחר שאליו יבחרו לפנות ולא רק בעולם המקצועי שאליו הוכשרו.

דוגמה מוצלחת לכך אפשר לראות בפרויקט "שותפים". במסגרת התוכנית, מקבלים התלמידים ומנהלי בית הספר ייעוץ של מומחים המלווים אותם בהקמת עסק עם מודל עסקי המייצר רווחים. בכל אחד מבתי הספר המשתתפים, מוקם עסק שבו החניכים צוברים ניסיון תעסוקתי משמעותי בעבודה בליבת המקצוע אותו הם לומדים, ובנוסף החניכים נהפכים לשותפים בהפעלת העסק, מקבלים החלטות משותפות בנוגע לאופן ניהול העסק ואף לוקחים על עצמם תפקידים ניהוליים. הפרויקט הוא יוזמה משותפת של האגף להכשרה מקצועית במשרד העבודה ועמותת אשלים, ומופעלת על ידי עמותת דרור בתי חינוך. התוכנית נמצאת בשנת הלימודים השלישית לפיילוט ומונה כיום 9 בתי ספר מקצועיים ברחבי הארץ במגזר היהודי ובמגזר הערבי.

ראובן פאטר, מנהל התוכנית, הסביר כי היא מעניקה הזדמנות לתעסוקה בליבת המקצוע במסגרת עבודה שוטפת בשכר, המתבצעת בעסק שבין כותלי בית הספר, עבור לקוחות אמיתיים ומשלמים. וכן מקנה התנסות בתהליך יזמות וחדשנות במהלך כיתה י', שסופו ביצירת שירות או מוצר חדש והתנסות בניהול שוטף של עסק.

הפרויקט נועד להעניק לנערים ונערות הכשרה עסקית מעשית וכלים לפתיחת עסק ולפיתוח מוצרים. כלומר, מעבר לכישורים המקצועיים שהתלמידים רוכשים בבית הספר דוגמת נגרות או מכונאות רכב, הם מקבלים כלים וליווי מקצועי בהקמת עסק שבו יוכלו לייצר באמצעות הכישורים שלהם ערך אמיתי.

חן לב, המפתח העסקי של התוכנית, הדגיש את החשיבות של התוכנית במיוחד לאור אי הוודאות בעולם התעסוקה העתידי: "שוק העבודה המשתנה מצריך מהבוגרים לעתיד מיומניות רבות יותר מבעבר החורגות מתחום המקצוע עצמו: יכולות יזמות וחדשנות, הבנה שיווקית, יכולות מכירה ותקשורת ישירה עם לקוחות, הגדרה בהירה של מוצר או שירות, זיהוי קהל יעד, יצירת בידול ועוד. התוכנית נועדה, בין היתר, לתת מענה לכך".

תוכניות מסוג זה הן דוגמה טובה ליוזמות וכלים שראוי שהמגזר הציבורי ישכיל להפנים לתוך מערכות ההכשרה המקצועית הקיימות. פרויקטים מסוג זה עשויים להביא להצלחתו של הדור הצעיר לייצר תעסוקה בעולם בו משרות משתנות ונעלמות, בסבירות גבוהה יותר מאשר לנחש איך יראה בעוד כ-15 שנה מקצוע מסוים.

ימית נפתלי | לא סופרת

כלכלנית, חוקרת מדיניות ויועצת אסטרטגית, וראש תחום כלכלה ומחקר בינלאומי במכון ירושלים למחקרי מדיניות.

בעברה אנליסטית וכלכלנית בשוק הפרטי ובמשרדי ממשלה, יועצת אסטרטגית למנהל המינהל לשלטון מקומי במשרד הפנים ויועצת חדשנות למפעלים וחברות בתעשייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker