בקרוב נהפוך לציון: מאגר נתוני האשראי יוצא לדרך - ואין מי שיגן על האוכלוסיות החלשות

איך ייתכן שמשתמשים בנתונים אישיים היסטוריים של פרטים, במטרה לתת לנו ציון שישפיע על המחירים שנשלם על דבר שנצרוך בעתיד, מבלי להגיד לנו מהו האופן שבו ישתמשו בנתונים אלו?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: Getty Images IL

בעוד כשבוע צפוי מאגר נתוני האשראי להיכנס לתוקף. המאגר הזה יתבסס על מידע שנאסף לגבי כל אחת מאתנו החל ממאי 2016 ממקורות מידע בנקאיים וחברות כרטיסי אשראי; וכן נתונים מבנק הדואר, ממדור מושכי שיקים ללא כיסוי בבנק ישראל, לשכות ההוצאה לפועל והכונס הרשמי לתקופה שמתחילה ב-31 אוגוסט 2018.

איך ייתכן שנבנה מאגר מידע מקיף מסוג זה, הכולל נתונים רגישים על כל אחד ואחת מאתנו, ואנחנו נשארים בלי שום מושג על איזה מידע ונתונים בדיוק נאספים? במיוחד כשהמידע הזה יהיה נגיש לחברות אשראי ובנקים ללא פיקוח.

צילום:

מעבר לזה, איך ייתכן שמשתמשים בנתונים אישיים היסטוריים של פרטים, במטרה לתת לנו ציון שישפיע על המחירים שנשלם על דבר שנצרוך בעתיד, מבלי להגיד לנו מהו האופן שבו ישתמשו בנתונים אלו? איך הנוסחה הזאת, שתוצאתה מספר, מחושבת בכלל?

ואז נשאלת השאלה איפה אנשי הציבור, הפוליטיקאים שיעמדו להגן עלינו? איך אף פוליטיקאי, גם לא החברתיים שביניהם, פועלים בכדי למנוע מהלך זה, או לפחות להפוך אותו לשקוף? הרי מדובר במידע רגיש שלא ברור איך ייעשה בו שימוש, והוא יהיה נגיש לגורמים ממסדיים חזקים מן הבית ומן החוץ. בנוסף, להפעלת מאגר כזה עשויה להיות פגיעה בלתי הפיכה על ציבור רחב, שתמנע מאנשים שהתקשו בהחזרת הלוואה לצאת ממעגל העוני ותדחוף אותם לערוצים אחרים לקבלת אשראי במחיר גבוה, ולפיכך תיצור אפליית מחירים לא הוגנת.

לדבר הזה משמעות מהפכנית על חיינו. כנראה שפחות על האנשים המבוססים ביותר בינינו, עם משכורת סדירה וחסכונות, אלו לא ייפגעו ממהלך זה. מה גם שלא בטוח שמצבם לא ישתפר בעקבות המהלך הזה.

המנגנון המוצע לחישוב ציון האשראי הוא קשיח, יחושב על פני מספר שנים על בסיס נתונים ונוסחה שאינם שקופים לציבור. למעשה כל הבקשות שלנו לאשראי עכשיו תלויות בציון אחד. ייתכן שהציון הזה יחושב על בסיס טעיות טכניות, לדוגמה: שיק שחזר בגלל חתימה קצת שונה, וזאת עשויה להשפיע על הציון הזה. במידה ונעשתה טעות, כנראה שלא נדע עליה, וחובת ההוכחה תהיה על הפרט.

צילום:

כיום, כשאדם פונה לקבל אשראי, הוא ימצא פקיד שעומד מולו, שאליו מביאים את המסמכים המבוקשים, תלושי  משכורת, תדפיסי עובר ושב של חשבון הבנק כמה חודשים אחורה, יש משא ומתן על מחיר האשראי אל מול נתונים שברור לפרט מה הם, והוא אף יכול להסביר אותם. אבל כשמדובר בציון, שאין לאף אחד מושג איך הוא יחושב, לא נוכל לשאת ולתת, נידרש לחפור בנבכי הנוסחה ולערער על כך דרך מערכות ביורוקרטיות קשיחות ואטומות. וזה כנראה יהיה הרבה יותר קשה מלקרוא את דו"ח הפנסיה שנשלח אלינו אחת לרבעון.

הציפייה כי בתוך פרק זמן קצר מערכת נתוני אשראי תגביר את התחרות בתחום האשראי, ויהיה בכוחה לשנות באופן משמעותי את כללי המשחק, מוטלת בספק. סביר להניח שהבנקים וגופי אשראי אחרים יתיישרו לפי ציון האשראי של הלקוח, ולא יציעו הצעות ערך משתלמות עבורו. נראה כי בכלי הזה יש בכדי לסייע לגופים אלו בלבד.

אז אולי הציפייה שפוליטיקאים ינסו לעצור את המהלך היא מוגזמת, אבל מה עם לנסות ולמזער את הסכנות הכרוכות במהלך זה? להתחיל בחשיפת אופן חישוב הנוסחה לכל המושפעים מהדבר, ובמקביל לפתח כלים שיתנו מענה לאוכלוסיות שנדחו על ידי האלגוריתם.

ימית נפתלי | לא סופרת

כלכלנית, חוקרת מדיניות ויועצת אסטרטגית, וראש תחום כלכלה ומחקר בינלאומי במכון ירושלים למחקרי מדיניות.

בעברה אנליסטית וכלכלנית בשוק הפרטי ובמשרדי ממשלה, יועצת אסטרטגית למנהל המינהל לשלטון מקומי במשרד הפנים ויועצת חדשנות למפעלים וחברות בתעשייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker