ראש הממשלה טוען שאי השוויון מצטמצם. הצחקתם אותי - לא סופרת - הבלוג של ימית נפתלי - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ראש הממשלה טוען שאי השוויון מצטמצם. הצחקתם אותי

מדד ג'יני להכנסה פנויה עומד על 0.34 בישראל, וכיוון שלאחרונה ראש הממשלה טורח להשוות את ישראל לצרפת בהקשר של ניצני המחאה החברתית, אז בצרפת מדד ג'יני עומד על 0.29. כלומר, אי השוויון בישראל גדול יותר מבצרפת

13תגובות
ראש הממשלה בנימין נתניהו
אמיל סלמן

בנימין נתניהו, ראש הממשלה, טורח מעל לכל במה להדגיש את המאמצים שהממשלה משקיעה בעשורים האחרונים על מנת להעמיד את הכלכלה הישראלית על רגליים איתנות. גם אתמול, במעמד מינוי הנגיד החדש הוא עשה זאת. ראש הממשלה אמר כי בעשור האחרון אנו רואים ירידה מתמדת באי השוויון ובשכר הריאלי, "מפני שאנשים רבים נכנסים לשוק העבודה". הוא הוסיף וטען כי "הטענה שהעשירים נעשים עשירים יותר והעניים עניים יותר לא נכונה עובדתית. בעשור האחרון ארבעת העשירונים התחתונים קיבלו את העלייה החדה ביותר בהכנסות".

אז בואו נדבר על העשירונים התחתונים האלו, והעלייה החדה ביותר בהכנסותיהם. למעשה, מדובר בעיקר בקבוצות האוכלוסייה הערבית והחרדית, אלו הם בעיקר העשירונים התחתונים. ומה קרה בעשר השנים האחרונות, מבחינת מדיניות. מה הממשלה עשתה לטובת אוכלוסיות אלו?

אז הנה התשובה: קיצוץ קצבאות קשוח שהשפיע בעיקר על אוכלוסיית הערבים והחרדים ודחף אותם לתחתית הסולם הכלכלי, לרמות עוני בלתי נסבלות. משלא היתה להם ברירה, אלו נכנסו לשוק העבודה. ואכן, כניסתם לשוק העבודה הביאה לגידול בהכנסותיהם מעבודה, והדבר בא לידי ביטוי בעלייה של מדד ג'יני - מדד ג'יני בוחן את אי השוויון במשק לפי חלוקת ההכנסות במשק ונע בין 1 ל-0. כך, 0 מבטא שוויון מלא ו-1 אי שוויון מלא – מצב שבו העשירון העליון יחזיק בכל ההכנסות.

מדד ג'יני להכנסה פנויה (לאחר תשלומי מסים והעברות) עומד על 0.34 בישראל, וכיוון שלאחרונה ראש הממשלה טורח להשוות את ישראל לצרפת בהקשר של ניצני המחאה החברתית, אז בצרפת מדד ג'יני עומד על 0.29. כלומר, אי השוויון בישראל גדול יותר מבצרפת.

התוצאה של כניסת אוכלוסיות הערבים והחרדים לשוק העבודה מתבטא כשינוי בחלוקת ההכנסות במשק. כך, כשנסתכל על מדד ג'יני הבוחן את אי השוויון לפי חלוקת ההכנסות במשק נראה כי חלה ירידה במדד זה. את הירידה יש לייחס לכך כי קודם לכן לקבוצות אלו לא השתתפו בחלוקת ההכנסות בכלל. נכון שאוכלוסיות אלו הגדילו את ההכנסות שלהם, אבל בפועל, השכר הממוצע של אוכלוסיות הערבים והחרדים נמוך מאוד בהשוואה לאוכלוסייה הכללית, ותחולת העוני של משפחות בקרב אוכלוסייה זאת גבוה מאוד.

כך, תחולת העוני בקרב האוכלוסייה הערבית בישראל עמד ב-2016 על 52%, ובקרב החרדים על 53% (נתוני מכון ירושלים למחקרי מדיניות). כלומר, אין זה מספיק לדחוף אותם לשוק העבודה, אלא יש להפעיל גם מאמצים לשילוב איכותי המבטיח שכר ראוי.

למעשה, בכל הקשור לאי שוויון, בישראל אין אפילו יעד מוגדר למדד ג'יני. זאת בזמן שכולנו שומעים ומכירים היטב את יעד היחס שבין חוב-תוצר, שאותו אסור לחצות כי לכך השלכות קשות על המשק הישראלי.

הדבר בא לידי ביטוי בפער בין מיקומה של ישראל בהשוואה למדינות OECD, במדד הג'יני של הכנסה כלכלית (24) לבין מיקומה במדד הג'יני של ההכנסה הפנויה (30). כלומר, ישראל לא נוקטת בצעדים יזומים בצורת מס ותשלומי העברה להשפיע על אי השוויון, בזמן שמדינות אחרות עושות זאת.

אז בכדי לטפל בבעיית האי שוויון החמורה בישראל, ראשית יש להכיר בה, להגדיר יעד  למדד ג'יני שאותו אנחנו רוצים להשיג בתוך תקופת זמן קצובה ולהתחיל לנקוט בכלים בהם משתמשים בכל העולם, והם מיסוי ובכלל זה הגדלת מס על רווחים והחלת מס ירושה שלא קיים בישראל.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

גלולה על מזלג

כוחו של הבולשיט: קצת דרמה לא הרגה אף אחד. להפך

הכירו את אפקט הפלסבו: מצב שבו אנשים מרגישים טוב יותר, תסמיני המחלה משתפרים או נעלמים, אך בפועל לא ניתן להם שום טיפול בעל השפעה פרמקולוגית. מתן פלסבו הביא לנסיגה של תאים סרטניים, להקלה של כאבים כרוניים, לחץ וחרדה, דיכאון, כאבי גב ועוד

צעדת הנשים בארה"ב

תנועת MeToo# משפיעה במקום לא צפוי

ההתאחדות לכדורגל של אקוודור הודיעה באחרונה כי פיטרה את מאמן נבחרת הנשים ושני אנשים צוות נוספים, בגלל תלונה על הטרדה מינית שהגישה אחת השחקניות ■ אמנם בענף נרשמה התקדמות, אבל טיפול דחוף בבעיות שמהן הוא סובל – חיונית על מנת ליצור שוויון אמיתי

נטע ברזילי

לדורין אטיאס מותר לקרוא לנטע שמנה. לציבור מותר לעשות לה שיימינג על זה

דורין אטיאס עשתה קריירה משיימינג, באמצעות משטרת האופנה, הפינה של בתוכנית ערב טוב עם גיא פינס. אבל חוקי המשחק השתנו, והפרומו של "ידיעות אחרונות" לקראת הראיון איתה מעיד שהיא עומדת להיות בצד הפחות נעים שלו

כתבות שאולי פיספסתם

*#