ראש הממשלה טוען שאי השוויון מצטמצם. הצחקתם אותי

מדד ג'יני להכנסה פנויה עומד על 0.34 בישראל, וכיוון שלאחרונה ראש הממשלה טורח להשוות את ישראל לצרפת בהקשר של ניצני המחאה החברתית, אז בצרפת מדד ג'יני עומד על 0.29. כלומר, אי השוויון בישראל גדול יותר מבצרפת

ימית נפתלי
ימית נפתלי
ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן
ימית נפתלי
ימית נפתלי

בנימין נתניהו, ראש הממשלה, טורח מעל לכל במה להדגיש את המאמצים שהממשלה משקיעה בעשורים האחרונים על מנת להעמיד את הכלכלה הישראלית על רגליים איתנות. גם אתמול, במעמד מינוי הנגיד החדש הוא עשה זאת. ראש הממשלה אמר כי בעשור האחרון אנו רואים ירידה מתמדת באי השוויון ובשכר הריאלי, "מפני שאנשים רבים נכנסים לשוק העבודה". הוא הוסיף וטען כי "הטענה שהעשירים נעשים עשירים יותר והעניים עניים יותר לא נכונה עובדתית. בעשור האחרון ארבעת העשירונים התחתונים קיבלו את העלייה החדה ביותר בהכנסות".

אז בואו נדבר על העשירונים התחתונים האלו, והעלייה החדה ביותר בהכנסותיהם. למעשה, מדובר בעיקר בקבוצות האוכלוסייה הערבית והחרדית, אלו הם בעיקר העשירונים התחתונים. ומה קרה בעשר השנים האחרונות, מבחינת מדיניות. מה הממשלה עשתה לטובת אוכלוסיות אלו?

אז הנה התשובה: קיצוץ קצבאות קשוח שהשפיע בעיקר על אוכלוסיית הערבים והחרדים ודחף אותם לתחתית הסולם הכלכלי, לרמות עוני בלתי נסבלות. משלא היתה להם ברירה, אלו נכנסו לשוק העבודה. ואכן, כניסתם לשוק העבודה הביאה לגידול בהכנסותיהם מעבודה, והדבר בא לידי ביטוי בעלייה של מדד ג'יני - מדד ג'יני בוחן את אי השוויון במשק לפי חלוקת ההכנסות במשק ונע בין 1 ל-0. כך, 0 מבטא שוויון מלא ו-1 אי שוויון מלא – מצב שבו העשירון העליון יחזיק בכל ההכנסות.

מדד ג'יני להכנסה פנויה (לאחר תשלומי מסים והעברות) עומד על 0.34 בישראל, וכיוון שלאחרונה ראש הממשלה טורח להשוות את ישראל לצרפת בהקשר של ניצני המחאה החברתית, אז בצרפת מדד ג'יני עומד על 0.29. כלומר, אי השוויון בישראל גדול יותר מבצרפת.

התוצאה של כניסת אוכלוסיות הערבים והחרדים לשוק העבודה מתבטא כשינוי בחלוקת ההכנסות במשק. כך, כשנסתכל על מדד ג'יני הבוחן את אי השוויון לפי חלוקת ההכנסות במשק נראה כי חלה ירידה במדד זה. את הירידה יש לייחס לכך כי קודם לכן לקבוצות אלו לא השתתפו בחלוקת ההכנסות בכלל. נכון שאוכלוסיות אלו הגדילו את ההכנסות שלהם, אבל בפועל, השכר הממוצע של אוכלוסיות הערבים והחרדים נמוך מאוד בהשוואה לאוכלוסייה הכללית, ותחולת העוני של משפחות בקרב אוכלוסייה זאת גבוה מאוד.

כך, תחולת העוני בקרב האוכלוסייה הערבית בישראל עמד ב-2016 על 52%, ובקרב החרדים על 53% (נתוני מכון ירושלים למחקרי מדיניות). כלומר, אין זה מספיק לדחוף אותם לשוק העבודה, אלא יש להפעיל גם מאמצים לשילוב איכותי המבטיח שכר ראוי.

למעשה, בכל הקשור לאי שוויון, בישראל אין אפילו יעד מוגדר למדד ג'יני. זאת בזמן שכולנו שומעים ומכירים היטב את יעד היחס שבין חוב-תוצר, שאותו אסור לחצות כי לכך השלכות קשות על המשק הישראלי.

הדבר בא לידי ביטוי בפער בין מיקומה של ישראל בהשוואה למדינות OECD, במדד הג'יני של הכנסה כלכלית (24) לבין מיקומה במדד הג'יני של ההכנסה הפנויה (30). כלומר, ישראל לא נוקטת בצעדים יזומים בצורת מס ותשלומי העברה להשפיע על אי השוויון, בזמן שמדינות אחרות עושות זאת.

אז בכדי לטפל בבעיית האי שוויון החמורה בישראל, ראשית יש להכיר בה, להגדיר יעד  למדד ג'יני שאותו אנחנו רוצים להשיג בתוך תקופת זמן קצובה ולהתחיל לנקוט בכלים בהם משתמשים בכל העולם, והם מיסוי ובכלל זה הגדלת מס על רווחים והחלת מס ירושה שלא קיים בישראל.

ימית נפתלי

ימית נפתלי | |לא סופרת

כלכלנית, חוקרת מדיניות ויועצת אסטרטגית, וראש תחום כלכלה ומחקר בינלאומי במכון ירושלים למחקרי מדיניות.

בעברה אנליסטית וכלכלנית בשוק הפרטי ובמשרדי ממשלה, יועצת אסטרטגית למנהל המינהל לשלטון מקומי במשרד הפנים ויועצת חדשנות למפעלים וחברות בתעשייה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker