רב קו אחד לשני עמים

ראש העיר ירושלים הנכנס, משה ליאון, הציג שתי בעיות עיקריות שעליו להתמודד עמן בעיר: תחבורה ציבורית ומזרח ירושלים. הפתרון עשוי להיות טמון בכרטיס אחד קטן

ימית נפתלי
ימית נפתלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
נסיעה באמצעות רב קו
נסיעה באמצעות רב קוצילום: טלי מאייר

אתמול בבוקר נערך כנס חגיגות 40 שנה של מכון ירושלים למחקרי מדיניות. המכון עוסק בסוגיות ואתגרים עיקריים שעמם מתמודדת עיר הבירה. מאז הקמתו, עיקר עבודת המכון עוסקת בגיבוש מדיניות מבוססת נתונים ומחקר בתחומים שונים עבור מקבלי החלטות בעיריית ירושלים, משרדי ממשלה וגופים ציבוריים אחרים.

במושב הפותח התארח משה ליאון, ראש העיר הנכנס, המכהן שבוע ויום בתפקיד ראש העיר, לאחר שנבחר בהפרש של 3,000 קולות על פני המועמד עופר ברקוביץ. ליאון דיבר על האתגרים של העיר והכיר בתפקיד של מכון מחקר אובייקטיבי כמסייע בגיבוש מדיניות משפיעה, ואמר כי "החשיבות של מכון מחקר היא שהוא נותן כלים לכל המעוניין לעשות משהו בירושלים". עוד הוסיף ואמר כי כשהיה בתפקידו כיו"ר הרשות לפיתוח ירושלים, עשה שימוש בחומרי המכון. כשליאון תיאר את הנושאים שבהם ירצה לעסוק בשנים הקרובות, הוא התייחס לקושי הקיים בתכנון לעתיד העיר תוך כדי העיסוק בעבודה השוטפת של ראש עיר.

האתגר שליאון מתאר אינו ייחודי רק לראש עיר הבירה בישראל, וראשי מקומיות רבים מתמודדים עם קושי זה במסגרת עבודתם. אופי העבודה העמוס והדרישה לקבלת החלטות משמעותית באופן שוטף, שלהן השפעה ישירה על התושבים, ראוי שתתקבל באופן מושכל ואחראי המבוסס על מידע ונתונים התומך בהחלטות המתקבלות.

תפקידם של מכוני מחקר ומרכזי חשיבה אובייקטיבים, המסייעים למקבלי החלטות לגבש מדיניות משפיעה באופן מבוסס, הוא קריטי ועלינו לדרוש מכל משרד ממשלתי וגוף ציבורי לבסס את המדיניות היוצאת לפועל על מחקרים מקצועיים. דבר זה קורה אבל לא מספיק, במיוחד כשמדברים על קבלת החלטות בקרב רשויות מקומיות ובמיוחד לאור הקושי התקציבי שרשויות רבות סובלות ממנו בישראל.

כלומר, החלטות לניצול יעיל של משאבים ופיתוח כלים חדשים ליצירת הכנסות ופיתוח כלכלי של רשויות מקומיות, חייב שיתקבלו בהסתמך על מחקר מקצועי.

כמו כן, חשוב לבצע הערכה של המדיניות הקיימת, על מנת למדוד את ההשפעה של כלי המדיניות המיושמים ובחינה של תוצאותיה, וזאת על מנת לזהות את התשואה על ההשקעה של כספי הציבור – הכסף שלנו, כך נבטיח שימוש יעיל במשאבים.

דרך אחת לקדם שימוש נרחב יותר במכוני מחקר לבחינת השפעה של תוכניות מדיניות היא לדרוש הקצאת תקציב מחקר בכל תוכנית מדיניות בהיקף תקציבי העולה על סכום מסוים.

ליאון מנה את האתגרים שעמם ייאלץ להתמודד בירושלים, וביניהם הזכיר את אתגר התחבורה הציבורית בעיר ואת אתגר מזרח ירושלים הנוסע מהזנחה ארוכת שנים, וציין כי "לא ניתן לדבר על ירושלים מאוחדת מבלי להשקיע בצמצום הפערים".

לו היה נשאר ליאון להרצאה של ד"ר אמנון רמון, חוקר בכיר במכון ירושלים למחקרי מדיניות, היה מגלה פתרון מאוד פשוט שמחבר בין שני האתגרים שציין, תחבורה ציבורית בעיר ומזרח ירושלים, והוא ההרשאה לשימוש ברב קו אחיד לכל חלקי העיר. כיום, תושבי  מזרח ירושלים נוסעים במערכת תחבורה ציבורית נפרדת מזאת שבמערב העיר, ולכן הם לא יכולים לנסוע ברב קו אחד בשתי מערכות התחבורה השונות. דבר זה מייקר את ההתניידות עבורם בעיר, שכן הם נדרשים לקנות כרטיסי נסיעה שונים עבור נסיעה ממזרח העיר למערבה.

הדוגמה הקטנה הזאת, כלי פשוט שקודמיו של ליאון לא השכילו להבחין בו וליישמו, ממחישה באופן הישיר ביותר את היתרונות שיש בעיצוב מדיניות המתבססת על למידה ומחקר מעמיק.

הכותבת עובדת במכון ירושלים למחקרי מדיניות

ימית נפתלי

ימית נפתלי | לא סופרת

כלכלנית, חוקרת מדיניות ויועצת אסטרטגית, וראש תחום כלכלה ומחקר בינלאומי במכון ירושלים למחקרי מדיניות.

בעברה אנליסטית וכלכלנית בשוק הפרטי ובמשרדי ממשלה, יועצת אסטרטגית למנהל המינהל לשלטון מקומי במשרד הפנים ויועצת חדשנות למפעלים וחברות בתעשייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker