למי באמת מאפשר יום השבתון להצביע? - לא סופרת - הבלוג של ימית נפתלי - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

למי באמת מאפשר יום השבתון להצביע?

בבחירות לרשויות המקומיות שנערכו בסוף אוקטובר חל גידול של כ-7% בשיעורי ההצבעה הארציים. אך בחינה של התפלגות שיעורי ההצבעה מראה שיש אוכלוסיות שעבורן יום השבתון היה משמעותי יותר

2תגובות
קלפי בשכונת תל ברוך בתל אביב
מוטי מילרוד

ביום שלישי הקרוב ייערך הסבב השני לבחירות ברשויות המקומיות, ללא יום שבתון והקלפיות תפתחנה רק  בצוהרי היום - תנאים המקשים על המצביעים לממש את זכותם, ולמצביעים העניים יותר זה יהיה קשה יותר.

לאחר הסבב הראשון, עלתה השאלה בעניין מידת השפעת יום השבתון על שיעורי ההצבעה לרשויות המקומיות. זאת קיבלה ביטוי בגידול בשיעור ההצבעה שעמד על 58.21% לעומת שיעור הצבעה של כ-51% בבחירות הקודמות ב-2013. כלומר, חל גידול של כ–7% במספר המצביעים. למעשה, יום השבתון אפשר ליותר אנשים להגיע לקלפיות ולהצביע והגדיל את מעורבות התושבים בפוליטיקה המקומית. השאלה המעניינת היא על מי?

מבחינה ראשונית של נתוני שיעורי ההצבעה הזמינים, ניתן להבחין כי בערים עניות יותר עם דירוג חברתי-כלכלי נמוך יותר, חל גידול משמעותי יותר בשיעורי ההצבעה. כך לדוגמה  בטבריה חל גידול של 5%, בדימונה – 7%, בבית שאן – 6%, ובעפולה – 4%. אלו הם יישובי פריפריה, ומצבם החברתי-כלכלי חלש. (בממוצע גידול של 5.5%). זאת לעומת רשויות מקומיות אמידות יותר, בדירוג חברתי-כלכלי גבוה, שבהן לא חל גידול בשיעורי ההצבעה ואף חלה ירידה,  כגון הר אדר, סביון וכוכב יאיר.

המשמעות של נתונים אלו היא כי ליום השבתון ביום הבחירות לרשויות המקומיות השפעה גדולה יותר על אוכלוסיות חלשות, עניות יותר. יום השבתון מאפשר מימוש של זכות ההצבעה לקבוצות האוכלוסייה שפחות מכירות את המושג גמישות תעסוקתית, באמצעות מתן יום חופש שהגדיל את הפנאי לנסוע לקלפי ולהצביע. ביטול יום השבתון יצר עיוות שהקשה על מצביעים מאוכלוסיות חלשות לממש את זכותם להצביע בבחירות לרשויות המקומיות, ולבחירה זאת, כמו להצבעה בבחירות הארציות, יש חשיבות במניעת העמקת הפערים החברתיים-כלכליים בחברה הישראלית.

מלכתחילה שיעורי ההצבעה בקרב רשויות עשירות יותר הוא גבוה יותר, וקיים קשר ישיר בין רמת ההשכלה וההכנסה. כלומר, ככל שרמת ההכנסה ורמת ההשכלה גבוהות יותר כך גדל מספר המצביעים ביישוב. ולכן, ייתכן כי לא היתה השפעה משמעותית ליום השבתון על רשויות אלו, כיוון ששיעורי ההצבעה בלאו הכי יחסית גבוהים יותר ברשויות עשירות. כמו כן, לא בוצע  ניתוח של כלל הרשויות עקב היעדר זמינות הנתונים במשרד הפנים, אך עם זאת לא ניתן להתעלם מהעלייה הכללית שחלה בשיעורי ההצבעה.

לכן, כששר הפנים ישב ביחד עם נציגי משרד האוצר, לשקול האם להחיל יום שבתון גם בעוד חמש שנים, בבחירות הבאות לרשויות המקומיות, חשוב שיזכרו כי מעבר להשפעה החיובית של יום השבתון על גידול בשיעורי ההצבעה הכלליים, ומעבר למשמעות שיש ביום זה כאיתות לתושבים על החשיבות להצביע גם בבחירות לרשויות המקומיות, ועידוד מעורבותם בשדה המקומי ככלי להשגת השפעה על חיינו - כדאי גם שיזכרו כי השפעת יום השבתון היא בעלת השפעה גדולה יותר על האוכלוסייה החלשה בישראל - לקבוצה זאת גמישות מוגבלת בכל הקשור לזמן חופשי ביום עבודה רגיל.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מטוסי 737 חונים במפעל בואינג

להלאים את בואינג? זה כבר לא בשמיים

הלאמת בואינג עדיין רחוקה, אבל ההסתברות לכך כבר אינה אפסית — והדבר לא נמצא בשליטת החברה ■ הבעיה הגדולה של בואינג היא ברצפת הייצור: יש לה מחויבות לעובדים ולספקי משנה, כך שהיא מייצרת בכל חודש 40 מטוסי 737 מקס בעלות של 50 מיליון דולר למטוס

גרף השקעה

הצלחה בהשקעות חבויה בהבנה ולא בפיזור

השקעה במניות איננה מדע מדויק. תמיד צריך פיזור מינימלי, אולם התוצאה הסופית לא תלויה בפיזור אלא בממוצע ההצלחות לעומת ממוצע הכישלונות ■ קחו לדוגמה את S&P500, מדד המפוזר על פני 500 המניות המובילות בעולם, ועדיין ב-2009-2007 השלים המדד ירידה של 50%

כתבות שאולי פיספסתם

*#