הבחירות הקרובות ישפיעו על החיים שלכם הרבה יותר ממה שאתם חושבים - לא סופרת - הבלוג של ימית נפתלי - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הבחירות הקרובות ישפיעו על החיים שלכם הרבה יותר ממה שאתם חושבים

הבחירות לרשויות המקומיות נתפשות כלא משפיעות - וזו טעות.בידי הרשות המקומית סמכויות עם השפעה משמעותית על סביבת המגורים ועל אופי החיים שלנו

4תגובות
קמפיין הבחירות בתל אביב של אסף זמיר
צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של אסף זמיר

אי אפשר להתעלם מתחושת האדישות לבחירות המקומיות, דבר שבא לידי ביטוי בשיעורי הצבעה נמוכים - 51% - בעוד שיעור ההצבעה לשלטון המרכזי - הכנסת - הוא גבוה יותר משמעותית, והסתכם בבחירות האחרונות ב-72%.

הסיבה העיקרית שהבחירות לרשויות המקומיות נתפשות כלא משפיעות היא שרוב התושבים לא מכירים בכוחה של הרשות המקומית, ומאמינים כי יכולת ההשפעה של הרשות על חייהם מוגבלת מאוד.

ההנחה הזאת מתבססת בחלקה על העובדה כי רוב תקציבה של הרשות המקומית הוא קשיח, כשהיקף התקציבים המשמעותיים ביותר הם תקציבי החינוך והרווחה – אלו קבועים וניתנים בצורת מימון תואם (מצ'ינג- matching). בנוסף, החלטות התקציב המשמעותיות לא נתונות בידי הרשויות המקומיות אלא בידי משרדי הממשלה, כמו הגדלת העברות התקציביות לרשויות החלשות על ידי הסטה תקציבית, או חלוקת עושר מחדש באמצעות שינוי גבולות.

התוצאה של מבנה הכנסות זה היא גמישות תקציבית מוגבלת מאוד שנמצאת בידי הרשויות המקומיות. מקור הכנסות אלו הם מארנונה ובעיקר ארנונה עסקית, כשהרשויות החלשות יותר, בעיקר בפריפריה, נמצאות בחסר בסעיף זה גם עקב מיעוט עסקים וגם כיוון שהאוכלוסייה ברשויות אלו חלשה וזכאית להנחות בארנונה - המשמעות היא הכנסות קטנות יותר לרשות. מצד שני, תמיכה של משרד הפנים ברשויות המקומיות במענקי האיזון והפיתוח היא בתקציבים נמוכים יחסית. כלומר, מבחינה תקציבית חופש הפעולה של רשויות שאינן תל אביב קטן מאוד.

אך למרות זאת, במובנים מסוימים לרשויות המקומיות השפעה גדולה יותר על חיינו מאשר לממשלה. החלטות הרשות המקומית משפיעות על תושביה באופן המיידי ביותר, החל מהצבת תאורה ברחובות ופינוי זבל ועד הנגשת גן השעשועים בשכונה לנכים. השקעות אלה כרוכות בעלות נמוכה, ותלויות בהיות הרשות מתפקדת עם נכונות לענות על צורכי התושבים.

בשיחה עם ממונה מחוז מרכז של משרד הפנים, יונתן בר-סימן טוב, טען כי "לרשויות המקומיות דרכים רבות להשפיע על חיי תושביהן, לדוגמה בתחום רישוי עסקים ותכנון ובנייה".

חשוב להדגיש כי כסף הוא לא הדרך היחידה של הרשות להשפיע, וישנן דרכים נוספות להשפעה, ובהן רגולציה וסמכויות אחרות שיש בידי הרשויות המקומיות. כך, השפעה באמצעות שירותים ורגולציה יכולה לבוא לידי ביטוי בשיפור תהליכי רישוי של עסקים. לדוגמה, שירות טוב ומהיר ודיגיטציה של תהליכי רישוי עשויים להקל על הקמת עסקים בשטחי הרשות, וכתוצאה מכך להגדיל את פוטנציאל ההכנסות שלה בצורת ארנונה עסקית.

מעבר לזה, בידי הרשות המקומית סמכויות עם השפעה משמעותית על סביבת המגורים ועל אופי החיים שלנו. הרשות המקומית היא בעלת סמכויות רישוי הבנייה במסגרת מרחב התכנון המקומי. סמכויות אלו כוללות החלטות על ייעודי קרקע, למשל מגורים לעומת תרבות וספורט, קידום התחדשות עירונית או בניית דירות גדולות ובניינים רבי קומות.

החלטות אלו משפיעות על אופי סביבת המגורים שלנו ולהן משמעות גדולה עבור זוגות צעירים המעוניינים לרכוש דירה ברשות המקומית. כך, הרשות עשויה לקדם בניית בניינים רבי קומות או דירות גדולות, ולכך השפעה על מחיר הדירות והיכולת שלנו לרכוש דירה.

בסופו של יום, גם אם רוב ההשפעה של הרשות המקומית מושגת באמצעות כסף, ועבור חלק מהרשויות תקציב זה דל, עדיין יש בידי חלק מהרשויות מקום להשפעה משמעותית באמצעים אחרים, שבה אנו פוגשים כל יום, וזאת גדולה יותר מהשפעת הממשלה על שגרת חיינו.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

בית הדין הארצי לעבודה

ביטוח סוציאלי הוא פטרנליסטי - ומוצדק

עובדת שבחרה לוותר על ביטוח אובדן כושר עבודה התחרטה על זה כשחלתה שנתיים מאוחר יותר, ותבעה את המעסיק. ואולם, בית הדין לעבודה קבע כי העובדת אינה זקוקה להגנה פטרנליסטית מצד החוק ומצד המעסיק, ואיש אינו זכאי להתערב בהחלטותיה

חנות בארה"ב

האם ישראל תיהפך לכלכלה ללא מזומן - ומה השימוש בצ'קים מלמד אותנו

על פי סקירה שנתית של בנק ישראל, בסוף 2017 עמד מחזור המזומן בישראל על 82 מיליארד שקל, כשכ-73 מיליארד שקל מתוך הסכום הזה הוחזקו בידי הציבור. זהו הכסף בארנקים, בכספות בבתים פרטיים, במעטפות מהחתונה ומתחת לבלטות

דגם מכונית המציג חיישן של מובילאיי בביתן אינטל בתערוכת טכנולוגיה בינלאומית בלאס וגאס

מובילאיי היא רק ההתחלה: ההיי-טק הישראלי יוביל בעידן הרכב האוטונומי

האתגר הכרוך במעבר לעולם הרכב האוטונומי מושפע גם מתקופת מעבר שבה יימצאו על הכביש כלי רכב אוטונומיים ורגילים זה לצד זה, כך שהמכוניות האוטונומיות יצטרכו ללמוד לצפות ולזהות התנהגות אנושית בלתי צפויה ומסוכנת

כתבות שאולי פיספסתם

*#