המוצרים שלכם הולכים לפח בסוף השימוש? אתם מפסידים על זה הרבה כסף

מודלים עסקיים של כלכלה מעגלית, בניגוד למודלים עסקיים ליניאריים, מייצרים ערך לחברות ועסקים מתוך זיהוי הזדמנויות הנובעות מחוסר יעילות בייצור

ימית נפתלי
ימית נפתלי
מכלי מחזור בכפר סבא
מכלי מחזור בכפר סבאצילום: מוטי מילרוד
ימית נפתלי
ימית נפתלי

הנזק שאנו גורמים לכדור הארץ והמשבר האקלימי מתוקשרים מאוד לציבור הרחב, אבל המסר החשוב - על ההכרח במעבר לכלכלה מעגלית - מתפספס.

כלכלה מעגלית היא שימור ערך לזמן ארוך ככל האפשר, על ידי מחדוש (שימוש מחדש), שיפוץ ורק בסף מחזור, בדגש על הפחתה במקור ועיצוב מוצרים בעל תכונות שמאפשרות זאת.

מודלים עסקיים של כלכלה מעגלית, בניגוד למודלים עסקיים ליניאריים, מייצרים ערך לחברות ועסקים מתוך זיהוי הזדמנויות הנובעות מחוסר יעילות בייצור. מודלים עסקיים ליניאריים הורסים ערך, אנחנו משתמשים במוצרים לפרק זמן קצר ואז זורקים אותם (לרוב, מטמינים או שורפים פסולת).

כלכלה מעגלית מתייחסת להיבט הסביבתי, אבל המודל המעגלי גם יעיל מבחינה כלכלית. זאת לעומת מודל ליניארי שבו אנחנו מבזבזים ערך כתוצאה מאיבוד משאבים החוצה ממעגל הייצור.

המודל עסקי עוסק בייצור והבאת ערך ללקוח - אז איך נראה מודל עסקי מעגלי?

העיקרון המשותף לחברות עם מודל עסקי מעגלי הוא "מחשבה מוכוונת עיצוב" – הבנת המטרות והיעדים של הארגון והחברה, תוך כדי בחינת כל שלבי החיים של המוצר, משלב הייצור דרך שלב השימוש במוצר ועד סוף החיים של המוצר. זאת, כשהשאיפה היא לייצר ערך ומערכת יחסים ארוכה והזדמנויות מול הלקוחות והספקים של העסק.

במסגרת פרויקט R2PI: The route to circular economy, שנעשה עבור האיחוד האירופי, הגדרנו 7 דפוסים של מודלים עסקיים מעגליים, המהווים את הפוקוס של המודל העסקי או מיושמים ביחד לאורך חיי המוצר ומייצרים מודל עסקי מעגלי.

7 הדפוסים המעגליים מתייחסים לשלבי הערך השונים של המוצר:

בשלב הייצור ישנם ארבעה דפוסים: שימוש במשאב מעגלי ומשאבים וחומרי גלם ממוחזרים; שימוש בפסולת מתהליך ייצור אחד כמקור לחומר גלם של מוצר אחר; שיפוץ וייצור מחדש של מוצרים שהיו בשימוש וחוזרים לקו הייצור; ומכירת האלה כחדשים, עם אחריות ואיכויות של מוצר חדש.

שלב השימוש, מתייחס לביצועים: כיצד למכור את השימוש של המוצר במקום את המוצר עצמו, או לייצר גישה לערך של המוצר במקום בעלות על המוצר. מודלים אלו מוכרים גם כ-servicizing.

בשלב סוף החיים של המוצר יתבצע שימוש מחדש במשאבים, במטרה להחזיר את החומר או המוצר כחומר גלם למערכת הייצור.

חברה אחת יכולה לשלב כמה דפוסים או שותפים במערכת הערך, שמיישמים ביחד מודלים שונים.

דוגמה ליישום מודלים עסקיים מעגליים היא חברת רולס רויס, שזיהתה את הערך שהחברה מייצרת ללקוחות, ובמקום למכור מנוע, עברה למכור מערך שירותים. הלקוחות חוו הרבה בעיות בתחזוקה של המנועים, וכמענה, החברה הציעה Total Care Service, תחזוקה וטיפול בזמן מהיר במוצרים. הערך המוסף, עמידות יותר גבוהה ומערכת יחסים ארוכה עם הלקוחות. העיקרון הזה מיושם על ידי הרבה חברות בסקטורים שונים, ששילבו את זה בחלוקת הסיכון עם השותפים.

דוגמה נוספת היא חברת פיליפס, המוכרת מוצרי חשמל ובין היתר מכשירי MRI. הבעיה של הלקוח היא מערכות MRI הנמצאות בשימוש תקופה ארוכה - כעשר שנים. בשאלת הערך נשאל איך אפשר לשדרג את המכונות האלה מבחינה טכנולוגית לאורך השנים על מנת לאפשר שימוש ארוך טווח יותר של המכשירים, ובסוף חיי המוצרים לשדרג אותם ולמכור אותם שוב. הדגש הושם בשלב הייצור - וידאו שהמוצרים שמיוצרים היום יאפשרו שדרוג בעתיד, למשל בעדכוני תוכנה. כיום, החברה מרוויחה מקבלת מכונות בסוף חייהם ושדרוגם, וכ-50% מהרווחים של החברה מקורם בשירותים הניתנים ללקוחות.

אלו רק שתי דוגמאות ליישום מודלים עסקיים מעגליים. בפרויקט R2P שניהלתי בשלוש השנים האחרונות, התמקדנו במודלים עסקיים מעגליים ובמדיניות לקידום מודלים אלו. כלומר, איך להפוך את אירופה ליותר מקיימת אבל גם יותר תחרותית. זאת מתוך הבנה כי הגיע הזמן לשנות את העקרונות העסקיים ולהפסיק ליישם מודלים עסקיים ליניאריים, על מנת שנוכל להמשיך לייצר פה גם לדורות הבאים.

ימית נפתלי

ימית נפתלי | לא סופרת

כלכלנית, חוקרת מדיניות ויועצת אסטרטגית, וראש תחום כלכלה ומחקר בינלאומי במכון ירושלים למחקרי מדיניות.

בעברה אנליסטית וכלכלנית בשוק הפרטי ובמשרדי ממשלה, יועצת אסטרטגית למנהל המינהל לשלטון מקומי במשרד הפנים ויועצת חדשנות למפעלים וחברות בתעשייה.

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"