הגיע הזמן לשנות את האופן שבו אנחנו מודדים צמיחה

מטרתה של כלכלה מעגלית היא לשנות את עקרונות הכלכלה שאנו מורגלים בהם כיום: מכלכלה לינארית, השמה דגש על צמיחה מבלי לקחת בחשבון את המחיר של העלויות החיצוניות-הסביבתיות הכרוכות בה, לכלכלה מעגלית, המשקפת את המחיר הסביבתי הכרוך בצריכה, ייצור וטיפול בפסולת

ימית נפתלי
ימית נפתלי
סרט מדידה
צילום: ללא קרדיט
ימית נפתלי
ימית נפתלי

בשבוע שעבר נערך בעיר הלסינקי כנס בנושא כלכלה מעגלית, שהועבר על ידי הפורום העולמי לכלכלה מעגלית. בכנס השתתפו יותר מ-2,000 איש מכל העולם, בעלי עניין מהמגזר העסקי ומהמגזר הציבורי שעוסקים בקידום כלכלה מעגלית.

הקונספט של כלכלה מעגלית שם לו למטרה לשנות את עקרונות הכלכלה שאנו מורגלים בהם כיום: מכלכלה לינארית, השמה דגש על צמיחה מבלי לקחת בחשבון את המחיר של העלויות החיצוניות-הסביבתיות הכרוכות בה, לכלכלה מעגלית, המשקפת את המחיר הסביבתי הכרוך בצריכה, ייצור וטיפול בפסולת. הכלכלה המעגלית מנסה לשלול את הרעיון של פסולת מתוך הבנה כי פסולת היא חוסר יעילות של שיש לתקן בעולם הייצור והתעשייה.

המסר המדויק ביותר עלה מדבריה של לורה טאק, מנהלת פיתוח בר קיימא בבנק העולמי: "לא ניתן להשיג כלכלה מעגלית באמצעות קידום מדיניות שמעודדת שימוש וצריכה עודפת, וכשמדברים על צמיחה יש להתייחס לעלויות הסביבתיות הכרוכות בייצור. יש לקדם מדיניות שמעודדת צריכה חכמה ומשקפת את הערך הכלכלי של המשאבים הטבעיים שלנו".

לצד השיח העוסק בכלכלה מעגלית, כלכלנים שונים טוענים כי יש למצוא שימוש במדד חלופי למדד התוצר המקומי הגולמי (GDP) שלפיו נמדדת צמיחה של מדינות, וזה מתייחס בעיקר למעקב אחר הכנסות. על המדד החלופי לכלול התייחסות נוספת להון אנושי והון טבעי – ערך סביבתי. לפי מדד זה קצב הצמיחה של מדינות רבות נמוך משמעותית היות שאלו מאבדות הון טבעי.

אחת ההבנות הברורות שעלו מהכנס הוא תפקיד הרגולטור - קובעי המדיניות כחלק קריטי במעבר לכללה מעגלית. כלומר, הסביבה הרגולטורית צריכה להשתנות ובכדי ליישם כלכלה מעגלית יש לייצר תוכנית מדיניות מכלילה, עם מטרות ויעדים מוגדרים, שתייצר מערכת כלכלית המתבססת על צדק חברתי-סביבתי.

הדגש על הסביבה הרגולטורית הובא גם בהקשר לשלטון המקומי. הערים והרשויות המקומיות הן מפתח באפשור המעבר של עסקים לכלכלה מעגלית. בין הפתרונות המיושמים כבר כיום על ידי ערים שונות בעולם ניתן למצוא הבניית פלטפורמות להפגשת עסקים במטרה לעודד שיתופי פעולה ופתרונות מעגליים; העלאת מודעות ציבורית באמצעות תקצוב תוכניות חינוך של צריכה חכמה – בתוכניות אלו לוקחות חלק חברות עסקיות ובתי ספר; ורכש ציבורי - רכישת מוצרים בני קיימא ומעבר למודלים של שירותיות – רכישת שירות במקום מוצר.

בישראל, משרד הכלכלה והמשרד להגנת הסביבה משתפים פעולה בכל הקשור ליצירת אזורי תעשייה מעגליים שיתמכו בסימביוזה תעשייתית. כמו כן, לפני כמה חודשים פורסם מכרז להקמת מרכז להתייעלות משאבים, שייתן ייעוץ לעסקים במעבר למודלים כלכליים בדגש על שמירת רווחיות ויצירת ערך מוסף לעסק.

ניצנים אלו מבשרים על התחלה חיובית במעבר של הכלכלה הישראלית למעגלית, אבל בכדי שמהלך זה יצלח יש לגבש תוכנית מכלילה עם שינוי הסביבה הרגולטורית בה עסקים פועלים. מהלך מסוג זה דורש מיפוי של כל כלי המדיניות המופעלים כיום ושיתוף של כל השחקנים הרלוונטיים במשרדי הממשלה השונים כדוגמת משרד הפנים, כשותף ליישום פתרונות ברמה המקומית ורשות החדשנות כשותף לעידוד חדשנות מעגלית.

הראיות המדעיות שהתפרסמו בשנים האחרונות ממחישות את ההשלכות ההרסניות של המודלים הכלכליים שלפיו חברות ועסקים פועלים כיום, ומוכיחים כי דפוסי הצמיחה שלנו אינם בני קיימא. על מנת לאפשר צמיחה עתידית של מדינות יש לייצר מדיניות מכלילה שתעודד מעבר לכלכלה מעגלית.

ימית נפתלי

ימית נפתלי | לא סופרת

כלכלנית, חוקרת מדיניות ויועצת אסטרטגית, וראש תחום כלכלה ומחקר בינלאומי במכון ירושלים למחקרי מדיניות.

בעברה אנליסטית וכלכלנית בשוק הפרטי ובמשרדי ממשלה, יועצת אסטרטגית למנהל המינהל לשלטון מקומי במשרד הפנים ויועצת חדשנות למפעלים וחברות בתעשייה.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?