האם הצבתם לעצמכם מטרות ויעדים לשנה החדשה?

2021 הביאה עמה הפתעות רבות, וחייבה אותנו להתאקלם למציאות מעורערת ומשתנה ■ תחילת 2022 היא זמן טוב להציב לעצמנו מטרות חדשות - ולתכנן אסטרטגיית צמיחה אישית, מקצועית וכלכלית לעתיד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חלק ניצלו את השהות בבית בתקופת הסגר והבידוד - כדי ללמוד משהו חדשקרדיט: BublikHaus / Shutterstock
ימית אפריאט

במרבית המאמרים שלי, אני נוהגת לדבר על נושאים כלכליים ופיננסים. למשל על המשכנתא, ועל נושאים נוספים שכדאי לשים אליהם לב. לרגל השנה החדשה, החלטתי לכתוב משהו שמדבר יותר על אסטרטגיה וחשיבה מלמעלה למטה. בסופו של דבר, מי שיקראו את הפוסטים הקודמים בבלוג שלי, יראו שהכל מתנקז לאותו נהר.

2021 הסתיימה, והביאה עמה הרבה מאוד הפתעות. חלקן חיוביות: למדנו לייצר שגרת חיים עם מגפה, רבים שמצבם התעסוקתי או הכלכלי התערער ב-2020, הצליחו בשנה החולפת לעמוד חזרה על הרגליים. יש מי הצליחו לצמוח מהמגפה, וגם מי שלא - עדיין לא מאוחר. תמיד אפשר להתחיל. 2022 כבר התחילה - והיא מביאה עמה הרבה מאוד הזדמנויות לצמיחה, לא רק מבחינה כלכלית.

אולי אחת התופעות החיוביות הבודדות שהביאה איתה הקורונה, היא המיקוד בפרט. בחודשי הסגר או הבידוד, היינו בבית - ולפתע, זמן רב פנוי התגלה לכולנו. יש שניצלו אותו כדי ללמוד של משהו חדש, לשינוי מקצוע ואף ליציאה נשגבת לעצמאות שתמיד רצו להשיג. עכשיו, עם התפרצות האומיקרון לחיינו, יש מי שנאלצים לשהות בבידוד - שיכול להיות זמן טוב לחשיבה.

חגיגות השנה החדשה בכיכר טיימס בניו יורק. תכתבו לעצמכם 3 מטרות לשנה, ותתלו אותן במקום בולטצילום: DIEU-NALIO CHERY/רויטרס

אז אחרי ההקדמה הארוכה הזו, נראה שכמעט כולנו מתמודדים עם אתגר דומה: מחסור בזמן המוקדש לתכנון החיים שלנו קדימה. אלא, שאנחנו לא שמים לכך לב. חיי היומיום מכתיבים עבור רובנו את סדר היום, כשמרביתו מופנה לטיפול בנושאים השוטפים - משפחה, ילדים וניהול משק הבית. אם רוב האנשים ישוו את משך הזמן שהם מקדישים לרשתות חברתיות, או לדברים שהיו מגדירים ככאלה שאפשר לוותר עליהם, לעומת הזמן שבאמת הקדישו לעצמם - הם יהיו מופתעים. השלב הראשון של השינוי מתחיל במודעות. שנה חדשה היא הזדמנות לשינוי כזה.

מה דרוש כדי להתחיל להגשים את המטרות שלנו?

בראש ובראשונה - דרושים התחלה, התמדה וזמן. אם לא עשיתם את זה מעולם, יהיה לכם הכי קשה להתחיל. אם התחלתם בעבר - בין אם הצלחתם או נכשלתם, אתם יודעים שנדרשת התמדה. ואם אתם כבר בעיצומו של התהליך, אתם מבינים כמה נושא הזמן הוא קריטי. אם כבר הבנתם שהנושא הוא זמן, אז כשזה מצליח - אתם שואלים את עצמכם איך ולמה לא עשיתם את זה עד כה, ומגיעים למסקנה שהייתם צריכים להתחיל בכך כבר מזמן.

הצבת מטרות כלכליות ל-2022

בין המטרות שהצבתם, יהיו בדרך כלל גם כאלה כלכליות. אחרת, התמונה פשוט לא תהיה שלמה ומלאה. כדי שתוכלו לראות שהגדרתם נכון את היעדים הכלכליים שלכם, תשאלו את עצמכם את השאלות הבאות: האם קבעתם בתחילת השנה כמה כסף אתם רוצים להשקיע בשביל העתיד? האם הקציתם לעצמכם הוצאה כלשהי כקורס ללמידה אישית או מקצועית? זה יכול להיות אפילו תחביב שמעצים אתכם, ותמיד רציתם לעשות אותו.

רוב האנשים יופתעו ממשך הזמן שהם מקדישים לרשתות חברתיותצילום: Jenny Kane / AP

אם עשיתם את כל אלה, תשאלו את עצמכם את שאלת ההמשך: האם חשבתם כמה משק הבית רוצה וצריך להרוויח כדי לספק לבני הבית את הדברים שהם באמת צריכים, או שאתם מנהלים רק תקציב של אילוצים? אלה הרבה שאלות לשאול, והתשובות אליהן אינן טריוויאליות.

אפשר לקחת איש מקצוע שילווה אתכם

אם אתם מרגישים שאין ביכולתכם להגשים לבדכם את המטרות שהצבתם, מומלץ להיעזר במישהו או מישהי שילוו אתכם. אם המטרות מאתגרות, מן הסתם יתלוו לתהליך פחדים. כדי להתמודד עם הפחדים האלה, תיעזרו בחברים או במכרים שעברו תהליך דומה והצליחו - או פשוט במאמן או מלווה אישי. הליווי האישי של קבוצת תמיכה או איש מקצוע, מפחיתה מקרים של נטישת הדרך - מפני שהיא מעניקה מעין בקרה חיצונית שלכם על עצמכם. מנגד, אם אתם מספיק חזקים ונחושים, אולי תוכלו לעשות את זה לבד.

התפתחות אישית ומקצועית מגיעה עם התפתחות כלכלית, ולהפך

אחרי כל המאמר הזה, אתם בטח שואלים את עצמכם, למה כל כך חשוב שתציבו מטרות לעצמכם? זו לא עוד מנטרה מעולם האימון האישי והכלכלי. תכתבו לעצמכם 4-3 מטרות לשנה החדשה, ואפילו תתלו אותן במקום בולט - כדי שכל בוקר תוכלו להסתכל ולבחון האם אתם בדרך להגשים אותן. ככל שתתקדמו ותתפתחו מקצועית, לא בהכרח בתחום העיסוק שלכם - הזדמנויות חדשות יעמדו בפתח. תחושה של מימוש עצמי, סיפוק, הגשמה והשגת מטרות ויעדים תלווה אתכם. אושר, הגשמה והרגשה כל כך מיוחדת - היא המתנה הכי טובה שתוכלו לאחל לעצמכם השנה.

ימית אפריאט | ימית אפריאט

יועצת משכנתאות ותיקה, חברת הנהלת התאחדות יועצי המשכנתאות בישראל וממייסדיה. היא מומחית בליווי משקי בית למשכנתא יעילה ולחיסכון, תוך מבט מעמיק על כלכלת המשפחה. בנוסף, לימית מומחיות גם במשכנתאות מורכבות ובכל תחום הייעוץ הבלתי תלוי במתן אשראי מגובה נדל"ן.

גילוי נאות: כל הפוסטים המובאים בבלוג זה מטרתם להעשיר את הידע של הקוראים, אך הם אינם יכולים להחליף ייעוץ משכנתאות פרטני המתחשב בצרכים הספציפיים של כל אדם ואדם. מוצע כי כל קורא ייוועץ באופן אישי עם אנשי מקצוע, בטרם יקבל החלטות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker