בנק ישראל מנסה לצנן את שוק הדיור - והצעירים ישלמו את המחיר

המשותף לכל האנשים שאני פוגשת הוא הרצון והכמיהה שלא להיות תלויים רק במקום העבודה שלהם לפרנסה. אבל למדינת ישראל יש תוכניות אחרות בכל הנוגע להשקעות בשוק הנדל"ן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין. משפרי דיור כמעט תמיד עושים שימוש בדירה קיימת כמנוף אל הדירה הבאה
ימית אפריאט
ימית אפריאט

הכותבת היא יועצת משכנתאות

במסגרת העבודה שלי, אני פוגשת כל יום יחידים, משפחות וזוגות צעירים. מי שנמצאים בראשית הדרך הם אנשים שחסכו שקל לשקל כדי לרכוש לעצמם דירת מגורים. נכון, קשה להגיע לדירה בישראל, אבל לא אשמים בכך אלו שהצליחו להגיע ליותר מנכס אחד. אלו שפגשתי ורכשו היום דירה ראשונה, ייתכן שירכשו את הדירה השנייה שלהם בעוד 10-5 שנים, מהסיבה הפשוטה שהם הגיעו לשלב כזה בהתפתחות הכלכלית של המשפחה שמאפשר להם ליהפך לבעלים של נכס נוסף. 

ראיתי רבים שהתחילו להגשים את המטרה הזאת בגיל צעיר. הם רכשו לעצמם דירה אחת או יותר להשקעה לפני גיל 30. כעבור כמה שנים הם חוזרים ורוכשים דירה נוספת, ואין משכנתא משמחת יותר ממשכנתא שעוזרת למשק הבית להגשים את היעדים הכלכליים שלו.

המשותף לכל האנשים שאני פוגשת הוא הרצון והכמיהה שלא להיות תלויים רק במקום העבודה שלהם לפרנסה. באופן אישי אני גם דוגלת בגישה הזאת ומעודדת את הלקוחות שלי לאחריות כלכלית ופיננסית שתפחית את התלות שלהם. תוחלת החיים עולה וגם יוקר המחיה גבוה יותר. אבל למדינת ישראל יש תוכניות אחרות בכל הנוגע להשקעות בשוק הנדל"ן.

בכל פעם מגיעים פוליטיקאים ורגולטורים שמחליטים כי זו אינה דרך לגיטימית לצבור נכסים ולהבטיח את עתידנו. זה החל במס דירה שלישית של משה כחלון - חוק שנפסל על ידי בג"ץ. אבל זה לא סוף פסוק. כעת העביר בנק ישראל חוזר טיוטה לבנקים, שלפיו הלוואות כנגד שעבוד של נכס קיים לא יוגדרו עוד כהלוואות לדיור. המשמעות היא שאם ההצעה תעבור, אותן הלוואות יישאו ריבית של הלוואה לכל מטרה, במקום ריבית של הלוואה לדיור. משמעות הפער הוא ייקור הריבית לשנה בשיעור של כ-2%, מה שיפגע בתשואה של המשקיע. המשקיעים ייפגעו - אבל הם לא הקורבנות האמיתיים. 

הנפגעים הגדולים: משפרי הדיור

אחת ההנחות היא שייקור המימון של בנק ישראל כשעבוד של דירת מגורים יביא להתייקרות של מימון הגישור על חשבון דירה קיימת. משפרי דיור כמעט תמיד עושים שימוש בדירה קיימת כמנוף אל הדירה הבאה. הם לוקחים במקרים רבים משכנתא נוספת למטרות דיור כדי לממן את הדירה הבאה. 

הרבה מאוד עסקות יצאו אל הפועל כי המימון על דירה קיימת היה בתנאים של דיור. אם הוא יתייקר, ומדובר בהפרשי תשלומים משמעותיים, חלק מהרוכשים יעדיפו למכור את דירת המגורים הקיימת קודם. אבל לא תמיד זה אפשרי - למשל כשהמטרה היא דירה חדשה מקבלן, שאליה נכנסים רק בעוד כמה שנים. במצב כזה קשה למכור את הדירה הנוכחית עם פינוי לטווח של שנים. האופציה היחידה בחלק מהמקרים היא מימון בנקאי וככל שהוא יהיה יקר, כך יותר יעדיפו לוותר עליו. 

הרגולטורים חוסמים את המסע לעצמאות כלכלית

מגמה שמתחזקת והולכת, במיוחד בקרב צעירים, היא שאיפה לעצמאות כלכלית. אחד האפיקים המועדפים לעשות את זה הוא שוק הנדל"ן הישראלי.
בכל שינוי כמו העלאת מס רכישה או מגבלות, רבים מתייאשים ומחליטים שזהו לא הזמן הנכון להשקיע בשוק הנדל"ן. התוצאה של הפעולות הממשלתיות הן בעיקר להדיר את המשקיעים שרק עתה נכנסו לשוק הנדל"ן, ולא את המשקיעים המבוססים שצברו נכסים רבים.

המספרים בשטח מראים שהצעדים הממשלתיים נגד משקיעים בעיקר מגבירים את אי השוויון כי הם מונעים ממשקי בית לבצע את הקפיצה הבאה שלהם. אפשר להראות את זה מזווית נוספת. רבים ממי שמשעבדים דירה הם זוגות צעירים שמעוניינים להשתמש בהון של ההורים שלהם, הכלוא בדירת המגורים, ולשעבד אותו לטובת רכישת הדירה הראשונה שלהם.

אם ההחלטה לייקר את המימון כתוצאה משעבוד נכס תעבור, הרי שאפשרות המימון הזו תתייקר משמעותית, ואותם צעירים ישלמו הרבה יותר על כל שקל שנטלו. מי שייפגעו מכך הם דווקא הזוגות החלשים יותר - שהרי לעשירים מבוססים יש הרבה יותר אפשרויות מימון בהשוואה לזוג צעיר שעכשיו התחיל את דרכו.

הגיע הזמן שמדינת ישראל תשבור את כל החסמים והמחסומים, תשחרר קרקעות ולא תפריע לאנשים לנהל בצורה חופשית ואחראית את ההשקעות והחסכונות שלהם.

ימית אפריאט

ימית אפריאט | ימית אפריאט

יועצת משכנתאות ותיקה, חברת הנהלת התאחדות יועצי המשכנתאות בישראל וממייסדיה. היא מומחית בליווי משקי בית למשכנתא יעילה ולחיסכון, תוך מבט מעמיק על כלכלת המשפחה. בנוסף, לימית מומחיות גם במשכנתאות מורכבות ובכל תחום הייעוץ הבלתי תלוי במתן אשראי מגובה נדל"ן.

גילוי נאות: כל הפוסטים המובאים בבלוג זה מטרתם להעשיר את הידע של הקוראים, אך הם אינם יכולים להחליף ייעוץ משכנתאות פרטני המתחשב בצרכים הספציפיים של כל אדם ואדם. מוצע כי כל קורא ייוועץ באופן אישי עם אנשי מקצוע, בטרם יקבל החלטות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker