מרוויחים טוב ומפנקים את הילדים בדמי כיס גבוהים? כדאי שתתחילו לסגור את הארנק

אחת הטעויות בחינוך פיננסי לילדים מתרחשת דווקא בבתים מבוססים - שבהם מאפשרים לילדים יותר, וללא גבולות ■ כדי להקנות לילדים ידע כלכלי, שהוא מיומנות חיים בסיסית, כדאי לשים גבולות ולהתנהל בתוך התקציב

ימית אפריאט
ימית אפריאט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עם חלוקת דמי הכיס, מומלץ לשבת עם הילדים ולקבוע סדרי עדיפויות ותכנון נכון של התקציב
עם חלוקת דמי הכיס, מומלץ לשבת עם הילדים ולקבוע סדרי עדיפויות ותכנון נכון של התקציבצילום: Getty Images/iStockphoto
ימית אפריאט
ימית אפריאט

הורים רבים נמנעים מלשתף את הילדים בנושאים הפיננסיים, מה שמוביל לא פעם למחסור בידע נצבר - שהוא מיומנות חיים בסיסית. אז ההמלצה הראשונה היא - לא למנוע מהם את המידע הזה. שתפו אותם בהוצאות משק הבית, תציפו להם את האתגרים, אם יש כאלה; הסבירו להם מה זה כסף בכללי, איך משיגים אותו ואיך מנהלים אותו. זהו מידע שילווה אותם לאורך כל חייהם, והוא תהליך למידה חשוב כמעט כמו ללמד אותם לחצות את הכביש.

אחת הטעויות שאני נתקלת בהן בחינוך פיננסי לילדים מתרחשת דווקא בבתים מבוססים. הורים רבים סבורים שאם ההכנסה בבית גבוהה, יהיה נכון לאפשר לילדים הרבה יותר, וללא גבולות. הכנסות גבוהות של הורים יכולות לאפשר רמת חיים טובה של הילדים, אבל המינון הוא בגבולות - גם הורים מבוססים צריכים להקנות לילדים שלהם מסגרת חיים נכונה בתוך תקציב.

דור ההורים הנוכחי עוד השתמש בצעירותו בטלכרט, ואפילו באסימונים, כדי להשתמש בטלפון הציבורי. תרבות הגבולות והתכנון היתה כמעט מושרשת. כשהתחלנו לגלוש באינטרנט, עוד היה מודם המחייג לפי שיחות שתופסות את קו הטלפון - וביקשנו מההורים להשתמש בקו. כיום, כשילדים כבר מחזיקים טלפון סלולרי בתוכנית ללא הגבלת שיחות ועם חבילות גלישה בלתי נגמרות, הגבולות כמעט ולא קיימים.

איך אפשר ללמד את הילדים על כסף?

לשתף אותם כיצד אנחנו מקבלים החלטות, איך אנחנו מתעדפים רכישות. ללמד אותם להפעיל שיקול דעת ברכישת מוצר מסוים על פני אחר, או להשוות מחירים בסופר. אפשר להתחיל להעניק להם דמי כיס מגיל צעיר, וללמד אותם לתכנן את ההוצאות.

אפשר לנצל את אפיק חיסכון לכל ילד ללמידה על השקעות, סיכון וחיסכוןצילום: galitskaya/Getty Images/iStockph

בהמשך, ייתכן שהילדים יבקשו תוספת לדמי הכיס החודשיים - ואתם כהורים תבשרו להם שהתקציב פשוט נגמר. תחושת תסכול ומרמור - ואפילו בכי - ילוו את הבשורה הקשה, אבל התחושה הזאת היא שיעור חשוב: כסף נגמר בסופו של דבר, אם הוא לא מנוהל. ייתכן שאם לא ננהל אותו כראוי, לא יישאר לנו כסף לדברים החשובים בהמשך.

קביעת סדר עדיפויות. הילדים יקבלו את דמי הכיס החודשיים, ועם חלוקת דמי הכיס, מומלץ לשבת עם הילדים ולקבוע סדרי עדיפויות ותכנון נכון של התקציב. האם הילדים יקנו כל יום חטיף בקיוסק הסמוך לבית הספר? האם הם יבחרו לרכוש חבילות של סופר גול או פוקימונים בכל יום? כדאי להציע להם חלופה: לחסוך כמה חודשים כדי לקנות משחק או גאדג'ט חדש שהם רוצים כבר הרבה זמן. גם אם להורים יש הכנסה גבוהה והם יכולים להעניק לילדים תקציב חודשי גבוה מאוד, ככל שתעניקו לילדים דמי כיס גדולים יותר - כך הם יתקשו יותר בלמידה על תקציב וניהול הכסף שלהם. לכן, כדאי לבחור בתקציב קטן יחסית, ללא קשר ליכולת הכלכלית של ההורה.

חיסכון לכל ילד. בינואר 2017 פתח הביטוח הלאומי תוכנית חיסכון אישית לכל ילד, שנועדה לאפשר לו להתחיל את חייו הבוגרים עם סכום כסף התחלתי. המדינה מפקידה לתוכנית החיסכון 50 שקל לכל ילד, ולהורים ניתנת האפשרות להוסיף עוד 50 שקל מתוך קצבת הילדים כך שהסכום לחיסכון יוכפל. יש משפחות רבות שזה למעשה אפיק החיסכון היחיד שלהן, ואין ספק שזה חשוב ומבורך.

באמצעות הקופה הזאת תוכלו ללמד אותם שיעור חשוב על חיסכון - תוכלו להיחשף בעצמכם ולחשוף גם את הילדים לעולם של קבלת החלטות, השיקולים מאחורי הפקדת כספי החיסכון בבנק או בקופת גמל, ובחירת מסלול ההשקעה והמשמעויות הכלכליות שלו. עולם שלם של תוכן כלכלי יכול ללוות אותם מגיל צעיר.

לבלום את הפיתויים. בעולם שבו תרבות הצריכה היא חסרת מעצורים, כשפרסומות מחכות לילדים מאחורי כל פינה, איך ניתן להתגבר על שטף המידע ושטיפת המוח שהם עוברים? הרי אנחנו לא יכולים למנוע מהילדים לראות תכנים שיווקיים, שכיום מסתתרים בכל מקום.

ילדים בגילים הצעירים עדיין לא מבינים מספיק את המשמעות של פרסומות. אם לא נסביר להם מה תפקידן, אנחנו עלולים להפסיד שיעור חשוב לילדים. הבן שלי הציע לתדלק ברשת תחנת דלק מסוימת משום שבתפישה שלו, שאליה הוא נחשף בפרסומות, היא הטובה ביותר. לאחר שקיימנו שיחה על הנושא, הוא הבין שמטרת הפרסומת היא לשכנע אותנו לרכוש רק את המוצר שהיא מציעה - ולא בהכרח שמדובר בהצעה הטובה ביותר בשבילנו. זה אולי נראה לנו ברור מאליו, אך בתת־מודע יש גם מבוגרים שלא בוחנים ובודקים אובייקטיבית איזו תחנה הכי משתלמת, ומתבססים על המידע בפרסומות.

ימית אפריאט

ימית אפריאט | ימית אפריאט

יועצת משכנתאות ותיקה, חברת הנהלת התאחדות יועצי המשכנתאות בישראל וממייסדיה. היא מומחית בליווי משקי בית למשכנתא יעילה ולחיסכון, תוך מבט מעמיק על כלכלת המשפחה. בנוסף, לימית מומחיות גם במשכנתאות מורכבות ובכל תחום הייעוץ הבלתי תלוי במתן אשראי מגובה נדל"ן.

גילוי נאות: כל הפוסטים המובאים בבלוג זה מטרתם להעשיר את הידע של הקוראים, אך הם אינם יכולים להחליף ייעוץ משכנתאות פרטני המתחשב בצרכים הספציפיים של כל אדם ואדם. מוצע כי כל קורא ייוועץ באופן אישי עם אנשי מקצוע, בטרם יקבל החלטות.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט