השיעור שהילד שלי ודור האלפא יכולים ללמד את העולם הדיגיטלי

דור האלפא נהפך בלי כוונה לחלק מניסוי עולמי שבמסגרתו מציבים מולו מסכים מגיל צעיר - בדומה למוצצים. זאת הסיבה שהוא יהיה דור שונה מאוד מהדורות שקדמו לו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לדור האלפא תהיה גישה למידע יותר מלכל דור אחר שקדם לו

ארנון, ילדי בן ה-8 שאותו אני אוהבת מאוד, מספק לי שיעורים לחיים כל יום מחדש. ארנון שייך לדור האלפא (Gen Alpha). מדובר בקבוצה דמוגרפית שקרויה על שם האות הראשונה באלפבית היווני. מדובר בדור הראשון שנולד כולו במאה ה-21. רוב ההורים של בני דור האלפא הם מילניאלס. על פי האנליסט החברתי מארק מקרינדל, בדצמבר 2024 הדור יורכב משני מיליארד בני אדם והוא יהיה הדור הגדול ביותר בעולם. הדור צפוי להיות הדור העשיר ביותר, המשכיל ביותר והמחובר ביותר מבחינה טכנולוגית מכל הדורות שקדמו לו.

מוצץ דיגיטלי

דור האלפא מתואר לעתים קרובות ככזה שמורכב מילידים דיגיטלים. הסיבה לכך היא שטכנולוגיה היא חלק מהדור הנוכחי מהרגע שבו הוא נולד. עובדה זו משפיעה על האופן שבו ילידי הדור רואים, עוסקים ומתקשרים עם העולם. רבים מאיתנו יראו ממקור ראשון את הגישה השונה של דור האלפא לטכנולוגיה. משאלת שאלות לרמקול חכם כמו "היי גוגל, באיזו שעה הזריחה מחר?" ועד צפייה בסרטוני יוטיוב של בני נוער משחקים בפורטנייט.

דור האלפא נהפך בלי כוונה לחלק מניסוי עולמי שבמסגרתו מציבים מולו מסכים מגיל צעיר - בדומה למוצצים. מדובר בדור ראשון של ילדים שעוצב בעידן של מכשירים דיגיטליים ניידים. הדור החל להיוולד ב-2010. מדובר בשנה שבה הושק האייפד והקימו את אינסטגרם. מדובר בילדים שכבר בשנים הראשונות שלהם הם נהפכים לחובבי מסך.

בעוד שהוריהם של דור האלפא ידועים באופן לא רשמי כילידי דיגיטל, לבני אלפא רבים יש טביעת רגל דיגיטלית עוד לפני שהם מבינים את המונח. לילדים מפורסמים כמו אסאהד חאלד, בנו של המפיק המוזיקלי המפורסם די ג'יי חאלד, וג'ורג', בנו של הנסיך וויליאם, יש חשבונות אינסטגרם שמנוהלים על ידי הוריהם.

מגיל צעיר, ילדי דור האלפא נחשפים באופן נרחב למספר פלטפורמות דיגיטליות. זאת הסיבה שחברות ומותגים יצטרכו לסגל לעצמם דרכים חדשות לחלוטין של אינטראקציה על מנת לתקשר עם דור האלפא. חוויית הצרכן של דור האלפא צריכה להיות חוויה שמשלבת את העולם הפיזי עם העולם הדיגיטלי, תוך התאמה אישית של המוצר ללקוח. מדובר בהזדמנויות חדשות למשווקים.

ויזואליזציה במיטבה

שיטת הלמידה בבית הספר תשתנה בגלל דור האלפא, ממובנית ושמיעתית לחזותית ומעשית. ילידי הדור ירכשו מיומנויות לפתרון בעיות וילמדו אחד השני. בנוסף, כיתות דיגיטליות יהפכו לנורמה. יש כבר בתי ספר שעברו מהחינוך המסורתי לשיטות שמתאימות יותר לתלמידי האלפא, כמו שימוש באייפדים ולא בספרי לימוד כדי ליצור פרויקטים ולשתף עבודה עם מורים וחברים לכיתה. התלמידים כבר יכולים ליצור קשר דיגיטלי עם המורים שלהם במטרה לשאול שאלות על שיעורי הבית שלהם. בית הספר Quest to Learn בניו יורק ובית הספר הבינלאומי ברג'יו אמיליה שבאיטליה הם דוגמאות לבתי ספר שעושים שימוש בחדשנות בלימודים.

לדור האלפא תהיה גישה למידע יותר מלכל דור אחר שקדם לו. מי שירצה ליצור אינטראקציה טובה עם ילידי דור זה, יצטרך להבין שהוא צריך לעשות יותר שימוש בויזואליזציה ופחות בטקסט.

חומריות והתאמה אישית

דור האלפא הוא הדור החומרי ביותר. הדור עוצב בעידן של מוצרים מותאמים אישית כגון צנצנות נוטלה עם השמות של הצרכנים. ההתקדמות הטכנולוגית המהירה הובילה לכך שיש מוצרים רבים שדור האלפא לא רגיל להשתמש בהם, כגון DVD, ביפר ועוד. במבט קדימה, סביר מאוד להניח שדור האלפא לא ישתמש בארנק, פלסטיק חד פעמי ומכשיר רדיו. בנוסף, הוא כנראה לא ייגש למבחנים בכתב או יכוון שעון מעורר אנלוגי.

אמנם מדובר בדור הצעיר ביותר, אך יש לו כוח קנייה משמעותי מאוד. הוא מעצב את המדיה החברתית, ומשפיע על התרבות הפופולרית. דור האלפא אוהב לשתף במדיה את מה שעובר עליו, והוא מבין שניתן לעשות מזה כסף. הוא גם משפיע על החלטות הקנייה של ההורים שלו. העולם של ראיין, לדוגמה, הוא ערוץ יוטיוב של ילד עם 30 מיליון עוקבים, שממליץ על צעצועים. יש לקחת בחשבון שעד סוף העשור הנוכחי אותו דור ייצא לחיים האמיתיים.

להתחבא מאחורי הטכנולוגיה

השאלה שצריכה להישאל בהקשר של דור האלפא היא האם הוא יצליח לסגל יכולות אנושיות כגון אמפתיה, לאור הזמן הרב שהוא מבלה מול המסך. מומחים מזהירים כי ילדות שמוגדרת על ידי טכנולוגיה עשויה ליצור אתגרים כגון טווחי קשב קצרים יותר והתפתחות חברתית מאוחרת.

כשאנחנו מסתכלים על העתיד, אנחנו חייבים, גם כארגונים, לתקשר עם דור האלפא בשפה שלו. מה שעבד עבור דור ה-Y ודור ה-Z עשוי שלא לעבוד עם דור האלפא. בתוך כך, דור האלפא צריך להיות מצויד בכישורים שיאפשרו לו לשגשג בעידן של שינוי. להיות הדור הדיגיטלי ביותר זה חשוב, אבל כשנכנסים לעולם שחלק משמעותי ממנו מורכב מרובוטיקה, יחסי אנוש יהפכו לחשובים יותר מתמיד.

אפקט הפרפר

שיווק לילדים אלה דורש תכנים פשוטים ומפורטים שיסייעו בטיפוח נאמנות צרכנים בגיל צעיר. מוסדות פיננסיים כמו בנק PNC חברו לתוכנית הטלוויזיה רחוב סומסום בארה"ב כדי לייצר תכנים מעניינים שמטרתם לעזור לילדים לפתח אחריות פיננסית ומיומנויות כמו קריאה. לאופן שבו אנחנו מתנהלים עם דור האלפא תהיה השפעה מכרעת על העתיד.

דור האלפא יגדל באמצעות אינטראקציה עם בינה מלאכותית ורובוטים. כבר עכשיו ילדים משחקים בצעצועים שמגיבים לפקודות ומפגינים אינטליגנציה רגשית. ככל שהם יתגברו ויפתחו מיומנויות מילוליות, תקשורת קולית עם מכשירים תהפוך לנפוצה יותר.

יש הרבה דברים ללמוד על דור האלפא וככל שיעברו השנים נדע עליו יותר. הדור הזה הוא יותר שיתופי וגלובלי ויכולת ההסתגלות שלו גבוהה מאוד. הוא גם יותר מודע לבריאות. הדור הזה יוביל לשינויים רבים בדרך שבה אנחנו חיים ויש למה לצפות.

יעל קנדר | Digital Coffee Time

מנהלת את יחידת BDO Digital, המספקת שירותי ייעוץ לארגונים בגיבוש ופיתוח יכולות דיגיטליות. שגרירה של שינוי, מונעת על ידי חדשנות ובמצב למידה תמידי. מאמינה גדולה בטכנולוגיה כאמצעי להשיג דברים מדהימים.

שימשה בעבר מנהלת השיווק ברשת האופנה דלתא, ניהלה את הדאטה וה-CRM בחברת קימברלי קלארק ובתפקידה האחרון בצד לקוח, הובילה את תוכנית השיווק לפתרונות טרנספורמציה דיגיטלית במיקרוסופט MEA. בעלת ניסיון עשיר של יותר מ-15 שנה בעולם השיווק והדיגיטל, מתוכן 10 שנים בהקמה וניהול פלטפורמות דאטה, תוכניות נאמנות ואתרי סחר אלקטרוני בעולמות ה-B2C וה-B2B.

אפשר גם לבוא לשמוע אותה מרצה על דיגיטל, דאטה וחוויית לקוח בבצלאל, בדיגיטאלנט ובאיגוד השיווק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker