רק תגידו כן: מה ניתן ללמוד מהתרגיל של פטגוניה

כחלק מהתקשורת היומיומית שלנו אנו מדברים במהירות ולעתים מגיבים ללא מחשבה למה שאנחנו שומעים. שימוש נכון במלה כן יכול לעשות הבדל גדול ואפקטיבי בתקשורת הארגונית

יעל קנדר
יעל קנדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוצרים של חברת פטגוניה
יעל קנדר
יעל קנדר

הרבה פעמים אמרו לי ללמוד לספור עד עשר, אבל אני חווה קושי רב בלהפנים את הבקשה. השבוע השתתפתי בפגישה שבה הסבירו לי מה אי אפשר לעשות בנוגע לסוגיה מסוימת – וכיצד התנהלנו עד היום. אני התפרצתי והסברתי, בדרך לא מנומסת, שזה לא מעניין מה עשינו עד היום. מה שמעניין יותר זה מה נצליח לעשות אחרת החל במחר בבוקר.

בואו נדבר רגע על המלה כן. המלה כן לבדה היא מלה מאד חיובית, אבל הרבה פעמים למלה כן יש תוספת, כמו "כן וגם..., או "כן, אבל". יש הרבה ערך למלה שמגיעה ישר אחרי כן. הרבה פעמים אנחנו מצרפים את ה"אבל" בלי לשים לב לנזק שנגרם בעקבות כך.

כחלק מהתקשורת היומיומית שלנו אנו מדברים במהירות ולעתים מגיבים ללא מחשבה למה שאנחנו שומעים. במקום לחכות, אנו מתערבים כדי להסביר מה אנחנו חושבים שהוא רעיון טוב יותר או שיש לו ערך רב יותר. זוהי תסמונת ה"כן, אבל". אנשי ה"כן, אבל" (Yes But) נמצאים בכל ארגון והשאלה היא איך אנחנו גורמים להם לרוץ איתנו ולא נגדנו, אנשי ה"כן ו.." ("Yes and").

איך יוצרים הצגה בעולם העסקי

נתחיל מהיסודות. אימפרוביזציה היא צורת אומנות שבה חמישה-שישה שחקנים מגיעים לבמה ללא תסריט, אביזרים או תלבושות. עליהם ליצור הצגה באותו רגע, תוך כדי אלתורים. הסיבה לכך שצורת אומנות זאת מצליחה היא אנשי ה-"Yes and". לא משנה מה אומר שחקן על הבמה (לדוגמה, "אני דג זהב") הוא יודע שלא רק שהקבוצה שהוא חלק ממנה תקבל את זה ותתמוך בו ("כן, אתה דג זהב") – חבריה גם יוסיפו צדדים נוספים לעלילה ("ואני שומר האקווריום"). על ידי קבלה מתמדת של מה שנאמר על הבמה ("כן"), והוספה אליו ("וגם"), להקת אלתור יכולה לבנות מחזות שלמים מאפס וללא הכנה.

יש כללים עבור אלתור בקומדיה, ובהם אמור כן, הוסף מידע חדש, אל תחסום את חבריך לקבוצה, הימנע מלשאול שאלות, אלא אם כן אתה מוסיף מידע, תהיה ספציפי וספק פרטים צבעוניים. יש עוד המון חוקים, אבל אלה נקודות התחלה טובות. את מרבית הכללים ניתן גם לקחת לעולם העסקי.

בחברת דיסני מקיימים כבר הרבה שנים מתודולוגיה הנקראת "Yes if". דוגמה לכך היא איך בחברה השתמשו במזל"טים בשביל להחליף זיקוקי דינור, מכיוון שהם מזהמים את הסביבה. בחברה לא הסכימו לשמוע "את זה אי אפשר לעשות כי...".

כאשר המושג הזה מיושם במקומות עבודה, התוצאות יכולות להיות מדהימות. ארגונים ראו שינויים קיצוניים בפיתוח העסקי, הצלחות במשאים ומתנים ומעורבות חיובית במקום העבודה מצד העובדים. הסיבה לכך היא שכאשר אתה פועל בהתאם למושג זה, אנשים מרגישים שהם נשמעים ומוערכים. זה יוצר שיתוף פעולה בעת עימותים ומעורבות בעתות צרה. כלי התקשורת הקטן והחיובי הזה עושה הבדל עצום.

ניסינו את זה כבר וזה נכשל

כמה פעמים הסברת למישהו מהצוות שלך בעבודה על רעיון שעמלת עליו והוא אומר: "וואו, רעיון נהדר". התשובה מספקת התרוממות רוח לשתי שניות ואז אותו מישהו מוסיף: "אבל זה לא יעבוד כאן". לחלק זה מצטרפות המלים: "ניסינו את זה, אבל זה נכשל", או "אין לנו את המשאבים לכך". לפעמים לא ניתנות סיבות מעבר לכך, ואם כן אינך מקשיב להן – משום שאתה עדיין מתאושש מהמכה שבאה אחרי התרוממות הרוח.  

פיתוח מנהג של להגיד "כן ו..."במקום להגיד "כן ,אבל" עשוי להרגיש לא טבעי בהתחלה, אך שימוש ב"כן" אינו אומר שאתה מסכים לחלוטין עם מישהו. שימוש נכון במלה, לעומת זאת, יבנה סביבה משתפת יותר שבה אתה שומע את מה שמישהו אומר - ומרגיש ששמעו גם את גישתך. שימוש נכון במלה כן יכול לעשות הבדל גדול ואפקטיבי בתקשורת הארגונית.

מה שעושה אוויר הרים לאנשים

פטגוניה, חברת בגדי Outdoor בינלאומית, ביצעה תרגיל שנקרא "A Walk of What If". הם יצאו לטיול בהרים בקבוצות של שישה עובדים, במטרה לחשוב על כמה שיותר רעיונות כיצד פטגוניה יכולה לנהוג במקרה שבו יש מצב חירום אקלימי ואקולוגי. היו שני כללים לתרגיל. הראשון, שהם לא ירגישו מוגבלים על ידי מדיניות קיימת, בין השאר מבחינה תקציבית ותרבות ארגונית. השני, הם לא הורשו להגיב לשאלות עם התשובה: "כן, אבל", אלא רק "כן" ולהקשיב ולבנות על רעיונותיהם של אחרים. הם הלכו שעה בשלג, וכשחזרו העיניים שלהם היו בורקות מרוב התרגשות. בנוסף, הם היו במצב תודעתי שונה ואחזו במגוון גדול של שאלות What If.

לבעוט בקופסה

כאשר מדברים על חשיבה מחוץ לקופסה חשוב להבין שצריך לבעוט בה ולפנות אותה מהדרך. יצירתיות היא סובייקטיבית. אם כל אחד מאיתנו ינסה להגיד את הדבר החכם ביותר במקביל, הסיכוי שלנו להצליח פוחת. המטרה הגדולה יותר היא להצליח לייצר משהו חדשני יחד – כאשר מוחות גדולים ואנשים אינטליגנטים משתפים פעולה, התודעה הקולקטיבית של הקבוצה תגבר על זו של כל אדם בנפרד.

זו לא תחרות כישרונות צעירים. מה שחשוב הוא להנגיש חדשנות ללקוחות שלנו. בשביל להצליח צריך לתרגל שלוש יכולות: תקשורת, אימוץ ותגובה. רק ככה ניתן לפתח את האינטליגנציה הרגשית הנדרשת.

השחקן האמריקאי דל קלוז אמר כי "הרעיון הגרוע ביותר עם תמיכה נרחבת, יצליח יותר מהרעיון הטוב ביותר ללא תמיכה". תחשבו עד כמה תרבות התקשורת שלנו היתה שונה אם היינו משתתפים בדיונים שבהם מציעים יותר מקום לבניית רעיונות מתוך רעיונות של אנשים אחרים, מנסים למצוא בסיס משותף של השראה, מקשיבים זה לזה ופשוט אומרים כן.

אמנם ל"כן, אבל" יש תפקיד בעולם שבו אנחנו רוצים לעמת בעלי כוח עם הטענות שלהם, אבל הגישה הזאת חונקת ומערערת על יצירת משהו חדש ומשופר. לפעמים אנחנו לא מודעים עד כמה אנו פתוחים או סגורים לרעיונות שמוצעים. יום העבודה שלנו עמוס, ויכול לנוע במאה קילומטרים לשעה. רובנו אומרים "לא" הרבה פעמים כי האנרגיה שלנו מוגבלת. על מנת לבצע דברים, עלינו להיות בררנים לגבי הדרך הטובה ביותר לנצל את זמננו.

אם אתה משתמש ב"כן ... ו", אז אתה כנראה מוסיף ערך למערכות היחסים שלך. אם אתה משתמש ב-"כן אבל", אתה בעצם מנסה לשכנע אדם בנוגע לנושא מסוים על ידי התגברות על התנגדותו. זה בטוח לא ייצר משהו חדש. כשאנחנו אומרים לא, אנחנו משיגים ביטחון. כשאנחנו אומרים כן, אנחנו משיגים הרפתקה. אז מה אתם אומרים? שווה להסתכן ולצאת אל הלא הנודע?

יעל קנדר

יעל קנדר | Digital Coffee Time

מנהלת את יחידת BDO Digital, המספקת שירותי ייעוץ לארגונים בגיבוש ופיתוח יכולות דיגיטליות. שגרירה של שינוי, מונעת על ידי חדשנות ובמצב למידה תמידי. מאמינה גדולה בטכנולוגיה כאמצעי להשיג דברים מדהימים.

שימשה בעבר מנהלת השיווק ברשת האופנה דלתא, ניהלה את הדאטה וה-CRM בחברת קימברלי קלארק ובתפקידה האחרון בצד לקוח, הובילה את תוכנית השיווק לפתרונות טרנספורמציה דיגיטלית במיקרוסופט MEA. בעלת ניסיון עשיר של יותר מ-15 שנה בעולם השיווק והדיגיטל, מתוכן 10 שנים בהקמה וניהול פלטפורמות דאטה, תוכניות נאמנות ואתרי סחר אלקטרוני בעולמות ה-B2C וה-B2B.

אפשר גם לבוא לשמוע אותה מרצה על דיגיטל, דאטה וחוויית לקוח בבצלאל, בדיגיטאלנט ובאיגוד השיווק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker