6 מיליון משתמשים ושווי של מיליארד דולר: המועדון שמאיים על פייסבוק

קלאבהאוס יושבת על הצורך הנואש שלנו להתחבר, בטח לאחר שנה של סגר. אפילו פייסבוק מבינה שהאפליקציה מהווה סכנה ממשית עבורה

יעל קנדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפליקציית קלאבהאוס
יעל קנדר

"אני לא רוצה להשתייך לאף מועדון שיקבל אותי כחבר". כך אמר גראוצ'ו מרקס – וצדק. יש משהו בנחשקות של מקום שלא קל להתקבל אליו. בשבועות האחרונים אי אפשר היה שלא לשמוע על אפליקציית קלאבהאוס וכולם עסקו בלחפש או להציע הזמנות לפלטפורמה.

הסיפור של קלאבהאוס

קלאבהאוס היא אפליקציית סושיאל לצ'אט שמע בלבד. האפליקציה מאפשרת לך לשמוע שיחות על כל מיני נושאים בחדרים הווירטואליים שלה, שפועלים קצת כמו פאנל - אנשים בקהל רשאים לדבר רק כשהם נבחרים. השיחות הן בנושאים מאוד מגוונים - כגון מוסיקה, נטוורקינג, הכרויות, הופעות, דיונים פוליטיים ועוד.

האפליקציה הוקמה על ידי פול דייוויסון ורוהאן סת', שני יזמים בוגרי סטנפורד. המייסדים כתבו בבלוג שלהם כי בהשקת האפליקציה "מטרתם היתה לבנות חוויה חברתית שמרגישה אנושית יותר - במקום פלטפורמה שבה מפרסמים פוסטים, תוכלו להתכנס עם אנשים אחרים ולדבר. מה שהנחה אותנו היה ליצור משהו שבו תוכלו לסגור את האפליקציה בסוף המפגש ולהרגיש טוב יותר כי העמקתם את החברויות שלכם, פגשתם אנשים חדשים ולמדתם".

האפליקציה הושקה רק באפריל 2020 והשווי שלה הגיע כבר למיליארד דולר. בדצמבר 2020 היו לאפליקציה 600 אלף משתמשים רשומים וכיום מספר המשתמשים הוא 6 מיליון. קלאבהאוס היא האפליקציה החמישית מבחינת הפופולריות שלה בקטגוריית "מדיה חברתית" בחנות האפליקציות, אחרי וואטסאפ, מסנג'ר, פייסבוק ודיסקורד. על פי מדזין פורטון, היא הורדה 2.3 מיליון פעמים רק בינואר 2021.

אלון מאסק משתעשע בפלטפורמה ומזמין באמצעות ציוצי טוויטר את קניה ווסט וולדימיר פוטין לשיחות באפליקציה. בתוך כך, סלבריטאים נוספים כבר הצטרפו אליה, כגון: אופרה ווינפרי, דרייק, מארק צוקרברג ועוד. 

אין כמו רשימת המתנה

השימוש באפליקציה מיועד נכון לעכשיו למוזמנים בלבד. כל מצטרף חדש רשאי לבקש מאדם אחד להצטרף – בדומה למספר מועדוני חברים מסורתיים, אבל אין תהליך בדיקה למי שמוזמן. בתוך כך, ניתן גם לבקש להצטרף לרשימת המתנה להצטרפות לאפליקציה, במקרה שבו אינכם מכירים מישהו עם גישה אליה. גם בכך שהאפליקציה כרגע זמינה רק עבור IOS יש אמירה. אמנם המייסדים טוענים שאפליקציה עבור אנדרואיד נמצאת בפיתוח, אך היא עדיין לא נראית באופק.

ניתן ללמוד הרבה מדרך ההשקה של גרסת הבטא של קלאבהאוס. אחת הדרכים היותר טובות לייצר עניין הוא בלשחק אותה קשה להשגה. זו נקודה מעניינת למחשבה, אולי בבואנו להשיק שירות או מוצר חדש לא באמת נרוץ לספר עליו לכולם או לחילופין להתחנן לשיתוף פעולה, אלא נפעל בדיוק להפך.

הדברנים והמאזינים

איזה סוג אנשים אתם? כאלו שאוהבים לדבר? או כאלו שמעדיפים להקשיב? אפליקציית קלאבהאוס מתאימה לשני סוגי האנשים. אילון מאסק, לדוגמה, הוא מהדברנים בפלטפורמה (ובחיים). כך גם מארק צוקרברג ודמויות משפיעות אחרות בעמק הסיליקון, כמו המשקיעים בן הורוביץ ומארק אנדריסן, שהשקיעו מיליוני דולרים בהצלחת האפליקציה. משתמש רגיל יכול להיות גם דברן, אם כי אין שום הבטחה שמישהו, מלבד כמה חברים, יצטרף לשיחה איתו ויקשיב לו.

לקהל המאזינים, האפליקציה מציעה מגוון של חדרי צ'ט כמעט בכל נושא שניתן לחשוב עליו: תרגול בשפה זרה, ניהול כספים, טיפים לשיווק באינסטגרם, שירות הזרמת מוסיקה מקוונת בכל שעות היממה ועוד.

בשונה מתכני אודיו אחרים כדון פודקאסטים או רדיו, שנוטים להיות מאוד מתוכננים, השיח בקלאבהאוס הוא מאוד משוחרר ולא מוכתב מראש. המיקוד הינו באושיה עמה מדברים ופחות בתוכן הנאמר. יש כאן הזדמנות מעניינת ליצור שיח בין אנשים שלא היו מדברים האחד עם השני בסיטואציות אחרות, כגון ידוענים עם אנשים מן המניין.

בתוך כך, דיווח "ניו יורק טיימס" כי החברה מתעדת להשיק פיילוט משפיענים לאירוח תוכניות בפלטפורמה – וחלקם כבר החלו לעשות זאת.

מודל מכירת כרטיסי אירועים

המייסדים נמצאים בלחץ למצוא מודל הכנסות כי נכון לעכשיו האפליקציה היא חינמית וללא מודעות. החיפוש אחר מודל עסקי מתפקד הופך לדחוף ככל שיש לאפליקציה יותר משתמשים כי העלויות מתייקרות בהתאם.

דייוויסון וסת' טוענים כי החברה מתכננת להרוויח כסף באמצעות תשלום עבור כרטיסים לאירועים, מנויים וטיפים, אך היא לא תמכור מודעות. יהיה מעניין לראות בהמשך הדרך אם באמת לא יכניסו את רכיב הפרסום לאפליקציה. במיוחד לאור ההבנה המתחזקת כי אנשים כבר לא רוצים שילכלכו להם את הפלטפורמות בפרסום. אנשים גם מוכנים לשלם בעבור הניקיון הזה. חברות לומדות לפתח תוכן מועיל, למשוך מנויים ועוד כדי לטפח מערכת יחסים עם הלקוחות שלהן.

גבולות וכללי התנהגות מוסכמים

כמו כמעט בכל מועדון, יש תמיד קורלציה בין כמות החברים לכמות התלונות והתביעות בגין סוגיות הקשורות בפרטיות וכללי התנהגות מוקבלים. בכל חדר יש מנחה, ומשתמשים יכולים לדווח על אחרים בגין התעללות. עד כה, בהקשר של האפליקציה, היו האשמות על הטרדות, גזענות וסקסיזם. אנטישמיות, לדוגמה, היתה אחת הבעיות שדיווחו עליה. מנכ"ל אחד התנתק מהאפליקציה לאחר שהאזין לחדר "שבו דיברו חבורה של אנשים על למה זה בסדר לשנוא יהודים". ההטרדות לא התרחשו בחלל ריק - ובמקרים מסוימים תוגברו ברשתות חברתיות אחרות עד שיצאו מכלל שליטה.

דייוויסון טוען כי לחברה יש כללים מפורשים נגד הפצת מידע מוטעה, דברי שטנה, התעללות ובריונות. מהסטארט-אפ נמסר בשנה שעברה כי הוא מוסיף יועצים ותוכנות בטיחות. נראה שאף על פי שכן, החברה תצטרך להשתפר בנושא השמירה על הפרטיות וכללי התנהגות ראויים בפלטפורמה - כך שלא תהפוך לפוגענית ובלי רסן.

צפוף בשכונה

איך אתה יודע שאתה עושה משהו מוצלח? כשמתחילים לחקות את מה שאתה עושה. פייסבוק, באופן לא מפתיע, מפתחת שיבוט לאפליקציית קלאבהאוס - בהתחשב בכך שכבר יש לה את התשתית ואת היכולת לספק כלים דומים לקהל שלה. פייסבוק מבינה שקלאבהאוס היא סכנה ממשית עבורה ושהיא צריכה לעצור את המשתמשים מלבלות את זמנם באפליקציה אחרת.

מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברגצילום: Nick Wass/אי־פי

לאפליקציה אין תכונה שלא ניתן לשחזר בקלות על ידי פלטפורמות אחרות. חלק מהאטרקציה של חדרי האודיו היא הפשטות שלהם - קל מאוד לעבור מחדר שמע אחד לאחר. דבר זה יכול להקל על העתקת הרעיון בקלות יחסית.

גם טוויטר פועלת לפתח במהירות גרסה שלה לקלאבהאוס, בשם Spaces. בשבוע האחרון הציגה טוויטר תצוגה מקדימה של מגוון שיפורים בממשק של Spaces, הכולל תצוגה חדשה של הרמקולים והמאזינים בחדר, וסימנים בולטים יותר לדוברים ומארחים.

אפליקציית המדיה החברתית החדשה יושבת על הצורך הנואש שלנו להתחבר, בטח לאחר שנה של סגר – ויהיה מעניין לראות מה יעלה בגורלה בהמשך הדרך. יש כאן דרך חדשה לגרום לאנשים לדבר ולהחליף רעיונות באופן ספונטני, ללא פילטרים. האפליקציה היא למעשה הוכחה לכך שהמסיבה עברה עכשיו לאונליין ולא נותר שום דבר מלבד להקשיב.

יעל קנדר

יעל קנדר | Digital Coffee Time

מנהלת את יחידת BDO Digital, המספקת שירותי ייעוץ לארגונים בגיבוש ופיתוח יכולות דיגיטליות. שגרירה של שינוי, מונעת על ידי חדשנות ובמצב למידה תמידי. מאמינה גדולה בטכנולוגיה כאמצעי להשיג דברים מדהימים.

שימשה בעבר מנהלת השיווק ברשת האופנה דלתא, ניהלה את הדאטה וה-CRM בחברת קימברלי קלארק ובתפקידה האחרון בצד לקוח, הובילה את תוכנית השיווק לפתרונות טרנספורמציה דיגיטלית במיקרוסופט MEA. בעלת ניסיון עשיר של יותר מ-15 שנה בעולם השיווק והדיגיטל, מתוכן 10 שנים בהקמה וניהול פלטפורמות דאטה, תוכניות נאמנות ואתרי סחר אלקטרוני בעולמות ה-B2C וה-B2B.

אפשר גם לבוא לשמוע אותה מרצה על דיגיטל, דאטה וחוויית לקוח בבצלאל, בדיגיטאלנט ובאיגוד השיווק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker