יעל קנדר
יעל קנדר

איך אפשר שלא לכתוב השבוע על השקת אמזון פארמסי (Amazon Pharmacy)? קצת יותר משנתיים לאחר רכישת שירות משלוחי תרופות המרשם פילפאק ב-753 מיליון דולר, אמזון השיקה סוף סוף את בית המרקחת שלה - שירות הזמנות אונליין של תרופות מרשם.

באמצעות פרופיל בית מרקחת מאובטח, לקוחות יכולים להוסיף את פרטי הביטוח שלהם, לנהל מרשמים ולבחור אפשרויות תשלום, כולל השוואת מחירים. מטופלים יכולים לבקש מהרופאים שלהם לשלוח מרשמים ישירות לבית המרקחת של אמזון. זהו צעד נוסף לעבר שירותי בריאות נרחבים יותר שהם לא רק מכירת תרופות. בפורטל של אמזון ניתנים ללקוחות כלים לשירות עצמי, ויש להם גם אפשרות לדבר עם הרוקח בטלפון לקבלת ייעוץ. אמזון מבטיחה רוקחים ידידותיים ובקיאים, הזמינים 24/7 לענות על שאלות בנוגע לתרופות.

לאחר שהשיקה קו משלה של תרופות ללא מרשם ב-2019, זו ללא ספק ההתקדמות המשמעותית ביותר של אמזון לעסקי הבריאות. כזו שיכולה לפתוח הזדמנויות הכנסה גדולות וחדשות עבור החברה, במיוחד בגלל מגפת הקורונה. המגפה דוחפת את הלקוחות הן לטיפול מרחוק באמצעות ערוצי דיגיטל והן לשימוש בערוצי אונליין לכל צורכי הקניות שלהם.

אמנם בית המרקחת של אמזון הושק בינתיים רק בארה"ב - אך ההזדמנות היא עולמית. לפי חברת ביזנס ווייר, שירותי בית מרקחת מקוונים אמורים להגיע להכנסות של 131 מיליארד דולר עד 2025 ברחבי העולם. על פי סטטיסטה, תעשיית תרופות המרשם נאמדה השנה ב-904 מיליארד דולר ותגדל לכמעט 1.3 טריליון דולר עד 2025.

אוקיינוס אדום, כחול ומה שביניהם

לעתים, אני שומעת בחברות את המשפט "זה לא בעסק הליבה שלנו". זה משפט שאמזון הוכיחה בעשור האחרון שהוא לא רלוונטי, לאחר שנכנסה לכל כך הרבה תחומים שממש לא היו באזורים המתבקשים והקיימים שלה.

צ'אן קים ורנה מאובורן הגו את אסטרטגיית האוקיינוס הכחול ב-2004 בספרם שהפך לרב מכר עולמי. קים ומאובורן סבורים כי עסקים מסורתיים מתחרים זה בזה על ידי שיפור מאפיינים במוצר או בתהליכי הייצור, במטרה להגדיל את נתח השוק שלהם. אסטרטגיה זו מתוארת על ידם כאסטרטגיית אוקיינוס אדום.

שוניות אלמוגים באוסטרליה
שונית אלמוגים באוסטרליה. אמזון לא מפחדת מאוקיינוסים כחוליםצילום: © Greenpeace / Roger Grace

לטענתם, אסטרטגיה חלופית אפשרית היא האוקיינוס הכחול. אוקיינוס כחול מוגדר ככזה שאינו קשור לשווקים קיימים, הוא יוצר ביקוש והזדמנויות חדשות שבהן פוטנציאל הגידול והרווחיות הם משמעותיים ביותר.

אמזון לא מפחדת מאוקיינוסים כחולים והיא הבינה מזמן שלשחות באוקיינוס האדום עם כל החבר'ה, לא רק שזה משעמם, זה גם לא מועיל. אני זוכרת כשאמזון רכשה את הול פודס, קולגה במיקרוסופט לעג ואמר בבוז שמיקרוסופט לא תהפוך לסופר. ואולי זה די מסכם את ההבדל בדרך החשיבה של שתי החברות.

ב-2030 נהיה הבעלים של כלום

בואו נקפוץ לרגע בזמן. ברוכים הבאים ל-2030. זו תהיה כנראה השנה שבה כבר לא יהיו לנו מכוניות. וגם לא בתים. לא מכשירי חשמל ולא בגדים. כל מה שנחשב למוצר יהפוך לשירות. תהיה לנו גישה לתחבורה, לינה, אוכל וכל הדברים שצריך. זה כבר לא יהיה הגיוני להחזיק מכוניות מכיוון שניתן יהיה להתקשר לרכב או רחפן ללא נהג, שייקח אותנו למחוז חפצנו.

בעתיד הזה, לא נשלם על שכר דירה כי מישהו אחר ישתמש בשטחים שלנו כשאנו לא זקוקים להם - והפוך. במידה ונרצה לבשל, נזמין את כלי המטבח כשירות שיגיע לפתח דלתנו בתוך דקות, במקום לאחסן פריטים בדירה. המעבר ממוצר לשירות, גם יסייע למה שנקרא כלכלה מעגלית (Circular Economy) ולכן בעתיד יהיה לנו קל יותר לשמור על הסביבה.

אנחנו כבר לא נזכור מה זה לעשות קניות, ובטח לא מה זה עגלת קניות פיזית כזו עם גלגלים חורקים. אנחנו נבחר פריטים לשימוש, ורוב הזמן ניתן לאלגוריתם לבחור אותם עבורנו. זה נכון שבשביל כל הנוחות והשירות הזה ניאלץ גם לוותר על חלק מהפרטיות שלנו, אבל זה כנראה ישתלם לנו בצורה כזו או אחרת.

כדורים תרופות אילוסטרציה
אמזון תדע כבר עבורי לאילו תרופות אני זקוקה ותצפה מתי הן עומדות להיגמר צילום: /אי־פי

בעולם הזה, שקרוב אלינו יותר ממה שאנו חושבים, החברות שישרדו הן החברות שיהפכו את המוצרים שלהן לשירות. כי למעשה כל דבר יהיה ניתן לצרוך כשירות.

ועכשיו, בוא נחזור לדבר על אמזון פארמסי. אמזון מבינה היטב כי העולם עובר לשירות, והיא רוצה להשתתף במשחק. הצעדים הבאים שלה יהיו כבר בכיוון של שירותי רופא אונליין ולא "רק" רוקח ממליץ. אמזון תדע כבר עבורי לאילו תרופות אני זקוקה ותצפה מתי הן עומדות להיגמר - ובשביל הנוחות (והבריאות) אני אוותר על הפרטיות ואתמסר לעוד שירות.

בשנה שעברה אמזון פירסמה את אמזון קייר (Amazon Care) לעובדיה בסיאטל כחלק משירות פיילוט שסיפק שירותי רפואה בערוצים מגוונים. הפיילוט היה מוגבל לעובדים, אך יהיה מעניין לראות האם ומתי השירות יושק גם ללקוחות אמזון פריים.

אם כבר עסקנו באיבוד הפרטיות, נזכיר את ההשקה של אמזון באוגוסט, האלו (Halo). צמיד הנותן שירותי מידע על מצבנו הגופני, וגם הוא כמובן חלק מההצעה המתרחבת של אמזון בעולם שירותי הבריאות.

רחפנים
רחפנים בשמים. החברות שישרדו הן מי שיהפכו את המוצרים שלהן לשירותצילום: Shutterstock

זה תמיד היום הראשון

במכתב לבעלי המניות ב-2016 הציג בזוס את פילוסופיית Day 1 ו-Day 2. הרעיון לכך נוצר עוד בימיה הראשונים של אמזון. קיים בניין שנקרא Day 1, כתזכורת לכך שהחברה צריכה להיות תמיד במצב הזה - כי Day 2 מסמל קיפאון, או גרוע מכך חוסר רלוונטיות המוביל למוות.

בזוס אמר כי "העולם החיצוני יכול לדחוף אותך ל-Day 2 אם לא תרצה או תוכל לאמץ טרנדים חזקים במהירות. אם תיאבק בהם, אתה כנראה נאבק בעתיד. תאמץ אותם - ויש לך רוח גבית".

אין שום סיבה לצפות שאמזון תאט את קצב החדשנות שלה. לאור הערכת השווי שלה, המשקיעים רואים את ענקית הטכנולוגיה מרחיבה את המעטפת שלה באזורים אלו ואחרים, הכוללים גם תעשיות שעדיין אינן קיימות. עם המשימה להיות החברה המרכזית ביותר על כדור הארץ, להיקף העסקים של אמזון אין גבולות. וזה לגמרי יכול להיות העשור החדשני ביותר שלה עד כה.

עסק הליבה שלכם אף פעם לא בטוח, ולחשוב אוקיינוס כחול או Day 1 - זה אף פעם לא מזיק. 

יעל קנדר

יעל קנדר | Digital Coffee Time

מנהלת את יחידת BDO Digital, המספקת שירותי ייעוץ לארגונים בגיבוש ופיתוח יכולות דיגיטליות. שגרירה של שינוי, מונעת על ידי חדשנות ובמצב למידה תמידי. מאמינה גדולה בטכנולוגיה כאמצעי להשיג דברים מדהימים.

שימשה בעבר מנהלת השיווק ברשת האופנה דלתא, ניהלה את הדאטה וה-CRM בחברת קימברלי קלארק ובתפקידה האחרון בצד לקוח, הובילה את תוכנית השיווק לפתרונות טרנספורמציה דיגיטלית במיקרוסופט MEA. בעלת ניסיון עשיר של יותר מ-15 שנה בעולם השיווק והדיגיטל, מתוכן 10 שנים בהקמה וניהול פלטפורמות דאטה, תוכניות נאמנות ואתרי סחר אלקטרוני בעולמות ה-B2C וה-B2B.

אפשר גם לבוא לשמוע אותה מרצה על דיגיטל, דאטה וחוויית לקוח בבצלאל, בדיגיטאלנט ובאיגוד השיווק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker