המהפכות של שרה בלייקלי, ג'סיקה אלבה וויטני וולפה

לא פשוט למצוא נשים מצליחות בעולם הדיגיטלי, אבל למידה מהיזמיות תעזור לשפר את המצב

יעל קנדר
יעל קנדר
וויטני וולפה (ימין), שרה בלייקלי וג'סיקה אלבה
וויטני וולפה (ימין), שרה בלייקלי וג'סיקה אלבהקרדיט: בלומברג ו-AFP

אנחנו גדלים בהתאם לנורמות מקובלות ומודלים לחיקוי - וקשה לנו לחשוב אחרת ממה שחינכו אותנו. לעתים, כשאני מסתכלת על ילדים וילדות, זה משעשע לראות איך בנות, בדרך כלל, חדות יותר וחכמות יותר. משהו אבל קורה במהלך החיים ורוב הגברים בסביבה שלנו יקבלו תפקידים בכירים יותר וגם ירוויחו משכורות גבוהות יותר. אמנם בשנים האחרונות נעשים מאמצים בשביל לתקן את המצב, אבל זה מרגיש לי מעט מדי.

גרביונים, מספריים ורעיון אחד

שרה בלייקלי, מייסדת ספנקס, הקימה את האימפריה שלה בגיל 27 עם 5,000 דולר בלבד. בלייקלי מכרה מכונות פקס מדלת לדלת כשהעלתה את הרעיון לספנקס. הרעיון נבע מהמצוקה של בלייקלי בעודה מתארגנת למסיבה ולא מצליחה למצוא בגד תחתון שייראה טוב.

בלייקלי דורגה על ידי מגזין פורבס ברשימת המיליארדריות הצעירות בעולם ואחת מ-100 האנשים המשפיעים ביותר על ידי Time. אחת העצות שבלייקלי נותנת היא בנושא קבלת פידבק. אל תבקש משוב על המוצר, הרעיון או העסק שלכם רק למטרות ולידציה. אתם רוצים להתייעץ עם אנשים שיכולים לעזור לקדם את הרעיון שלכם, אבל אם אתם רק מחפשים חוות דעת של חבר, עמית לעבודה, בעל או אשה, זה יכול לעצור הרבה רעיונות של מיליוני דולרים במסלול שלהם בהתחלה.

עצה נוספת מתייחסת לדברים שאנחנו לא יודעים. אל תיבהלו ממה שאתם לא יודעים. זה יכול להיות הכוח הגדול ביותר שלכם ולהבטיח שתעשו דברים אחרת מכולם בהמשך. אני חושבת שזהו אחד המסרים היותר חשובים לאנשים העוסקים בפרויקטים ראשונים מסוגם בארגונים בהם הם עובדים, אין מה לפחד מלעשות משהו שעדיין לא עשית אף פעם. ההיפך הוא נכון. זו זכות להיות הראשון שעושה מהלך חדש.

מנוי לחיתולים ידידותיים לסביבה

השחקנית ההוליוודית ג'סיקה אלבה הקימה את The Honest Company כי היא חיפשה עבור התינוק שלה מוצרים שלא מכילים כימיקלים שעלולים להזיק לו. ב-2011 הוקמה החברה שמספקת שירותי אונליין שכוללים אספקת מוצרי תינוקות שאינם רעילים וידידותיים לסביבה במחיר סביר. החברה ידעה עליות ומורדות בעקבות תביעה ייצוגית שפגעה במוניטין שלה, אבל היא התאוששה.

כאשר אלבה נשאלה איזה עצה היא היתה נותנת לעצמה אם היו מחזירים אותה ליום ההקמה של החברה, היא ענתה: לדעת שתהליכים הם מאוד חשובים. אלבה טענה שאם התהליכים בחברה היו ממוסדים מהיום הראשון, החברה היתה יעילה יותר. כשאלבה נשאלה מה הופך רעיון עסקי למנצח, היא השיבה שצריך לדעת מה אתה עושה בצורה שונה מאחרים. היא הוסיפה שהיא לא קיבלה את המלה לא כתשובה. לשיטתה, כל פעם שנתקלים במהמורה בדרך – זה צריך להיות "דלק" להוכחה שהמתנגדים טועים.

דייטים לא מטרידים

בגיל 22, וויטני וולפה עזרה בהשקת טינדר, אחת מאפליקציות ההיכרויות הפופולריות בעולם. כעבור כמה שנים היא עזבה את טינדר והגישה תביעה נגד גורם בחברה, בטענה כי הטריד אותה מינית. בעקבות תגובות בתקשורת ובריונות ברשת, היא השיקה את Bumble, אפליקציית היכרויות שבה נשים עושות את הצעד הראשון. נכון לספטמבר 2019, Bumble היא אפליקציית ההיכרויות השנייה בגודלה בארה"ב, אחרי טינדר, עם יותר מ-55 מיליון משתמשים. על פי סקר שנערך ביוני 2016, 46.2% מהמשתמשים בה הן נשים. החברה מוערכת על ידי פורבס ביותר ממיליארד דולר.

הדבר הראשון שאפשר ללמוד מוולפה הוא היכולת ללכת נגד הזרם – והבנה שככה אתה יכול להבדיל עצמך מאחרים. כשוולף נשאלה באיזה אסטרטגיה היא נוקטת על מנת לשמור על מיקוד בניהול החברה, היא ענתה שהיא שואלת את עצמה את "שאלת התשע". כשאנחנו צריכים לקבל החלטה בנושא כלשהו ולא ברור לנו עד כמה זה חשוב, עלינו לשאול את עצמנו את השאלה הבאה. האם זה יהיה משנה בתוך תשע דקות, תשע שעות, תשעה ימים, תשעה שבועות, תשעה חודשים או תשע שנים. אם התשובה על השאלה הזו היא לא, אז עלינו להבין שזה לא הפוקוס ולהתקדם הלאה. שאלת התשע היא שאלה טובה בכדי להבין האם אינכם משקיעים את זמנכם בתגובה לדברים שלא תהיה להם חשיבות בעוד פרק זמן.

לא פשוט למצוא יזמיות חזקות בעולם הדיגיטל. לפני שכתבתי שורות אלה התייעצתי עם אנשים - ולאף אחד מהם לא היתה המלצה על נשים בולטות בעולם הדיגיטל. מדובר בחדשות רעות עבור ילדות מוכשרות. למרות זאת, מדובר במשהו שנמצא בידיים שלנו. יש לנו יכולות ליצור סיטואציה שבה יהיו נשים בכירות בעולם הדיגיטלי. רק אנחנו יכולים לקחת את זה קדימה ולייצר עולם עתידי שבו לצד אנשים כמו ג'ף בזוס, ביל גייטס וסטיב ג'ובס, אפשר יהיה למצוא נשים.

יעל קנדר

יעל קנדר | Digital Coffee Time

מנהלת את יחידת BDO Digital, המספקת שירותי ייעוץ לארגונים בגיבוש ופיתוח יכולות דיגיטליות. שגרירה של שינוי, מונעת על ידי חדשנות ובמצב למידה תמידי. מאמינה גדולה בטכנולוגיה כאמצעי להשיג דברים מדהימים.

שימשה בעבר מנהלת השיווק ברשת האופנה דלתא, ניהלה את הדאטה וה-CRM בחברת קימברלי קלארק ובתפקידה האחרון בצד לקוח, הובילה את תוכנית השיווק לפתרונות טרנספורמציה דיגיטלית במיקרוסופט MEA. בעלת ניסיון עשיר של יותר מ-15 שנה בעולם השיווק והדיגיטל, מתוכן 10 שנים בהקמה וניהול פלטפורמות דאטה, תוכניות נאמנות ואתרי סחר אלקטרוני בעולמות ה-B2C וה-B2B.

אפשר גם לבוא לשמוע אותה מרצה על דיגיטל, דאטה וחוויית לקוח בבצלאל, בדיגיטאלנט ובאיגוד השיווק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker