הקניות ברשת לא הורגות את ענף הקמעונות - הן משנות אותו

ענף הקמעונות הבין שבשביל שאנשים ימשיכו להגיע, צריך לרגש אותם ולספק להם חוויה שתצדיק את הגעתם ■ טכנולוגיות בתוך החנות - In-Store Technology - יכולות לשנות את עולם הצרכנות באמצעות מינוף מכשירי המובייל שלנו כדי לקדם את הנוכחות אונליין - וגם ההיפך

יעל קנדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנות נייקי בניו יורקקרדיט: בלומברג
יעל קנדר

ענף הקמעונות כבר הבין שבשביל שאנשים ימשיכו להגיע, צריך להמשיך לרגש אותם ולספק להם חוויה בתוך החנות, שתצדיק את הגעתם.

הקניות ברשת לא הורגות את החנויות - אלא משנות את ענף הקמעונות. קניות זה כבר לא רק המוצר שנרכש אלא החווייה הכוללת של אופן רכישת המוצר. טכנולוגיות בתוך החנות - In-Store Technology - יכולות לשנות את עולם הצרכנות באמצעות מינוף מכשירי המובייל שלנו כדי לקדם את הנוכחות אונליין - וגם ההיפך.

במחקר האחרון שהוציאה חברת הייעוץ העסקי BDO בארה"ב בנושא קמעונות, נשאלו סמנכ"לי כספים היכן החברות שבהן הם עובדים עתידות להשקיע ב-2020 ומה אסטרטגיית הצמיחה שלהן. מרבית העונים השיבו כי ההתמקדות השנה היא על השקעה בדיגיטציה ובאימוץ טכנולוגיות חדשות

קל ונוח

בשבוע שעבר השיקה אמזון את חנות המכולת הראשונה שלה, במטרה לבצע בה שימוש בטכנולוגיית "Just Walk Out" של הקמעונית נטולת הקופות, שחנכה כבר 25 חנויות נוחות של אמזון גו בארה"ב.

אמזון גוצילום: בלומברג

יש מספר דרכים חדשות שבהן ניתן לשלם בעולם הקניות החדש. עמדה של תשלום עצמי, כפי שנעשה למשל ברשת הקמעונית טרגט; טכנולוגיית סריקה הממומשת בקמעונית Fairway וטכנולוגיית Tracked as you go שקיימת באמזון גו. כל חברה צריכה לחשוב איזו טכנולוגיה הכי מתאימה לה.

על פי נתוני סקר של חברת הייעוץ Kearney’s ל-2019, הפונקציות הטכנולוגיות העיקריות שהלקוחות חפצים בהן יותר מכל בזמן הקניות הן חיסכון בזמן התשלום ובזמן איתור מוצרים.

72% מהנשאלים השיבו שהם רוצים טכנולוגיה שמאפשרת להם להפחית את זמן התשלום, ואילו 61% אמרו שהם רוצים טכנולוגיה שתאפשר להם להפחית את זמן החיפוש אחר מוצרים. יותר ממחצית מהנשאלים (52%) מעוניינים בטכנולוגיה שמאפשרת להם להבין יותר על מוצר נתון ואיך להשתמש בו.

דוגמה לחברה שלקחה את מעמד התשלום צעד אחד קדימה היא חברת הרכב Caravana, שבנוסף למכירת רכבים משומשים אונליין החלה להציג מכונות אוטומטיות למכירת רכבים במספר מקומות בארה"ב.  

גם לעובדי החנות מגיעה עזרה

הלקוחות של הטכנולוגיות הללו לא חייבים להיות רק לקוחות הקצה - הצרכנים. הם יכולים להיות גם הזכיינים עצמם. רשת חנויות הנוחות האירופאית Kaabka פיתחה אפליקציית בשם Frappka עבור הזכיינים שלה, שעוזרת להם לנהל טוב יותר את החנות, באמצעות הצגת נתוני מכירות בזמן אמת, מידע על זמינות המוצרים, סימולטורים ועוד.

גם טכנולוגיית העוזרות הקוליות, שנכנסה כמעט לכל בית בארה"ב עם מכשירים כמו אלקסה, גוגל הום ועוד, מסייעת לעובדים בחנויות. דוגמה לכך היא חברת הטכנולוגיה האמריקאית Theatro, שפיתחה טכנולוגיית Voice שמאפשרת לעובדים לתקשר ברחבי החנות באמצעות טכנולוגיה לבישה Voice Controlled Wearables.

חנות העתיד

קמעוניות רבות מטמיעות טכנולוגיה בחנות כדי לספק חווית לקוח משופרת, שיוצרת הזדמנויות ייחודיות להניע מעורבות קונים ונאמנות. לדוגמה, חנות הדגל של Nike בניו יורק מגלמת במידה רבה את חנות העתיד - עם אפליקציה שמאפשרת ללקוחות להשתמש בקופה ניידת, לבקש פריטי אקספרס ברחבי החנות או לקנות מוצרים מתצוגה.

בסקר של Kearney's, כ-32% מהצרכנים אמרו שהיו שמחים לחוות משהו מעניין בחנות; 31% רוצים טכנולוגיה שתאפשר להם להתאים את המוצרים לצרכים הספציפיים שלהם; 29% רוצים טכנולוגיה שמגבילה את האינטראקציה עם אנשי החנות; ו-21% מעוניינים בטכנולוגיה שמאפשרת להם לצמצם את זמן הבילוי בחדר המדידה.

ישנן טכנולוגיות המתמקדות בחדר הלבשה חכם, שעוזרות לצרכן לראות את הבגד ב-360 מעלות, להחליף צבע, למדוד משהו שלא קיים פיזית בחנות, לתת פרטים על המוצר ועוד. תחשבו כמה מעצבן למדוד ולגלות שאתם צריכים מידה יותר גדולה – ואין מי שיביא לכם אותה. ישנן טכנולוגיות שמאפשרות ללחוץ על המראה ולראות כיצד הבגד נראה, או להציע מגוון שבכלל לא קיים בחנות באותו רגע.

לדוגמה, זארה השתמשה בטכנולוגיית מציאות רבודה כדי להביא דגמים וירטואליים לחנות עצמה. המהלך איפשר ללקוחות שהורידו את אפליקציית Zara AR לכוון את הטלפון שלהם לחלונות הראווה או לחיישן בתוך החנות ולראות דגמים מתעוררים לחיים על גבי המסכים שלהם - כשהם לובשים פריטים נבחרים של זארה, עליהם יוכלו ללחוץ ולקנות. גם מותגים כמו ברברי, גאפ ואחרים כבר החלו להשתמש בטכנולוגיות הללו עבור יצירת חוויה.

גם FashionAI, המיזם של עליבאבא  Alibaba, מנסה לשלב את כל מה שטוב באונליין בתוך חנות פיזית שנבנתה עם טכנולוגיית RFID (זיהוי באמצעות תדרי רדיו), שמאפשרת איתור פריטים וחפצים בצורה אלחוטית, ללא צורך בשדה ראייה או במגע ישיר מול החפץ. על הקולבים של הבגדים ישנן מראות AI שמזהות שהורדת את הפריט מהקולב - ומציגות לצרכן כיצד הוא נראה עליו.

הרובוטים יוצאים מהמחסן

הרובוטים מסייעים לעובדים כבר תקופה, ובאחרונה הם מתחילים לקבל גם תפקידי פרונט מול הצרכנים. הדגמים החדשים של הרובוטים כבר משודרגים, והם מסוגלים לצלם ולנתח תמונות וידיאו ולהגיב בהתאם. טכנולוגיה חדשה מאפשרת להם לנתח ולפרש את האזורים הלא נקיים ולנקות בעצמם, להבין מתי הלקוחות נכנסים לחנות ולקבל את פניהם, לצלם קרטונים חדשים, לנתח פריטים בארגז ולהעביר אותם למדפים הנכונים.

ברשת Walmart משתמשים ברובוטים כדי לזהות היכן אזל המלאי מהמדפים. התוכנית היא שהרובוטים ישתלטו על המשימות השגרתיות ויפנו את העובדים לעבודות כמו שירות לקוחות. לדוגמה, במקום לבזבז זמן במציאת פריטים במדפי החנויות, עובדים יכולים לקיים אינטראקציה עם לקוחות כדי ללמד אותם על מוצרים חדשים ולהגביר את המכירות.

שירותי Wi-Fi, מציאות רבודה, תצוגות מדף דיגיטליות, עגלות קנייה חכמות - כל אלה ועוד רעיונות רבים וטובים צפויים להיכנס אל תוך החנויות בשנים הקרובות. בטוח שאנחנו עומדים בפני עשור מעניין עבור ענף הקמעונות, בתוך החנות, מאחורי הקלעים שלה - ומחוצה לה.

יעל קנדר | Digital Coffee Time

מנהלת את יחידת BDO Digital, המספקת שירותי ייעוץ לארגונים בגיבוש ופיתוח יכולות דיגיטליות. שגרירה של שינוי, מונעת על ידי חדשנות ובמצב למידה תמידי. מאמינה גדולה בטכנולוגיה כאמצעי להשיג דברים מדהימים.

שימשה בעבר מנהלת השיווק ברשת האופנה דלתא, ניהלה את הדאטה וה-CRM בחברת קימברלי קלארק ובתפקידה האחרון בצד לקוח, הובילה את תוכנית השיווק לפתרונות טרנספורמציה דיגיטלית במיקרוסופט MEA. בעלת ניסיון עשיר של יותר מ-15 שנה בעולם השיווק והדיגיטל, מתוכן 10 שנים בהקמה וניהול פלטפורמות דאטה, תוכניות נאמנות ואתרי סחר אלקטרוני בעולמות ה-B2C וה-B2B.

אפשר גם לבוא לשמוע אותה מרצה על דיגיטל, דאטה וחוויית לקוח בבצלאל, בדיגיטאלנט ובאיגוד השיווק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker