הדרך לארנקים של דור ה-Z עוברת בשמירה על הסביבה

למשוואת הערך של מחיר, מגוון וחוויית לקוח, נכנס משתנה קריטי נוסף, והוא האם המותג עושה משהו טוב לעולם. צריך להבין שזה כבר ממש לא מספיק לתרום לכמה עמותות בסוף השנה או ללכת לצבוע כמה בתים ביום גיבוש מרוכז פעם בשנה

יעל קנדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרטה תונברג בצעדה בטורינו, איטליה
גרטה תונברג בצעדה בטורינו, איטליהצילום: Antonio Calanni/אי־פי

לפני כמה חודשים המתבגרת גרטה תונברג תפסה את תשומת לבו של העולם בנאום חריף ומלא תשוקה במטה האו"ם, שבו האשימה את מנהיגי העולם שלא הצליחו לפעול לשינויי אקלים.

כשגרטה אומרת: "גנבתם את חלומותיי ואת ילדותי במלים הריקות שלכם", יש כאן מסר שכבר לא ניתן להתעלם ממנו. מנהיגים וחברות לא יכולים להמשיך בשלהם, כשהמטרה היחידה לנגד עיניהם היא רווח. השיטה הזו כבר לא מקובלת על דור ה-Z, והם לא מתכוונים לשבת בשקט ולספוג. אם במקרה לא צפיתם בנאום שלה, המלצה חמה, כנסו ליוטיוב ותצפו ב-5 דקות האלו. אני חושבת שזה יכול לתת תמונה די טובה על מי הם דור ה-Z ומה הם בדיוק חושבים על פועלינו.

הדור שנולד בשנים 2010-1996 גדל דיגיטל נייטיב לגמרי, ובקרוב ייהפך להיות הקבוצה הצרכנית הגדולה ביותר. דור זה מתאפיין בחיפוש אחר האמת. דור ה-Z מעריך ביטוי אינדיווידואלי ונמנע מתוויות; הוא מתגייס למען מגוון מאבקים; הוא מאמין ביעילותו של ניהול שיח לפתרון סכסוכים ושיפור העולם. יש כאן שילוב של טכנולוגיה וערכים במיטבם.

כיום, הטכנולוגיה משנה באופן מהותי את הדרך שבה אנו חיים, עובדים ומתקשרים אחד עם השני. למהירות, רוחב ועומק פריצות הדרך הנוכחיות אין תקדים היסטורי, והן משבשות כמעט כל ענף בכל מדינה. עכשיו יותר מתמיד, שילוב טכנולוגיה עשוי לסייע בהגנה על הסביבה שבה אנו חיים.

הכירו החברות שמשנות את העולם:

הירקות שהוכיחו שזה בסדר לא להיות מושלם

את הטור הזה התחלתי לכתוב בראש כשלפני שבוע קיבלתי מחברתי לינק לחברה בשם Misfit. מדובר באתר אונליין שמוכר מנוי לקופסה עם תוצרת סוג ב' במחיר של עד 40% פחות ממחירי מכולת. איך זה עובד? בשלב הראשון הם מאתרים מקורות תוצרת אורגנית טרייה שחוות וחנויות לא יכולות למכור. בשלב השני, כל אחד בוחר את גודל התיבה ואת תדירות המנוי שהוא מעוניין בו. ובשלב האחרון, קופסת ה-Misfits מגיעה היישר לדלתכם.

כמעט מחצית המזון שמגדלים חקלאים בארה"ב לא נמכר, אך אכילה בריאה ממשיכה להתייקר. זהו מעגל של בזבוז מזון שצריך להסתיים, והפתרון הוא WIN-WIN ללקוחות וליצרנים. חברת Imperfect food מספקת שירות איקומרס דומה עם מגוון מוצרים רחב יותר. אלו חברות שבמהותן מסייעות ליצור ולצריכה אחראיים יותר.

למעשה, למשוואת הערך של מחיר, מגוון וחוויית לקוח, נכנס משתנה קריטי נוסף, והוא האם המותג עושה משהו טוב לעולם (ולא רק לעצמו). כשאני אומרת עושה משהו טוב לעולם, צריך להבין שהכוונה היא שזה כבר ממש לא מספיק לתרום לכמה עמותות בסוף השנה או ללכת לצבוע כמה בתים ביום גיבוש מרוכז פעם בשנה. זה כבר לא מספיק.

הרכב החשמלי שיעצור את ההתחממות הגלובלית

כמעט הכל נאמר על טסלה: המייסד משוגע, הרכבים נמכרים בהפסד ועוד. אבל סוד הצלחתה של טסלה ואילון מאסק אינו מכירת מכוניות, אלא המסוגלות לחזות את העתיד. טסלה היו הראשונים למכור מכוניות באונליין. הם מוכרים גם מכוניות משומשות וגם חדשות וגם הצליחו למכור דגמים עוד לפני שיצאו לשוק, במהלך שיווק פריסייל גאוני.

טסלה היא יותר מחברה, זו תנועה. תנועה שלא הצליחה עדיין ליצור מדיניות משמעותית בשינויי אקלים, אך תעשה ככל שנדרש כדי ליצור עולם בר-קיימא. טסלה לא יכולה לשנות את העולם לבד, אבל אין ספק שהיא בדרך לשם ואוספת איתה את האנשים הנכונים.

השקת סייברטראק של טסלה צילום: Ringo H.W. Chiu/אי־פי

נלחמים בפסולת האריזות המבזבזות

נכון שבסופרים בארץ כבר ממזמן צריך לשלם בשביל שקיות, ואני מאמינה שזה הצליח לפתח שינוי בהרגלי הצריכה של הצרכנים, בכך שחלקם החלו להגיע לסופר עם שקיות רב-פעמיות (למי מבינינו שיש לו עדיין את "התחביב" הזה של ללכת פיזית לסניף), אבל חברת Loop לקחה את הנושא לדרגה אחרת לגמרי.

לפני כשנה השיקה החברה את אתר האונליין שלה, ובו היא מציעה מנוי המבוסס על כך שהלקוח מקבל את המוצרים עצמם באריזות רב פעמיות, והוא משיב אותן ל-Refill בכל פעם, ובדיוק בימים אלו, החברה הכריזה על כך שהיא מתרחבת מהאונליין גם לאופליין, והמוצרים באריזות הרב פעמיות יהיו ניתנות לצריכה גם באמצעות חנויות.

תיירות ירוקה והקשר בין לואו קוסט לשמירה על הסביבה

לא יודעת מי מכם פיספס את המערכון של ארץ נהדרת "כלים חד פעמיים לנצח", על ההורים שעושים הכל בכדי לשמור על הסביבה - עד שזה מגיע לטיסות שלהם לנופש – אבל תצפו בו.

ככל שכולם נהפכים למודעים יותר לסביבה, טיסה בדרך ידידותית לסביבה נהפכה לנושא הרבה יותר חם, כשאנשים תוהים מה בדיוק ניתן לעשות כדי להפחית את טביעת הרגל והפסולת הפלסטית שלהם בעת טיסה.

Frontier מתיימרת להיות חברת התעופה הירוקה ביותר בארה"ב, והיא עובדת בזה כבר שנים. רק לפני כמה חודשים Frontier השיקה את ""Green Class, שהוא שירות שנועד לענות על הביקוש הצומח הגובר לטיסות בנות קיימא. עם צי יעיל ביותר של מטוסים ומגוון פיצ'רים נוספים ידידותיים לסביבה, כמו טיסה ללא Wi-Fi, פריטי שירות ידידותיים לסביבה (ללא קש!) ועוד, השירות מציע ללקוחות קיימות בכל הרמות. החברה מתחייבת לטיסה הירוקה ביותר בארה"ב, מדגישה את המחויבות שלה ליעילות בניצול דלק והתמקדות בקיימות.

חברות תעופה לואו קוסט מובילות את הדרך בידידותיות לסביבה, בשל העובדה שהן "מפרקות" את התעריפים ומאפשרות לנוסעים לבחור מה לרכוש ומה להשאיר בחוץ.

יש חברות רבות נוספות במגוון ענפים שעובדות בשמירה על כדור הארץ, ומבינות שהערכים שהן מייצגות משפיעות על האם דור ה-Z ירכוש מהן או לא. דוגמאות לחברות מסוג זה הן Tulu, TOMs, Warby parker, Patagonia, Apple ועוד.

לסיכום, ברור שטכנולוגיה ושירותים דיגיטליים יכולים לעזור לנו להציל את כדור הארץ. אך עוד לפני זה, עלינו ללמוד להעריך את הטבע ולגדל לעצמנו ערכים שמעניינים את דור ה-Z ורלוונטיים להרגלי הצריכה המשתנים.

אז מה אתם עשיתם היום בשביל להציל את העולם?

יעל קנדר

יעל קנדר | Digital Coffee Time

מנהלת את יחידת BDO Digital, המספקת שירותי ייעוץ לארגונים בגיבוש ופיתוח יכולות דיגיטליות. שגרירה של שינוי, מונעת על ידי חדשנות ובמצב למידה תמידי. מאמינה גדולה בטכנולוגיה כאמצעי להשיג דברים מדהימים.

שימשה בעבר מנהלת השיווק ברשת האופנה דלתא, ניהלה את הדאטה וה-CRM בחברת קימברלי קלארק ובתפקידה האחרון בצד לקוח, הובילה את תוכנית השיווק לפתרונות טרנספורמציה דיגיטלית במיקרוסופט MEA. בעלת ניסיון עשיר של יותר מ-15 שנה בעולם השיווק והדיגיטל, מתוכן 10 שנים בהקמה וניהול פלטפורמות דאטה, תוכניות נאמנות ואתרי סחר אלקטרוני בעולמות ה-B2C וה-B2B.

אפשר גם לבוא לשמוע אותה מרצה על דיגיטל, דאטה וחוויית לקוח בבצלאל, בדיגיטאלנט ובאיגוד השיווק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker