התחלתם תהליכי דיגיטציה מואצים בעסק? כדאי שתעצרו - ותתפקסו

אמירה כמו "בואו נשיק אתר מושלם בשלושת החודשים הקרובים" - שמגיעה ללא אסטרטגיה ותוכנית עסקית אמיתית - היא הדרך הבטוחה לכישלון ■ פרויקטים דיגיטליים דורשים תכנון, שיתוף פעולה והירתמות - שמצריכים סבלנות ופוקוס ■ בלעדיהם, אתם רק משגרים מערום טילים ללא יעד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בחירת הפרויקטים הדיגיטליים הנכונים בזמן הנכון עבור הארגון יכולה להיות אתגרקרדיט: בלומברג

כולם רוצים הכל ומהר, והכל דחוף כבר לאתמול. אני לא יודעת אם זה משהו שמאפיין את הישראלים או שמדובר בתופעה עולמית, אבל החיפזון להרים פרויקטי דיגיטל מרובים בו־זמנית מורגש מאוד במחזותינו. קשה לי לספור את הפעמים שביקשו ממני לוותר על איכות בשביל להתאים את הפרויקט ללוחות זמנים קצרים יותר. 

על פי סטטיסטה, ב-2022, ההוצאה על פרויקטי דיגיטל תסתכם ב-1.8 טריליון דולר. עד 2025, הוצאות הטרנספורמציה הדיגיטלית העולמית צפויות להגיע ל-2.8 טריליון דולר. ההשקעה ניכרת, אבל כיצד נידע אם אנחנו בפוקוס - או שאנו רצים מהר מדי ליותר מדי כיוונים ללא הכוונה?

התופעה הזאת נקראת אמביציית יתר. אמירה כמו "בואו נשיק אתר מושלם בשלושת החודשים הקרובים" - שמגיעה ללא אסטרטגיה ותוכנית עסקית אמיתית - היא הדרך הבטוחה לכישלון. אם אתם מוצאים עצמכם במצב שבו אתם עסוקים עד כדי כך שאתם לא מצליחים לסיים את כל מה שהתחלתם, תצטרכו כפי הנראה לקחת צעדים אחורה או לשנות את המיקוד כדי להישאר פרודוקטיביים ולייצר פרויקטי דיגיטל מוצלחים.

האומץ לנטוש 1,000 רעיונות נהדרים

סטיב ג'ובס ידע שאפילו רעיונות גדולים יכולים להרוג את הפרודוקטיביות. "ההתמקדות היא לדעת להגיד 'לא'", הסביר המייסד המנוח בוועידת המפתחים העולמית של אפל ב-1997 (WWDC). "אתה חייב לומר 'לא, לא, לא', וכשאתה אומר 'לא' - אתה מרגיז אנשים".

סטיב ג'ובס. לדבריו, אנשים מצליחים באמת אומרים "לא" כמעט לכל דברצילום: REUTERS

בעיני ג'ובס, המיקוד הוא למעשה האומץ לנטוש 1,000 רעיונות נהדרים כדי לעמוד ביעד אחד גדול, גם אם זה הרגיז אנשים בתהליך. אמירת "לא" יכולה לעזור לכל אחד להעריך מחדש את סדרי העדיפויות שלו, לבחון שוב את היקף הפרויקט ולהתחייב מחדש ליעדים גדולים יותר.

לדברי ג'ובס, אנשים מצליחים באמת אומרים "לא" כמעט לכל דבר. זאת, בעוד אמירת יותר מדי "כן" עלולה להוביל להסחת דעת ושחיקה בטווח הארוך היותר. כדאי לדעת להגיד גם "לא" כדי להצליח לדחות עבודה שהיא פחות דחופה, או להצליח לנהל משא ומתן על מועדים.

אחרי הכל, השאיפה שלנו היא להתמקצע, ואם אנחנו פותחים יותר מדי תיקיות בו־זמנית, ייתכן שהרבה דברים לא יבוצעו באיכות טובה מספיק. קיימות הרבה משימות קטנות שכמעט כל אחד יכול לעשות, וגם משימות עמוקות יותר שלא כל אחד מסוגל לעשות בצורה טובה.

נתקלתי השבוע בציטוט שאהבתי של ריאן הולידיי, סופר מפורסם, שאמר: "אם אני רץ מרתון, אני לא עושה עוד מגוון פעילויות ספורט בו־זמנית". המשפט הזה מלמד בצורה הטובה ביותר מהו פוקוס. כל חברה חייבת שיהיה לה פוקוס ומצפן - היכולת להתעמק ברצינות בפרויקט אחד, ולא לחיות ב-FOMO תמידי.

האומנות בלהחליט שלא להחליט

אחת התכונות של מנהל טוב היא היכולת לקבל החלטות ולא למרוח אותן. חלק מהתהליך הוא גם להיצמד אל ההחלטה שקיבלתם, ולא לזגזג או לשנות אותה אחת לחודש או רבעון. אם החלטתם משהו ובאמת עשיתם מחקר מקדים שהביא להחלטה המושכלת הזו - אז אין סיבה לשנות אותה. אחד המפתחות לפרודוקטיביות הוא היכולת להחליט. ההחלטה קובעת מסלול, והיא למעשה קדימון לפעולה.

בחירת הפרויקטים הדיגיטליים הנכונים בזמן הנכון עבור הארגון יכולה להיות אתגר. עם כל כך הרבה דברים שצריך לקחת בחשבון, שלחלקם, לעתים, אנחנו לא מודעים בתחילת הפרויקט - כמו מהן העלויות הנדרשות, כמה זמן הפרויקט יימשך או מהן תשומות כוח האדם שנזקק להן. הרעיון הוא לאתר מתוך כלל הפרויקטים שעל הפרק את הפרויקטים המציעים פוטנציאל בעל ערך גבוה, זמן קצר לערך וסיכויי הצלחה גבוהים.

כיצד נזהה אותם? בדרך כלל, אלה יהיו פרויקטים שיש להם תוכנית עסקית או מסמך החזר על השקעה, שהם מדויקים ומבוססים; פרויקטים שיש להם את "ברכת" המנכ"ל וההנהלה, ונמצאים בפוקוס וביעדים של החברה; ופרויקטים שיש להם הצעת ערך ללקוח שהיא שוברת שיוויון בשוק, מבחינת חדשנות.

ארגונים שלא מצליחים לעשות בחירות חכמות לגבי הפרויקטים הדיגיטליים שלהם עלולים להפסיד מהשינוי הדיגיטלי. הם מותחים את המאמצים שלהם על פני יותר מדי יוזמות, או מהמרים על פרויקטים שמספקים החזר ROI נמוך (שלעתים לא נבדק כראוי מבעוד מועד). הדרך היחידה להצליח היא למצוא את המחט בערמת השחת - ולקבל את ההחלטה הנכונה ולדבוק בה.

גם הטכנולוגיה או הכלים הדיגיטליים שלכם צריכים להתאים לתרבות הארגונית. הם חייבים להיות מסוגלים לפתור בעיה דחופה עם תוצאות בנות־קיימא, לא רק לספק צורך מיידי ברווח לטווח קצר. זו הסיבה שחשוב שחברות המעוניינות למנף טכנולוגיות מתפתחות צריכות להיות ברורות לגבי השאלה "למה?" - לפני השאלה "איך?".

---

פרויקטים דיגיטליים הם מטבעם הצעה מסוכנת. ייתכן שחלק מהם לא ייחשבו כהצלחה מסחררת, וזה טבעי. זה חלק מטבעה של החדשנות - אם אתה לא נכשל מדי פעם, זה סימן שאתה לא עושה שום דבר חדשני.

ככל שהטכנולוגיה משתלבת יותר בכל היבט של העסק, פרויקטים דיגיטליים דורשים יותר תכנון, שיתוף פעולה והירתמות מאי־פעם. לכן צריך סבלנות ופוקוס. בלעדיהם, אתם רק משגרים מערום טילים ללא יעד.

יעל קנדר | Digital Coffee Time

מנהלת את יחידת BDO Digital, המספקת שירותי ייעוץ לארגונים בגיבוש ופיתוח יכולות דיגיטליות. שגרירה של שינוי, מונעת על ידי חדשנות ובמצב למידה תמידי. מאמינה גדולה בטכנולוגיה כאמצעי להשיג דברים מדהימים.

שימשה בעבר מנהלת השיווק ברשת האופנה דלתא, ניהלה את הדאטה וה-CRM בחברת קימברלי קלארק ובתפקידה האחרון בצד לקוח, הובילה את תוכנית השיווק לפתרונות טרנספורמציה דיגיטלית במיקרוסופט MEA. בעלת ניסיון עשיר של יותר מ-15 שנה בעולם השיווק והדיגיטל, מתוכן 10 שנים בהקמה וניהול פלטפורמות דאטה, תוכניות נאמנות ואתרי סחר אלקטרוני בעולמות ה-B2C וה-B2B.

אפשר גם לבוא לשמוע אותה מרצה על דיגיטל, דאטה וחוויית לקוח בבצלאל, בדיגיטאלנט ובאיגוד השיווק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker