איך להיות אילון מאסק

מאסק החליט להקים את ספייס אקס עוד ב-2002, כי הוא הבין שהיכולת להטיס אנשים לחלל לא צריכה להיות רק בידי הממשלה אלא יכולה גם להיפתח לחברות פרטיות. אנשים חדשניים לא מצייתים לחוקים של העולם הנוכחי, ואולי בגלל זה הם לעתים נתפשים כחולמים לא ריאליסטים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילון מאסקקרדיט: Patrick Pleul/אי־פי
יעל קנדר

לאן שלא פניתם השבוע, לא היה ניתן לחמוק מלדבר על העסקה של טסלה, שבה היא מכרה 100 אלף כלי רכב לחברת השכרת הרכבים, הרץ. המניות של יצרנית הרכב החשמלית טיפסו ב-12.6% לאחר העסקה ושווי השוק שלה עלה לטריליון דולר. 

טסלה מצטרפת לחברות הטכנולוגיה אפל, אמזון, גוגל, פייסבוק ומיקרוסופט, שנמצאות בין החברות האמריקאיות שעברו את הרף של טריליון דולר. אפל נהפכה לחברה הראשונה שהגיעה לציון הדרך הזה ב-2018. ההישג של טסלה הגיע לאחר רבעון שיא, שבו דגם 3 שלה נהפך למכונית הנמכרת ביותר ברחבי אירופה בספטמבר. זו היתה הפעם הראשונה שרכב חשמלי עמד בראש טבלאות המכירות החודשיות. 

העלייה במחיר המניה של טסלה הוסיפה להונו של מייסד החברה, אילון מאסק. השווי הנקי שלו היה גבוה מ-252 מיליארד דולר עוד לפני העליות ביום שני - כמעט 60 מיליארד דולר יותר ממייסד אמזון, ג'ף בזוס, שנהפך לאיש השני העשיר בעולם. רבות דובר ונכתב על מאסק ובעיקר על מה עושה אותו שונה. יש האומרים שזו היכולת להיות ממוקד במשימה בצורה אינטנסיבית; כשמאסק אומר "זה יהיה שלי", זה גם קורה. אפשר להשיג כמעט כל דבר שתרצו - אם אתם מוכנים לשמוע "לא" לעתים קרובות מספיק. במאסק יש מגוון תכונות שאופייניות לאנשים חדשניים - מי שרוצה להצליח בעולם של 2022 חייב לאמץ לפחות כמה מהן.

טסלה בעמדת הטענה ברחוב, באמסטרדםצילום: בלומברג

להמציא את המשחק הבא

מרבית החברות פועלות פחות או יותר באותן נישות ומוכרות את אותם המוצרים והשירותים. התוצאה היא תחרות גדולה מאוד בכל תחום, שבה קשה להתבלט או לנצח. זה מה שנקרא האוקיינוס האדום. החברות שחושבות קדימה, מחפשות את האוקיינוס הכחול שלהן ובכך מבטלות את המתחרים. חברות צריכות לשאול עצמן מה הן עושות היום בשביל להתכונן לתחרות של מחר וכיצד ההכנה הזו תעזור להן לשבש את המהלכים של המתחרים. 

מאסק החליט להקים את ספייס אקס עוד ב-2002, כי הוא הבין שהיכולת להטיס אנשים לחלל לא צריכה להיות רק בידי הממשלה אלא יכולה גם להיפתח לחברות פרטיות. אנשים חדשניים לא מצייתים לחוקים של העולם הנוכחי, ואולי בגלל זה הם לעתים נתפשים כחולמים לא ריאליסטים. לא רק שהם לא משתפים פעולה עם החוקים הקיימים, הם בכלל לא משחקים במגרש, אלא מחוצה לו. על חברות לבדוק טכנולוגיות חדשות, שינויים בהרגלי הצריכה, מגמות ענפיות ועוד כדי להבין באיזה מגרש כולם יהיו בעתיד, ולחתור לשם כבר עכשיו.

כלי רכב של טסלה בעמדות הטענהצילום: בלומברג

הפחד תמיד משתק

דמיינו לעצמכם צבי עומד על כביש חשוך, רואה את הפנסים של הרכב שמגיע מולו, ונעצר לפני שהוא הולך להידרס. זהו רגע מכונן. הצבי יכול להינצל אבל הוא גם יכול להתמהמה ולסיים את תפקידו בעולם. יש שאומרים שבשל העובדה שפחד משתק, צריך בכל יום לעשות דבר אחד שמפחיד אותך. הפחד הוא רגש מאוד חזק ואם נותנים לו, הוא ישתלט על כל חלקה טובה ויגרום לנו להמשיך לעשות את מה שאנחנו מכירים. 

ענף הרכב ידע כבר לפני כמה שנים שהמכוניות החשמליות ייכנסו, אבל באותה נשימה הם גם הבינו שזה ייצר להם קניבליזציה למכוניות שהם מייצרים היום. בזמן שחלק מפחדים, יש אלו שמעיזים וקופצים למים. מאסק זיהה את ההזדמנות בכך שענף הרכב זז לאט בנושא וקפץ ישר פנימה. כשאנחנו רוצים להתנער מהפחד, עלינו לבחון על מה המתחרים שומרים, איזו הזדמנות התקיעות הזו מייצרת ולהיכנס בדיוק במרווח.  

טסלה בעמדת טעינה בבריטניהצילום: בלומברג

להיות טובים כאסטרטגיה

התפישה הקפיטליסטית הטהורה רואה את תכלית החברה בהשאת רווחים לבעלי מניותיה. אמנם זו היתה ההנחה הרווחת בעבר, אבל העשורים האחרונים איתגרו את הפרדיגמה הזו, ומאז נראה כי דווקא החברות המצליחות רואות גם מעבר לבעלי המניות. החברות החדשות דואגות גם לרווח של בעלי העניין הנוספים, כמו הלקוחות, עובדי החברה, ספקים, קהילות מקושרות והסביבה. מודל עסקי חכם הוא כזה שנותן ערך לכלל בעלי העניין ורואה בהם שותפים.

הלקוחות כיום כבר לא מוכנים לרכוש מחברות ללא אג'נדה שהולמת את הערכים שלהם. רק השבוע יצא דירוג של המגזין Fast Company המציין את החברות המשפיעות, או ליתר דיוק החברות שאכפת להן. פעם לא היינו מתעניינים במדד כזה, וכיום זו כבר חובה. חברות צריכות לשאול עצמן האם הן גאות בתרומה של הצמיחה שלהם לעולם. מה עושה דווקא אותן חברות שלא ניתן לוותר עליהן. 

לקיחת אחריות היא הרבה מעבר למתן תרומה לעמותה כזו או אחרת, או יום שבו החברה יצאה לצבוע בית אבות. השאלה היא מה החברה יכולה להתחיל לעשות (או להפסיק לעשות) מחר בבוקר, שיעשה את העולם מקום טוב יותר לחיות בו. כלי הרכב של טסלה יוצרים פחות זיהום אוויר. אמנם במהלך השנים עולות שאלות לגבי עד כמה החברה ירוקה, אך עדיין היא היצרנית המובילה בחיסכון באנרגיה. גם בנושא גיוס עובדים למאסק יש אג'נדה, והוא כבר צוטט באומרו שלא אכפת לו האם סיימתם תיכון. 

טסלהצילום: בלומברג

סקסי זה לא עניין של גיל

אחרי החגיגות והשמחה, ישנה שאלה חשובה שיש לשאול: מה תהיינה ההשלכות על המותג טסלה, כשהוא יחל להיות רכב שניתן להשכיר בהרץ? טסלה הוא מותג המכוניות בה' הידיעה, המגניב והפופולרי ביותר של המאה ה-21 – וכעת כשהוא נקשר עם מותג השכרת רכב מיושן, שלא היה לו רגע אחד זוהר מזה כמה עשורים, אי אפשר שלא לתהות, האם החיבור יכול לפגוע בנחשקות של טסלה. 

טסלה הוא מותג שהתריס מול כל המוסכמות ונהפך לאחד הסמלים (והקטבים) בתרבות הפופולרית על ידי פריצת גבולות וחשוב שיישאר ככזה. למעשה, טסלה מקבלת שותף מסוג חדש שמגיע עם ניסיון ותקציב שיווק. הרץ השיקה מודעות חדשות בכיכובו של טום בריידי עוד ביום שבו הוכרזה העסקה, ואמרה שהיא תתקין אלפי מטעני EV ברחבי הרשת שלה. יכול להיות שזה לא החיבור הכי מתבקש, אבל כשאתה מותג חדשני ומעז, אתה מנסה גם דברים שהם פחות קונבנציונליים. חלק מהחוכמה היא לעבוד בלשמר את הקסם שסובב את מאסק וטסלה, ובזה נבחן גם כוחו של המותג.

ועוד הערה לסיום

בשבוע שעבר, ביקרתי במרכז פרס לחדשנות ושלום שביפו. בכניסה מוצגים יזמים חדשניים ישראלים שמספרים את הסיפור שלהם. כשמאזינים לעצות שלהם, הן מתמקדות הרבה ביכולת להיצמד לרעיון ולהאמין בו חרף כל הסיכונים והרצון ללמוד ולא רק בתחום אחד אלא גם רוחבית. 

אולי לא כל אחד רוצה לשנות את העולם אבל מה שבטוח זה שכל אחד יכול להזיז מחוג בחלקת האלוהים הקטנה שלו.  

יעל קנדר | Digital Coffee Time

מנהלת את יחידת BDO Digital, המספקת שירותי ייעוץ לארגונים בגיבוש ופיתוח יכולות דיגיטליות. שגרירה של שינוי, מונעת על ידי חדשנות ובמצב למידה תמידי. מאמינה גדולה בטכנולוגיה כאמצעי להשיג דברים מדהימים.

שימשה בעבר מנהלת השיווק ברשת האופנה דלתא, ניהלה את הדאטה וה-CRM בחברת קימברלי קלארק ובתפקידה האחרון בצד לקוח, הובילה את תוכנית השיווק לפתרונות טרנספורמציה דיגיטלית במיקרוסופט MEA. בעלת ניסיון עשיר של יותר מ-15 שנה בעולם השיווק והדיגיטל, מתוכן 10 שנים בהקמה וניהול פלטפורמות דאטה, תוכניות נאמנות ואתרי סחר אלקטרוני בעולמות ה-B2C וה-B2B.

אפשר גם לבוא לשמוע אותה מרצה על דיגיטל, דאטה וחוויית לקוח בבצלאל, בדיגיטאלנט ובאיגוד השיווק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker