צמיחה של 600%: עשור למינוי של טים קוק - מה ניתן ללמוד מהמנכ"ל שעשה היסטוריה

חברות שלא משקיעות בפיתוח הקשר עם הלקוחות הקיימים שלהן - לא ישרדו את העשור הקרוב. קוק שונה מאוד ממייסד אפל סטיב ג'ובס, אבל הוא אחראי על פיתוח שירותים פורצי דרך, שהגדירו מחדש את חוויית המשתמש של צרכנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל אפל, טים קוק. סיפק גישה ניהולית שונה מסטיב ג'ובסצילום: Jeff Chiu/אי־פי

ב-24 באוגוסט 2011, לפני כעשר שנים, מייסד אפל, סטיב ג'ובס, התפטר מתפקיד המנכ"ל, והותיר את המותג היקר ביותר בעולם בידיו של יורשו טים קוק. שישה שבועות לאחר מכן ג'ובס נפטר. ג'ובס היה ועודנו השראה גדולה עבור יזמים. הוא איש חזון שהביא לעולם את האייפון, האייפד, המקבוק, האייפד ועוד הרבה מוצרים ששינו את ההיסטוריה. השאלה שנשאלה לאחר המינוי של קוק היתה מה ניתן לחדש אחרי "מופע הקוסמות" של ג'ובס? רבים סברו כי צריך להספיד את אפל.

קוק יצא מהצל של אחד המנכ"לים האמריקאים המוכרים ביותר אי פעם, ונטל את המושכות של אחת מחברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם. כניסתו לתפקיד היתה שינוי ארגוני שלא רואים כל יום. שנים לאחר מכן, קוק מוביל את החברה בעלת השווי שוק הגדול ביותר בעולם, ובין המשפיעות ביותר. יותר ממיליארד אנשים ברחבי העולם משתמשים במכשירים שלה ועשרות מיליוני מפתחים בנו עסקים על בסיס פלטפורמות התוכנה שלה.

מאז כניסתו של קוק לתפקיד המנכ"ל שווי השוק של אפל צמח בסביבות 600% לכמעט 2.5 טריליון דולר. אז אולי קוק הוא לא דמות צבעונית בדומה לג'ובס, אבל הוא אחראי על יצירת מכשירים פורצי דרך, שהגדירו מחדש את חוויית המשתמש של צרכנים.

ריצה למרחקים ארוכים כדרך חיים

קוק הפך את אפל לחברה שמספקת שירותים, ולא רק מוצרים. בחמש השנים הראשונות לכהונתו הניבה אפל הכנסות משמעותיות מחטיבת השירותים שלה, שכללה מוצרים כגון iCloud, שירות ענן שהושק באוקטובר 2011; Apple Podcasts, שהושק ב-2012; ואפל מיוזיק, שהושק ב-2015. בינואר 2016 חשפה אפל בראשונה שהיא הכניסה 20 מיליארד דולר ממכירת שירותים.

אפל התרחבה גם, למשל, לענף שירותי התשלומים כאשר השיקה אפליקציות מגוונות כגון Apple Pay, Apple Card, Apple Cash ו-Apple Pay Later. ההתרחבות שלה למוצרים נוספים יצרה סיטואציה שבה אפל מספקת מגוון רחב של שירותים ששווים ביחד מיליארדי דולרים.

חברות שלא משקיעות בפיתוח הקשר עם הלקוחות הקיימים שלהן לא ישרדו את העשור הקרוב. זה ההבדל בין אנשים שיודעים להסתכל חמישה מטרים קדימה לבין אנשים שרצים למרחקים ארוכים. מי שכל מה שמעניין אותו זה איך יסתיים החודש, או הרבעון, או 2021, לא יזכה להגיע ל-2030.  

הכנסות זה דבר חשוב, אבל זה לא הדבר היחידי - וחברות לפעמים שוכחות את זה. המשימה של אפל היא להעשיר את חיי הצרכנים שלה - ולא רק להרוויח כסף. במקרה שבו אפל תעשיר את חיי הצרכנים שלה - הרווח הכספי כבר יגיע.

כמה אתה מסוגל ללמוד מאחרים

לא כל מי שיודע לדבר הוא מאזין טוב. קוק מאופק ושקט יותר מג'ובס. הוא מקשיב בתשומת לב ומתמקד במה שיש לאחרים להגיד. פתגם ישן אומר שיש לך שתי אוזניים ופה אחד - תשתמש בהן בפרופורציה הזאת. חלק מלהיות מנהיג הוא להבין שאתה לא יודע הכל, והעברת חלק מעומס העבודה לאחרים בצוות שלך תעזור לך להפוך למנהיג מצליח.

כתב הטכנולוגיה וולט מוסברג ציין באחרונה כי אפל של קוק עדיין לא ייצרה מוצר חומרה משנה משחק - כלומר מוצר שהוא בקנה מידה של האייפון, האייפד או המקבוק. דבריו מדגימים את השינוי שהחברה עברה תחת קוק. המוצרים החדשים והגדולים ביותר של אפל תחת קוק הם אביזרים לאייפון כמו Apple Watch ו-AirPods, או מוצרים שאפל סיפקה בהתאם למה שהלקוחות ביקשו - כמו מכשירי אייפון עם מסכים גדולים יותר.

אנליסט הטכנולוגיה ומנהל השיווק לשעבר של אפל, מייקל גרטנברג, ציין בעבר כי בזמן הדיונים בנוגע להשקת האייפון +6 ב-2014, ג'ובס היה נחוש שאפל לא תייצר טלפונים חכמים עם מסך גדול. קוק אמר מנגד: "הצרכנים רוצים את זה, יש לנו את היכולת לעשות את זה, אז אנחנו הולכים לעשות את זה". הגישה של ג'ובס כללה הקשבה בעיקר לעצמו. קוק, לעומתו, בחר ללמוד מהסובבים אותו - מחוץ לארגון ובתוכו.

האומץ להודות בטעות

יש לציין כי בעשור של קוק היו גם לא מעט כישלונות וטעויות, כגון השקת Apple maps לפני שהאפליקציה היתה מוכנה, או לפעמים לגייס אנשים לא נכונים לתפקידים מסוימים. בנוסף, העוזרת הקולית סירי לא פותחה מספיק, ובחברה השיקו את ה-I mac הרזה - אף על פי שהוא לא היה טוב מספיק.

מנהיגים מוצלחים צריכים להבין מתי הם טועים, ולהודות בכך בכדי שיוכלו לתקן את הטעויות ולהתקדם לעבר המטרה הבאה. קוק מאמין מאוד בלהודות בטעויות. חברות גדולות רבות שוכחות להתנצל, אבל לא אפל. קוק גם לא נרתע מלדון בטעויות שנעשו על ידי אפל במהלך השנים, שעליהן הוא אחראי.

אחד הציטוטים המפורסמים של קוק הוא: "המטרה שלנו מעולם לא היתה להפיק את המירב, אלא לעשות את הטוב ביותר". לדעתי, זה מזקק היטב את ה-DNA של אפל כחברה. לא הכמות היא החשובה, אלא האיכות. בדרך לזיקוק האיכות, אין מה לעשות, חייבים לעשות גם קצת טעויות.

להיות הגרסה הטובה יותר של עצמך

אחד הדברים הבולטים בסיפור של קוק הוא שבשביל להצליח אתה לא צריך לוותר על להיות מי שאתה בתהליך. להישאר נאמן לעצמך יכול לעזור לך להפוך למנהיג. רבים, כמוני, סברו שלקוק אין את האישיות הנכונה לתפקיד מנכ"ל אפל, בשל התנהגותו הרגועה. אבל הוא הוכיח שהוא האיש המתאים לתפקיד. בעוד  ג'ובס היה אדם אגרסיבי, קוק לא השתנה בשביל להתאים את עצמו לתבנית המנכ"ל שיצר ג'ובס, ועם התוצאות של העשור האחרון אי אפשר להתווכח.

קוק הוא גם מנהל תובעני שלא מונע מרגש. הוא דורש מהצוותים שעובדים עימו רמת מקצועיות גבוהה מאוד. מעידים עליו כי הוא שואל 10 שאלות בכל פגישה, אם אתה עונה נכון אז הוא יורד לתשע שאלות לאחר שנה. אם אתה טועה, הוא יעבור לשאול אותך 20 שאלות ואחרי זה גם 30 שאלות.

במהלך מפגש של שאלות ותשובות באוניברסיטת דיוק, קוק ציין שאתה חייב "לכתוב חוקים משלך". אם אתה עושה הכל לפי נוסחה קיימת, הדבר הכי טוב שיכול לצאת לך זה להגיע לאותו מקום שאחרים כבר הגיעו לפניך. צריך לדעת מתי לפעול לפי הכללים - ומתי לזרוק אותם לפח. החיים הם שבריריים. המחר לא מובטח לנו, אז תנו את כל מה שיש לכם היום. 

יעל קנדר | Digital Coffee Time

מנהלת את יחידת BDO Digital, המספקת שירותי ייעוץ לארגונים בגיבוש ופיתוח יכולות דיגיטליות. שגרירה של שינוי, מונעת על ידי חדשנות ובמצב למידה תמידי. מאמינה גדולה בטכנולוגיה כאמצעי להשיג דברים מדהימים.

שימשה בעבר מנהלת השיווק ברשת האופנה דלתא, ניהלה את הדאטה וה-CRM בחברת קימברלי קלארק ובתפקידה האחרון בצד לקוח, הובילה את תוכנית השיווק לפתרונות טרנספורמציה דיגיטלית במיקרוסופט MEA. בעלת ניסיון עשיר של יותר מ-15 שנה בעולם השיווק והדיגיטל, מתוכן 10 שנים בהקמה וניהול פלטפורמות דאטה, תוכניות נאמנות ואתרי סחר אלקטרוני בעולמות ה-B2C וה-B2B.

אפשר גם לבוא לשמוע אותה מרצה על דיגיטל, דאטה וחוויית לקוח בבצלאל, בדיגיטאלנט ובאיגוד השיווק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker