מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר - ודיגיטלי יותר: כך המשחקים האולימפיים שומרים על רלוונטיות

הקסם של המשחקים האולימפיים הוא בכך שהם נשארו רלוונטיים לאורך זמן. לקראת טוקיו, מארגני המשחקים הכינו מגוון רחב של חוויות דיגיטליות שגרמו לחובבי הספורט להרגיש שהם קרובים לאצטדיון - אף על פי שהמשחקים נערכים ללא קהל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טום דיילי (משמאל) עם מאטי לי אחרי הזכייה במדליית הזהב. אולימפיאדת טוקיו היא הגאה ביותר בהיסטוריה

אני אוהבת את המשחקים האולימפיים. החלטתי לכתוב על אירוע הספורט הגדול בעולם, לאחר שנתקלתי בפוסט שבו מישהו הכריז שהוא שונא את המשחקים. כותב הפוסט הסביר כי לדעתו הספורטאים האולימפיים משקיעים את זמנם לחינם. כל אחד רשאי להחזיק בדעה, אבל משהו קומם אותי בתגובה הזאת וחשתי צורך להגיב. הערכים של חברות, כבוד ומצוינות מוטבעים באירועים כמו המשחקים האולימפיים, וראוי שנשמר אותם.  

המשחקים האולימפיים מסמלים כל כך הרבה דברים טובים, וחבל שהם מתרחשים רק פעם בארבע שנים. הקסם של המשחקים לא נעלם עם השנים, ונראה כי מתקופה לתקופה האירוע מתאים עצמו לזמנים המשתנים. הקורונה אמנם הובילה לשינוי בפורמט של המשחקים ודחייתם, אבל במקביל היא הובילה לחדשנות.

להתאבל או לשמור על הלפיד בוער

מארגני המשחקים הכינו מגוון רחב של חוויות דיגיטליות מרגשות, שהשאירו את חובבי הספורט מעורבים במשחקים שנערכים בטוקיו. הסיקור של המשחקים הוא חסר תקדים, והוא זמין עבור יותר מ-5 מיליארד איש ברחבי העולם. בזמן שחלק מחובבי המשחקים האולימפיים התאבלו על כך שיפן מנעה את כניסתם של צופים לאצטדיונים, כריסטופר קרול, מנהל ההתקשרות הדיגיטלית של IOC (הוועד האולימפי הבינלאומי), עם ניסיון שיווקי בזכות עבודות בקוקה קולה, היינקן ואנדר ארמור, חשב על דרכים לחבר צופים למשחקים.

בשנה שבה האוהדים היו אמורים להרגיש הכי מנותקים מהמשחקים בגלל הקורונה, קרול חשב על דרכים חדשות לגרום להם להיות כמה שיותר מעורבים בהם. לדוגמה, בראשונה בהיסטוריה ניתנה לאוהדים האפשרות להצביע עבור הלוגו של אולימפיאדת החורף שתתקיים ב-2026 במילאנו וקורטינה שבאיטליה.

במקביל, השימוש בדיגיטל על מנת לספר את סיפור ההכנה של ספורטאים לקראת המשחקים, כולל התייחסות לחרדות שלהם ולמאבקים שלהם, הובילה לחיבור רב יותר של הקהל למשחקים. המשמעות היא שבסופו של דבר המשחקים נמדדו לפי המעורבות של הקהל, במקום לפי מספר הצופים שמגיע למשחקים.

האתלט הוא כבר לא רק פלקט

המשחקים האולימפיים הם בבואה של רוח התקופה. טום דיילי, הקופץ למים האנגלי שזכה במדליית זהב, הוא אושיית רשת מוכרת. הוא הומוסקסואל מוצהר, שהתמונה שלו סורג בזמן צפייה במשחקים גרפה אהדה ותשומת לב נדירה. האולימפיאדה של טוקיו מתרכזת באנשים מהשורה, ופחות בגיבורי על בלתי מנוצחים.

דיילי כתב באינסטגרם: "סריגה זאת הדרך שלי להירגע. היא מורידה ממני מתח". לדיילי יש אפילו חשבון סריגה נפרד, בשם "Made in love by Tom Daley", שם הוא מפרסם את הבגדים שהוא שורג - כולל בגדי כלבים. הבגדים נמכרים על ידו כדי לגייס כסף למטרות צדקה. בסרטון שבו הציג את הנרתיק שסרג בשביל מדליית הזהב החדשה שלו, הוסיף: "הדבר שהשאיר אותי שפוי לאורך כל התהליך הזה הוא האהבה שלי לסריגה".

סיפור נוסף שרץ ברשת בימים האחרונים הוא סיפורה של סימון ביילס, המתעמלת האמריקאית, שפרשה, בין השאר, מגמר תחרות הקרב-רב הקבוצתית בהתעמלות מכשירים ומגמר הקרב-רב האישי. בייליס, שנשארה לעודד את חברותיה מהיציע, בחרה באופן מפתיע לחזור להתחרות וזכתה במדליית ארד בתרגיל הקורה. המדליה של ביילס היא תזכורת מדוע עמידות היא התכונה החשובה ביותר של ספורטאית ברמות הגבוהות.

רבות דובר ברשת על הכוח בלהראות גם חולשה, ועל העומס הנפשי שמוטל על הכתפיים של הספורטאים האולימפיים. הפלטפורמות הדיגיטליות והשיתוף של הקהל מאפשרים ב-2021 להראות צדדים נוספים של האירוע, שלא בטוח שהיה להם בעבר מקום.

להתאמן כמו ספורטאי אולימפי  

האפליקציה והאתר Olympics.com שהושקו באחרונה, מספקים פלטפורמה דיגיטלית לקהל להתעדכן במתרחש בטוקיו, ובמה צפוי להתרחש במשחקים האולימפיים העתידיים. האפליקציה מאפשרת מעורבות של הקהל – שיכול להיחשף לחדשות האחרונות מהמשחקים האולימפיים, לוחות זמנים, תוצאות ותוכן מקורי.  פיצ'ר בשם "איפה לצפות" מאפשר לאוהדים גישה לפלטפורמות שידור רשמיות של המשחקים – על בסיס המיקום שבו הם נמצאים.

במקביל, Airbnb השיקה את Tokyo Together. פיצ'ר שמספק הזדמנות בלעדית לקיים אינטראקציה עם ספורטאי האולימפיאדה. אומנם אוהדים לא יכולים לצפות במשחקים מהיציע, אך השקת חוויות ייחודיות אלה היא דרך לאפשר להם לתמוך בספורטאים – ולתת להם תחושה של קרבה אליהם.

לקראת משחקי טוקיו 2020, עליבאבא השיקה משחק שבו אוהדים מרחבי העולם הוזמנו לצלם את עצמם כדי לעודד את הספורטאים האהובים עליהם. חלק מהצילומים הוצגו במהלך המשחקים. בתוך כך, סמסונג והוועד האולימפי הבינלאומי יצרו את World Lens, חוויית מציאות רבודה שמשולבת באפליקציה של המשחקים האולימפיים. במסגרת החוויה אוהדים יכולים לצאת למסע אינטראקטיבי בין שמונה תרבויות מהעולם – ולקבל, למשל, הנחיות לסדרות אימון.

הטכנולוגיה כגשר לרגשות

במקביל, טכנולוגיה בשם 3DAT פותחה לקראת המשחקים על ידי חברת אינטל, בשיתוף עם עליבאבא. השימוש בטכנולוגיה מבוצע בעיקר במסלולי האתלטיקה, והיא מאפשרת לצופים לעקוב אחר המתרחש במרוץ, ולשים לב למשל למהירות של האצנים במהלך התחרות. אינטל דיווחה שהטכנולוגיה פועלת "כמעט בזמן אמת", תוך הסתמכות על מציאות רבודה, וניתן לעשות בה שימוש בשידורים חיים. הטכנולוגיה גם מאפשרת להבין את התנועה של ספורטאים.

המשחקים האולימפיים נוצרו בהשראת המשחקים העתיקים שנערכו באולימפיה, יוון בהמאה ה-8 לפני הספירה. הברון פייר דה קוברטיין הקים את הוועד האולימפי הבינלאומי (IOC) ב-1894, והגרסה המודרנית של המשחקים התקיימה בראשונה ב-1896. הקסם של המשחקים האולימפיים הוא בכך בכך שהם נשארים רלוונטיים, ערכיים ועדכניים. בנוסף, הם מזכירים לנו שבעולם של ריגושים מהירים, ריצה למרחקים ארוכים משתלמת.

יעל קנדר

יעל קנדר | Digital Coffee Time

מנהלת את יחידת BDO Digital, המספקת שירותי ייעוץ לארגונים בגיבוש ופיתוח יכולות דיגיטליות. שגרירה של שינוי, מונעת על ידי חדשנות ובמצב למידה תמידי. מאמינה גדולה בטכנולוגיה כאמצעי להשיג דברים מדהימים.

שימשה בעבר מנהלת השיווק ברשת האופנה דלתא, ניהלה את הדאטה וה-CRM בחברת קימברלי קלארק ובתפקידה האחרון בצד לקוח, הובילה את תוכנית השיווק לפתרונות טרנספורמציה דיגיטלית במיקרוסופט MEA. בעלת ניסיון עשיר של יותר מ-15 שנה בעולם השיווק והדיגיטל, מתוכן 10 שנים בהקמה וניהול פלטפורמות דאטה, תוכניות נאמנות ואתרי סחר אלקטרוני בעולמות ה-B2C וה-B2B.

אפשר גם לבוא לשמוע אותה מרצה על דיגיטל, דאטה וחוויית לקוח בבצלאל, בדיגיטאלנט ובאיגוד השיווק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker