הקנייה נהפכת למשחק ילדים: הג'י־קומרס כבר כאן

משחקי הווידאו נהפכים לערוץ מיינסטרים למעורבות צרכנים דיגיטלית, ואפילו למכירות באונליין ■ קמעונאים רבים משתמשים בסביבה הווירטואלית של משחקי הווידאו כדי ליצור קשר עם לקוחות, ברמה שמעולם לא היתה להם בעבר

יעל קנדר
יעל קנדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
40% מאוכלוסיית העולם) משחקים במשחקי וידאו
40% מאוכלוסיית העולם משחקים במשחקי וידאוצילום: בלומברג
יעל קנדר
יעל קנדר

בעולם של היום - שבו הפעילות הדיגיטלית והמגמות הצרכניות קיבלו בולטות - הכל נהפך לבידור, ויש ביקוש מוגבר לחוויות לקוח חדשות ולתוכן מרתק המוצג בצורה ייחודית ומהנה. בעולם כזה, ההתכנסות יחדיו של עולמות הגיימינג והמסחר האלקטרוני - שג'י־קומרס (G-commerce) היא בלתי־נמנעת.

על פי דו"ח עדכני של DFC Intelligence, יותר מ-3 מיליארד מתוך 8 מיליארד תושבי כדור הארץ (בערך 40% מאוכלוסיית העולם) משחקים במשחקי וידאו, וכמעט מחצית מהם עושים זאת בעיקר במכשירים הניידים. לפי סטטיסטה, שלושה מתוך עשרה גיימרים בארה"ב הם בני 35-18, ו-72% מהם בני 18 ומעלה - כלומר, מבוגרים מספיק כדי לבצע רכישות ללא צורך באישור ההורים. עוד חושפים הנתונים כי 45% מהגיימרים בארה"ב הן גיימריות - מה ששם סוף לסטריאוטיפ הגבר החנון.

גיימינג הוא צורת הבידור האולטימטיבית שבה אתה לא רק צורך את התוכן, אלא מתקשר איתו כדי ליצור לעצמך חוויה ייחודית ומותאמת אישית. תופעת יצירת החוויה הייחודית והפרסונלית אומצה על ידי פלטפורמות האי־קומרס, ושופרה עם השנים הודות לנתונים בזמן אמת.

משחקים מעולם לא השתמשו בנתונים בזמן אמת כמו בפלטפורמות מסחר אלקטרוני, אבל בשנים האחרונות חברות המשחקים מבינות את הפוטנציאל של שימוש בהם כדי לשנות ולשפר את חוויית המשתמש. זה הוביל למשחקים שבהם המשחק מתעדכן ומשתנה כל הזמן על בסיס שבועי, כמו פורטנייט, למשל.

מצב בטא קבוע

ההרגל הזה של להיות במצב בטא קבוע אינו מקרי, זה מה שהצרכנים דורשים. הגיימרים - ולכן גם דור העתיד של הצרכנים - מתרגלים להיות במצב בטא קבוע. הכל תמיד משתדרג, הכל תמיד משתנה, הכל תמיד דינמי. אין יותר סטטיות כי זה פשוט מרדים אותם - אם הדברים אינם מתחדשים, אז הם לא מעניינים יותר.

45% מהגיימרים בארה"ב הן גיימריות - מה ששם סוף לסטריאוטיפ הגבר החנוןצילום: בלומברג

הרגלים אלה הולכים להיטמע באורח החיים של הצרכנים, ככל שהגיימרים האלה יתבגרו, ויתחילו להוציא כסף של עצמם. הם יעדיפו תפריטים משתנים, שמשתדרגים כל הזמן - כאלה שמפנים אותם למוצרים שהם רוצים, אבל גורמים להם לשחק או לעבור אתגר (שקל לנצח), כדי שירגישו תחושת הצלחה כשרכשו את המוצר.

אנחנו נכנסים לעידן חדש של מסחר, שבו גיימיפיקציה המונית תיהפך לנורמה כמעט בכל רכישת מוצרי יוקרה. אם מותגים וחברות יבינו זאת ויתחילו לשנות את האופן שבו הם מוכרים ומציגים את הצעות המוצרים שלהם ללקוחות העתידיים, הם צפויים לזכות בנאמנות גבוהה יותר.

האבולוציה של האופנה והיופי

הרצון של ענף האופנה להרוויח כסף מעולם הגיימינג מובן. ברחבי העולם, גיימרים וחובבי ספורט אלקטרוני גילו את עצמם כצרכני יופי ואופנה, הלהוטים להוציא עליהם כסף - גם במשחק, וגם בחיים האמיתיים.

סין כבר הוכיחה את שיתוף הפעולה המוצלח בין יופי, מסחר אלקטרוני וגיימינג: ב-2019, השפתון במהדורה מוגבלת של MAC, ששוחרר למשחק Honor of Kings שבבעלות טנסנט הסינית, נמכר תוך פחות 24 שעות. מותג היופי התבסס על הדמוגרפיה של קהל המשחק - יותר ממחציתו נשים בנות פחות מ-24.

עם פרוץ הקורונה, שגרמה לפעילות גיימינג מוגברת, מותגי אופנה - שנפגעו קשות מסגירת חנויות - נפתחו רעיונית לשילוב המוצרים בתוך משחקים. בעוד 2020 הוכיחה את ההצלחה המדהימה של שותפויות כאלה, היא גם פתחה מערכים חדשים של מונטיזציה עבור מותגים - ושינתה את הצורות המסורתיות של מסחר אלקטרוני. בהתחשב בכך שענקיות המשחקים גם נהנות מאוד מהרלוונטיות התרבותית ומההכנסה שנוצרת מהשילובים הרווחיים האלה, מדובר בניצחון לשני העולמות - ובמגמה שתימשך בעתיד.

בספטמבר 2020, המותג הבריטי Burberry נהפך למותג האופנה היוקרתי הראשון ששיתף פעולה עם פלטפורמת הסטרימינג טוויץ' (Twitch), בשידור חי של תצוגת האופנה של המותג בשבוע האופנה בלונדון. השידור הגיע ל-42 אלף צפיות. זה איפשר למותג האופנה היוקרתי להתחבר לקהל לקוחות פוטנציאלי חדש. משום שטוויץ' נמצאת בבעלות אמזון, קיימת אפשרות להרחיב את השותפות - וליצור חוויית לקוח המקושרת לחנויות מותגי היוקרה של אמזון.

אדידס, לדוגמה, שיתפה פעולה עם סטרימר־גיימינג בשם נינג'ה (טיילר בלווינס) - שלו יותר מ-14 מיליון עוקבים - מה שעזר לאדידס לנצל את החשיפה למספר רב של לקוחות פוטנציאליים חדשים.

הטלוויזיה החדשה שלכם

תעשיית משחקי הווידאו היא הטלוויזיה החדשה, והשילוב שלה בין תוכן, נתונים וקהילות ייצור הזדמנויות חסרות תקדים למותגים להציג את עצמם באופן אותנטי לצרכנים. אבל זה דורש ניסויים והרבה למידה - לא כל דבר מצליח, ומותגים יצטרכו לעשות הרבה ניסויים בשביל להגיע לנוסחה הנכונה.

משחקי וידאו ייהפכו לתקשורת ההמונים הדומיננטית העתידית של העולם. זה כמה שנים שהם מכניסים יותר כסף מסרטי קולנוע. אנשים מבלים במשחקי וידאו הרבה יותר זמן מאשר צפייה בסרטים. במידה רבה, משחקי וידאו הם אמצעי תקשורת ההמונים הדומיננטי של המאה ה-21.

---

כולנו יודעים שמשחקים זה ממכר. מה שמותגים צריכים לזכור זה שהמשחקים - ומישחוק בכלל - יכולים לצאת מעולם משחקי הווידאו ולשמש לטובת בניית מערכת היחסים עם הלקוחות. אף אחד לא קבע שרכישה צריכה להיות "מטלה" שצריך לבצע. רכישה יכולה גם להיות אירוע כייפי, שהחל בכלל במשחק. כמה שמותגים יסייעו בהעלאת מפלס הכיף וההנאה של הלקוחות שלהם - כך יש להם יותר סיכוי להישאר בחייהם.

יעל קנדר

יעל קנדר | Digital Coffee Time

מנהלת את יחידת BDO Digital, המספקת שירותי ייעוץ לארגונים בגיבוש ופיתוח יכולות דיגיטליות. שגרירה של שינוי, מונעת על ידי חדשנות ובמצב למידה תמידי. מאמינה גדולה בטכנולוגיה כאמצעי להשיג דברים מדהימים.

שימשה בעבר מנהלת השיווק ברשת האופנה דלתא, ניהלה את הדאטה וה-CRM בחברת קימברלי קלארק ובתפקידה האחרון בצד לקוח, הובילה את תוכנית השיווק לפתרונות טרנספורמציה דיגיטלית במיקרוסופט MEA. בעלת ניסיון עשיר של יותר מ-15 שנה בעולם השיווק והדיגיטל, מתוכן 10 שנים בהקמה וניהול פלטפורמות דאטה, תוכניות נאמנות ואתרי סחר אלקטרוני בעולמות ה-B2C וה-B2B.

אפשר גם לבוא לשמוע אותה מרצה על דיגיטל, דאטה וחוויית לקוח בבצלאל, בדיגיטאלנט ובאיגוד השיווק.

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים