ההזדמנות שהקמעונאים לא יכולים להרשות לעצמם לפספס היא לא עוד מותג

ישנן שתי סיבות עיקריות מדוע אנשים קונים: אנשים קונים כדי להפחית כאב בחייהם או להגביר את ההנאה. ואם אתם רוצים שאנשים יקנו מכם, עליכם לפחות לדעת לאיזה משתי הקטגוריות הללו המוצרים שלכם ו/או השירותים שלכם נכנסים

יעל קנדר
יעל קנדר
קניות ודאטה
צילום: JIRAROJ PRADITCHAROENKUL / iStock / Getty Images Plus
יעל קנדר
יעל קנדר

הכותבת מנהלת את יחידת BDO Digital

עכשיו, כשהעולם נפתח מחדש, נפתחות עמו גם הזדמנויות רבות לדברים חדשים. ההזדמנות הגדולה ביותר בקמעונות כיום אינה מוצר כזה או אחר, אלא בשיפור אופן מכירת הדברים. ההזדמנות הגדולה ביותר בקמעונות כרגע היא טכנולוגיה קמעונאית. הטכנולוגיה הזו יכולה להיות בחנות, יכולה להיות במרחב הדיגיטלי ויכולה גם למנף ולחבר את השניים. תחשבו על כל הפעמים שבהן הרמתם מוצר, בחנתם והחזרתם אותו, או שהסתכלתם על מוצר באתר בפירוט ויצאתם מבלי לקנות. אלו ההזדמנויות שצריך להביא בחשבון:

הררי הדאטה האינסופיים

אם הקמעונאי ינתח את הדאטה של הלקוח אל מול לקוחות אחרים, יהיה לו מושג הרבה יותר טוב כיצד לשפר את הביצועים ואת שביעות הרצון של לקוחותיו. היכולת הזו מתאפשרת באמצעות מה שמכונה בינה מלאכותית והיא משמשת כיום חברות רבות כדי להקל על מסעות הלקוח בחנויות ובדיגיטל. בינה מלאכותית אפשרית בגלל טכנולוגיה אחרת, למידת מכונה. יחד, הם מהווים בסיס לשינויים מאסיביים ולשיפור בחווית הלקוח.

כמות הנתונים העצומה שנוצרת בקמעונות היא הסיבה שזה המקום המושלם להשתמש בלמידת מכונה ובינה מלאכותית. בכל פעם שאתם מסתכלים על מוצר בחנות, אוספים אותו, מניחים אותו או קונים אותו, נוצרים נתונים שתוכנה יכולה לנתח. בעבר המידע הזה אבד, אך כעת ניתן לאסוף אותו וללמוד ממנו. הפעולות של הלקוח, יחד עם פעולותיהם של לקוחות רבים אחרים, יוצרות טריליוני נתונים מדי יום כדי שלמידת המכונה תלמד ותשתפר.

הקמעונות היא הקרקע המוכחת האידיאלית לתוכנה שמרוויחה מניתוח כמויות עצומות של נתונים. תארו לעצמכם אם לקמעונאים היתה תוכנה שאומרת להם שיש פריט סולד-אאוט בחנות שלהם, אך יש צורך בקופסה מלאה במוצר מאחור ובצוות כדי לפרוק אותו. תארו לעצמכם אם תוכנה תוכל לומר לכם איזה מוצר יתאים לכם לפני שתנסו אותו, איזה קורנפלקס תעדיפו לפני שאתם קונים אותו, איזה קרם לטיפוח העור יעזור לכם לפני שאתם קונים. כל הטכנולוגיות הללו קיימות והן נבדקות ומיושמות.

קניון עזריאלי בתל אביבצילום: עופר וקנין

יותר אנשים ופחות מותגים

רק השבוע שמענו על יינות ביתן שנרכשו על ידי אלקטרה מוצרי צריכה; מותג האיפור NARS שנוחת בישראל; ובכלל, חדשות לבקרים אנו שומעים על מיזוגים, רכישות ועוד. כולם קונים ומביאים מותגים חדשים. מבלי לזלזל לרגע בחשיבות שיש למותג ולמגוון, חברות כיום צריכות לעבור לחשיבה מכוונת אדם; האנשים באים לפני המותגים.

ישנן שתי סיבות עיקריות מדוע אנשים קונים: אנשים קונים כדי להפחית כאב בחייהם או להגביר את ההנאה. ואם אתם רוצים שאנשים יקנו מכם, עליכם לפחות לדעת לאיזה משתי הקטגוריות הללו המוצרים שלכם ו/או השירותים שלכם נכנסים. אם אתם יכולים לקשור את המוצרים שלכם לנקודות ספציפיות של כאב ותענוג ללקוח, אתם זוכים.

אם הצלחתם לעזור לאנשים להשיג את מבוקשם, תזכו במערכת יחסים ארוכת טווח ונאמנות.

Immersive commerce

חוויית הלקוח מעולם לא היתה חשובה יותר עבור הקמעונאים, מכיוון שהם נלחמים לבדל עצמם מאמזון וענקיות אחרות. ישנן טכנולוגיות המציבות מוצרים בהקשר האמיתי, מעסיקות את הצרכנים במקום שבו הם קונים, מחזקות את האמון בקנייה ומספקות תובנות חדשות בנושא תכונות מוצר החשובות. טכנולוגיות כגון מציאות מדומה ו-3D הרבה יותר פופולריות מבעבר. ה-eMarketer העריך כי אחד מכל ארבע צרכנים ב-2020 קיים אינטראקציה לפחות פעם בחודש עם מציאות מדומה, שמשלבת תוכן דיגיטלי עם הסביבה הפיזית.

iCommerce משפר את מעורבות הלקוח בקנייה. חברת הרהיטים CB2 מצאו כי דפי מוצרים המציגים חוויות תלת ממד ומציאות מדומה גרמו להכנסות גבוהות ב-21% לביקור ולעלייה של 13% בגודל ההזמנה הממוצע. יצרנית הרכבים לקסוס מציגה תצורות תלת ממד המאפשרות התאמה אישית של היבטים רבים במכוניות שלהם, כדי שללקוח יהיה קל יותר לבחון את הרכב. ישנן עוד דוגמאות רבות נוספות ואני מאמינה שבתקופה הקרובה נצפה ביותר חברות משתמשות ביכולות הללו לטובת שיפור החוויה המוצעת ללקוח.

לקסוס CL500צילום: אייל טואג

חגיגת הארנקים

מהשבוע אפשר רשמית להתחיל להסתובב ללא ארנק, כי אפל פיי נחת בארץ הקודש, בשעה טובה ומוצלחת. אחרי חודשים של דחיות, שירות התשלומים אפל פיי הושק בישראל, ועד כה הצטרפו עשרות אלפי לקוחות לשירות האמור. כמובן שהיו דיווחים על תקלות ולא הכל עבר חלק, אך עדיין יש פה התחלה של תקופה מרגשת, המגדירה עולם חדש שבו התשלום ללא מגע שולט. אחרי אפל צפויה להגיע גוגל, שכנראה תשיק את הארנק גוגל פיי לקראת סוף השנה.

גם רמי לוי השיק ארנק דיגיטלי המאפשר תשלומים בסניפים ובאתר האונליין. הארנק הדיגיטלי מבוסס על התשתית של חברת סוויץ'. השימוש בארנק מתוכנן להתרחב לחברות הבנות של הקבוצה כגון גוד פארם וקופיקס. שופרסל גם מצטרפת למסיבה עם בנק דיסקונט, והודיעה כבר על שיתוף פעולה להקמת ארנק דיגיטלי, על בסיס פלטפורמת התשלומים פייבוקס. יהיה מעניין לראות האם יצטרפו שחקנים מקומיים נוספים ומה תהיה מידת השימושיות בכל כך הרבה ארנקים.

אפל פייצילום: MAXIM ZMEYEV/רויטרס

חברות יצטרכו להבין היכן הן משחקות בעולם הארנקים הדיגיטליים, תוך כדי שהן מפנימות שזה חלק מסטנדרט השירות והנאמנות החדש.

טכנולוגיה בשירות הקמעונות

עבור הקמעונאים, ההזדמנות הגדולה היא בלמכור יותר באמצעות מתן חוויה מדויקת, המבוססת למידה אמיתית מטריליוני נתונים. עבור הלקוחות, ההזדמנות הינה בלהשיג ביתר קלות את המוצרים שהם רוצים. האפשרויות רבות, הדאטה כבר מוכנה והטכנולוגיה פה בשביל לאפשר.

יעל קנדר

יעל קנדר | Digital Coffee Time

מנהלת את יחידת BDO Digital, המספקת שירותי ייעוץ לארגונים בגיבוש ופיתוח יכולות דיגיטליות. שגרירה של שינוי, מונעת על ידי חדשנות ובמצב למידה תמידי. מאמינה גדולה בטכנולוגיה כאמצעי להשיג דברים מדהימים.

שימשה בעבר מנהלת השיווק ברשת האופנה דלתא, ניהלה את הדאטה וה-CRM בחברת קימברלי קלארק ובתפקידה האחרון בצד לקוח, הובילה את תוכנית השיווק לפתרונות טרנספורמציה דיגיטלית במיקרוסופט MEA. בעלת ניסיון עשיר של יותר מ-15 שנה בעולם השיווק והדיגיטל, מתוכן 10 שנים בהקמה וניהול פלטפורמות דאטה, תוכניות נאמנות ואתרי סחר אלקטרוני בעולמות ה-B2C וה-B2B.

אפשר גם לבוא לשמוע אותה מרצה על דיגיטל, דאטה וחוויית לקוח בבצלאל, בדיגיטאלנט ובאיגוד השיווק.

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"