מה זה NFT ואיך מוכרים יצירה דיגיטלית ב-69 מיליון דולר?

כשעודף זמן מיותר והרבה כסף נפגשים עם הרצון למשהו ייחודי שאין לאף אחד אחר, גם אם זה רק קובץ וירטואלי - נוצר שוק עצום של מוצרים דיגיטליים ייחודיים לרכישה בסכומים אסטרונומיים

יעל קנדר
יעל קנדר
פרט מתוך הקולאז' "יומיום - 5,000 הימים הראשונים" של האמן ביפל, שנמכר בעשרות מיליוני דולר
פרט מתוך הקולאז' "יומיום - 5,000 הימים הראשונים" של האמן ביפל, שנמכר בעשרות מיליוני דולרצילום: CHRISTIE'S IMAGES LTD. 2021/BEEP/רויטרס
יעל קנדר
יעל קנדר

נדמה כי בחודשים האחרונים המילה NFT נשמעת רבות ושכבר אין ברירה אלה לצאת ולבדוק על מה באמת כולם מדברים.

אז בואו נתחיל בהגדרה של NFT, שזה למעשה ראשי תיבות של המלים Non-Fungible Token. הרעיון הוא שזהו מטבע שאינו בר החלפה, כמו כסף וזהב. המטבע האמור הוא יותר כמו פריט אומנות, בית, כרטיס להופעה ועוד. יש לו תכונות ייחודיות שהופכות אותו לשונה ממשהו אחר באותו סוג נכס.

אנחנו דנים במטבע שהוא דיגיטלי המאוחסן בדאטה בייס מאובטח שנקרא בלוקצ'יין. כל NFT הוא ייחודי ופועל כפריט אספנות שלא ניתן לשכפול, מה שהופך אותו לנדיר.

האינטרנט גרם לכך שכל אחד יכול לצפות בתמונות, בסרטים ובשירים ברשת בחינם. אנשים קונים NFT מתוך אמונה שהם יצליחו להוכיח בעלות על פריט וירטואלי הודות לבלוקצ'יין.

מגפת הקורונה סייעה גם היא לעליית ה-NFT. בזמן שאנשים היו כלואים בבית, לא ביזבזו כסף על טיולים לחו"ל ובילו את מרבית זמנם מול מסך בשעמום - לא היה מועד טוב יותר לממש את ההזדמנות לרכוש איזו יצירה דיגיטלית.

יצירת NFTצילום: צילום מסך

מייסד טוויטר, ג'ק דורסי, הציע ב-5 במארס במכירה פומבית של בלוקצ'יין צילום מסך של הציוץ הראשון שלו ב-2006, וההצעות זינקו במהירות ליותר מ-2.5 מיליון דולר. מאז 2018 אנשים הוציאו כ-237 מיליון דולר על NFT, כשהרוב המכריע של הרכישות התבצע מאז התפוצצות המגמה בינואר 2021.

לגדל חתול וירטואלי

כבר ב-2013 החלו הניצנים הראשונים של ה-NFT באמצעות מטבעות צבעוניים עשויות ערכים קטנים של ביטקוין. משם היו עוד מספר שימושים במהלך השנים שהחלו לבוא לידי ביטוי בגיפים ועוד מיני פורמטים, אך ההכרה האמיתית וההגעה למיינסטרים, התרחשה ב-2017 עם CryptoKitties. זהו הוא משחק וירטואלי מבוסס בלוקצ'יין, המאפשר לשחקנים לאמץ, לגדל ולסחור בחתולים וירטואליים. כל גופי התקשורת סיקרו את המשחק - החל ב-CoinDesk ועד CNN.

CryptoKitties, היא אחת הדוגמאות המוקדמות ביותר לתופעה ועד כה. חתולים צבעוניים דיגיטליים אלה הניבו מכירות של מעל 40 מיליון דולר, על פי NonFungible.

מחלת האספנות

אנשים אוהבים לאסוף. אנחנו צוברים הרבה יותר ממה שאנחנו צריכים ביותר מדי תחומים וזה מתרחש כבר הרבה מאוד שנים. בדיוק כפי שראינו בעבר את הבהלה סביב פריטי אספנות כמו כרטיסי פוקימון, ה-NFTs מתחילים להציג כיצד נראה היקום החדש של אספנות פריטים נדירים באינטרנט.

טופ שוט של NBA, אתר של אוהדי ה-NBA מרחבי העולם שאוספים את הצילומים של הרגעים הגדולים מהמשחקים, הגיע למכירות של יותר מ-400 מיליון דולר. על פי CryptoSlam, החברה הגיעה למכירות של כ-10 מיליון דולר תוך 24 שעות, כשנמכרו יותר מ-100 מיליון של רגעים מתועדים. החברה האם שעומדת מאחורי האתר, Dapper Labs, אמורה לגייס בקרוב 250 מיליון דולר, לפי הערכת שווי של 2 מיליארד דולר.

נישה של אספנות כמו CryptoPunks המונה 10,000 דמויות אספנות ייחודיות עם תכונות ואיכויות דלות, נמכרים כעת במינימום של כ-18 אלף דולר ליחידה. ממש באחרונה נמכר דמות בשם פאנק 4156 במחיר של 650 מטבעות אית'ריום - שווה ערך לכ- 1.3 מיליון דולר.

אנחנו כנראה מוכנים לאסוף כמעט הכל, וב-2021 יש דווקא יתרונות לאספנות דיגיטלית שתופסת הרבה פחות מקום בבית.

NFT בים, באוויר וביבשה

התופעה דוחפת קהילה של יוצרי NFT, הכוללת אמנים, גיימרים ומותגים בכל קשת התרבות. למעשה, נראה כי כל יום מביא שחקן חדש לשוק ה-NFT, והפוטנציאל עצום.

עבור אמנים, כניסה לחלל ה-NFT מוסיפה עוד פורמט ליצירה ושיתוף אמנות, ומציעה למעריציהם דרך נוספת לתמוך בעבודתם. עם יצירות שנעות בין קבצי GIF קטנים ומהירים להכנה, בהם חתול קשת שנמכר על ידי NyanCat תמורת 690 אלף דולר ועד ליצירות שאפתניות יותר, אמנים יכולים להציע לציבור מגוון דרכים לקנות אמנות ולהרוויח כסף בתהליך.

NFT יכולים גם להיכלל במשחקי וידאו, באמצעות רכישת נכסים בתוך המשחק. עד כה, כל הנכסים הדיגיטליים שנרכשו בתוך משחק, היו עדיין שייכים לחברת המשחקים - כשגיימרים פשוט קנו אותם באופן זמני לשימוש בעת משחק המשחק. הרעיון של NFT שינה את הבעלות על הנכסים הדיגיטליים והעביר אותם לקונה בפועל. כלומר, ניתן לקנות ולמכור אותם בפלטפורמת המשחקים עם ערך נוסף המיושם על סמך מי שהחזיק בהם בדרך. למעשה, מתחילים להיווצר משחקים שמבוססים לחלוטין על NFT, שמוכיחים כיצד הם מטלטלים את הענף הגיימינג.

ניתן היה לצפות כי אמנים ידועים יקבלו את התמורה הגדולה ביותר בתמורה לעבודתם, וזה בדיוק מה שחשבו לעצמם קבוצה אנונימית של "חובבי אמנות" כששרפה לאחרונה בנקסי מקורי כדי להפוך אותו ל-NFT.

אך מכירות אחרות היו מפתיעות עוד יותר. בית המכירות כריסטי'ס הודיע ב-16 בפברואר כי יציע יצירת אמנות בלוקצ'יין דיגיטליות בפעם הראשונה – קולאז' של 5,000 חלקים של האמן הדיגיטלי מייק וינקלמן, המכונה ביפל. הצעות המחיר התחילו ב -100 דולר בלבד, אך במהירות זינקו למיליונים, לפני שנמכרו בסכום מטורף של 69 מיליון דולר - מה שהפך את ביפל לא רק ליוצר אומנות ה- NFT היקרה ביותר אי פעם, אלא לשלישית היקרה מכל האמנים החיים, אחרי ג'ף קונס ודייויד הוקני.

התצוגה של גוצ'י בשבוע האופנה במילאנוצילום: Luca Bruno/אי־פי

NFTs יכולים להיות זרם הכנסות אטרקטיבי עבור מותגים, ויש כאלה שכבר קפצו על העגלה. המותג טאקו בל מכר קובצי GIF ותמונות בנושא טאקו שנמכרו בתוך 30 דקות בלבד. כל NFT כלל גם כרטיס מתנה בסך 500 דולר, שהבעלים המקורי יכול היה לבזבז, מה שעשוי להסביר את הפופולריות שלהם בתחילה. אבל ה- Taco Cards הללו נמכרים כעת בשוק המשני, כשהכרטיסים היקרים ביותר נמכרים ב-3,500 דולר, ללא האפשרות לבזבז את כרטיס המתנה.

מוזיקאים מוכרים גם את הזכויות לעבודתם, כמו גם קטעי וידאו לקליפים של המוסיקה שלהם, ואפשר אפילו לקנות נדל"ן דיגיטלי ונכסי תלת-ממד, כמו רהיטים.

אופנה היא יותר מתועלת

אופנה היא רק לעתים רחוקות רק תועלת. אופנה היא גם אמצעי לביטוי עצמי ודרך לתקשר מעמד וזהות. יש קונים המחפשים כיום דרכים לספר את הסיפור שלהם גם בעולם הדיגיטלי, באותה מידה כמו הפיזית, וזה מייצר הזדמנות להיכנס ל-NFT.

בכנס בנושא אופנה וטכנולוגיה שערך מגזין "ווג ביזנס", אמר רוברט טריפוס, סגן נשיא בגוצ'י, כי אין מנוס מכך שמותגי יוקרה יתחילו לעצב NFT. בגוצ'י טרם התעמקו בשוק עצמו, אך כבר שלוש או ארבע שנים המותג יוצר חללים וירטואליים. באחרונה המותג הציג גם נעלי ספורט דיגיטליות (paywall) במחיר של 12 דולר, שניתן לרכוש באמצעות האפליקציה של גוצ'י, וללבוש בעולמות וירטואליים כמו רובלוקס - פלטפורמת משחק מקוונת.

בין אם ה- NFT כאן כדי להישאר ובין אם לאו, הם בהחלט נהפכו למשחק חדש עבור בעלי הממון ויש כסף אמיתי להרוויח, אם תצליחו לגרום לזה לקרות. NFT נותנים משמעות חדשה לאמנות דיגיטלית, והמחירים שנראים במכירה מעידים שהיא חלק אמיתי מעתיד האמנות, ואספנות בכלל.

להיכן אתם חושבים שניתן לקחת את ה-NFT?

יעל קנדר

יעל קנדר | Digital Coffee Time

מנהלת את יחידת BDO Digital, המספקת שירותי ייעוץ לארגונים בגיבוש ופיתוח יכולות דיגיטליות. שגרירה של שינוי, מונעת על ידי חדשנות ובמצב למידה תמידי. מאמינה גדולה בטכנולוגיה כאמצעי להשיג דברים מדהימים.

שימשה בעבר מנהלת השיווק ברשת האופנה דלתא, ניהלה את הדאטה וה-CRM בחברת קימברלי קלארק ובתפקידה האחרון בצד לקוח, הובילה את תוכנית השיווק לפתרונות טרנספורמציה דיגיטלית במיקרוסופט MEA. בעלת ניסיון עשיר של יותר מ-15 שנה בעולם השיווק והדיגיטל, מתוכן 10 שנים בהקמה וניהול פלטפורמות דאטה, תוכניות נאמנות ואתרי סחר אלקטרוני בעולמות ה-B2C וה-B2B.

אפשר גם לבוא לשמוע אותה מרצה על דיגיטל, דאטה וחוויית לקוח בבצלאל, בדיגיטאלנט ובאיגוד השיווק.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?