"פיהוק זאת מחמאה גדולה לממציא": המורשת האמיתית של ג'ף בזוס

מייל אחד ששלח ג'ף בזוס ללקוחות של אמזון לפני 20 שנה, שינה את הדרך שבה החברה עובדת. מהלך זה הוא רק דוגמה אחת למהפכה שהוביל מייסד אמזון

יעל קנדר
יעל קנדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'ף בזוס. מעשירי העולם
ג'ף בזוס. "בלי מיידוף, לא היתה אמזון"צילום: John Locher/אי־פי
יעל קנדר
יעל קנדר

יש אירועים שלא ניתן להתעלם מהם. כשהם מתרחשים, אתה מבין שהעולם כבר לא יהיה אותו דבר. ג'ף בזוס הודיע השבוע על פרישה מתפקידו כמנכ"ל אמזון. מדובר באיש שאחראי בעשורים האחרונים על החדשנות בעולם. האיש שתמיד דאג להביא רעיון שכולם אחר כך מחקים אותו. האיש שלא פחד אף פעם לנסות - וגם להיכשל.

בבואי לכתוב השבוע, חשבתי אם זה נכון לכתוב שוב על אמזון. נדמה שנאמר כבר הכל על אמזון ועל ג'ף בזוס, אך לא יכולתי לעבור לסדר היום בלי להשקיע מספר דקות במחשבות על בזוס. אמזון היא בזוס ובזוס הוא אמזון. החברה נבנתה על הרעיונות והאידיאלים שלו. האסטרטגיה שלה משקפת את מוחו האובססיבי למספרים. בזוס עומד מאחורי מערכת עקרונות ומנגנונים השולטים בחברה שלו. הם מכונים "Jeff-isms".

עכשיו, אחרי 27 שנה, מייסד החברה מוציא את "הבזוס" מאמזון. החברה הודיעה כי בזוס ימסור למחליפו, אנדי ג'סי בזוס, את תפקיד המנכ"ל בקיץ הקרוב. עדיין תהיה לו יד בהחלטות הגדולות של אמזון, אך זהו סוף עידן באמזון ואבן דרך בתעשיית הטכנולוגיה שסוגדת למייסדים של חברות, במיוחד לבזוס.

לדעת לחזות במדויק את העתיד

ב-1994 היה עדיין בזוס איש פיננסיים בוול סטריט, שהימר שהאינטרנט יהיה הדבר הבא וספרים הם המקום הטוב ביותר להתחיל בו. בלשון המעטה, הוא צדק. ואז הוא צדק שוב ושוב .החברה שהקים בדמותו שווה 1.7 טריליון דולר, או לשם ההשוואה, פי ארבעה מוולמארט. אמזון הגדירה מחדש את המשמעות של קניות, שכרה אנשים בקצב שאין דומה לו בהיסטוריה ומהווה איום על המתחרות שלה כמעט בכל ענף. בזוס עצמו הוא "ממתק" עבור מדורי הרכילות, מושא הערצה ואובססיה בחדרי ישיבות וארגונים והחזיק בתואר האדם העשיר בעולם מ-2017 עד ינואר 2021. (כעת הוא האיש השני העשיר בעולם אחרי אילון מאסק)

המצאה היא השורש לההצלחה

במכתבו לעובדים כתב בזוס כי "המצאה היא שורש ההצלחה שלנו. עשינו דברים מטורפים יחד, ואז הפכנו אותם לרגילים. אנחנו חלוצים בביקורות של לקוחות, קליק אחד, המלצות אישיות, מחשוב ענן, מרקטפלייס, אלקסה, קינדל ועוד ועוד. אם מצליחים כמה שנים אחרי המצאה מפתיעה, הדבר החדש נהפך לנורמלי. אנשים מפהקים ופיהוק זו המחמאה הגדולה ביותר שממציא יכול לקבל. אני לא מכיר חברה אחרת עם רקורד המצאות טוב כמו של אמזון, ואני מאמין שאנחנו הכי 'המצאתיים' כרגע. אני מקווה שאתם גאים בהמצאות שלנו כמוני. אני חושב שאתם צריכים להיות".

מחסני אמזון בפיניקס, אריזונהצילום: AP

המורשת של בזוס לעובדי אמזון היא משהו שכולנו יכולים לקחת עמנו - והיא מסבירה את ההבדל בין אמזון לשר החברות. תמשיכו להמציא, ואל תתייאשו גם אם בהתחלה הרעיון נראה משוגע. תזכרו לשוטט ותתנו לסקרנות להיות המצפן שלכם. תמיד תישאר במצב שבו אתם כאילו ביום הראשון שלכם בעבודה. כולנו מכירים את הסיפור על האדם שמעלה את הרעיון המוזר ביותר. אל תהיו אלה שאומרים לו שהוא לא יעבוד - או אנחנו עושים את זה אחרת. תנסו ללכת בדרך פחות סלולה. להיות חריג זה כבר לא טאבו: זה נהפך לחלק נדרש בהצלחה.

כניסה בצהלולים; או מה יכתבו לי על המצבה

בזוס כתב פעם: "אני לפעמים רוקד סטפס במשרד". כמו שאומרת הקלישאה: "תעשו את מה שאתם אוהבים ולעולם לא תעבדו יום אחד בשארית חייכם". בזוס ממחיש לנו כמה חשוב להתרגש ממה שאתה עושה ברמת היום יום. תמצא סיבה להיכנס בריקוד ליום העבודה – זה יכול להיות התרגשות מפרויקט חדש או אנשים בצוות ששווה לקום עבורם. כל סיבה היא טובה. אבל אם אתה כבר לא מתרגש, אז שווה לחשב מסלול מחדש ולקחת פנייה לשביל אחר.

אני ארחיק ואגיד שבעיני זה לא רק ההתרגשות שבעבודה, אלא תחושת השליחות. עצם העובדה שיש לך יעוד ומשימה ברורים. אין חלום שלא שווה הגשמה. אנשים שיודעים איזה חותם הם רוצים להשאיר בעולם ומה ייכתב על המצבה שלהם, כנראה שהם קצת יותר מאושרים מאחרים.

הדבר היחיד שיש להתמקד בו

השיעור הגדול ביותר בשיווק והתובנה הגדולה ביותר מבזוס והצלחתו היא הצורך בהתמקדות בלקוחות. בזוס מיהר לנתב בין האובססיה שלו ללקוחות למיקוד בתחרות עם חברות אחרות. "אם אתה ממוקד במתחרים", ציין פעם, "אתה צריך לחכות עד שיש מתחרה שעושה משהו. להיות ממוקד בלקוחות מאפשר לך להיות חלוצי יותר". הלקוחות שלך הם אלה שיניעו את החברה קדימה. מה שעשוי להתאים למתחרה שלך, לא בהכרח מתאים לך.

לפני 20 שנה מכרה אמזון ספרים, קטעי וידאו ומוסיקה. נשאלה השאלה מה הלאה? בזוס התיישב ליד שולחנו ובחר באקראי אלף לקוחות אמזון. הוא שלח לכל אחד מהם מייל קצר ששאל, "מלבד ספרים, מוסיקה ווידאו, מה היית רוצה לראות אותנו מוכרים?". מדובר במהלך שהוא מאפיין קלאסי של בזוס.

על פי בזוס, הרשימה שהוא קיבל בחזרה היתה "ארוכה להפליא". צרכן אחד הציע למשל מגבים. המיילים הדליקו בראשו נורה: אמזון יכולה להתרחב לכל אחת מהקטגוריות שהוצעו ברשימה. במלים אחרות, הצרכן נתן לאמזון את האישור לפעול בכל תחום אפשרי.

הולך אבל נשאר בשכונה

בזוס לא מתכוון להישאר בבית. תפקידו החדש יהיה יו"ר ההנהלה של החברה. תפקיד זה מרמז כי הוא עדיין ימלא תפקיד משמעותי בחברה. למרות זאת, חברות לא נשארות זהות כאשר מייסדיהן מפסיקים להיות אחראים עליהן. לכל מנכ"ל יש חותמת כזו או אחרת.

יש שתי דרכים להעביר את המנכ"לות בחברה למחליף שלך. אחת היא כשהבוס לשעבר עדיין נמצא באזור כדי להחליק את המעבר ולספק ייעוץ. הדרך השנייה היא כשהבוס הקודם נעלם כלא היה. אמזון הולכת בדרך הראשונה, כפי שעשו גם דיסני ואורקל. קשה לדעת איזו דרך היא הטובה ביותר. למייסדים יש נטייה להטיל צל גדול על מחליפם. ניתן לטעון כי גוגל סבלה כאשר מייסדה המשותף לארי פייג' התמקם במשך שנים מעל לבוסים בחברה, לאחר שוויתר על המנכ"לות.

למה בזוס בחר דווקא עכשיו להיפרד מהתפקיד? זו שאלה שנשארת כרגע בגדר חידה. הטענה היא כי הוא רוצה להקדיש יותר תשומת לב לפרויקטים עתידניים ותחומי עניין אחרים. להתמקד בקרן Day 1, קרן כדור הארץ, וושינגטון פוסט ובתשוקות אחרות. לא בטוח שהוא לא יכול היה לעשות זאת וגם להמשיך בניצוחו על אמזון. בדיוק כפי שאילון מאסק עושה בשנים האחרונות.

מנהיגים גדולים תמיד משאירים מורשת. על ידי תמיכה ביורשו, מייסד אמזון חשף את התכונה הטובה ביותר שלו כאיש עסקים מצליח. הקף את עצמך באנשים חכמים שחולקים את אותו חזון, כך שתוכל להתפנות לאהבות חדשות.

אמזון עם בזוס היתה אחת החברות השאפתניות בעולם וכנראה גם המעניינת ביותר. אמזון בהחלט לא תהפוך לחברה משעממת רק מכיוון שבזוס יפסיק להיות המנכ"ל. אבל קשה לחזות איזה ממרכיבי "הבזוסיות" יחסרו לה בעתיד ומה יתפוס את מקומם.

יעל קנדר

יעל קנדר | Digital Coffee Time

מנהלת את יחידת BDO Digital, המספקת שירותי ייעוץ לארגונים בגיבוש ופיתוח יכולות דיגיטליות. שגרירה של שינוי, מונעת על ידי חדשנות ובמצב למידה תמידי. מאמינה גדולה בטכנולוגיה כאמצעי להשיג דברים מדהימים.

שימשה בעבר מנהלת השיווק ברשת האופנה דלתא, ניהלה את הדאטה וה-CRM בחברת קימברלי קלארק ובתפקידה האחרון בצד לקוח, הובילה את תוכנית השיווק לפתרונות טרנספורמציה דיגיטלית במיקרוסופט MEA. בעלת ניסיון עשיר של יותר מ-15 שנה בעולם השיווק והדיגיטל, מתוכן 10 שנים בהקמה וניהול פלטפורמות דאטה, תוכניות נאמנות ואתרי סחר אלקטרוני בעולמות ה-B2C וה-B2B.

אפשר גם לבוא לשמוע אותה מרצה על דיגיטל, דאטה וחוויית לקוח בבצלאל, בדיגיטאלנט ובאיגוד השיווק.

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי