איך לשרוד עבודה מהבית - בלי לסיים את היום עייפים, מרוטים וזרוקים על הספה

כשכל הגבולות בעבודה ובחיים מיטשטשים, קשה לזכור מה חשוב באמת, ואנחנו מוצאים את עצמנו מותשים ולא מסופקים ■ אתם שואלים - והפסיכולוגית עונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איש שוכב על הספה מכוסה בשמיכה
בסוף היום אנחנו רוצים להשקיע בשימור עצמי, אבל כבר אין לנו את האנרגיה שדרושה לזה

אלינור שואלת: כבר שבעה חודשים שאני עובדת מהבית. היכולת שלי להבחין בין זמן עבודה לחיים הפרטיים שלי התערפלה לחלוטין, אבל מעבר לזה, אני כל היום מול המחשב ושם מתרחשות כל סוגי האינטראקציות בחיי: אני עובדת אונליין, הישיבות בזום, אני עונה לאימיילים, מצטרפת לוובינרים בנושאים שמסקרנים אותי, מתעדכנת ברשתות חברתיות ופוגשת חברות ומשפחה. אני לא מתרכזת או יעילה מספיק בעבודה ולא מסופקת מהקשרים החברתיים בגרסתם הווירטואלית. מה לעשות?

היי אלינור, אני משיבה לשאלה שלך באמצע היום העבודה שלי, כשסביבי ילדים שלומדים בזום, יש לי דדליין חשוב שמתקרב וכיור מלא בכלים מארוחת הצהריים. זאת אומרת - את לא לבד, אני מזדהה אתך לחלוטין, ויחד אתנו עוד נשים וגברים רבים שמנסים לפלס את הדרך המקצועית והאישית שלהם בתקופה הבלתי צפויה הזו.

הגבולות בין עבודה משמעותית (הפרויקט שחשוב לך להתקדם בו) לבין החלקים הביורוקרטים של העבודה (לענות לאימיילים, למלא טפסים) לבין חיי החברה הווירטואלים שלנו מעולם לא היו כל כך מטושטשים. כל הדברים נמצאים במרחק קליק אחד ממך - התמונות שהחברות שלך העלו ממש עכשיו לאינסטגרם או המאמר שתכננת לקרוא בלי הסחות דעת. ולפעמים אנחנו רוצות רק חמש דקות מנוחה מכל הבלגן הזה שסביבנו, ואנחנו בוחרות במה שקל ונוח, בסיפוק המיידי.

העניין הוא שיש פער בין מה שנדמה לנו שיגרום לנו להרגיש טוב, לבין הדברים שבאמת גורמים לנו להיות מסוגלים לקחת את הצעד הבא. מחקרים של פרופ' אשלי וילאנס מהרווארד מראים שבזמן שבו אנחנו מצפים שלא לעשות כלום - רק לצפות בסרטונים ולהיות פעילים ברשתות החברתיות - יטען אותנו מחדש באנרגיה, אנחנו מסיימים את העשייה הזו מרוקנים ומוסחים.

עבודה מהבית. אילוסטרציהצילום: בלומברג

בנוסף, האופן שבו אנחנו עושים שימוש במנוחה הווירטואלית הזו, דקות ספורות בכל פעם, לא מאפשר לנו ליהנות באמת ממה שאנחנו עושים. וילאנס מכנה את זה "time conffeti", רסיסי אושר קטנטנים שמסתחררים סביבנו, כשאנחנו מתקשים לתפוס אותם ולאגד אותם למשהו בעל משמעות.

וזה נכון לא רק לזמן המנוחה: ככל שאנחנו מרגישים במחסור גדול יותר של זמן, אנחנו נוטים לבחור לבצע משימות קטנות יותר וקלות להשלמה על פני משימות גדולות ומשמעותיות יותר. במחקרים שלה וילאנס מראה שפעילות גופנית, מערכות יחסים אינטימיות ונוכחות בכאן ועכשיו מעלים את רמת הסיפוק שלנו ונותנים לנו תחושה אמיתית של מילוי מצברים.

הסיטואציה הנוכחית שבה אנחנו נמצאים שעות ארוכות בבית, פעמים רבות יחד עם בני משפחה נוספים, מעצימה את הנטייה שלנו להיאחז ברגעים קצרים של זמן, כי לעתים קרובות זה כל מה שמתאפשר לנו. נראה שכל שעה היא שעה טובה בעבור מי מבני הבית להיות רעב, ובפעם השלישית שבה הילדים דופקים בדלת ("הוא לקח לי!") זה מרגיש כמעט לגיטימי לאבד תקווה לגבי סיום כתיבת המסמך שאת עובדת עליו, ולעבור לבדוק בטוויטר מה חדש בקו החם של טראמפ בעקבות הבחירות.

כמה רעיונות שיכולים אולי להועיל: לתכנן את היום שלנו מראש, עם המחשבה על איך אנחנו יכולות להגן על זמן מינימלי לריכוז עמוק (עבודה נטולת הסחות דעת). גם אם זו רק שעה אחת שבה את יוצאת עם המחשב לעבוד מהאוטו. שימי את השעה הזו ביומן, תכריזי עליה בפני כל בני המשפחה ותגני עליה כמו על פיל סוואנה אפריקאי. במהלך השעה הזו תעבירי את הטלפון למצב טיסה, תפעילי במחשב אפליקציה שחוסמת גלישה באינטרנט (לדוגמה self control החינמית), כדי שלא תהיה לך שום אפשרות לגלוש בטעות לאתרים שאת לא רוצה לבזבז בהם זמן.

נסו למצוא אזורים פיזיים שונים שתקצו לפעילויות שונותצילום: רמי שלוש

נסי לתכנן (באופן גמיש, תוך ידיעה שיהיו הפתעות בלתי צפויות) מתי תעשי את עבודות הביורוקרטיה שאת נדרשת אליהן ומתי תנוחי. כשאת חושבת על מנוחה, נסי לבדוק מה באמת ממלא לך את המצברים. איך את מרגישה אחרי חמש דקות מול פייסבוק? איך את מרגישה אחרי חמש דקות של אימון מול יוטיוב? תבדקי מה נותן לך כוח להמשיך הלאה: שיחה עם חברה? פודקאסט או ספר אודיו? (כנראה לא - אתרי חדשות, אז את מוזמנת מאוד לסגור את הדפדפן בעוד כמה פסקאות).

תחליטי על שעה שבה מסתיים יום העבודה שלך. אחריה, אל תבדקי אימיילים, ממילא אין לך את היכולת לענות עליהם כמו שצריך כרגע, ואלה רק עוד רעשים בתוך הראש העמוס ממילא שלך. אם זה אפשרי בסטינג הנוכחי, נסי למצוא אזורים פיזיים שונים שתקצי לפעילויות שונות: "זו הספה שעליה אני עונה לאימיילים", "על הכיסא הזה אני יושבת כשאני בזמן ריכוז עמוק".

כדי לוודא שאת מצליחה להשאר נאמנה למטרות שלך ומספיקה להתקדם, תשאלי את עצמך בכל בוקר - מה הדבר הכי חשוב שאני יכולה לעשות היום? מי שנתן לי את הרעיון להתמקד בשאלה הזו הוא גרג מקיואן, מחבר הספר Essentialismבשיחה אתו התעקשתי לנסות להבין - הרי גם אם המשימה החשובה שלי להיום היא לסיים להכין מצגת להרצאה, עדיין יש לי המון משימות אחרות, בתחומי חיים אחרים, למלא. מקיואן נאנח כמו מישהו ששמע כבר הרבה אנשים שהציבו את מטרות הקריירה שלהם בראש סדר העדיפויות ונפנה להסביר לי לעומק איך הוא רואה את הדברים.

"דמייני שלושה מעגלים, אחד בתוך השני", אמר. "אלה הדברים שאנחנו צריכים לעשות. במעגל הפנימי ביותר יש אותך - הבריאות הפיזית והמנטלית שלך. אם לא תדאגי לזה, כל השאר לא יעבוד. במעגל השני נמצאות מערכות היחסים שחשובות לך, והמעגל השלישי הוא כל השאר, וכמובן שזה מעגל גדול מאוד".

צילום: BERNADETT SZABO / רויטרס

מקיואן מסביר שהרבה אנשים שמים בראש סדר העדיפויות את המעגל השלישי, כל מה ש"צריך" לעשות, בזמן שהוא מציע להתחיל במעגל הפנימי. "אם אתה מתחיל במעגל החיצוני, זה לא נגמר אף פעם. אין סוף לרשימת המטלות ולדברים שצריך לעשות. זה דומה לניסיון לשתות את הים עם קשית, זו אסטרטגיה מאוד לא יעילה, וכשאתה מחליט להתקדם הלאה מהמעגל הזה ופונה אל האנשים הכי חשובים בחיים שלך, אתה מגיע אליהם עייף ומרוט.

"מערכות היחסים שלנו נפגעות ואנחנו לא מצליחים לשים לב שזה בגלל שאנחנו כל כך מותשים. נדמה לנו שהבעיה היא בילד שלא מקשיב לנו או בבן הזוג שלא מבין אותנו. בסוף היום, אנחנו רוצים להשקיע בשימור עצמי, אבל כבר אין לנו את האנרגיה שדרושה לזה, אז אנחנו מבלים שעתיים בבהייה מול המסך, ומגיעים ליום הבא עייפים עוד יותר. זה לא שהדברים שבמעגל השלישי, החיצוני, הם חסרי חשיבות, אבל אנחנו מוכרחים לשים לב לסדר".

אז מה הדבר הכי חשוב שאת צריכה לעשות היום? ואיך תגרמי לזה לקרות?

יש לכם שאלה שתרצו שאענה עליה? ניתן לשלוח שאלות במייל: yhallak1@gmail.com

יעל חלק

יעל חלק | יעל חלק

יעל חלק היא פסיכולוגית חברתית וחוקרת שינוי התנהגות. היא מייעצת ליחידים, סטארט-אפים וחברות בתהליכי יצירת ושינוי הרגלים. מחברת הספר "לשנות את החיים בשנה", בעלת הפודקאסטים "זה לא פודקאסט" ו"תשובות מסובכות לשאלות פשוטות" ומנהלת הקבוצה Habits בפייסבוק. חיה בניו-יורק, לומדת CBT ב-NYU ושותה שייק ירוק כל בוקר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker