כך נהפכה סין מארץ אוכלת כלביה לשוק חיות המחמד הגדול בעולם

השינוי הפנומנלי שעברה סין, במיוחד ב-40 השנים האחרונות תחת שלטון קומוניסטי דיקטטורי, כנראה עוד לא הופנם ויושם, לפחות לא בקרב מדינות ה-G7. בינתיים, עדר פילים שבה את תשומת הלב הסינית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפילים המשוטטים במחוז יונאן

פילים ישנים, פילים אוכלים, זמן ההריון של פילה - הפילים השתלטו על הדיון ברשתות החברתיות בסין. עדר פילים שאיבד את דרכו כשיצא בשנה שעברה משמורת הטבע בשישואנבאנה בדרום בסין משך מאות מיליוני עוקבים - ברגע השיא נרשמו 200 מיליון צפיות. 500 ק"מ גמעו הפילים, כשמאות רחפנים מתעדים את דרכם במשך 24 שעות לצופים הנלהבים. בדרך רמסו כפרים ואכלו שדות חקלאיים - הסובלנות שגילו המקומיים והרשויות כאחד מעוררות השתאות. הממשלות המקומיות התגייסו לסייע כלכלית לחקלאים שנפגעו, מכל המדינה נשלחים תרומות מזון. 3 גורי פילים, כשאחד מהם נולד בדרך, קיבלו כבר אתרים משלהם. 200 אנשי צוות שומרים על הפילים, מנסים לחסום אותם מלהיכנס לאזורים מיושבים מצד אחד ומנסים לכוונם חזרה לשמורה מצד שני. 

דרך ארוכה עשו הפילים מהיותם מושא לציד למען חטי השנהב ותעשיית התרופות עד שכמעט ונכחדו. הפילים, כמו גם מראה הכלבים והחתולים המטופחים שבהם אני נתקלת כל יום, הם עוד דוגמה לשינוי הפנומנלי שסין עברה ועוברת.

עדיין אין בעיה לחלק מהמשפחות להביא ברווז הביתה לשחק עם הילדים ואחר כך לאכול אותו בצהריים, אך תקופת הסינים שאוכלים "כל דבר בעל ארבע רגליים שאינו שולחן" חלפה מהעולם.

את המראה המחריד של בשר כלבים מוצע למכירה בשווקים החליף מראה כלבים מפונקים עם נעליים ובגדים של גוצ'י. כלבים וחתולים מסתובבים לבושים ומסורקים, עושים להם מסאז' ולוקחים אותם לטייל בעגלה או על הידיים - שרק לא יתעייפו. השינוי ביחס לחיות בה מגיע ביחד עם שינוי פני הערים, הרחבת מספר הילדים למשפחה, עלייה ברמת החיים ועלייה במספר הקשישים.

כלב במנשא תינק של בעליו ביריד חיות המחמד בשנחאיצילום: יוג'ין אושיקו / אי-פי
חזיר כחיית מחמד בסיןצילום: יעל עינב

במקומות רבים בסין נשלמות ההכנות לקראת חגיגות 100 שנות קומוניזם. השינוי הפנומנלי שעברה המדינה, במיוחד ב-40 השנים האחרונות תחת שלטון קומוניסטי דיקטטורי, כנראה עוד לא הופנם ויושם, לפחות לא בקרבמדינות ה-G7, ארגון המדינות הדמוקרטיות המפותחות והעשירות, שהתכנסו השבוע בבריטניה. 

כלב כחיית מחמד בסיןצילום: יעל עינב
כלב כחיית מחמד בסיןצילום: יעל עינב

צל אנרכוניסטי של האימפריאליזם

הרעיון שהידהד בוועידה בהובלת ארה"ב היה עם מסר אנטי סיני מובהק. בין היתר עלתה הצעה לממן תוכנית שאפתנית לסיוע בתשתיות למדינות נחשלות - הד חלש ומאוחר לפרויקט החגורה והדרך הסיני שכבר מתקיים מ-2013. הפרויקט השאפתני, בהשקעה של 500 מיליארד דולר שחובק כבר 100 מדינות ומחבר במסילות ברזל, נמלים וכבישים סלולים את אסיה ואירופה, מעורר את חשש המדינות המפותחות. 

ארה"ב וקנדה הובילו את הקו הלוחמני. מדינות כמו איטליה וגרמניה שמרגישות שיש להן יותר מה להפסיד מיחס עוין לסין ניסו דווקא להוביל קו של שיתוף פעולה. בסין ממעיטים בערך הארגון ואף כינו אותו צל אנרכוניסטי של האימפריאליזם. נראה כי כל גילוי עוינות רק גורם לסין להגביר את הקצב בשאיפה להקטנת התלות והגדלת העצמאות. 

הפילים המשוטטים במחוז יונאןצילום: Hu Chao/אי־פי

סין לא רק מחפשת להיפרד אלא גם להוביל. בתחומים רבים הואצו תהליכים שהחלו כבר קודם. עצמאות טכנולוגית בכל התחומים שבהם היתה תלויה במערב נמצאת בראש סולם העדיפויות, כמו גם הפסקת תשלומי תמלוגים למערב.

כך סיימה סין את פרישת הלווינים כמענה ל-GPS האמריקני ול-Galileo האירופי בניסיון לשלוט בשוק הטלקום. החרם על חברת חוואוי הגדיל משמעותית את ההשקעה של החברה בפיתוח טכנולוגיות שנועדו לנתק את התלות בטכנולוגיות אמריקאיות. כך גם הושק ההרמוני OS, מערכת הפעלה תוצרת סין שתחליף את התלות באננדרואיד של גוגל. כדי לייתר את הדולר כמטבע סטנדרט לשער החליפין הבינלאומי, סין ייסדה את המטבע הדיגיטלי הריבוני הראשון בעולם . כמו כן, סין רוכשת מכרות זהב בכוונה ליצור מערכת פיננסית שתתבסס על זהב במקום הדולר . סין עומדת בראש בנק השקעות אסייתי שבסיסו בבייג'ין – מתחרה עם הבנק העולמי בהובלת ארה"ב. רק בתחום הצ'יפים סין עדיין לא הצליחה להתגבר על הפער, אך גם כאן, מעריכים רבים, זו רק שאלה של זמן. 

כלב ובעליו מטיילים בשנחאיצילום: לארס פלוגמן

הצמיחה הכלכלית הסינית, ההתאוששות ממשבר הקורונה והניתוק, כל אלה יחייבו את המדינות לשיתוף פעולה. סין אוספת בעלות ברית ומענישה כלכלית מדינות שתפסו צד. לאוסטרליה עצרו את את יבוא הפחם והמזון, לגרמניה רומזים שיש מה להפסיד בתחום תעשיית הרכב, איטליה נעזרה בסין בזמן הקורונה והאיחוד האירופי עמד לחתום על הסכם שיתוף פעולה רחב היקף. 

כנראה שלהבין את סין, את עוצמת השינוי שעברה ואת התרבות וצורת החשיבה השונה ייקח למערב עוד שנים רבות. בינתיים, אנחת רווחה נשמעת ברחבי האינטרנט הסיני - חבורת הפילים שינתה כיוון וצועדת חזרה דרומה חזרה לארץ המובטחת. 

יעל עינב

יעל עינב | סינרגיה

רק על סין לספר ידעתי - עוסקת בסין כבר 30 שנה, סינולוגית.

מנהלת את חברת YCHINA, העוסקת בפיתוח עסקי לחברות ישראליות בסין. שנחאי היא הבית, ומבט מחלון המשרד מאשש את הטענה שכאן מרכז העולם. יועצת למשרדי ממשלה, עוסקת רבות בהכשרה וייזום פרויקטים בסין.

בעלת תואר שני בלימודי יחב"ל וסין ותואר שני נוסף במנהל עסקים. בעבר כתבת, עורכת ומגישת חדשות בערוץ הראשון. כתיבת מאות מאמרים ומאות כתבות על סין, ואפילו ספר אחד, הכשירו אותי לרגע הזה של כתיבת בלוג ב-TheMarker.

כאן נתעסק בזירה העסקית ובסביבה הכלכלית בסין ובעיקר בהשפעתה הגוברת על כולנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker