סיכול ממוקד: כך נמנעו בסין מסגר בגל השני של הקורונה

לתשומת ליבה של הממשלה. הגל השני לא פסח על סין והיכה בבירה, בייג'ין. למרות זאת, העיר לא נסגרה, אלא הוטל מצור על מתחמי מגורים באזורים נגועים. בנוסף, הרשויות נערכו לבדיקות המוניות ואדם אחד ממשפחה היה רשאי לצאת לשעה קלה לצורך הצטיידות במזון

יעל עינב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קורונה, שוטרים, סין
יעל עינב

לתשומת ליבה של ישראל. הגל השני לא פסח על סין והיכה בבירה, בייג'ין. למרות זאת, העיר לא נסגרה, אלא הוטל מצור על מתחמי מגורים באזורים נגועים. בנוסף, הרשויות נערכו לבדיקות המוניות ואדם אחד ממשפחה היה רשאי לצאת לשעה קלה לצורך הצטיידות במזון

טלפון עם QRCODE בשליפה ומסיכה ואני מוכנה לצאת למרחב הפתוח - עם דגש על פתוח. כן, הכל פתוח   בשנחאי שבסין. מסעדות, כנסים גדולים, מופעים חדרי כושר פארקים והים (אופס אין כאן ים.. אבל אם היה הוא בטוח היה פתוח)

אולם המופעים המרכזי לריקוד בינלאומי בשנחאי. היום מתקיימת כאן הופעה של להקת הריקוד המודרני של ג'ינגשינג. כל הכרטיסים "SOLD OUT" , רק שהאולם על פי חוק הקורנה ב-25% תפוסה בלבד. כיסא כן, כיסא לא, שורה כן, שורה לא. עטיית מסכות היא חובה. בכניסה ממלאים פרטים רפואיים ואישיים, מצהירים על מקום הימצאנו בחודש האחרון, מצהירים שלא ביקרנו בבייג'ין (מקור ההדבקה האחרון), מראים קוד ירוק ומודדים חום.

אולם המופעים המרכזי לריקוד בינלאומי בשנחאיצילום: יעל עינב

כנס היצירתיות והחדשנות ישראל-סין בננג'ין, עיר הרחוקה 300 ק"מ משנחאי, שעה ורבע נסיעה ברכבת המהירה (350 קמ"ש). הרכבת עמוסה לעייפה. בכניסה לתחנה מודדים חום, מראים קוד ירוק ואת הדרכון שמראה מתי נכנסת לסין. עטיית מסכות היא חובה.

בכנס מקפידים על ישיבה בהפרדה ושוב מודדים חום ומציגים את הקוד הירוק. הכנסים הגדולים, שבוטלו כולם עד באחרונה, חזרו כעת לפעילות כמעט מלאה. הכנסים עברו שינוי והם משלבים אונליין ואופליין. 500 איש בקהל וכ-50 מרצים ומשתתפים מכל רחבי סין. במקור היו צריכים להגיע אורחים רבים וחשובים מישראל, רק שסין סגורה לכניסת זרים מאז חודש מארס ולכן הסתפקו בברכות והרצאות מצולמות של שר הכלכלה עמיר פרץ, ראש מכון ויצמן אלון חן ופרופסורים מהטכניון. 

כנס היצירתיות והחדשנות ישראל-סין בננג'יןצילום: יעל עינב

בסין מצליחים ובמערב מתקשים

הגל השני לא פסח על סין והיכה דווקא בבירה, בייג'ין. סה"כ 335 מקרי הדבקה בעיר של 20 מיליון תושבים, שמהווה את המרכז הפוליטי והכלכלי של סין וסמל השלטון. בניגוד להערכות, הפעם נקטו כאן בסיכול ממוקד. לא נסגרה העיר כולה, אלא הוטל מצור על מתחמי מגורים באזורים נגועים. באזורים שסביב השוק שבו לפי הסברה החל הגל השני נכנסו לבידוד.

אדם אחד ממשפחה היה רשאי לצאת לשעה קלה להצטייד במזון. שלא כמו בגל הראשון, שהוביל לסגירה מוחלטת של מחוז עם 60 מיליון איש, הפעם רק באזור הנגוע נסגרו בתי ספר, מרבית הטיסות בוטלו וכך גם האוטובוסים והרכבות הבינעירוניות. כל מי שיצא מהעיר חוייב לעבור בדיקה וחויב בבידוד במחוז היעד. בתי החולים נסגרו בפני מי שלא ביצע בדיקת קורונה.

הרשויות נערכו מיד לבדיקות המוניות, תחילה לאנשים בסיכון  אחר כך לעובדי החברות הממשלתיות ואחר כך ברחבי העיר כולה. המהירות והיעילות שבה נעשו הבדיקות היא ללא תקדים. כנראה נשבר כאן שיא עולמי. 11 מיליון איש נבדקו בבייג'ין, 300 אלף בדיקות ביום. הבדיקות נעשו בצורה סיסטמטית. בודקים מקבצים ועושים פולואפ מיידי לכל מקרה הדבקה, כך נבדקו למשל בבת אחת 100 אלף שליחים בביג'ין בעקבות מקרה קורונה אחד.

גם במקומות אחרים הגיבה הממשלה באותה צורה לכל מקבץ נדבקים. בדיקות המוניות, מגבלות תנועה ועצירת התחבורה. לפני מספר ימים התגלו מקרים חדשים במחוז שינג'יאנג. הטיסות לבירת המחוז אורומוצ'י הופסקו מיד, כך גם קו הרכבת ומרבית האוטובוסים.

בית עסק פתוח בסין בתקופת הקורונהצילום: יעל עינב

בבייג'ין כבר שבועיים שאין מקרי הדבקה נוספים, ובקרוב יחזרו לשגרה מדורגת לאחר שיכריזו כי ניצחו את הגל השני. חרבין כבר נקייה כמעט חודשיים, כך גם ג'ילין. בשאר המחוזות לא נראו מקרי הדבקה חדשים כבר כמה חודשים.

אז למה בסין מצליחים ובמערב מתקשים? ייתכן ובמקום לעסוק בהשמצות שווה לנסות ללמוד משהו ממי שהצליחה להתגבר על הגל הראשון וכנראה גם על השני. בגל השני לא נקטו בסגר מלא ואולי מודל זה הרבה יותר מתאים למדינות המערב.

בראיון לעיתון צ'יינה דיילי ניסה האפידמיולוג הבכיר בוועדת הבריאות הלאומית, זנג גוואנג, להסביר מדוע סין מצליחה יותר במיגור הקורנה מאשר במקומות אחרים. "אין לנו מערכת בריאות טובה יותר מהמערב", הוא אמר, "ובמערב יש כנראה בדיקות קורונה מדוייקות יותר, אבל בסין יש מנגנון ברור המתאם בין כל המערכות הציבוריות והפרטיות בכל הפרובינציות בכל רחבי המדינה. זה מה שאיפשר תגובה מהירה ויעילה" .

אולי כדאי לשאול כיצד מצליחים לתאם בין כל המערכות במדינה של 1.4 מיליארד בני אדם, שגדולה פי 500 בשטחה מישראל, ובישראל, על 9 מיליון התושבים שלה, לא ברור מי נותן את ההנחיות.

העם בסין הרבה יותר ממושמע ממדינות אחרות ובוודאי מהעם היושב בציון. הוא ממושמע גם כי זה אופיו וכי השלטון הוא שלטון ריכוזי ותקיף, וגם, כך למדתי מרבים כאן, הציבור מאמין שההחלטות שמתקבלות בנושא הקורונה הם קודם כל לטובת כלל הציבור. הלוואי עלינו.

יעל עינב

יעל עינב | סינרגיה

רק על סין לספר ידעתי - עוסקת בסין כבר 30 שנה, סינולוגית.

מנהלת את חברת YCHINA, העוסקת בפיתוח עסקי לחברות ישראליות בסין. שנחאי היא הבית, ומבט מחלון המשרד מאשש את הטענה שכאן מרכז העולם. יועצת למשרדי ממשלה, עוסקת רבות בהכשרה וייזום פרויקטים בסין.

בעלת תואר שני בלימודי יחב"ל וסין ותואר שני נוסף במנהל עסקים. בעבר כתבת, עורכת ומגישת חדשות בערוץ הראשון. כתיבת מאות מאמרים ומאות כתבות על סין, ואפילו ספר אחד, הכשירו אותי לרגע הזה של כתיבת בלוג ב-TheMarker.

כאן נתעסק בזירה העסקית ובסביבה הכלכלית בסין ובעיקר בהשפעתה הגוברת על כולנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker