כך נראית העיר שנותרה לבדה בחג

שנחאי, שבה חיים 24 מיליון איש, תמיד מתרוקנת בראש השנה הסיני, החג שמהווה חמצן עבור מאות מיליוני בני אדם ■ בקרוב יגיע מועד מוצאי החג, והתושבים - שחלקם אולי חוזרים מאזורים שבהם תיתכן חשיפה לקורונה - ישובו לעיר ■ כך מתמודדת מעצמה של 1.4 מיליארד איש עם וירוס אחד

יעל עינב
יעל עינב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קישוט חג ראש השנה הסיני
קישוט לרגל ראש השנה הסיני בשנחאיקרדיט: יעל עינב
יעל עינב
יעל עינב

מאחורי התמונות של הוירוס המשתולל עומדים 1.4 מיליארד בני אדם, שהרסו להם את החג.

התמונות של הפלש-מוב תוצרת ווהאן, עיר בהסגר, העלו בי דמעות. לא יכולתי להירגע מאלפי בני האדם הנצורים, שקבעו שעה ייעודית שנקבעה מראש, יצאו למרפסות, פתחו את החלונות וצעקו ביחד - "קדימה ווהאן, אנחנו חזקים". בשכונות אחרות, של רבי הקומות, החלו בשירה ספונטנית בין החלונות באוויר הפתוח, אך נשארו עם המסיכות ליתר ביטחון. ככה זה כשיש תחושה שהאוויר בחוץ מורעל.

זר לא יבין את המשמעות של סגר בחג החשוב הזה. ראש השנה הסיני הוא החמצן של מאות מיליוני בני אדם, שמחזיק אותם כל השנה. עבור רבים מהם זה הזמן היחיד בשנה שבו הם מתאחדים עם ילדיהם ועם הוריהם בעיר הולדתם.

ילדים רבים שנשארו בכפרים ובערי הספר מחכים לראש השנה הסיני כדי לפגוש את אמא ואבא פנים מול פנים, ולא דרך מסך הטלפון פעם ביום. יש מנהגים מסורתיים שכוללים ארוחות משפחתיות, הכנת דמפלינג משותפת, העברת מעטפות אדומות עם מתנות לחג וחגיגות במרכזי ערים עם תהלוכות ומוזיקה. השנה, יומיים לפני החג, כל זה בוטל עבור רבים מהם.

הסינים הם אנשים חרוצים מאד. הם עובדים קשה כל השנה ומחכים כל לחג הזה בלבד. גם עבור 300 מיליון מהגרי העבודה במדינה, זה החופש היחיד בשנה, ולכן הם מקפידים עליו.

בשנחאי, על פי הערכות, יש לפחות 10 מיליון מהגרי עבודה. כולם מיהרו להשיג כרטיסי רכבת שאזלו בערך חודשיים לפני החג כדי להבטיח שיגיעו בזמן לפגוש את משפחותיהם. רבים מהם ממחוז אנחוי, השכן למחוז חוביי הנגוע. מספר הנדבקים במחוז הוא גדול, ויהיה קשה מאד להחזיר את כולם, או אפילו את מקצתם, בלי שהוירוס יגיע גם לשנחאי.

שנחאי ריקה מאדםצילום: יעל עינב

עוצר לרגל השנה החדשה

צ'י צי', חברה טובה, נסעה לחגוג עם משפחתה בכפר קטן במחוז אנחוי. אחרי הארוחה הגדולה והחגיגית בבית הסבא והסבתא הם גילו שאינם יכולים לצאת. רובם מתגוררים בשנחאי ובסוג'ו הסמוכה, והגיעו במיוחד לאנחוי כדי לחגוג את תחילת השנה החדשה. בקטע הוידאו שהיא שלחה לי רואים שני טרקטורים חוסמים את הכניסה לכפר מרימים את הכביש. היא מספרת שבכפר נדבקו שלושה בני אדם מקרוב משפחה שהגיע מווהאן. כעת אין יוצא ואין בא.

צילום: יעל עינב

יומיים לפני החג יצאה ההודעה הרשמית על הוירוס. השמועות רצו כבר קודם לכן, בעיקר מדיווחים ברשתות הזרות. ההתארגנות של הממשלה היתה מרשימה: מיד יצאו הודעות מסודרות ודחו את הלימודים והחזרה לעבודה בשבועיים. סגרו את ווהאן, שבה 11 מיליון תושבים, ואחר כך חלקים נרחבים בחוביי שבהם חיים 60 מיליון תושבים. נדמה לי שסגר על 60 מיליון בני אדם אפשרי רק בסין. בואו נחשוב אם אפשר היה לסגור רחוב ישראלי אחד בלי שהראש הישראלי שלנו יוציא אותנו ממנו במיליון תירוצים. יש להניח שנהיה עדים לסגירת ערים נוספות בסין. נבהיר – עיר אחת בסין עשויה להכיל יותר מ-10 מיליון איש.

שנחאי, שבה חיים 24 מיליון איש, ריקה. תמיד בראש השנה הסיני העיר מתרוקנת. זה השבוע היחיד בשנה שבו המכונה הסינית - המעצמה הכלכלית התזזיתית והחרוצה - שובתת מכל מלאכה. אבל הפעם מדובר במראה אפקוליפטי. אין נפש חיה ברחובות. מכוניות עוברות מדי פעם ובצמתים ענקיים שבהם עוברים מאות אלפי בני אדם ומכוניות ביום אפשר ללכת באמצע הרחוב. תחנות הרכבת התחתית ריקות. יצא הגורל וגל גדות שלנו מככבת עכשיו בפרסומות ענקיות בתחנות הרכבת. היא שם לבד, מדי פעם חולף אדם עם מסיכה.

שלט פרסומת עם גל גדות ניצב בתחנת רכבת ריקה בשנחאיצילום: יעל עינב

מורידים את הקישוטים האדומים

כל חגיגות השנה החדשה בוטלו, לא רק בשנחאי - אלא בכל ערי סין. מורידים את הקישוטים האדומים, וליתר ביטחון ביטלו גם את כל ההתכנסויות עד אפריל, ואת אירועי ספורט עד מאי.

בקרוב יגיע מועד מוצאי החג, אי אפשר לדחות אותו לנצח. המשמעות: מיליארד בני אדם שחוזרים ממשפחותיהם ברחבי המדינה בחזרה למקום מגוריהם. אי אפשר לעצור מדינה שלמה - זה ישתק את הכלכלה לחלוטין.

שנחאי התרוקנה. בעיר יש 10 מיליון מהגרי עבודהצילום: יעל עינב

הסינים ממושמעים. כולם ממלאים אחרי הוראות הבטיחות באדיקות. הם מאמינים, ובצדק, שממשלה ריכוזית תדע איך להשתלט על הוירוס. איפה עוד אפשר לסגור ערים ולתת הוראות - וכל העם ישתף עם זה פעולה? איפה עוד אפשר לבנות בתי חולים עם 1,000 מיטות בתוך פחות משבוע? אלה, ועוד גורמים נוספים, גורמים לי ולמיליארד סינים להאמין שכאן - מכל המקומות בעולם - ניתן להתגבר על הוירוס, ולהמשיך לדאוג ל-1.4 מיליארד בני אדם לעבודה ומזון. השאלה היא רק באיזה מחיר.

ומה עם הישראלים? רובם ככולם עשו ועושים את דרכם בחזרה לארץ. אם זה יימשך, זאת יכולה להיות העלייה הגדולה מסין. רבים אחרים ממתינים בתאילנד, בתקווה שיחלוף זעם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

יעל עינב

יעל עינב | סינרגיה

רק על סין לספר ידעתי - עוסקת בסין כבר 30 שנה, סינולוגית.

מנהלת את חברת YCHINA, העוסקת בפיתוח עסקי לחברות ישראליות בסין. שנחאי היא הבית, ומבט מחלון המשרד מאשש את הטענה שכאן מרכז העולם. יועצת למשרדי ממשלה, עוסקת רבות בהכשרה וייזום פרויקטים בסין.

בעלת תואר שני בלימודי יחב"ל וסין ותואר שני נוסף במנהל עסקים. בעבר כתבת, עורכת ומגישת חדשות בערוץ הראשון. כתיבת מאות מאמרים ומאות כתבות על סין, ואפילו ספר אחד, הכשירו אותי לרגע הזה של כתיבת בלוג ב-TheMarker.

כאן נתעסק בזירה העסקית ובסביבה הכלכלית בסין ובעיקר בהשפעתה הגוברת על כולנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker