"שנחאי משתגעת": קדחת מיחזור בסין

הפרדת אשפה היא האחרונה בשורת הכרזות נשיאותיות ירוקות, בהן ניקוי המים והאוויר, ואפילו ניקיון כל השירותים הציבוריים. כמו כל מהפכות העבר, כשזה מגיע ישירות מהנשיא - הפרדת האשפה מגיעה לכל בית ובית וצפויה להצליח

יעל עינב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלטי הסבר על מיחזור בשנחאיקרדיט: יעל עינב
יעל עינב

"אָיייה (קריאה סינית המשקפת אי שביעות רצון ונאמרת בצעקה)", זועמת האיי (עוזרת הבית). "איך אני אמורה לדעת שהפח הזה מיועד למוצרי נייר?"

כך נראית מהפכה ביום: מיחזור בהפתעה, בהחלטיות ובנוקשות אכיפה כמו שרק הסינים יודעים לעשות. שנחאי משתגעת, נכתב בכמה כותרות.

העיר המאוכלסת בעולם היא גם יצרנית הזבל הגדולה בעולם. עד לפני חודש מעטים הכירו את המילה מיחזור, וכעת "בעידן הפרדת האשפה", בכל בית מדברים על התופעה. הדיונים על אופן המיחזור והסכנות שבאי ההפרדה נשמעים בכל מקום, מלווים בנימת היסטריה קלה והרבה "אייה" בסיום כל משפט.

החל מ-1 ביולי מסתובבים בעיר אלפי שוטרים ומחלקים קנסות לעברייני המיחזור. אזרח שלא יפריד אשפה ישלם קנס של 200 יואן (כ-30 דולר) ויאבד קרדיט בדירוג החברתי. חברה או משרד שלא יפרידו כראוי ישלמו קנס שעלול להגיע ל-70 אלף יואן.

עובד סיני ממיין בקבוקים, 2015צילום: FRED DUFOUR / AFP

נשיא המדינה שי ג'ינגפינג בכבודו ובעצמו קרא ב-3 ביוני לאזרחים להתחיל להפריד אשפה. הנשיא הציב את בעיית המיחזור כבעיה לאומית, וקרא לאומה בת 1.4 מיליארד האנשים לפתח הרגלי חיים חדשים. בנאום ארוך הוא דיבר בשבחי המיחזור והזכיר לכולם את היעד: 35% מיחזור כבר ב-2020. הנשיא פרט את ההוראות למחוזות השונים.

הפרדת אשפה היא האחרונה בשורת הכרזות נשיאותיות ירוקות, בהן ניקוי המים והאוויר, ואפילו ניקיון כל השירותים הציבוריים. כמו כל מהפכות העבר, כשזה מגיע ישירות מהנשיא, המתכוון להפוך את סין למעצמה גלובלית המציבה דוגמה למדינות אחרות, כך גם הפעם, הפרדת האשפה מגיעה לכל בית ובית וצפויה להצליח.

סין היא יצרנית הזבל השנייה בגודלה בעולם אחרי ארה"ב. בשנים האחרונות נוצר כאוס עולמי בתחום המיחזור, לאחר שסין הטילה מגבלות רבות על יבוא אשפה מהעולם, במיוחד פלסטיק למיחזור. ארצות רבות התלויות בסין באשר למיחזור הפסולת שלהן נתקעו עם ערימות פסולת למיחזור בלא תשתית מתאימה לטפל בהן. העלייה בשכר בסין, כמו גם ריבוי החומרים המסוכנים, עשו את מיחזור האשפה של מדינות אחרות ללא כדאי כלכלית. כמו כן לסין, יש מספיק זבל משל עצמה למחזר מבלי שתזדקק למיחזור זבל של האחרים.

החוקים מרחיקי הלכת בשנחאי החלו נאכפים מ-1 ביולי, פחות מחודש אחרי הקריאה של הנשיא. היעד הוא 46 ערים מפרידות אשפה עד 2020 - שאר הערים יצטרכו להגיע לשם עד 2025. מתקן המיחזור בפאתי שנחאי הגדיל את התפוקה וממחזר פסולת לאנרגיה ומייצר חשמל. גם כאן הוצב יעד שאפתני הקובע ששליש מהזבל במדינה יהפוך לאנרגיה עד 2030.

שלטי הסבר על מיחזור בשנחאיצילום: יעל עינב

קדמו למועד האכיפה שבועות של קמפיין ענק ומסעות הסברה. עשרות אלפי שליחים עברו מבית לבית והטיפו למיחזור. עשרות אלפי השתלמויות לבעלי עסקים ומפעלים. בבת אחת נעלמו הפחים הרגילים מרבי הקומות ובמקומם הוצבו פחים מיוחדים ומסומנים. פתקים מפורטים עם תמונות הזבל והפחים נתלו על כל דלת ולדלת. בכל מקום הוצבו שלטים המובילים לאתרי המיחזור.

נראה כי תושבי שנחאי המתורגלים בהיענות מוחלטת להוראות השלטון נכנסו הפעם ללחץ גדול מהרגיל, שניכר הפעם ברשתות החברתיות, בוויצ'אטים השכונתיים ובראיונות בטלוויזיה. זה לא עסק פשוט, את האשפה יש למיין לארבעה סוגים: אשפה רטובה, אשפה יבשה, אשפה ניתנת למיחזור כמו בקבוקים ופחיות אשפה מזיקה כמו בטריות ותרופות. מוצרי פלסטיק, בקבוקים ושקיות יש לשטוף לפני שהם מושלכים לפח המיועד.

מחירי הפחים עלו ומניות החברות הללו זינקו במאות אחוזים. כמו בכל המהפכות הקודמות, רוח היזמות הסינית נכנסת לפעולה ומהר. בעבר, האיסור המוחלט על נהיגה תחת השפעת אלכוהול הוליד ביום אחד מאות אלפי חברות שמסיעות את הנהג ששתה ואת רכבו הביתה. מהפכת הזבל, כך נראה, הולידה ביום מאות חברות המספקות שירותי הפרדה מהבית לפח - וכל זאת תמורת יואן אחד ליום. פועל איסוף מזיע שפגשתי במעלית סיפר לי שהחברות החדשות לא עומדות בלחץ המצטרפים.

האיי נרגעה, חלקית. היא מתכוונת יחד עם חברותיה למקצוע לעקוב אחרי המפרידים בתשלום כדי לוודא שלא יהיו תקלות. חברות הטלקום הציגו אפליקציות שמתגמלות עבור הפרדת אשפה למיחזור באופן מידי, דבר המעודד גם את המפונקים להטריח עצמם לפח.

פח מיחזור בשנחאיצילום: יעל עינב

עכשיו זה גם עניין של כבוד עירוני, תחרות עזה בין הערים - מי תציג את התוצאות הטובות ביותר בתחום ההפרדה והמיחזור. בייג'ין הולכת בעקבות שנחאי, ונאחל לטובה מביניהן לנצח. דבר אחד בטוח - מדינת 1.4 מיליארד האזרחים נכנסה בסערה לעידן המיחזור, וכמו בשאר החוקים, מה שבמדינות אחרות לוקח שנים ארוכות ליישם, בסין יתרחש במהירות שיא.

יעל עינב | סינרגיה

רק על סין לספר ידעתי - עוסקת בסין כבר 30 שנה, סינולוגית.

מנהלת את חברת YCHINA, העוסקת בפיתוח עסקי לחברות ישראליות בסין. שנחאי היא הבית, ומבט מחלון המשרד מאשש את הטענה שכאן מרכז העולם. יועצת למשרדי ממשלה, עוסקת רבות בהכשרה וייזום פרויקטים בסין.

בעלת תואר שני בלימודי יחב"ל וסין ותואר שני נוסף במנהל עסקים. בעבר כתבת, עורכת ומגישת חדשות בערוץ הראשון. כתיבת מאות מאמרים ומאות כתבות על סין, ואפילו ספר אחד, הכשירו אותי לרגע הזה של כתיבת בלוג ב-TheMarker.

כאן נתעסק בזירה העסקית ובסביבה הכלכלית בסין ובעיקר בהשפעתה הגוברת על כולנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker