כך נהפכו הקניות בסין מהכרח לתחביב

הסינים אינם חיים טוב עם מצבים של חוסר ודאות. אך נראה שהדור הצעיר מושפע פחות. הדור הצעיר של העם הידוע בחסכנותו הופך אט אט לידוע בבזבזנותו, בעוד הדור הבוגר יותר, שראה יותר מדי מהפכות ומורדות בחייו, לא נדבק בחיידק

יעל עינב
יעל עינב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צעירה בסין
יעל עינב
יעל עינב

כמו בהרבה פעמים קודמות גם הפעם עברתי ליד שוק הירקות הטריים, ובמקום לעצור ולרכוש ירקות המשכתי עוד 80 מטר עד הבית. בבית, בלחיצה על הטלפון, הזמנתי ירקות, ("שאני אסחוב"?), שהגיעו כעבור 23 דקות עד דלת הבית. במקום לשטוף ולחתוך הזמנתי שוב בלחיצה על הטלפון סלט ("שאני אחתוך"?) שהגיע אחרי 26 דקות עם הרוטב כבר בפנים. מודה באשמה! הקלות הנסבלת מאוד הזאת, שבלחיצה אחת מביאה עד אלייך כל מה שתחפצי, ממכרת.

אפליקציית טאובאו לקניות אונלייןצילום: צילום מסך

אני לא לבד, מאות מיליונים לוחצים על הטלפון ברגע זה. למעשה כ-85% מהצרכנים בסין עושים את קניותיהם דרך הטלפון. זהו שוק המסחר האלקטרוני הגדול בעולם והוא צומח בכ-30% ויותר בכל שנה. בוחרים דרך הטלפון, משלמים דרך הטלפון, קונים דרך הטלפון, וממליצים דרכו לאחרים.

הקור השורר כעת במרכז וצפון סין רק מגביר את הקניות ברשת. היכולת להזמין הלכה למעשה כל דבר, מכוס קפה ועד מכונית, גורם לסינים לצרוך - והרבה. זה נראה כבר כמו חלק אינטגרלי של החיים. כמו אוכל, שינה וסקס, כעת גם קניות. קניות נהפכו מהכרח לתחביב.

במקביל, נעשה הצרכן הסיני מתוחכם יותר, דעתן יותר ומקושר יותר, ולכן גם משפיע יותר. מודעות לאיכות ובריאות עולה בהתמדה, ולמראה ולאריזה ולעיצוב חשיבות עצומה. הצרכנים רוצים לקבל את המוצר מיד, ואם לא אז מקסימום בתוך 48 שעות.

הדבר המפתיע ביותר לטעמי הוא השינוי בטעמים, ובעיקר הסקרנות העצומה שאחזה בעם השמרן והרצון לנסות מוצרים חדשים.

תערוכת היבוא הגדולה הביאה איתה מגוון מוצרים שהעם הסיני לא רגיל לצרוך. הסינים יתחילו לצרוך מוצרי חלב של תנובה? שהרי מוצרי חלב אינם בדיאטה הסינית ובטח לא בתפריט היומי. אם לשפוט לפי ההתנפלות על מוצרי החלב בדוכן של תנובה אז כנראה שכן, מוצרי חלב יכנסו לתפריט. באותה תערוכה כיכבו גם דוכני הקפה, במדינה שבה שותים תה כמו מים. דוכני שוקולדים משובחים מכל רחבי העולם היו להיט, במדינה שבה מתוק של ממש, ממש לא מבוקש.

הדוכן שלתנובה בתערוכת היבוא הגדולהצילום: יעל עינב

1.88 מיליארד חבילות ביום הרווקים

שנתיים חלפו מאז נהייתה סין שוק הצרכנים הגדול בעולם, עם מעמד ביניים עצום שעל פי מקינזי ימנה 500 מיליון בני אדם עד 2026, עם יכולת קנייה תואמת. על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בתשעת החודשים הראשונים של השנה ההוצאה לנפש עלתה ב-8.5% והצמיחה בהוצאות בכ-7.5%. נתונים אלה תואמים את העלייה ביכולת ההוצאה של משפחה סינית.

נראה כאילו אין מלחמת סחר שמאיימת להאט את הכלכלה. רק בחודש האחרון היה לנו יום הרווקים, מיד אחר כך עוד יום של סיבה למסיבה או סיבה לקנייה, שלא לדבר על טירוף הקניות והמכירות לקראת חג המולד. ביום הרווקים שוב נשבר שיא המכירות - 31 מיליארד דולר ביום.

חבילות של עליבאבא לפני שליחתן ביום הרווקים הסיניצילום: JASON LEE/רויטרס

הפרסום, ההתרגשות באוויר, השיחות ברשת - כל אלה הפכו את החג החדש הזה לחג עם מנהגים, תוכניות מיוחדות, והשתתפות ערה לחג לאומי. נראה שהאנשים העסוקים ביותר בעיר הם מובילי הסחורות על אופנועים, מכוניות, עגלות ומשאיות. ביום הרווקים הם הובילו 1.88 מיליארד חבילות.

הטרנד הזה הוא בעידוד הממשלה ,שרואה בצרכנות מנוע צמיחה. צרכנות תרמה 59% מהצמיחה הכלכלית ב-2017, עלייה של 45.3% בעשור. כל עוד זה משרת את הצמיחה הכלכלית המגמה תימשך. כמויות המוצרים וההיצע והטרנדים המתחלפים הוא אינסופי. המסלול של מוצר חדש עשוי להיות קצר מאד מרגע "התגלותו" על ידי הרשתות החברתיות, התגלות שהרבה מאוד כסף הושקע בה, כוכבות כלהיט התורן עם תורים בחנויות והזמנות אונליין ברשת, ועד ירידתו תוך פינוי מהיר למוצר הבא.  

מרכז קניות בסיןצילום: AFP

התחרות, כמו גם המהירות, מחייבת יצירתיות ומקוריות, דבר שמצעיד את עולם הפרסום והמדיה לגבהים חדשים, השמים הם כבר לא הגבול. ביום הרווקים, TMALL מבית עליבאבא שלחה לחלל לווין עם שמה עליו, כשהוא מכיל 1,111 הקלטות של הצהרות אהבה של רווקים. שיאומי - כן, זאת מהטלפונים - רכשה יחד עם שותפתה לוויין בשביל לפרסם את השעון החכם החדש. הלוויין מיועד להגיב לקריאות מצוקה, שיישלחו מהשעון החכם של החברה. במקביל לשליחת הקריאה, יקבלו שירותי ההצלה מידע על מיקום החולה ונתונים רפואיים שישלחו מהשעון דרך הלוויין וחזרה.

שליח עד המושב ברכבת

הסינים, באמירה מכלילה, אינם חיים טוב עם מצבים של חוסר ודאות. אך נראה שהדור הצעיר מושפע פחות. הדור הצעיר של העם הידוע בחסכנותו הופך אט אט לידוע בבזבזנותו, בעוד הדור הבוגר יותר, שראה יותר מדי מהפכות ומורדות בחייו, לא נדבק בחיידק ונראה מודאג יותר מאי יציבות השוק ומלחמת הסחר המאיימת. בקרב דור הביניים והדור המבוגר רואים עלייה בחיסכון וירידה בצריכה.

קניון חדש נפתח עם כל המותגים הבילאומיים הכי נחשבים. כבר ביום הראשון הצטברו תורים בחנויותצילום: יעל עינב

הדור הצעיר חי בתוך הרשתות החברתיות, שהן למעשה פלטפורמת הקניות המקוונות. על כן, הקניות הן במידה רבה קניות חברתיות. הדור הצעיר מחובר 24/7 (רק אחרי האוניברסיטה, עד אז הם מחוברים בעיקר ללימודים), דור צנוע פחות הנהנה להציג ולדגמן את קניותיו ברשת. אלפי דיונים על כל מוצר, קניות קבוצתיות, אפליקציות מכל סוג שהוא ובכל אופן קנייה אפשרי. העובדה שהפרסום יוביל רבים לקנות אחרייך את אותו המוצר אינו מהווה כאן בעיה, אלא יתרון, זה רק יוכיח שהקנייה היתה נכונה.

חברות ישראליות עם מוצרים מתוחכמים מוזמנות כמובן להצטרף לחגיגה. העלייה ברכישות באתרים מחוץ לסין עשויה להיות הזדמנות. המכירות הכוללות מחוץ לסין הכפילו עצמן פי 5 בתוך שלוש שנים. מי שיחליט לטבול בביצה הענקית בתוך גבולות סין, גם אם אלה גבולות וירטואליים, יצטרך לשם כך להכיר היטב את הטעם הסיני, ההעדפות המשתנות ואת האופי החברתי של הקניות.

אפליקציה להזמנת קפה אונלייןצילום: צילום מסך

לסיום, גילוי צרכני שהתרחש השבוע. בעודי נוסעת ברכבת המהירה מאוד מבייג'ין לשנחאי, בזמן של 4 שעות ובמהירות של 350 קמ"ש, התלוננתי בפני שכני למסע, סיני צעיר ומחובר, על מחסור חמור לטעמי בקפה ברכבת. השתוקקתי לקפה, והוא כמו אביר על הסוס הלבן, שלף את הכלי האולטימטיבי – הטלפון, לחץ על אפליקציית הרכישות  ברכבת המהירה, התעניין בקפה שאותו אני מבקשת ובעוגה שתתאים.

להשלמת פעולת החילוץ ההירואית, הוא שלח את פרטי הכרטיס רכבת שלי שמקום הישיבה מצוין בו. בתחנה הבאה, במרחק 500 ק"מ (יש 2 עצירות בין בייג'ין ושנחאי), עלה שליח במהלך שתי דקות העצירה, והביא לי עד הכיסא קפה של סטארבקס ומאפינס אוכמניות תואם.  אחר כך מתפלאים ששכחתי איך מפעילים קומקום. 

יעל עינב

יעל עינב | סינרגיה

רק על סין לספר ידעתי - עוסקת בסין כבר 30 שנה, סינולוגית.

מנהלת את חברת YCHINA, העוסקת בפיתוח עסקי לחברות ישראליות בסין. שנחאי היא הבית, ומבט מחלון המשרד מאשש את הטענה שכאן מרכז העולם. יועצת למשרדי ממשלה, עוסקת רבות בהכשרה וייזום פרויקטים בסין.

בעלת תואר שני בלימודי יחב"ל וסין ותואר שני נוסף במנהל עסקים. בעבר כתבת, עורכת ומגישת חדשות בערוץ הראשון. כתיבת מאות מאמרים ומאות כתבות על סין, ואפילו ספר אחד, הכשירו אותי לרגע הזה של כתיבת בלוג ב-TheMarker.

כאן נתעסק בזירה העסקית ובסביבה הכלכלית בסין ובעיקר בהשפעתה הגוברת על כולנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker