שנחאי מתחפשת לקראת אם כל התערוכות

סין נערכת להצגה הגדולה של השנה: התערוכה הסינית הבינלאומית הראשונה ליבוא ■ אם יש מי שעדיין לא הכיר בגדולתה ובעוצמתה של סין, מובטח שיעשה זאת אחרי התערוכה

יעל עינב
יעל עינב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלטים לקראת התערוכה בסין
יעל עינב
יעל עינב

לאורך כל הרחובות המרכזיים הוצבו עציצים גדולים עם פרחים, קילומטרים של עציצים. פועלי ניקיון באלפים מקרצפים את העיר ומגרדים מהעמודים והקירות שלטים ישנים. סימנים ברורים שאנשים חשובים מאד עומדים להגיע לעיר. שנחאי מתחפשת, ולא בגלל חג ההלואין, חג אנגלוסקסי נוצרי, טהור וססגוני שאומץ בחדווה על ידי רבים כאן.

שנחאי נערכת להצגה הגדולה של השנה: התערוכה הסינית הבינלאומית הראשונה ליבוא - CIIE - שתיערך ב-10-4 בנובמבר. זאת התערוכה הגדולה באסיה והשנייה בגודלה בעולם, בהשתתפות 130 מדינות, 150 אלף משתתפים ו-2,800 חברות.

מאות אלפי שוטרים מגויסים לשמירה על הסדר. חוקי תנועה חדשים הוכרזו, נמסר כי הישנים יאכפו כפי שלא נאכפו מעולם; מערכות תאורה מרשימות הוצבו על כל הגשרים הגדולים על גדת הנהר החוואנפו החוצה את העיר; הסתיימה בניית הטיילת המפוארת, שכעת מלווה באורות ובעשן; במגדל הגבוה בסין התקינו מערכת לייזרים חדשה שנראית למרחקים. מזכיר לי היטב את הימים המפוארים שלפני אולימפיאדת בייג'ין ב-2008, אקספו שנחאי ב-2010, בואך תערוכת CIIE 2018. לתפארת מדינת סין.

התערוכה הזאת באה להדגים את עושרה ועוצמתה של סין, והציפייה, שאגב מקובלת פה כדבר מובן מאליו, כי 24 מיליון תושבי שנחאי ישמשו כניצבים בהצגה, ואם אפשר ניצבים בלתי נראים. בתי הספר בוטלו למשך יומיים, רוב מקומות העבודה יוותרו שוממים, את המפעלים מן הסתם הקדימו לסגור. כך ימנעו פקקי תנועה, עומס ברכבות וזיהום אוויר.

במגדל הגבוה בסין התקינו מערכת לייזרים חדשה שנראית למרחקיםצילום: יעל עינב

גם לגבי מזג האוויר אין מקום פה ליד חופשית ומקריות הנובעת מחוקי הטבע; יש ציפייה לשליטה מלאה במזג האוויר. כמו בכל ימי הכנסים והאירועים הגדולים בסין, מזג האוויר צפוי להיות משובח. רמות זיהום האוויר יהיו אפסיות ואפשר שאפילו גשם לא ירד. אין לי מושג איך הם עושים את זה, אבל זאת תוספת קבועה וצפויה באירועים מסוג זה.

הרושם כן קובע, ואפילו מאוד. הנראות חשובה בסין, הרבה פעמים הרבה יותר מהמהות עצמה. הרושם חשוב אפילו מהעסקות שיווצרו בתערוכה, שמטרתה גדולה מסך התוצרים שיצאו ממנה. אם יש מי שעדיין לא הכיר בגדולתה ובעוצמתה של סין, מובטח שיעשה זאת אחרי האקספו. הפעם מדובר בחגיגה מזמינה במיוחד, הרומזת לעולם כולו שמוזמן להגיע ולהתכבד בביס מנתח הצרכנים העצום של סין.

שלטים לקראת התערוכה בסיןצילום: CHINA STRINGER NETWORK/רוי�

זה עניין של כבוד, ועוד הכבוד לאומי שמוצג כלפי העולם ככלל וארה"ב בפרט. מלחמת הסחר הבוערת בין ארה"ב וסין היא הפיל הלבן הנוכח ובגדול, ומקנה לתערוכה הזאת משנה חשיבות. זהו עוד מסמר בארון הקבורה של הסדר הכלכלי העולמי הישן, וקיבוע מעמדה של סין כמרכז הסחר העולמי. במלים אחרות, סין ככלל ושנחאי כמרכז הפיננסי בפרט מוכנות לקבל עליהן את הבכורה, לא רק מפאת הגודל והאפשרויות, אלא גם בגלל גודל האחריות.

את אות הפתיחה לתערוכה נתן הנשיא שי ג'ינפינג, כשהכריז עליה לפני שנה בוועידת יוזמת החגורה והדרך, יוזמה עצומה שכוללת חיבור 60 מדינות בדרך אחת המובילה לסין.

פאר והדר הן מלים קטנות לעומת מה שיקרה בתערוכה הזאת, שחוגגת לטענת מארגניה את המעבר מסין כאסם הייצור העולמי לכלכלה מונעת צריכה. כאן רוצה סין להראות שהשוק העצום שלה, בניגוד לקולות הרבים, פתוח ליבוא ופתוח לסחר שממנו יהנו כולם. בפעם הראשונה הדגש הוא על יבוא ולא על יבוא/יצוא או סחר.

סין מוצגת כליברלית מעודדת סחר חופשי, לעומת הזרקור שמופנה לטראמפ וממשלו כמקדמי פרוטקציוניזם. בכל הראיונות והקדימונים לתערוכת הענק מוצגת ההזדמנות הנפתחת בפני העולם, שמקבל גישה למעמד הביניים העצום שגדל והולך והופך את סין אט אט למדינה עם שוק הצרכנים הגדול בעולם.

אור לגויים

אבל עם כל הכבוד לאירוע המתקרב, ואכן יש הרבה כבוד, גם מאה תערוכות כאלה לא יספיקו כדי לאזן את המאזן המסחרי השלילי עם מרבית מדינות העולם, ולא בקלות ייפתח שוק הצרכנים העצום הזה בפני חברות זרות.

יש גם צד ישראלי, אם כי אין כמו תערוכה כזאת להראות לנו שלמרות התדמית החיובית של ישראל כאן, ולמרות שאנו באמת יכולים לתרום ובעיקר להיתרם, אנו גורם זניח. סין, כך הוכרז, הולכת לייבא מוצרים ושירותים בשווי של יותר מ-10 טריליון דולר, והיא כבר שותפת סחר מרכזית של 120 מדינות בעולם.

הדמיה של הביתן הישראלי בתערוכה

חברות ישראליות נבחרות יציגו בתערוכה, ובימים אלה עומלים על הביתן הישראלי שידגיש את ערכי החדשנות והיצירתיות שבהם אנו כה מתגאים. הביתן הישראלי בנוי בצורה המסמלת את ישראל כאור לגויים בתחום החדשנות והחשיבה היצירתית, ובניית המעטפת מסמלת את הקשר המיוחד בין שתי התרבויות העתיקות - הסינית והיהודית.

את כל זה מספרת לי  לימור גדי, הקונסולית הנמרצת, אחרי שביטלה פגישה ברגע האחרון, מאחר שסוף סוף הגיע האישור המיוחל להתחיל בבנייה. אחרי המתנה מורטת עצבים ניתן האות לבניית הביתן, פחות משבועיים ליריית הפתיחה, ולצוות אושר להיכנס ולהעמיד את הביתן. מחוץ לביתן, כדי להדגיש את החדשנות הישראלית, יוכלו המבקרים להצטלם עם נוף ישראל ברקע, כאילו עשו סלפי במקום עצמו, לתפארת מדינת ישראל.

מי שהקריאה עד כה עשתה לו חשק להצטרף לחגיגה, כדאי שיישכח מזה, כבר 8 חודשים שכל הכרטיסים נמכרו, ולמעשה יש אובר בוקינג של 30%. הסינים מבטיחים, וכשהם מבטיחים הם בדרך כלל גם מקיימים, שזאת התערוכה הראשונה מיני רבות שיבואו בהמשך.

תושבי שנחאי היקרים יסתגרו בבתים בימי התערוכה, שכולם מקווים שיהיה לה המשך, ואנשי עסקים וחברות מוזמנים כבר להירשם לקראת השנה הבאה.

ההכנות לביתן הישראלי בתערכוהצילום: טל גור אריה
יעל עינב

יעל עינב | סינרגיה

רק על סין לספר ידעתי - עוסקת בסין כבר 30 שנה, סינולוגית.

מנהלת את חברת YCHINA, העוסקת בפיתוח עסקי לחברות ישראליות בסין. שנחאי היא הבית, ומבט מחלון המשרד מאשש את הטענה שכאן מרכז העולם. יועצת למשרדי ממשלה, עוסקת רבות בהכשרה וייזום פרויקטים בסין.

בעלת תואר שני בלימודי יחב"ל וסין ותואר שני נוסף במנהל עסקים. בעבר כתבת, עורכת ומגישת חדשות בערוץ הראשון. כתיבת מאות מאמרים ומאות כתבות על סין, ואפילו ספר אחד, הכשירו אותי לרגע הזה של כתיבת בלוג ב-TheMarker.

כאן נתעסק בזירה העסקית ובסביבה הכלכלית בסין ובעיקר בהשפעתה הגוברת על כולנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker