הטרייד אוף של הסינים: פרטיות תמורת ביטחון אישי

בקרוב, כך נראה בסין, יעברו לשימוש גלוי בטכנולוגיות זיהוי פנים כדי לזהות ולקטלג כל דבר - החל מעבירות תנועה קלות ועד לפעילות עבריינית. הסינים מבחינתם יקבלו חיים נוחים ובטוחים, ניקיון ברחובות ושיפור מתמיד באיכות החיים

יעל עינב
יעל עינב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שנחאי, סין
שנחאי, סיןצילום: בלומברג
יעל עינב
יעל עינב

בימים אלה של אווירת מלחמת סחר באוויר, מדווחים בסין בהרחבה יתרה על מקרי הפשיעה בארה"ב ובאירופה. בעיקר מככבים בדיווחים אירועי ירי בארה"ב שזוכים לסיקור נרחב לצד, דיווח נרחב לא פחות על ירידה משמעותית בשיעורי הפשיעה בסין ככלל ועל ירידה בשיעורי פשיעת ירי ב-82% בפרט.

לא צריך להתעמק בנתון זה או אחר או באמינותו כדי להבין שגם אם הוא מוגזם, הוא משקף כהלכה את רמת הביטחון האישי ברחובות סין. בערי סין ככלל אפשר להסתובב ביום או בלילה בסמטאות חשוכות כמו גם מקומות מוארים, בין אם אתה גבר ובין אם את אישה, בביטחון מלא. כאישה זה בולט במיוחד, וכאמא לילדים שגדלים כאן זה מקנה תחושה נהדרת. רצח, גניבות ואירועים אלימים מתרחשים בסין, אך בשיעורים נמוכים ביחס למדינות אחרות, ובטח ביחס לגודל האוכלוסייה.

שנחאי, סיןצילום: בלומברג

כשסיפרתי על התחושות שלי בהרצאה בפני ידוענים סיניים, ענתה לי צעירה נמרצת, "זה בגלל שיש פה כל כך הרבה אנשים כך שאתה אף פעם לא לבד ברחוב". הקהל ציחקק ואין לי מושג אם הייתה זאת בדיחה או שזה נאמר ברצינות, אבל דבר אחד ודאי: בימים אלה אתה אף פעם לא לבד ברחוב. אין יותר אנשים ברחובות מבעבר, ועדיין אלפי בני אדם הם מראה רגיל בצמתים, אבל לאלה נוספו כעת מאות אלפי מצלמות - שהשמועה אומרת שיודעות לזהות את פנייך תוך 0.2 חלקי השנייה.

סרטון פרסומת של חברות הטלקום הגדולה בסין, שנהפך לוויראלי, מראה את סגולות המעבר הצפוי ל-G5. הסינים חובבי הטכנולוגיה המתקדמת ובעיקר צרכני מדיה גדולים מקדמים את כניסת ה-G5 בברכה, מתמוגגים מהמחשבה שניתן יהיה להוריד סרט בתוך שניות, שניתן יהיה להוריד ולשחק בטלפון במהירות שיא, כמו גם היכולת להתחבר לכל מכשיר ביתי או תעשייתי באמצעות הטלפון.

רק שהסרטון, מכל ההבטחות שמביא עמו הדור החדש, בוחר להדגיש דווקא את יכולת הפיקוח, המעקב ובעיקר זיהוי הפנים המהיר. בסרטון, שנראה לקוח מתוך סרט פעולה הוליוודי חדש, נראים שוטרים עם משקפי תלת מימד שחורים מאיימים ועוקבים אחרי פושעים. הם מזהים את פניו של עבריין גם כשהוא חובש פאה, כובע ומשקפיים. לעבריין הנמלט אין סיכוי, כשזהותו ידועה וכל תנועותיו ברחוב מתועדות. הסרטון מעלה מחדש את סוגיית הפרטיות מול הביטחון האישי, העולה כעת לדרגה חדשה.

בקרוב, כך נראה בסין, יעברו לשימוש גלוי בטכנולוגיות זיהוי פנים כדי לזהות ולקטלג כל דבר - החל מעבירות תנועה קלות ועד לפעילות עבריינית. שיטת הדירוג החברתי תיכנס לחיי האזרחים כאן בצורה כזאת או אחרת, והדירוג ישפיע על חייו של כל אדם במדינה.

שנחאי, סיןצילום: יעל עינב

מול זה מתנהלת כאן מדינה של 1.4 מיליארד אנשים עם שיעורי פשיעה נמוכים מרוב המקומות בעולם, ועם יכולת לכפות חוקים מחמירים בטווח של ימים. כבר הרבה שנים, עוד לפני עידן המצלמות, עושים זאת באמצעות שיעורי הרשעה מן הגבוהים בעולם וחוסר טולרנטיות לכל סוג של פשיעה, שיכולה להסתיים בהוצאה להורג.

הסינים יודעים לחיות עם הטרייד-אוף הזה כבר הרבה שנים, בתמורה לחיים נוחים ובטוחים, ניקיון ברחובות ושיפור מתמיד באיכות החיים. הם משלמים בפרטיות ובסמכות בלתי מוגבלת של הממשלה. באופן כללי הם חיים עם הדואליות הזאת טוב, ולא בטוח שהשלב החדש ייתקל בהתנגדות אפילו מחשבתית. אם בכלל תהיה כאן התנגדות היא לא תהיה גורפת כמו זאת במערב. קולגות סיניים חזרו על הטיעון שאומר שהמערכת החדשה תעשה את האזרח לפחות תלוי במערכת המשפט, ברשויות החוק או בשוטרים. תהיה אמת מידה אחת ואחידה שתדע להעניש עבריינים בזמן אמת ולתגמל את שומרי החוק.

בניגוד לערי אירופה וכמובן ישראל, החשש מטרור בסין מזערי, בעיקר בגלל שהצליחו להשתלט עליו. הסכנות כאן לא באות מטרור או פשיעה, אלא מנהגי אופנועים שאני מכנה אותם "חסרי משפחה", שעוברים על חוקי התנועה כאילו אין מי שמחכה להם בבית. יש לי הרגשה ברורה שכמו שלימדו את הסינים תוך פחות משנה לעצור להולכי רגל במעבר חצייה, להפסיק לצפור ולנסוע לאט, כך גם תצליח המדינה לכפות את חוקיה על נהגי האופנועים שממהרים לחלק משלוחים על חשבון הביטחון שלהם ושל כל מי שסביבם.

שנחאי, סין. קמפיין נגד עישוןצילום: יעל עינב

עד לפני שנים ספורות, נהיגה בהשפעת אלכוהול היתה דבר שבשגרה, והתוצאות הקטלניות היו למכת מדינה. אין ספור תאונות מידי לילה נגרמו כתוצאה מנהיגה בשכרות. הממשלה הכריזה בתוך יום על אפס סובלנות לנהוגים תחת השפעת טיפת אלכוהול אחת. העונש היה מאסר ושלילת רישיון, ולזרים - גירוש מידי. בתוך כמה ימים פסק הנוהג כמעט לחלוטין. נהגים הפסיקו לשתות, ובארוחות העסקים שבהם שתייה היא מנהג רווח שתו רק אלה שלא נוהגים. לאלה שבכל זאת בחרו לשתות ניתן פיתרון בדמות אלפי חברות שצצו כמו פטריות אחרי הגשם, הנותנות שירותי הסעה והחזרת רכבים לשותים.

לא בטוח שלמישהו בעולם, בטח לא העולם המערבי, יש פתרון יותר טוב למדינה בת 1.4 מיליארד אזרחים. עד שיימצא פתרון אחר, ימשיכו בסין לחיות בצל האח הגדול בשלום ובביטחון.

יעל עינב

יעל עינב | סינרגיה

רק על סין לספר ידעתי - עוסקת בסין כבר 30 שנה, סינולוגית.

מנהלת את חברת YCHINA, העוסקת בפיתוח עסקי לחברות ישראליות בסין. שנחאי היא הבית, ומבט מחלון המשרד מאשש את הטענה שכאן מרכז העולם. יועצת למשרדי ממשלה, עוסקת רבות בהכשרה וייזום פרויקטים בסין.

בעלת תואר שני בלימודי יחב"ל וסין ותואר שני נוסף במנהל עסקים. בעבר כתבת, עורכת ומגישת חדשות בערוץ הראשון. כתיבת מאות מאמרים ומאות כתבות על סין, ואפילו ספר אחד, הכשירו אותי לרגע הזה של כתיבת בלוג ב-TheMarker.

כאן נתעסק בזירה העסקית ובסביבה הכלכלית בסין ובעיקר בהשפעתה הגוברת על כולנו.

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"