הסינים מדלגים ממהפך למהפך במהירות מסחררת

הגעתי לפגישה שבה התלונן המנכ"ל הישראלי על כך שהסינים לא עונים לו לאימייל. "תנסה את הוויצ'אט", אני מציעה, ומנסה להיזכר מתי בפעם האחרונה יצא לי לכתוב אימייל לסיני וממש לקבל תשובה

יעל עינב
יעל עינב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שבילי ריצה בשנחאי
שבילי ריצה בשנחאיצילום: יעל עינב
יעל עינב
יעל עינב

"את יודעת למה בסין לא חוטפים תיקים ברחובות, כמו באיטליה ומקומות אחרים?", שואל אותי נהג המונית החייכן והעירני. אני מציינת את היותו עירני היות שזאת נקודה חשובה מאוד לשים לב אליה בעלותך על מונית בשנחאי. עירני פירושו שהוא בתחילתה של משמרת נהיגה בת 23 שעות רצופות ולא בסופה, במקרה כזה ניתן להתרווח בכיסא שליד הנהג ולענות תשובה מלומדת. "בגלל שיש כאן בכל פינה מצלמות?", אני מציעה. "בגלל שבכל מקום יש עוד אנשים ואתה אף פעם לא לבד ברחוב?" הנהג פוסל את התשובות. "זה בגלל שלאף אחד אין בתיקים כסף מזומן", הוא אומר.

הנהג מרוצה מעצמו ומהבדיחה שסיפר, המתארת עוד אחד מהדילוגים המרשימים שעשתה סין מעבר למזומן מעבר לכרטיסי האשראי הישר לתשלומים המקוונים. בתוך שנתיים נהפכה סין למדינה כמעט נטולת מזומן, כשהכל נעשה דרך הטלפון. מעבר למהפכה ולנוחות האישית, יש כאן גם היבט רחב יותר של מדינה שהצליחה לאסוף מידע לגבי האינטראקציות הכספיות של התושבים, סוחרים, בעלי העסקים וקבצנים. כעת, כשניתן לנתח את מאגרי הנתונים בשברירי שניות, ניתן להבין איך אפשר באבחת החלטה של הממשלה להוביל למהפכות רבות נוספות; במיסוי למשל או מלחמה בהון השחור.

הגעתי לפגישה שבה התלונן המנכ"ל הישראלי על כך שהסינים לא עונים לו לאימייל. "תנסה את הוויצ'אט", אני מציעה, ומנסה להיזכר מתי בפעם האחרונה יצא לי לכתוב אימייל לסיני וממש לקבל תשובה. כמעט כל התכתובות, השיחות, שליחת הודעות מכתבים מסמכים מצגות, תמונות, שיחות קבוצתיות, שיחות ועידה מקוונות - הכל נעשה דרך הוויצ'אט. עוד דילוג מבית היוצר הסיני, שבתוך זמן קצר דילג מעל האימייל היישר לוויצ'אט.

הסברתי למנכ"ל המלומד שבראייה הסינית אנחנו קצת מיושנים, משתמשים בשיטות אטיות ולא נוחות כמו אימייל. היות שהסינים מחוברים הלכה וגם למעשה 24 שעות ביממה לוויצ'אט, ייטיב כל מי שבא באינטראקציה עמם, לא כל שכן עסקית, לעבור לתקשר דרכו. זה מהיר, יעיל, מיידי, כמו שהסינים אוהבים וניתן ליצור קבוצות, כך שגם הפונקציה של CC נמצאת (ל-BCC אין עדיין תחליף בוויצ'אט).

בבתי הקפה, המתרבים כמו פטריות אחר הגשם, ניתן לראות לא מעט אנשים יושבים מול מחשב נייד ועובדים. מבט מקרוב מראה כי ברוב המקרים מדובר בזרים - נראה כי הסינים ביצעו דילוג מעל המחשב הנייד ועברו לעבודה סביב השעון בטלפון. גם עידן כרטיסי הביקור נראה כאן בסופו. פגישות עם הסינים כבר אינן כוללות בהכרח החלפת כרטיסי ביקור. בעבר הייתי מציעה לבאים לעשות עסקים בסין, להביא כמויות עצומות של כרטיסי ביקור, כעת כשהזר שולף כרטיס יש הרגשה שזה מציק לסיני המחויב כעת לפשפש במגרות כדי לשלוף כרטיס ביקור. בדילוג הנוכחי סורקים וויצ'אט אחד של השני מיד אחרי לחיצת ידיים ובכך נגמר פרק החלפת הפרטים.

כלבים בבית קפהצילום: יעל עינב

מהפכים גדולים, מהפכים יומיומיים, עד שמתרגלים למהפך אחד מתבצע המהפך הבא. קצב שכנראה לא נחווה באף מקום אחר בעולם.

בעולם, אודם אדום חזק נמצא באופנה, אבל איך זה קשור לסין? נשמע קטנוני אך לא כשמבינים שאיפור צבעוני, עד לא מכבר, היה נחלתם של שחקני האופרה הסינית או של נשות המקצוע העתיק בעולם. חברות קוסמטיקה בינלאומיות וזרות פועלות על פי הנחת העבודה שאיכות העור ולובן הפנים הם אידיאל היופי, ולכן מתרכזים במוצרי טיפוח העור ולא באיפור. נשים משקיעות שעות בטיפוח העור ואפס זמן במריחת צבעים על הפנים. והנה, בתוך כמה חודשים, לאן שאני לא מסתכלת (לפחות בשנחאי) אני מוצאת נשים מאופרות עם אודם אדום חזק. הולם אותן מאד האודם עם הפנים החיוורות, מה שלא מוריד מעוצמת השינוי המהיר במסורת בת עשרות שנים.

שנחאיצילום: יעל עינב

ועוד ועוד מהפכים: הקפה שמחליף במהירות הברק את שתיית התה המסורתית; מוצרי חלב שלא היו חלק מהדיאטה הסינית אבל כעת נמצאים בכל פינה; עוגות מתוקות, שוקולדים כאילו תמיד היו כאן כחלק מהאוכל הסיני, כל המאכלים, גם אלה שמוגדרים מתוקים היו נטולי מתיקות בעבר והכילו הרבה פחות סוכר. כעת אפשר למצוא חנויות מאפיים ועוגות בכל פינה. אפשר להבין שהמהפך הושלם כשכמעט 10% מהאוכלוסייה עם סוכרת בדרגות שונות.

וכבר כתבתי לא מעט על חיות המחמד שמסתובבות כאן ברחובות עם נעלים אופנתיות ובגדים תואמים, ומבלים במספרות יותר מאשר בעליהם. כשאני רואה כלבים מטופחים יושבים בבתי הקפה אני לא יכולה שלא להרהר בתקופה ארוכה שאפשר היה למצוא אותם רק בצלחת. כעת סין בדרך להיות שוק טיפוח החיות מחמד הגדול בעולם.

כלב עם נעליים בשנחאיצילום: יעל עינב

דור המילניום מוביל את המהפכים המהירים כאן, לאט לאט אבל בוודאות עוברים משתיית אלכוהול המכיל מעל 57% אלכוהול ליין אדום המגיע מכל רחבי העולם. פחות שותים יין לבן, היות שאדום הוא צבע המביא מזל ולבן הוא צבע המסמל מוות.

העלייה בהכנסה הפנוייה מובילה לשינוי הרגלים, כמו גם החיבור בין כל חלקי המדינה העצומה ברשתות החברתיות, דבר המאפשר לכל טרנד להתפשט במהירות. יש עדיין הבדלים גדולים בין אזורים שונים, אך מה שבדרך כלל מתחיל בשנחאי או שנזן מחלחל מהר מאד גם לשאר האזורים.

טרנד הבריאות והכושר כבש את השוק בשנתיים האחרונות. חדרי כושר ומכוני עינוי גופני שונים ומשונים צצים כאן כמו פטריות אחר הגשם, והסינים, שבעבר היו מקסימום עושים קצת טאיצ'י בבוקר, ממלאים כעת את חדרי הכושר לעתים אפילו על חשבון ארוחת הצהריים (ממתי סיני מוותר על ארוחת צהריים??), ושבילי ריצה הופיעו משום מקום בכל מקום.

שנחאיצילום: יעל עינב

להיות בריא ובכושר בסין זה עסק יקר ביותר, במחירי שנחאי (המחירים הגבוהים במדינה) מדריך כושר בשיעור פרטי עולה כפול ממה שמשלמים בארץ. להיות מנוי בחדר כושר גם כאן מדובר במחיר כפול, לקנות אוכל אורגני יקר לפחות כמו בארץ והרשימה מתארכת. אפשר להתנחם בכך שלפחות טרנד חיובי אחד הצלחנו לייבא מהמערב.

יעל עינב

יעל עינב | סינרגיה

רק על סין לספר ידעתי - עוסקת בסין כבר 30 שנה, סינולוגית.

מנהלת את חברת YCHINA, העוסקת בפיתוח עסקי לחברות ישראליות בסין. שנחאי היא הבית, ומבט מחלון המשרד מאשש את הטענה שכאן מרכז העולם. יועצת למשרדי ממשלה, עוסקת רבות בהכשרה וייזום פרויקטים בסין.

בעלת תואר שני בלימודי יחב"ל וסין ותואר שני נוסף במנהל עסקים. בעבר כתבת, עורכת ומגישת חדשות בערוץ הראשון. כתיבת מאות מאמרים ומאות כתבות על סין, ואפילו ספר אחד, הכשירו אותי לרגע הזה של כתיבת בלוג ב-TheMarker.

כאן נתעסק בזירה העסקית ובסביבה הכלכלית בסין ובעיקר בהשפעתה הגוברת על כולנו.

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"