תאריך התפוגה של נתניהו – יום אחרי הבחירות

קמפיין גיוס ההמונים למימון הגנתו המשפטית של נתניהו הוכיח שגם בין מתפקדי הליכוד אין כאלה המוכנים לשים את כספם למענו. כמו במפלגות אחרות, נתניהו אינו העיקר, אלא השלטון. אם יהיה צורך להדיח אותו כדי להבטיח את עתיד הליכוד בממשלה, ראשי הליכוד לא יהססו מלעשות זאת

יעקב צלאל
יעקב צלאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: AFP

10 ימים נדרשו לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להגיב ליוזמה של מתמודד בפריימריס בליכוד, שביקש לגייס מיליון שקל במימון המונים עבור הגנתו המשפטית של נתניהו. היה זה אחד מעורכי דינו ששלח דרישה להפסקת גיוס ההמונים. אולם הדרישה הגיעה מאוחר מדי. ב-10 ימים גויסו כ-110 אלף שקל בלבד. רק אחרי שלראש הממשלה התברר שגם בין מתפקדי הליכוד אין כאלה המוכנים לשים את כספם למענו, פנו עורכי דינו בדרישה להפסקת הקמפיין.

התוצאה הזו, הטובה מכל סקר דעת קהל, אמורה להפחיד את נתניהו. ייתכן שהוא ינצח בבחירות, ייתכן שהגוש שיעמוד מאחוריו יהיה גדול יותר מגוש המרכז-שמאל, אבל הסיכויים שהוא יעמוד בראשות הממשלה הבאה, בדרך לשבירת שיאו של דוד בן גוריון, כראש הממשלה המכהן במשך הזמן הארוך ביותר, הם נמוכים.

המהלומה המכרעת תוטל ביום שאחרי הבחירות, כשהיועץ המשפטי לממשלה יעביר את חומרי החקירה, המשמשים כבסיס לכתב החשדות נגד נתניהו בשוחד ובהפרת אמונים, לידי עורכי הדין של הנאשמים. החומרים ידלפו לתקשורת במהירות גבוהה ממהירות האור.

כשפוליטיקאים בכירים יקראו את החומר, וכשהציבור יתוודע למעללי נתניהו ואנשיו, המגובים במסמכים, בהקלטות ובעדויות שלושה עדי מדינה, שהיו מהאנשים המקורבים לו ביותר, ייאלץ נשיא המדינה להטיל את הקמת הממשלה לא על נתניהו, אלא על נציג אחר של הליכוד, במידה שהליכוד יגבש גוש שיוכל להקים קואליציה.

לכן שגה נתניהו כשביקש לעכב את העברת החומרים לעורכי הדין לפני הבחירות. אם החומרים היו מודלפים לפני הבחירות, בכירי הליכוד היו נאלצים להתייצב לצדו ולהגן עליו; אחרי הבחירות הם היו מתקשים לעשות את פניית הפרסה נגדו.

ייתכן שנתניהו ראה בעיני רוחו את התסריט, כשהאשים לפני כמה שבועות את נשיא המדינה ראובן ריבלין ואת גדעון סער ברקימת מזימה כזו נגדו. אבל נתניהו יודע שאם היה במקומם הוא היה נוקט באותן פעולות, ופועל להדחת מנהיג מושחת, שאופק מנהיגותו חסום על ידי תביעות משפטיות ושצמרת מפלגתו, שבה הוא נוהג להתעלל, עוינת אותו.

אחרי הבחירות, בהנחה שגוש הימין יזכה בהן, נתניהו יעבור, עבור ראשי הליכוד, את תאריך התפוגה שלו. הבייס כבר לא יהיה העיקר. נתניהו יעמוד בפני שימוע, כתב אישום ולפחות חקירת משטרה חדשה אחת. נתון אחר שעומד לו לרועץ הוא שלפי הערכות זו עתידה להיות הקדנציה האחרונה שלו כראש ממשלה, וגם זו סיבה להדחתו על ידי יריביו הפוליטיים.

סיכוייו להיבחר לנשיא המדינה, כפי שצופים פרשנים אחדים, כשתסתיים תקופת כהונתו של ריבלין, הם אפסיים. בבחירות חשאיות בכנסת, כמו בתרומות להגנתו, כוח המשיכה שלו הוא אפסי בהשוואה לכוח הדחייה. האם מישהו מתאר לעצמו את בכירי הליכוד מצביעים עבור נתניהו כנשיא המדינה, שיעשה ככל יכולתו להאפיל עליהם ממשכן הנשיא? ראשי הליכוד, בסיוע נשיא המדינה, יעדיפו להדיחו מיד אחרי הבחירות, אם ינצח או יפסיד. וכפי שהוכח בגיוס ההמונים, ובניגוד לטענת ח"כ דודי אמסלם, לא ימצאו האלפים שיצאו למענו לרחובות.

כמו במפלגות אחרות, נתניהו אינו העיקר, אלא טובות ההנאה שנושא עמו השלטון. ובמידה שנתניהו ישמור את הליכוד בשלטון בבחירות הקרובות, ויהיה צורך להדיחו, כדי להבטיח את עתיד הליכוד בממשלה יציבה ובבחירות הבאות, ראשי הליכוד לא יהססו מלעשות זאת (וגם ליהנות מנקמה מתוקה). במידה שהם יהססו, סימן שאינם פוליטיקאים, אלא סריסים, שתחת שלטון נתניהו איבדו את חיותם.

בשבועות האחרונים נתניהו מגייס לטובתו מנהיגים בעולם האוחזים בנטיות אוטוריטריות כשלו, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא ברזיל בולסנרו הם שתי דוגמאות, כדי לסייע לו בקמפיין הבחירות. כמי שמנהל את קמפיין הליכוד בכל רמותיו, לפי הדיווחים, הוא עסוק עד לעייפה, בעוד ליריביו בליכוד, שכמעט ואינם שותפים בקמפיין, יהיה די זמן לתכנן את מהלכיהם הבאים.

אחרי הבחירות הם יסתייעו בפרסום חומרי החקירה להדחתו. במקרה כזה הליכוד יוכל להקים ממשלת אחדות עם כחול לבן והעבודה, מפלגות שהצהירו שלא ייכנסו לקואליציה עם נתניהו, אבל מוכנות לקואליציה עם הליכוד.

יעקב צלאל

יעקב צלאל | יעקב צלאל

יעקב צלאל הוא עיתונאי עצמאי, מתמחה בתחבורה ואנרגיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker