מניו יורק קשה להבין מדוע 6.3 דולרים לגז טבעי הוא מחיר מושחת

החוזה הכושל בין חברת החשמל למונופול הגז הטבעי לא היה הכרחי. יעקב צלאל מגיב למאמרו של יעקב עמיהוד

יעקב צלאל
יעקב צלאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קידוח לווייתן
קידוח לווייתןצילום: אלבטרוס

אתחיל מהסוף. במאמרו "לא חוכמה לבקר בדיעבד את החוזה של חברת החשמל עם חברות הגז" קובע יעקב עמיהוד שרשות החשמל הונתה את הציבור, כשפירסמה שמתוך עלייה של כ-8% במחיר החשמל, כ-2.3% הם תוצאה של התייקרות הגז הטבעי.

עמיהוד הוא פרופ' לכלכלה ולא לי לסתור את טענתו זו. אולם הטענה שלפיה "העלאת תעריפי החשמל לקחה טרמפ על עליית מחירי הגז – את זה קל למכור לציבור", היא האשמה חמורה שעמיהוד לא הוכיח במספרים; זו האשמה שאחד הלוביסטים החרוצים של מונופול הגז הטבעי חוזר עליה עד לזרא. לרשות החשמל, יש להניח, יש גם תגובה לכך.

מעבר לכך, עמיהוד מוכיח שאין הוא מתמצא בשוק הגז הטבעי העולמי, ושניתוקו מישראל כל כך גדול, שאין הוא מבין כיצד פועל המשק הישראלי.

במשך יותר משש שנים פירסמתי כמה עשרות מאמרים על הגז הטבעי. באף אחד מהם לא טענתי שהחוזה של חברת החשמל עם מונופול הגז הטבעי היה מקח טעות (אם כי היום אני יודע שהוא אכן מקח טעות ושבעבודה נכונה אפשר היה להשיג חוזה נכון וטוב). סברתי, ונתתי הנחה לנושאים ונותנים מטעם המדינה, שמאחר שנושא הגז הטבעי היה רק בראשיתו בישראל, ולא נמצאו לנו כאן מומחים לתחום, החוזה היה בגדר שגיאת לימוד. אבל את השגיאה הזו אפשר וצריך היה לתקן ולא למשוך אותה עשרות שנים.

אפשר היה לתקן אותה אם במו"מ עם מונופול הגז הטבעי ואם בהטלת פיקוח על מחירי הגז הטבעי. מעולם המחיר לא היה צריך להגיע להיכן שהוא נמצא היום, 6.3 דולרים ליחידת חום לחברת החשמל; רווחי מונופול הגז לא היו צריכים להיות גבוהים כמו שהם. ואין לזה שום קשר למחיר החשמל.

עמיהוד טוען שבאותה מידה שאפשר לבקר את חברת החשמל על כך שחתמה על החוזה עם מונופול הגז הטבעי, אפשר היה לבקר אותה על שלא השקיעה את כספי הפנסיה של עובדיה במניית אמזון, שמאז 2012 עלתה ב-450%. זו כבר דמגוגיה, שאכן מתאימה לקפיטליסט היושב לא רחוק מוול סטריט.

החוזה הכושל (לציבור הישראלי) בין חברת החשמל למונופול הגז הטבעי לא היה הכרחי. אם מדינת ישראל היתה מושיבה צוות שילמד את תחום הגז הטבעי, במקום ליפול שבי בידי מונופול הגז, היא היתה מסוגלת להתמודד עמו. על הצוות היה ללמוד את ההוצאות של החברות על חיפושי גז ונפט; לחשב את עלויות הפיתוח; להבין את אופן פעולת השווקים הבינלאומיים לגז טבעי; לנתח פרופילים של צריכת גז טבעי במדינות מפיקות גז טבעי; אפשר גם היה לקחת מומחה לתורת המשחקים, שהיה מסביר מדוע למונופול הגז הטבעי כדאי למכור את הגז גם ב-3 דולרים (כי אין לו אופציות אחרות).

אז היתה מתקבלת תוצאה אחרת לגמרי במשא ומתן בין חברת החשמל למונופול הגז הטבעי. אבל אם זה היה קורה, אם צוות מסודר היה יושב ולומד את החומר ומסיק מסקנות, לא היינו במדינת ישראל, שעבודה מסודרת ושיטתית היא ממנה והלאה (את זה בניו יורק נוטים לשכוח). ניתן לומר בביטחה שלא היה פרט בהוצאות מונופול הגז הטבעי שלא היו ידוע; ניתן לומר בביטחה, שאפשר היה לתת למונופול מחיר קוסט פלוס, למשל 2.5 דולחרים ליחידת חום, והכל היה בא על מקומו בשלום.

הולנד מול רוסיה

עמיהוד משווה את משק הגז הטבעי הישראלי להולנד, ומציין שהולנד "אינה חשודה בשחיתות". מכאן אפשר להסיק שישראל חשודה גם חשודה בשחיתות. ואין עיסוק משחית יותר מאשר אנרגיה. וזו עוד סיבה להניח שמחיר הגז הוא מושחת.

השוואת המחיר בישראל להולנד היא בגדר עמדה חד צדדית. הולנד היא האב בינלאומי לגז טבעי, ואת משק הגז הטבעי שלה לא ניתן לבודד כמו שמבודד משק הגז הטבעי בישראל. מעניין למה עמיהוד לא בחר להשוות את מחיר הגז הטבעי בישראל למחיר הגז הטבעי ברוסיה, כ-1.7 דולרים ליחידות חום (תלוי בשער הרובל/דולר), שהיא, כמו ישראל, מפיקת גז טבעי ויצואנית? מדוע הוא לא בחר להשוות אותו לזה שבארה"ב, 3-2 דולרים ליחידת חום? מדוע לא להשוות אותו למחיר גז טבעי בקטאר, או בערב הסעודית, במצרים או באיראן, רחמנא ליצלן?

גז טבעי הוא חומר אנרגיה עם מחירים מקומיים מאוד, ולכן אין שום סיבה שמחירו של הגז הטבעי בישראל, שעלויות הפקתו והולכתו ידועות עד הסנט האחרון, ידמה למחירו בהולנד. אם עלות הפקת יחידת חום היא כ-35 סנט, אין סיבה שחברת החשמל תשלם עליה 6.3 דולרים, או גורמים פרטיים ישלמו 4.7 דולרים, גם אם מחיר החשמל לא ירד בגרוש אחד (והוא ירד ביותר מכך).

יעקב צלאל

יעקב צלאל | יעקב צלאל

יעקב צלאל הוא עיתונאי עצמאי, מתמחה בתחבורה ואנרגיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker