צדק נוסח כחלון: 10% מהמכוניות זוכות ל-35% מהטבות המס

הטבות המס למכוניות הנעה אלטרנטיבית בחצי השנה הראשונה הסתכמו ביותר מ-500 מיליון שקל - אך סכום משמעותי מכך הופנה למכוניות פרימיום, ולא למכוניות העממיות

יעקב צלאל
יעקב צלאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ב.מ.וו היברידית. הטבת המס הממוצעת למכוניות פרימיום מגיעה ל-90,410 שקל
ב.מ.וו היברידית. הטבת המס הממוצעת למכוניות פרימיום מגיעה ל-90,410 שקלקרדיט: אייל טואג

הטבות המס למכוניות הנעה אלטרנטיבית בחצי השנה הראשונה הסתכמו ביותר מ-500 מיליון שקל, כך עולה מחישוב שערך האתר אוטוניוז. לפני מספר חודשים, בעת ששר האוצר, משה כחלון, חתם על תקנות המאריכות את ההטבות למכוניות אלה בשנתיים נוספות, העריך המשרד שהפסד ההכנסות השנתי של אוצר המדינה יגיע ל-550 מיליון שקל בשנה. לכן נראה שאיבוד הכנסות האוצר מהטבות לכלי רכב בעלי הנעה אלטרנטיבית – הייבריד, פלאג-אין הייבריד וחשמלית - העומדים בדרישות מסוימות - יהיה כמעט כפול מההערכה המקורית.

סך כל הפסד ההכנסות בחצי שנה הסתכם בכ-472 מיליון שקל. סכום זה אינו כולל יבוא מכוניות בערוצי היבוא העקיף והיבוא המקביל ברבעון השני של השנה.

לפי נתוני איגוד יבואני הרכב ומשרד התחבורה, בחצי הראשון של השנה יובאו 19,181 מכוניות בעלות הנעה אלטרנטיבית, לסוגיה השונים. 90.8% מהן היו מכוניות עממיות שמחירן נמוך מ-300 אלף שקל. ההטבה שמכוניות אלה קיבלו היתה בשיעור 66.9% מסך ההטבות בלבד - והגיעה ל-312 מיליון שקל.

לעומת זאת, מכוניות הפרימיום, שהן רק 9.2% מהמכוניות שיובאו, זכו לקבל 33.9% מהטבת המס - בסכום כולל של 160 מיליון שקל. ההטבה הממוצעת למכונית עממית הסתכמה ב-17,410 שקל בעוד שעבור מכונית פרימיום הסכום הגיע ל-90,410 שקל.

התוצאה היא שמי שנהנו מהטבות המס שחילק האוצר היו אך ורק חברי המאיון והאלפיון העליונים, בעוד שרוכשי מכוניות עממיות לא נהנו כלל מהטבת המס. הם אמנם זכו לרכוש מכוניות מזהמות פחות, אבל במחירים דומים הם היו יכולים לרכוש מכוניות מקבילות ומזהמות. לעומת זאת, על מכוניות פרימיום ניתנו הנחות בשיעורים גבוהים, לעיתים אף מאות אלפי שקלים.

הטעות של הכלכלן הראשי

בנייר עמדה שפירסם לפני מספר חודשים הכלכלן הראשי לשעבר במשרד האוצר, יואל נוה, הוא קבע ש"שוק רכבי היוקרה מאופיין בביקוש די קשיח שלא מושפע ממחיר המוצר. כך שהמס על רכבי יוקרה הוא סוג נדיר של מס שגם יעיל וגם מצמצם אי שוויון". בולשיט.

נוה התייחס בסקירה לשנים האמצעיות של העשור הנוכחי, שבהן הוטל מס יסף בשיעור 20% על ההפרש שבין מחיר המכונית, אחרי מס קניה בשיעור מרבי 83%, ל-300 אקף שקל. בפועל זו תוספת מס בשיעור כ-3% למכונית שמחירה 350 אלף שקל; כ-7% למכונית שמחירה 450 אלף שקל ו-12.5% למכונית שמחירה 800 אלף שקל. אלה אינם מחירים שמרתיעים את מי שיכולים לרכוש דגמים שכאלה.

נווה הופתע מ"קשיחות" הביקוש למכוניות פרימיום למרות התייקרותן. אולם ההתייקרות היתה מועטה מכדי להשפיע על הביקוש, וההנחות במס היו חזקות הרבה יותר בהשפעה עליו. התוצאה היתה שהקשיחות שתיאר נווה היתה דווקא גמישות: בתקופה המדוברת חל זינוק של עשרות אחוזים במכירות מכוניות פרימיום ויוקרה.

בתורת הכלכלה, שנווה מומחה בה גדול ממני, קשיחות בביקוש מתקיימת כאשר אין שינוי בהיקף הרכישות של מוצר מסוים, בעוד גמישות היא ביטוי לגידול או קיטון ברכישות המוצר. בתקופה המדוברת, חל כאמור, גידול חד ברכישת מכוניות פרימיום, כלומר גמישות ולא קשיחות. הטעות הפרוידיאנית של הכלכלן הבכיר, מקורה ברצון להוכיח שהטלת המס לא השפיעה על הביקוש למכוניות יוקרה והביקוש להן אף עלה בחדות. אולם העדר ההשפעה נבע כאמור מהטבות מס גדולות הרבה יותר במסי קניה, שמהן התעלם הכלכלן הראשי, ומסיבות נוספות המעידות על הרחבת הפערים בחברה הישראלית.

ביטול הפטור

מאז ה-20 ביוני בוטל הפטור ממס היסף על מכוניות פרימיום ויוקרה. ביטול הפטור ייקר בשיעור של אחוזים בודדים מכוניות אלה. רק בחודשים הקרובים יתברר איזו השלכה היתה לכך על הביקוש למכוניות פרימיום בעלות הנעה אלטרנטיבית, המסובסדות כיום בנדיבות לב יוצאת דופן על ידי האוצר.

הדרך הנכונה למנוע סיבסוד מכוניות יוקרה על ידי הצרכן הישראלי, היא להגביל את הטבת המס למכוניות הנעה אלטרנטיבית ל-30 אלף שקל למכונית. אז עקומת הביקוש תתיישר עם המקובל בתיאוריה הכלכלית המסורתית.

יעקב צלאל הוא עורך אתר אוטנויוז ומרצה על תעשיית הרכב

לפרטים נוספים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker