חיסול אוטוליב בפריז אינו סופה של התחבורה השיתופית

תעשיית הרכב רוצה להפוך מתעשייה שמייצרת מכוניות לתעשייה שמעניקה שירותי ניידות. את מקומו של מיזם התחבורה השיתופית שנסגר ימלאו רנו ופיג'או-סיטרואן, שפריז תהיה עבורן ארגז החול שבו הן יבדקו טכנולוגיות חדשות ושיתופי פעולה אפשריים

יעקב צלאל
יעקב צלאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מכונית רנו זואי חשמלית שתהיה חלק ממערך המכוניות החשמליות שרנו תפרוש בפריז החל בחודש הבא
מכונית רנו זואי חשמלית שתהיה חלק ממערך המכוניות החשמליות שרנו תפרוש בפריז החל בחודש הבאצילום: Renault Communication

ימים אחדים אחרי שעיריית פריז וקבוצת בולרה הודיעו על סגירת מיזם התחבורה השיתופית אוטוליב, הודיעו שתי קבוצות הרכב הצרפתיות הגדולות, רנו ופיג'ו-סיטרואן, שהן ימלאו את מקומה של בולרה, ויפעילו שירותי תחבורה שיתופית לתושבי העיר.

הסיבות לכישלון של אוטוליב, שהפעילה מכוניות מתוצרת עצמית שנקראו Blue Car, נעוץ במגוון של גורמים. הראשון שבהם הוא הסבסוד העירוני הגבוהה, שהעניק לקבוצה כרית ביטחון לפעולה לאורך זמן מבלי לצבור הפסדים גדולים מדי מהר מדי. השני הוא כלי הרכב שהקבוצה ייצרה. אלה היו מכוניות חשמליות ייעודיות, שתוכננו על ידי הקבוצה ופותחו במיוחד עבור הפרויקט. בולרה פיתחה, לדבריה, טכנולוגיית מצברים ייחודית.

אולם בולרה, שזכתה במכרז להפעלת הפרויקט בזכות קשרים בין ראשיה לבין ניקולא סרקוזי, נשיא צרפת בעת השקת הפרויקט, לא הצליחה למנף את הפעלת המכוניות בפריז ליצירת שוק גדול יותר לכלי הרכב שלה ולטכנולוגיית המצברים. כתוצאה מכך לא נוצרה הצדקה לייצר דור שני של מכוניות, ואלה שהוכנסו לשימוש לפני כמה שנים, באופן טבעי, הלכו ונשחקו.

טרנד עולמי

אוטוליב, פריז
אוטוליב, פריזצילום: בלומברג

כניסתן של שתי קבוצות הרכב הצרפתיות הגדולות לשוק התחבורה השיתופית של פריז הוא חלק מהטרנד בתעשיית הרכב, שרוצה להפוך מתעשייה שמייצרת מכוניות לתעשייה המעניקה שירותי ניידות. עבור שתי קבוצות הרכב הצרפתיות, פריז תהיה ארגז החול שבו הן יבדקו טכנולוגיות חדשות בהפעלת ציי רכב ותחבורה שיתופית, ושיתופי פעולה עם גורמים מסחריים אחרים. זה יהיה גם חלון ראווה לעולם למכוניות חשמליות ולתחבורה שיתופית. שתיהן יפעילו מכוניות חשמליות בלבד. אף אחת מהן, ככל הידוע, לא תקבל סובסידיה עירונית.

רנו תפעיל את המערכת בשיטת free floating, שבה לקוח לוקח, באמצעות אפליקציה, את המכונית מהמקום שבו היא חונה ומחזיר אותה לכל מקום חניה באזור מוגדר. המכוניות לא יוחנו ליד מתקני טעינה, כפי שהיה במקרה אוטוליב, אלא הם יקבלו שירות מחברת ADA, המתמחה בהשכרת מכוניות לטווח קצר מאוד, שתפעיל את הפרויקט עבור רנו, ויועברו למתקני טעינה.

ההנחה בפרויקט מעין זה היא שהמכונית גומאת את טווח הנסיעה החשמלי שלה ביומיים, ולכן יהיה צורך לתדלק אותה אחת ליומיים. בכל מקרה עם אפשרויות הבקרה הקיימות כיום, אין בעיה לאתר מכוניות שהמצבר שלהן עומד להתרוקן ולהעביר אותן לטעינה במתקנים יעודיים. יתכן גם שעיריית פריז תעביר את תחנות הטעינה לרשות הפרויקטים של יצרניות הרכב.

עולם אחר

אוטותל, תל אביב
אוטותל, תל אביבצילום: O+A

פרויקט אוטותל התל אביבי ופרויקט התחבורה השיתופית בחיפה, המבוסס על מכוניות חשמליות, פועלים בסביבה שונה לגמרי מהפרויקט של פריז. ישראל אינה יצרנית רכב ואין בה תעשיית רכב שתתמוך במיזמי תחבורה שיתופית. אם יש חשיבות למיזמים אלה, הרי שגורמים ציבוריים צריכים לסבסד אותם. ויה, חברת תחבורה שיתופית, שהיא אמנם אמריקנית, אבל נוסדה בישראל ומרכז הפיתוח שלה נמצא בת"א, מפעילה את שירותיה ברחבי העולם, אבל לא בישראל.

עיריית תל אביב מסבסדת את אוטותל ב-100 מיליון שקל ב-10 שנים, סכום שאינו מהותי לעירייה, והשקעתו מוצדקת אם הפרויקט יצליח. רוב הכסף מושקע בשנים הראשונות לפרויקט ברכישת כלי רכב והקמת תשתית. מהותי יותר לתושבי העיר הוא 'גזל' של כמה מאות מקומות חניה ברחבי העיר. אולם אם הפרויקט יצליח, גם 'גזל' זה יישכח.

בינתיים, נדמה שהפרויקט אינו מתרומם בקצב הרצוי. הצלחה, לפי הגדרות עיריית תל אביב, היא הפחתה של 4-3 כלי רכב בבעלות תושבי העיר על כל מכונית שיתופית אחת. זה עוד לא קרה.

אחת הסיבות להתרוממות האטית של הפרויקטים בתל אביב ובחיפה הוא הקושי בשינוי הרגלי צריכת תחבורה המושרשים היטב. בתל אביב גם אין לפרויקט ערך סביבתי מוסף, מאחר שהמכוניות מצוידות במנועי בעירה פנימית. אלו הם פרויקטים הזקוקים ל-early adopters שיעשו בהם שימוש. לעת עתה נדמה ש-early adopters האלה מבוששים מלבוא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker