פוסטים אחרונים

להשוות את טסלה לפורד? רק אילון מאסק, בעולם מקביל, יכול לעשות זאת

הסיכוי של טסלה לשרוד כחברה עצמאית נראה נמוך ■ החוב הכבד, המזומנים הדלים בקופתה,יכולת הייצור הנמוכה, תוכניות שאפתניות לייצור כל סוג של כלי רכב והתחרות המתגברת - עתידים להכריע אותה ■ אבל יש גם תחזית אופטימית

מראה פניו של מנהל הייצור הראשי במפעלי המכוניות של מרצדס-בנץ הביעו תדהמה. "אלה קרטונים?" הוא שאל אותי תוך כדי שהוא מתבונן בתמהון בתמונה מקו הייצור של טסלה מודל 3, באוהל שהקימה טסלה בחצר המפעל בפרמונט, קליפורניה, שהצגתי בפניו.

יחצ"ן של דיימלר, שעמד בסמוך, מיהר להתערב ולסכור את פיו, כדי שלא יאמר משהו שלילי על המתחרה הצפויה. הוא לא צריך לדאוג. הסיכוי שטסלה תתחרה במרצדס-בנץ, אודי, ב.מ.וו ואפילו יגואר, כמעט שאינו קיים כיום. בניגוד לנשיא ארה"ב, דונלד טרמאפ, שלידו נמצא מבוגר אחראי, לאילון מאסק, הבוס של טסלה, אין אחד כזה.

אילון מאסק מעשן גראס בראיון בשידור חי בפודקאסט ג'ו רוגן אקספריאנס
צילום מסך מתוך youtube/The Joe Rogan Experience
להמשך הפוסט

עצירה כל 145 מטר, מהירות 5 קמ"ש וצפיפות קשה: אסון התחבורה שמבשל עבורנו השר כץ

במידה שרשת ההסעה ההמונית המתוכננת לקן תל אביב, יפו, בת ים וחולון תושלם - היא תיתקע את התנועה בגוש דן לנצח

שר התחבורה, ישראל כץ, מתקרב לסיום עשר שנים בתפקיד. בתקופה זו הושקעו מיליארדי שקלים בפיתוח תשתיות תחבורה יבשתית, כבישים ומסילות ברזל, ובפיתוח תחבורה ציבורית. אולם הציבור מתקשה לחוש בהצלחת ההשקעות בתחבורה הציבורית, שאינן מדביקות את הצרכים הגדלים.

כישלונו הבולט ביותר של שר התחבורה בתחום התחבורה היבשתית הוא פיתוח מערכת ההסעה ההמונית בגוש דן. אנו חיים בעידן שבו אילון מאסק ויזמים אחרים מתכננים מערכות תחבורה מהירות תת קרקעיות, שבהן כלי רכב ינועו במהירויות של עד 200 קמ"ש. אלא ששר התחבורה תקוע עם רשת רכבות קלות מסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20, שהרכבות שלה יזחלו במהירות של 20-5 קמ"ש. במידה שהרשת הזו תושלם היא תיתקע את התנועה בגוש דן לנצח. והרי כל עניינה של מערכת תחבורה הוא לקצר את זמני הנסיעה - באמצעות תנועה מהירה ככל האפשר.

ישראל כץ, בספטמבר 2017
אוליבייה פיטוסי
להמשך הפוסט

לאן הולך מאסק אחרי פניית הפרסה?

מחיר מניית טסלה הוכיח שהעסקה להפוך את טסלה לפרטית מעולם לא היתה באמת על המדף ■ עכשיו, אחרי שחזר בו מהרעיון, מעניין יהיה לגלות מה יהיו הצעדים הבאים של אילון מאסק

"השנה האחרונה היתה המייסרת בחיי" - כך אמר אילון מאסק, הבעלים של חברת טסלה, ל"ניו יורק טיימס", כשבוע לאחר שהציע להפוך את טסלה לחברה פרטית בהערכת שווי של 72 מיליארד דולר. 

מעניין יהיה לשמוע בראיון הבא איך מאסק מגדיר את 17 הימים שבהם הצעתו היתה מונחת על השולחן, עד שאתמול (שישי), בצעד בלתי שגרתי, הוא נסוג ממנה. מאסק פירסם הודעה מנוסחת היטב באתר טסלה, אחרי שעברה ניסוח מהודק של עורכי הדין של החברה, ולא בציוץ פזיז אחד שעלול לעלות לחברה עשרות מיליוני דולרים.

רכב טסלה ששוגר לחלל
/אי־פי
להמשך הפוסט

התמונה המרהיבה שחשפה את טסלה במערומיה

בשבוע שעבר העניק מייסד טסלה אילן מאסק ריאיון נרחב לניו יורק טיימס ■ הידיעה על הריאיון כללה תמונה לא פחות ממדהימה שאילו הייתה מודפסת בשחור ולבן, אנשים היו חושבים שצולמה בתחילת המאה הקודמת

תמונה אחת שווה אלף מילים, אומר הפתגם העתיק; צילום אחד שהתפרסם בראיון עם אילון מאסק, הבוס של טסלה, ביום שישי האחרון, בניו יורק טיימס, היה שווה הרבה יותר מכ-2,000 הילים בראיון. התמונה צולמה בתוך אוהל הענק שהוקם בחצר מפעל טסלה, ליד מבנה הייצור הראשי. בצילום נראה פס ייצור ועליו מונחות מכוניות טסלה מודל 3, ופועלים לידן. ליד הפועלים ניצבות ערימות ארגזי קרטון ובהם רכיבים להרכבת המכונית (לא ברור מי היה הגורם שאישר צילום תמונה כזו).

פענוח התמונה חד משמעי: על פס הייצור מרכיבים את חלקיה הפנימיים של המכונית באופן ידני (מה שיגרום לחוסר אחידות ואיכות הרכבה נמוכה), מה שבכל מפעל מכוניות מודרני מבוצע באופן רובוטי ואוטומטי. המכשיר החשוב ביותר על פס הייצור, הוא סכין חיתוך יפני לפתיחת ארגזי הקרטון בהם ארוזים הרכיבים. מספיקה תמונה כזאת ממפעל לייצור מכוניות כדי שמניותיה יצנחו לקרקע. כך לא מייצרים מכוניות כבר עשרות בשנים. (כתבתי על זה כאן).

התמונה המדוברת: עובדים בפס ההרכבה של המודל 3 של טסלה
Justin Kaneps - The New York Times
להמשך הפוסט

צדק נוסח כחלון: 10% מהמכוניות זוכות ל-35% מהטבות המס

הטבות המס למכוניות הנעה אלטרנטיבית בחצי השנה הראשונה הסתכמו ביותר מ-500 מיליון שקל - אך סכום משמעותי מכך הופנה למכוניות פרימיום, ולא למכוניות העממיות

הטבות המס למכוניות הנעה אלטרנטיבית בחצי השנה הראשונה הסתכמו ביותר מ-500 מיליון שקל, כך עולה מחישוב שערך האתר אוטוניוז. לפני מספר חודשים, בעת ששר האוצר, משה כחלון, חתם על תקנות המאריכות את ההטבות למכוניות אלה בשנתיים נוספות, העריך המשרד שהפסד ההכנסות השנתי של אוצר המדינה יגיע ל-550 מיליון שקל בשנה. לכן נראה שאיבוד הכנסות האוצר מהטבות לכלי רכב בעלי הנעה אלטרנטיבית – הייבריד, פלאג-אין הייבריד וחשמלית - העומדים בדרישות מסוימות - יהיה כמעט כפול מההערכה המקורית.

סך כל הפסד ההכנסות בחצי שנה הסתכם בכ-472 מיליון שקל. סכום זה אינו כולל יבוא מכוניות בערוצי היבוא העקיף והיבוא המקביל ברבעון השני של השנה.

ב.מ.וו היברידית. הטבת המס הממוצעת למכוניות פרימיום מגיעה ל-90,410 שקל
אייל טואג
להמשך הפוסט

חיסול אוטוליב בפריז אינו סופה של התחבורה השיתופית

תעשיית הרכב רוצה להפוך מתעשייה שמייצרת מכוניות לתעשייה שמעניקה שירותי ניידות. את מקומו של מיזם התחבורה השיתופית שנסגר ימלאו רנו ופיג'או-סיטרואן, שפריז תהיה עבורן ארגז החול שבו הן יבדקו טכנולוגיות חדשות ושיתופי פעולה אפשריים

ימים אחדים אחרי שעיריית פריז וקבוצת בולרה הודיעו על סגירת מיזם התחבורה השיתופית אוטוליב, הודיעו שתי קבוצות הרכב הצרפתיות הגדולות, רנו ופיג'ו-סיטרואן, שהן ימלאו את מקומה של בולרה, ויפעילו שירותי תחבורה שיתופית לתושבי העיר.

הסיבות לכישלון של אוטוליב, שהפעילה מכוניות מתוצרת עצמית שנקראו Blue Car, נעוץ במגוון של גורמים. הראשון שבהם הוא הסבסוד העירוני הגבוהה, שהעניק לקבוצה כרית ביטחון לפעולה לאורך זמן מבלי לצבור הפסדים גדולים מדי מהר מדי. השני הוא כלי הרכב שהקבוצה ייצרה. אלה היו מכוניות חשמליות ייעודיות, שתוכננו על ידי הקבוצה ופותחו במיוחד עבור הפרויקט. בולרה פיתחה, לדבריה, טכנולוגיית מצברים ייחודית.

מכונית רנו זואי חשמלית שתהיה חלק ממערך המכוניות החשמליות שרנו תפרוש בפריז החל בחודש הבא
Renault Communication
להמשך הפוסט

RSS - ישראבלוף תוצרת מובילאיי

המערכת החדשה של מובילאיי, שמכונה RSS, מסירה אחריות מחברות הרכב האוטונומי ומטילה אותה על הגורם האנושי ■ ואולם הטיעונים ההעממיים של פרופ'אמנון שעשוע, הבוס לא יכולים להסתיר את העובדה שמדובר בסך הכל בגרסה הייטקיסטית לישראבלוף

בשבועות שקדמו להתפטרותו של בריאן קרזניץ' מתפקיד מנכ"ל אינטל, יצאה מובילאיי, בהובלתו של פרופ' אמנון שעשוע, סגן נשיא בכיר באינטל והבוס של מובילאיי, בקמפיין שנועד לקדם את מה שהחברה מכנה Responsibility Sensitive Safety, או RSS.

במהלך הקמפיין, לא היסס פרופ' שעשוע מלהשמיץ את הנהג והנהגת הישראליים, לקבוע שנהיגתם אגרסיבית, לטעון שנהיגה בירושלים כמעט בלתי אפשרית ולקבוע שמכונית אוטונומית חייבת ליישם מדיניות נהיגה אגרסיבית. ואולם, פרופ' שעשוע אינו מומחה לנהיגה, אלא למערכות ראיה ממוחשבות. לא ידוע האם מובילאיי העסיקה מומחים לנהיגה (החברה סירבה להשיב לשאלות, י.צ.), והיא לא הציגה ניירות עמדה של מומחי נהיגה, שיתמכו בטיעוני פרופ' שעשוע. טיעוניו היו לכן עממיים כשל נהג מונית, ומעוררי חיוך; שטחיים ומעוררי גיחוך בקרב מומחי נהיגה. אנשי חינוך בוודאי הופתעו לשמוע על ההטפה לאגרסיביות.

פרופ' אמנון שעשוע, ממייסדי מובילאיי
אמיל סלמן
להמשך הפוסט

סרג'יו מרקיונה, האיש שהטיס את פיאט-קרייזלר: סיומה המדהים של קריירה מפוארת

מצבו של האיש שב-14 השנים האחרונות ייצר למשקיעים ערך של עשרות מיליארדי דולרים, הידרדר במהירות בסוף השבוע - והיום (ד') הוא מת ■ אף שהלך נגד הזרם בתעשייה המכוניות, ואולי בגלל זה, הוא ייזכר כאחד מהגדולים ביותר

סוף השבוע של פרארי היה מהגיהנום. הוא הסתיים ביום ראשון (א') בתבוסה על מסלול המרוצים בהוקנהיים, גרמניה, כאשר סבסטיאן ווטל, נהגה הבכיר של פרארי, שמט ניצחון שנראה היה ודאי. "טעות קטנה, אכזבה גדולה," תיאר ווטל את המרוץ בסיומו.

ספק אם סרג'יו מרקיונה, היו"ר והמנכ"ל של פרארי עד 24 שעות לפני המרוץ, ואגדה איטלקית בפני עצמה, שמע על התוצאה. "אני מצטער מאד על מצב בריאותו של סרג'יו. זה מצב שלא היה עולה על הדעת עד לפני כמה שעות, וכזה שמותיר את כולנו עם תחושה אמיתית של עוול," כתב בשבת האחרונה ג'ון אלקן, יו"ר ענקית כלי הרכב פיאט-קרייזלר (FCA), שחשף את ההידרדרות מצבו של מרקיונה. עם זאת, אלקן לא גילה את מהות ההידרדרות, וזו ידועה רק למקורבים ביותר למרקיונה. מכל מקום, ה"גאזטה דלו ספורט" דיווח שהוא הוחש לטיפול נמרץ ומצבו נעשה "בלתי הפיך".

סרג'יו מרקיונה
פרארי
להמשך הפוסט

אופרת סבון או תרבות קאלט: החיים של אילון מאסק

עם כל הכבוד למאגרי הכריזמה הבלתי-נדלים שלו, מייסד טסלה כשל עד כה באתגר הגדול של תעשיית הרכב - ייצור המוני - והפך את התהליך המפרך והמשעמם הזה ללא יותר מאופרת סבון שפרטיה מדווחים בכותרות החדשות

אילון מאסק וטסלה, או טסלה ואילון מאסק, הפכו בשנה האחרונה לאופרת הסבון של עמק הסיליקון ותעשיית הרכב כאחד. כמות הסיפורים והכותרות, הדרמטיים יותר והדרמטיים פחות, המוקדשים ליזם שבשנה שעבר החברה שבשליטתו ייצרה כ-100 אלף מכוניות וסיימה בהפסד של כ-2 מיליארד דולר, היא מדהימה בהיקפה ועולה על זו של כל דמות אחרת בזירה העולמית, למעט נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. מאז הנרי פורד לא היתה דמות כה כריזמטית ומעוררת עניין בתעשייה האפורה שעוצבה על ידי אלפרד פי. סלואן, הבוס האגדי והאפור של ג'נרל מוטורס.

יחסי ציבור

אילון מאסק
Evan Vucci/אי־פי
להמשך הפוסט