עזבו את טסלה, הנה חברת רכב שכן אפשר להשקיע בה

הלקח העיקרי של טסלה, מבחינתי, הוא שוול סטריט מוכנה לתמחר עם מכפיל של 1,350 מניה של חברת רכב שמאיימת לשנות את הסטטוס קוו בשוק, ולעזאזל המכירות והרווחים, וששינוי הסטטוס קוו עובר דרך רכב חשמלי מתקדם ודרך רכבים אוטונומיים

הסוחר מוול סטריט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובד במפעל פורד בסין
עובד במפעל פורד בסיןצילום: Shi Tou/רויטרס

כמעט חמש שנים אני כותב פה את הבלוג של הסוחר, סדר גודל של 215 פוסטים, ומפליא לגלות בראייה לאחור שרק אחד מהם (!) עסק במניה של חברת רכב, וגם בו (באפריל 2018) היתה בסך הכל דיס-המלצה. הסברתי למה אין לי פוזיציה וגם לא תהיה לי פוזיציה בטסלה. בתור גילוי נאות, חשוב לציין שמאז המניה עלתה פי 14 (!), ואני לגמרי בסדר עם זה שלא נגעתי בה מעודי.

ואחרי כל זה, אם עוד נשארתם לקרוא את הגיגי ההשקעות של מנהל התיקים שמספר ביושר שמעודו לא נגע בטסלה ולא נהנה מהרווח הסטרטוספרי שהעניקה למשקיעיה בעשור האחרון, אולי תקשיבו למה שיש לו לומר על חברת הרכב שהוא כן מחבב בעת הנוכחית.

הלקח העיקרי של טסלה, מבחינתי, הוא שוול סטריט מוכנה לתמחר עם מכפיל של 1,350 (נכון לרגע כתיבת הפוסט, זה בטח גבוה יותר כשאתם קוראים אותו) מניה של חברת רכב שמאיימת לשנות את הסטטוס קוו בשוק, ולעזאזל המכירות והרווחים, וששינוי הסטטוס קוו עובר דרך רכב חשמלי מתקדם ודרך רכבים אוטונומיים. בשעה טובה ומוצלחת, יצרני הרכב האמריקאים הגדולים - כלומר: השניים שנשארו, פורד וג'נרל מוטורס (GM) - הבינו את זה והתחילו לפעול בתחום.

על הדרך, שימו לב לגרף של שתי המניות בשנתיים האחרונות, תאומות סיאמיות. אין טעם להניח את טסלה על אותה מערכת צירים בכלל, ולכן נניח לה בהמשך הפוסט. זה פשוט לא אותו הדבר: לא מבחינת מהות החברה ולא מבחינת קהל המשקיעים והציפיות שלהם.

ג'נרל מוטורס כבר נמצאת מזה תקופה בנתיב של הרכב החשמלי, עם חברה בת בשם BrightStop, שמתמקדת ברכבים חשמליים ובניהול ציי רכב כאלו, ועם מחויבות מלקוח עם פרופיל גבוה – פדקס (סימול: FDX). GM הודיעה בנובמבר על כוונה להשיק 30 דגמים של רכבים חשמליים עד ל-2025 ועל כוונה להחזיר את הדיווידנד השנתי שנעצר במארס שעבר לאור אי הוודאות של הקורונה. שוק ההון, כאמור לעיל, מתייחס כבר תקופה ארוכה לפורד ול-GM כאל תאומות, וכל מה שזאת עושה משפיע גם על זאת.

ומה עם פורד? תיכף נגיע לתוצאות הרבעוניות שעליהן דיווחה החברה ביום חמישי האחרון, אבל הדבר המעניין באמת קרה בתחילת ינואר. אחרי הכל, המטרה של יצרני רכב היא לייצר מכוניות, ואם אפשר שיהיו טובות.  ובכן, שניים מתוך שלושת פרסי מכונית השנה בצפון אמריקה הלכו השנה לפורד (השופטים הם 50 עיתונאי רכב).

הטנדר Ford F-150 לקח (שוב וכצפוי) את תואר טנדר השנה, יונדאי אלנטרה לקחה את תואר מכונית השנה, ופורד מוסטנג מאך-אי, הגרסה החשמלית של מכונית השרירים הוותיקה והמכונית החשמלית לגמרי הראשונה של פורד, זכתה לתואר "היעילה של השנה". מעולם לא חשבתי על המוסטנג כעל SUV, אבל עיניכם הרואות בתמונה המצורפת: ככה היא נראית. תסכימו איתי שמכוניות טובות שזוכות בפרסים זו נקודת התחלה טובה לרכישה של מניית יצרנית רכב.

העסק ממשיך בשינויים מבניים שמוביל מנכ"ל פורד, ג'ים פארלי. כך למשל, פורד סוגרת שלושה מפעלים גדולים בדרום אמריקה. ההודעה כללה גם את שורת המחיר: יותר מ-8 מיליארד דולר על עלויות הסגירה, כולל הפיצוי לעובדים. תגובת השוק היתה זריזה ומהירה: המניה עלתה ב-5.5%.

פורד דיווחה ביום חמישי האחרון על התוצאות הרבעוניות שלה, ובעוד הן היו טובות למדי (עוד על זה בהמשך), הבשורה הגדולה (והצפויה, יש לומר) היתה הגדלת ההשקעה ברכבי העתיד, כולל כמובן רכבים חשמליים ואוטונומיים. פורד מכירה בכך שהיא מפגרת אחרי המתחרות – עזבו את טסלה, אחרי מרצדס, פולקסווגן, ו-GM – בתחום הרכב החשמלי והאוטונומי, ומתכוונת לפעול באגרסיביות בתחום.

פורד תכפיל את ההשקעה שלה בתחום הרכב החשמלי ל-22 מיליארד דולר עד 2025. חלק ניכר מהרכבים החדשים יהיו מטיפוס פלאג-אין הייבריד (PHEV) אבל הרוב יהיו חשמליים לגמרי. בנוסף, היא תשקיע גם 7 מיליארד דולר ברכבים אוטונומיים. ההשקעה הזו תבוא אמנם על חשבון החזרת הדיווידנד (שכמו אצל GM הושעה לפני כשנה בעקבות הקורונה), אבל כמשקיע אני לגמרי בסדר עם ההחלטה להשקיע כסף זול בצמיחה על פני חלוקה שלו למשקיעים.

פארלי אמר ש"אנחנו מאיצים את כל התוכניות שלנו... מגדילים את נפח הבטריות, משפרים את העלויות, ומכניסים רכבים חשמליים אל תוך מחזור המוצרים שלנו". השינוי הזה לא יהיה פשוט, בעיקר משום שהרכב הרווחי ביותר של פורד הוא הטנדר F-150, ענק זולל בנזין שנמכר בעיקר בארה"ב. פורד תנסה לשמר את הביקוש לרכב הפופולרי הזה גם כשיחידת ההנעה שלו תהפוך בהדרגה לחשמלית.

ברבעון הרביעי מכרה פורד ב-22 מיליארד דולר בצפון אמריקה, וב-36 מיליארד דולר בעולם כולו, והפיקה מהמכירות הללו רווח של 34 סנט למניה. כל המספרים הללו עלו בהרבה על הציפיות, וקרו על אף שהרבעון לא היה פשוט: החברה נאלצה לצמצם את ייצור ה-F-150 בגלל מחסור גלובלי בשבבים, שנוצר בשל הביקוש הגואה למוצרי אלקטרוניקה בזמן הקורונה. לא רק שפורד הצליחה לספק מספרים נהדרים ברבעון הרביעי למרות הצרות הללו, אלא היא אופטימית גם ביחס ל-2021: היא צופה EBIT של 9-8 מיליארד דולר, ותזרים מזומנים חופשי (FCF) של 4.5-3.5 מיליארד דולר בשנה הבאה, שניהם יותר מהצפי הקודם ומתחזית האנליסטים.

אם נסכם, מה שאני מחבב במניית פורד הוא שהיא נמצאת בתהליך ארוך למדי של שיפור ותיקון אחרי שנים ארוכות של דשדוש בתחתית הטבלה. החברים מדירבורן, מישיגן, סוף סוף קראו את הממו לגבי מה ששוק ההון רוצה לראות – חשמל ואוטונומיה – ויש להם גם בסיס מצוין של מכוניות קיימות שזוכות לאהדת הקהל. שוק ההון כבר מכיר בכל זה, והמניה עלתה בכ-24% בשנה האחרונה, לעומת כ-17% אצל מדד S&P500. היא כנראה לא תטוס לשמיים ולעולם לא תגיע למכפיל רווח ארבע ספרתי, אבל הרי כבר סיכמנו בהתחלה שאני לא מעוניין בזה, לא?

מלה לסיום: אני משתדל לרוב לעקוב אחרי הטוקבקים כאן באתר TheMarker, ולהגיב במידת האפשר והעניין. אתם גם מוזמנים לעקוב אחר הסוחר בטוויטר. מעבר לטורים עצמם, אני גם מתייחס שם מדי פעם לאירועים בשוק ההון, ותמיד שמח לשמוע תגובות ולהתייחס אליהן. אשמח גם לשמוע רעיונות לנושאים לטורים עתידיים.

הסוחר מוול סטריט

הסוחר מוול סטריט | הסוחר מוול סטריט

הכותב הוא מנהל קרנות שמשקיעות בניירות ערך שונים בארץ ובחו"ל. 17 שנה בתחום. סוחר במניות, באג"ח, באופציות, בנגזרות, בסחורות וברוב סוגי הנכסים הסחירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker