מה עובר על אינטל? המניה קורסת, ואילו המתחרות שועטות קדימה

אינטל היא המובילה הבלתי מעורערת בתחום המעבדים למחשבים אישיים. עם זאת, בתחום הקריטי של חזית הטכנולוגיה הנוכחית היא מפגרת אחרי המתחרות הגדולות ומאפשרת להן לגזול ממנה נתח שוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל אינטל העוזב, בוב סוואן

אינטל היא סיפור מעניין. מצד אחד, חברת ענק בתחום הטכנולוגיה. ביגטק, עם מונופול אפקטיבי בתחום טכנולוגי קריטי (מעבדים). על פניו, ביגטק מקבילות עם אחיזה טובה כמו מיקרוסופט, גוגל, פייסבוק וכו' רשמו תשואות מדהימות ב-2020 והזניקו לא רק את עצמן, אלא גם את מדדי המניות עצמם לשיאים בלתי הגיוניים, לפחות לנוכח מצב הכלכלה הלא טוב בעליל. לעומתן, מניית אינטל כבר ירדה השנה בכ-26%, ומשמשת בעיקר כמשקולת למדדים ולתיקי מניות שכוללים אותה.

מצד שני, אני מתקשה להיזכר מתי בפעם האחרונה שמעתי חדשה חיובית על אינטל, מה שמסביר את הביצועים המאכזבים של המניה. מצד שלישי, מה עושים עם אינטל? האם כדאי לקנות אותה, אחרי ירידה כזו מתחילת השנה?

בשבוע שעבר קיבלנו את העדכון האחרון בדו"ח הרבעוני. איך נגיד? הרבעון היה לא משהו והעתיד לא נראה הרבה יותר טוב. נתחיל עם הלחם והחמאה: רווח למניה והכנסות. החברה דיווחה על רווח של 1.11 דולרים למניה – בדיוק כמו הקונצנזוס של ציפיות האנליסטים – אבל כשמסתכלים לעומק מגלים ששני סנט הם בעצם התאמה חשבונאית חד-פעמית, כלומר יש לנו פה החמצה בתוצאות.

ההכנסה הרבעונית היתה 18.3 מיליארד דולר, יותר מהתחזיות של וול סטריט, אבל עדיין ירידה של 4.7% מהרבעון המקביל ב-2019. קורונה והכל, אני יודע, אבל אלה לא חדשות טובות במיוחד. ועם זאת, זה לא הכל. האקשן מגיע כשמסתכלים מתחת למכסה המנוע, על מתח הרווחים הגולמי שעבד ברבעון השלישי על 54.8%, הרבה מתחת ל-56.8% שלו ציפו האנליסטים בוול סטריט, ועוד הרבה פחות מ-60.4% שרשמה אינטל ברבעון השלישי של 2019. אם כל המספרים הללו לא גרמו לכם לעבור לפסקה הבאה או לבלוג השכן, אסכם לכם אותם בקצרה: ביחס לשנה שעברה, אינטל רשמה מתח רווחים נמוך משמעותית על מכירות נמוכות בהרבה. בעוד יותר קצרה: יאק.

דגם של מכונית המציג חיישנים של מובילאיי בדוכן של אינטל בתערוכת CESצילום: John Locher/אי־פי

כל זה לגבי מה שקרה בעבר. מה הצפי הלאה? החברה צופה לשנה כולה רווח (על בסיס non-GAAP) של 4.90 דולר למניה, עלייה קטנה יחסית לצפי הקודם ל-4.85 דולר למניה. גם הצפי למכירות השנתיות עלה מ-75 מיליארד דולר לפני שלושה חודשים, ל-75.3 מיליארד דולר. כל זה, כמובן, אומר שהחברה צופה שהרבעון הרביעי (והאחרון שנותר בשנה הזו) יהיה טוב ממה שהחברה צפתה קודם.

בואו ניכנס עוד קצת לעומקם של הדברים. עם כל כמה שאינטל היא מונופול בתחום המעבדים למחשבים אישיים (PC), הצפי לצמיחה הגיע מחטיבות אחרות בחברה, אלה שקשורות לתוכנה, לדאטה, ובגדול לכל מה שאינו מחשבים אישיים. המחשבה היתה שנושא ה-PC כבר נהפך בפועל ל-utility, אבל תחומים אחרים – כמו למשל האוטומציה של הרכב, האינטרנט של הדברים או רכיבים לתעשיית ה-5G - עשויים לרשום צמיחה בולטת על רקע שינויים טכנולוגיים בחברה המערבית. אינטל נכנסה בשנים האחרונות לתחומים כאלה, והדוגמה הבולטת ביותר, לפחות עבור הקורא הישראלי, היא רכישת מובילאיי עבור כ-15.3 מיליארד דולר ב-2017.

ההיגיון מאחורי תוכניות הצמיחה נשמע מקסים ובכלל הכל טוב ויפה, אבל הסכיתו ושמעו מה קרה בחטיבות אינטל ברבעון השלישי. המכירות בקבוצת מרכז הדאטה ירדו ב-7% ל-5.9 מיליארד דולר (אל מול ציפייה ל-6.2 מיליארד דולר). אם מאגדים את המכירות של כל מה שאינטל מייצרת ושאינו PC (מעט פחות מ-50% ממכירות החברה, כולל קבוצת ה-IoT, מובילאיי, מרכזי דאטה והשבבים הניתנים לתכנות), המכירות ירדו ברבעון האחרון ב-10%. בצד השני, של ה-PC (53.5% מהביזנס של אינטל), דווקא נרשמה צמיחה במכירות של 1%.

כן, אפשר להאשים בכך את הקורונה שבעטיה כולם עובדים מהבית וצריכים מחשב אישי ולא ממש עפים על עתידנות כמו מחשוב רכבים ואינטרנט של הדברים. אבל נסו לספר את זה לבעלי המניות של חברות כמו טסלה ואנבידיה, שנישאות על כנפי התחומים הצומחים הללו לגבהים חדשים.

התדהמה בעת פרסום הדו"חות ברבעון הקודם, ומה שעלה למניה בירידה של אחוזים רבים לפני כשלושה חודשים, היה העיכוב המוכרז במעבדים בטכנולוגיה של 7 ננו-מטרים עד ל-2021. בפעם הזו, החדשות הטובות מבחינת אינטל היו שמתקן הייצור השלישי של מעבדים בטכנולוגיה של 10 ננו-מטר כבר פעיל באריזונה, ואינטל בדרך למכור השנה 30% יותר מן המעבדים הללו מאשר חזתה בתחילת השנה. החדשות הרעות הן שהתעשייה כבר עוברת לטכנולוגיה של 7 ננו-מטר, וברבעון הזה לא שמענו שום דבר על תוכניות להתקדם בתחום ולהדביק את הפער שגרם העיכוב לפני שלושה חודשים.

קשה להפריז בחשיבות העניין הזה. אינטל היא כאמור המובילה הבלתי מעורערת, מונופול אוף סורטס, בתחום המעבדים למחשבים אישיים. ועם זאת, בתחום הקריטי של חזית הטכנולוגיה הנוכחית היא מפגרת אחרי המתחרות הגדולות Advanced Micro Devices (סימול: AMD) ואנבידיה (סימול: NVDA) ומאפשרת להן לגזול ממנה נתח שוק בתחום שבו אינטל הובילה עד כה. חמור מזה, דיברנו מקודם על הירידה במתח הרווחים של אינטל. איפה יהיה מתח הרווחים גבוה יותר, בטכנולוגיה הקיימת של 10 ננו-מטר או בחדשה של 7 ננו-מטר? בדיוק.

שבב של AMDצילום: בלומברג

ואם כבר מזכירים את המתחרות, חייבים לומר שהן לא שוקטות על השמרים. אנבידיה מביאה לתחרות עם אינטל ניסיון עצום והובלה בתחומים משיקים כמו שבבים לתעשיית מחשוב הרכב ול-IoT, מעבדים גרפיים, גיימינג ועוד. גם AMD, מספר שתיים הנצחית בתחום מעבדי ה-PC, לא יושבת בחוסר מעש – רק לפני כמה ימים היא הודיעה על רכישה של המתחרה זייליניקס עבור 35 מיליארד דולר.

בעקבות פרסום ההודעה על הרכישה, AMD פירסמה גם את הדו"חות הרבעוניים מוקדם מהצפוי, ובגדול הם היוו תמונת מראה של הדו"חות של אינטל: AMD היכתה את תחזיות האנליסטים בשורת ההכנסות הרבעונית ובשורת הרווח הרבעוני, והעלתה את התחזיות לרווח השנתי לכדי צמיחה של 40% תוך שהיא מזכירה חוזק בתחומי ה-PC, הגיימינג ומרכזי הדאטה. החשש הוא שאינטל נשארת הרחק מאחור.

מנכ"ל אנבידיה ג'נסן הואנג. קיבלה דחיפה עצומה כשהתברר שהמעבדים הגרפיים שלה יעילים לשימוש בבינה מלאכותית

בשורה התחתונה

אם אתם מחזיקים במניות אינטל, החדשות הטובות מבחינתכם הן שככל הנראה החדשות הרעות לגבי החברה – ולמעלה מניתי את רובן – מתומחרות במחיר המניה, וכבר גרמו לירידה חזקה בשערה מאז תחילת השנה. יכול להיות שאין סיבה מיידית למכור, למעט העובדה שכואב בעין לראות את רווח ההון הבלתי ממומש הזה (למעט אם רכשתם את המניה מזמן או ממש בשיא השפל של מארס). אם אתם לא מחזיקים במניה, כנראה שיש מקומות טובים יותר בשביל להחנות שם את הכסף שלכם. ואם החלטתם לקנות – זה הזמן להיות סבלניים. אינטל עומדת בפני לא מעט אתגרים.

מלה לסיום: אני משתדל לרוב לעקוב אחרי הטוקבקים כאן ולהגיב במידת האפשר והעניין. אתם גם מוזמנים לעקוב אחר הסוחר בטוויטר. מעבר לטורים עצמם, אני גם מתייחס שם מדי פעם לאירועים בשוק ההון, ותמיד שמח לשמוע תגובות ולהתייחס אליהן. אשמח גם לשמוע רעיונות לנושאים לטורים עתידיים.

הסוחר מוול סטריט

הסוחר מוול סטריט | הסוחר מוול סטריט

הכותב הוא מנהל קרנות שמשקיעות בניירות ערך שונים בארץ ובחו"ל. 17 שנה בתחום. סוחר במניות, באג"ח, באופציות, בנגזרות, בסחורות וברוב סוגי הנכסים הסחירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker