בבלאק פריידיי הזה תקנו מניות

כולם מדברים על המסחר המקוון, אף אחד לא מדבר על החנויות הפיזיות. אז הסוחר מוול סטריט סוקר 3 חברות שאת המניות שלהן כדאי להכיר: טארגט, מייסי'ס ונורדסטרום. מדובר גם בשלושה מודלים עסקיים שונים: המודל החדיש, המודל הקלאסי, והמודל היוקרתי

הסוחר מוול סטריט
הסוחר מוול סטריט
קניות בבלאק פריידיי
קניות בבלאק פריידייצילום: בלומברג

בלאק פריידיי המתקרב הוא מועד מצוין לסקור את ההתרחשויות במניות הקמעונאים, שנאלצים גם השנה להתמודד עם הענק הלוחש אמזון, שנהפך די בקלות למוביל הקטגוריה.

בעבר רודפי המציאות היו עוקבים אחר הפלאיירים של קמעונאי ה-brick and mortar, שירדו לדפוס כמה ימים לפני חג ההודיה והודלפו לפורומים ברשת, כדי להחליט באיזה תור להידחף לקראת חצות של יום חמישי, כשכרסם מלאה בתרנגול הודו, פאי דלעת, ו-stuffings. כיום, עוקבים אותם רודפי מציאות אחרי אותם הפורומים כדי לדעת על איזה מוצרים סביר למצוא הנחה – באמזון.

אבל נניח לסופרמרקט המקוון של אמזון, ונתמקד בקמעונאים גדולים מסוגת ה-department store; ומהם נתייחס לשלושה: טארגט, מייסי'ס ונורדסטרום. מדובר בשלושה מודלים עסקיים שונים: המודל החדיש, המודל הקלאסי, והמודל היוקרתי. גם שווי השוק שונה: טארגט שווה כ-60 מיליארד דולר, בעוד מייסי'ס ונורדסטרום שוות כ-5 מיליארד דולר כל אחת.

המודל החדיש: טארגט

נתחיל עם טארגט, שמייצגת את מודל ה-department store החדיש: הקפדה על יעילות תפעולית, צמיחה מבוקרת לשווקים חדשים עם חנויות חדשות ביחד עם שמרנות לגבי שווקים בינלאומיים, זהירות בתחום ניהול הנדל"ן של הרשת וחדשנות בתחום האי קומרס - זהו בדיוק המודל שהפך את המתחרה הגדולה וולמארט לאחת החברות הגדולות בארה"ב.

מניית טארגט

על בסיס הצלחה יוצאת דופן עם המודל, הזה פירסמה טארגט ארבעה דו"חות רבעוניים, ובכולם עלו התוצאות המדווחות של ביצועי החברה על תחזיות האנליסטים. ברבעון האחרון – שתוצאותיו התפרסמו לפני כשבוע – היתה התוצאה כדלקמן: מכירות של 18.67 מיליארד דולר ורווח של 1.36 דולרים למניה, שניהם הרבה מעל התחזיות; צמיחה שנתית מרשימה בשיעור של 4.8%, מתוכה צמיחה של 31% באי קומרס (שכעת מהווה 7.5% מסך המכירות); וצמיחה פר חנות בשיעור 4.5% (מול צפי ל-3.5%).

חלק ניכר מהמכירות המקוונות נעשות אונליין, כשהלקוח אוסף את הרכישה בחנות עצמה, מה שמוביל את העלויות לשני הצדדים. בקיצור, רבעון מעולה.

אבל על כל זה נוסף גם שינוי בתחזית הרווח לשנה הבאה ל-6.45-6.25 מיליארד דולר - העלאה משמעותית מהצפי הקודם ל-6.2-5.9 מיליארד דולר. המנכ"ל בריאן קורנל חזה עונת קניות לחגי החורף שבה "המחויבות שלנו לחוויית הצרכן עולה בקנה אחד עם ההיצע הייחודי שלנו, ועם היכולת שלנו לספק את רצונות הלקוח באופן קל ונוח". במלים אחרות: כל הבוכנות במנוע מתקתקות כמו שצריך. לא פלא שמניית טארגט עלתה השנה ביותר מ-100%, תוך שהחברה מחלקת יותר מ-2% מהתמחור הנוכחי של המניה כדיווידנד, אחרי כמה שנים של דשדוש במקום.

אחרי עלייה שכזו, סביר שמשקיע שטרם מחזיק במניה יחשוש מהטווח הקצר (כי שום דבר לא עולה לנצח), גם אם בטווח הבינוני והארוך אין סיבה לחשוב שההנהלה לא תמשיך בקו הביצועים הנוכחי, כל עוד כלכלת ארה"ב ממשיכה לספק לחנויות צרכנים שבטוחים בכושר ההשתכרות שלהם.

המודל הקלאסי: מייסי'ס

מן העבר השני ניצבת מייסי'ס, ה-department store הקלאסית, זו שמתבססת על חנות דגל גדולה בעיר ענקית (ניו יורק) והבינה מאוחר מאוד שהעתיד מצוי באי קומרס.

נתחיל מהסוף: מניית מייסי'ס ירדה השנה בכ-50%, וזה נורא בדיוק כמו שזה נשמע. ברבעון הנוכחי רשמה החברה רווח של שלושה סנט למניה; זה נשמע בסדר עד שחושבים על זה שמדובר בגידול ברווח בסך מינוס 74%, אחרי שברבעון שלפניו "גדל" הרווח במינוס 60%. בצד ההכנסות, הן קטנו ב-4.3% בחישוב שנתי.

מניית מייסי'ס

התירוצים של המנכ"ל רבים, מגוונים, ולא משכנעים: החורף מאחר לבוא השנה (כאילו שטארגט פועלת במזג אוויר אחר), יש הרבה תיירות מחו"ל (אז מה?), התוצאות העסקיות בקניונים זולים איכזבו גם אותנו, והתוצאות של חטיבת האי קומרס לא משהו, בגלל עבודות עדכון שבוצעו באתר האינטרנט לקראת חגי דצמבר (רגע, מה? ממתי צריך להוריד את הגרסה הישנה מהאוויר כשעובדים על הגרסה החדשה?). רוצה לומר, ההנהלה לא בדיוק הרשימה, לא בביצועים העסקיים ולא בהסברים שסיפקה להם.

הצפי לשנה הקרובה הוא רע עד רע מאוד: ירידה במכירות של 2.5%-2%, שינוי מן הצפי הקודם של ללא שינוי; ותחזית רווח של 2.77-2.57 דולרים למניה, שנמוכה מהתחזית הקודמת ל-3.05-2.85 דולרים למניה. בקיצור, רע. בסך הדברים מדובר במנוע שמקרטע על בוכנה וחצי, ומחיר המניה בשנה האחרונה משקף היטב את המציאות הזו.

אם יש סיבה לאופטימיות, זה הדיווידנד: עם 1.51 דולרים למניה, מדובר בכ-10% לשנה. אם ההנהלה תצליח לשמר אותו ב-2020, מדובר בעסקה מצוינת ורודפי התשואה צפויים לשים לב אליה בסופו של דבר, אחרי שישתכנעו שמחיר המניה התייצב לאחר השנה הקשה שעברה עליו.

המודל היוקרתי: נורדסטרום

לבסוף, נורדסטרום, ה-department store שמיקמה עצמה בנישה היקרה. כאן לא מציעים ג'ינס ב-20 דולר אלא בחמישים, במאה, ובשלוש מאות, לצד בגדי מעצבים ועוד מוצרים שפונים למאיון העליון (ובעיקר למי ששואף להשתייך אליו).

התוצאות של נורדסטרום, שגם הן פורסמו בשבוע שעבר, נופלות איפשהו בין ההצלחה של טארגט לקטסטרופה של מייסי'ס. מצד אחד, המכירות המקוונות נראות לא רע בכלל עם צמיחה של 7%, ובאופן מצרפי 34% מסך כל המכירות (גם אצל נורדסטרום, כמו טארגט, החנויות הן בסיס מסירה למכירות המקוונות); מצד שני, המכירות כולן ירדו ב-2.1% ביחס לרבעון המקביל בשנה שעברה.

מניית נורדסטרום

בסך הדברים, נראה שההנהלה מצליחה ליישם את המדיניות האסטרטגית שלה טוב יותר מבשנים הקודמות, וטוב יותר מאשר אצל המתחרים.

מה הלאה?

עבוד משקיעים שחושבים על הטווח הבינוני והארוך, יש להניח שטארגט היא המניה המוצלחת יותר מן השלוש, בתנאי שאתם סבורים שכלכלת ארה"ב תמשיך לתפקד כמו בתקופה האחרונה. במלים אחרות, שלא יהיה מיתון.

אם אתם חוששים ממצב המאקרו, אפשר לחשוב על גידור: למשל עם מניה של חברה מאותו סקטור שלא מצליחה ללכת וללעוס מסטיק ביחד. נגיד, מייסי'ס. עם זאת, כדאי לזכור שבטווח הקצר יש למייסי'ס פוטנציאל לרשום עלייה, נניח אם ביום המשקיע שמתוכנן לתחילת פברואר 2020 תוכרז יוזמה אסטרטגית אטרקטיבית.

מה עם נורדסטרום? המניה אמנם עלתה בכ-30% בשלושת החודשים האחרונים, אבל היא עדיין נסחרת בירידה של 25% מאז תחילת השנה, ויש לקוות שתצליח להחזיר אותם, אם עונת החגים תהיה מוצלחת.

מלה לסיום: אני משתדל לרוב לעקוב אחרי הטוקבקים כאן ולהגיב במידת האפשר והעניין. אתם גם מוזמנים לעקוב אחר הסוחר בטוויטר. מעבר לפוסטים עצמם, אני גם מתייחס שם מדי פעם לאירועים בשוק ההון, ותמיד שמח לשמוע תגובות ולהתייחס אליהן. אשמח גם לשמוע רעיונות לנושאים לפוסטים עתידיים.

הסוחר מוול סטריט

הסוחר מוול סטריט | |הסוחר מוול סטריט

הכותב הוא מנהל קרנות שמשקיעות בניירות ערך שונים בארץ ובחו"ל. 17 שנה בתחום. סוחר במניות, באג"ח, באופציות, בנגזרות, בסחורות וברוב סוגי הנכסים הסחירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker