חייבים קנאביס בתיק המניות שלכם? כך תבחרו את החברה המתאימה

אי הוודאות השוררת בשוק לגבי המסלול הרגולטורי שבו תצעד כל מדינה ומדינה בתחום הקנאביס מקשה על משקיעים ליהנות מהצמיחה הצפויה בסקטור

הסוחר מוול סטריט
הסוחר מוול סטריט
חברה לייצור קנאביס
חברה לייצור קנאביסצילום: אייל טואג

סקטור הקנאביס נמצא כעת במצב יוצא דופן מבחינת משקיעי שוק ההון. כמעט כל התחזיות מדברות על לגליזציה ברחבי העולם עוד בדור הנוכחי ועל ניצול תכונותיו של צמח הקנאביס – בהיקף נרחב – לצרכים רפואיים וכחומר פסיכואקטיבי מאושר לשימוש חופשי. ועם זאת, אי הוודאות השוררת בשוק לגבי המסלול הרגולטורי שבו תצעד כל מדינה ומדינה לעבר היעד הזה, מקשה על משקיעים בשווקים הציבוריים ליהנות מהצמיחה הצפויה בסקטור.

דרך אחת, נפוצה יחסית, לעשות כן, היא לרכוש מניות בחברות ציבוריות העוסקות בפיתוח תרופות ומוצרים רפואיים אחרים מבוססי קנאביס, מתוך מחשבה שהלך הרוח הרגולטורי ברוב מדינות העולם כבר נכון לקידום מוצרים כאלה, ועל בסיס ההנחה שתשתית גידול הקנאביס שהן יוצרות ברישיון כעת תסייע להן בעתיד כשיוסרו בהדרגה המגבלות מעל שימוש בקנאביס לצרכים אחרים.

כמובן שהבחירה הזו מכניסה למשוואת ההשקעה את הסיכון הרגולטורי הכמעט בינארי, של קבלת אישור מה-FDA או מהרשויות המקבילות לשימוש תרופתי במוצר המפותח. כך למשל – נזכיר כמה חברות גדולות יחסית – טילריי (שווי שוק 3.5 מיליארד דולר), GW Pharma (שווי שוק 4.5 מילארד דולר), וקאנופי גרות' (שווי שוק 9.5 מיליארד דולר). כולן, אגב, רשומות ופועלות מחוץ לארה"ב, אבל תעודות American Depository Receipts שלהן נסחרות בארה"ב מסיבות של נוחות רגולטורית.

שתיים מהחברות הללו – טילריי בשלישי וקאנופי ברביעי - דיווחו על התוצאות הרבעוניות שלהן בשבוע שעבר. אף אחד לא ציפה מהן להרוויח כסף או משהו, אבל מצד שני יכול להיות שהשוק הופתע קצת. אחרי הכל, טילריי צנחה ב-33%, בעוד קאנופי איבדה 18% מערכה. נדמה שלפני שהספקתם לומר "משה פייגלין לכנסת" הקנאביס נהפך מחם-חם-חם למשהו שאין לגעת בו ללא חליפת אב"כ. אז מה קרה?

טילריי הודיעה על הכנסות של 46 מיליון דולר, עלייה שנתית של 371% והרבה מעל ציפיות האנליסטים ל-40.2 מיליון דולר. אבל מן העבר השני היא הפסידה 36 סנט למניה, משמעותית מעל הציפיות ל-27 סנט והרבה בגלל עלויות מימון של יותר מ-8.5 מיליון דולר (כפליים מבשנה שעברה).

ביחד, הכל מצטרף ליתרת מזומנים מצטמקת, ולחשש מהותי שהחברה לא תצליח לעמוד בהתחייבויות שלה בשל כך. אנליסט מוכר וידוע פירסם המלצת שורט ומחיר יעד של 4 דולר למניה (המחיר לפני פרסום הדו"חות היה 42) מתוך הנחה שהחברה תיאלץ לגייס הון רב כדי להשאר בחיים, בצורה של חוב או דילול בעלי המניות הקיימים. בתגובה לכל זה המניה כאמור קרסה ונהפכה להימור ספקולטיבי במיוחד. טילריי נסחרת כעת בקרוב למחיר ההנפקה שלה (יוני 2018), אחרי שכבר עמדה על פי חמישה (!) מזה בסתיו האחרון.

גם קאנופי דיווחה על הפסדים עצומים (הרבה בגלל שינויים חשבונאיים כתוצאה מהסכם חדש עם קונסטליישן בראנדס, חברת משקאות קלים שרכשה חלק ניכר בקאנופי מתוך רצון להכנס לשוק הקנאביס), וגם אצלה ההכנסות בפועל (90 מיליון דולר) פיגרו בהרבה אחרי הציפיות (112 מיליון דולר). המניה צנחה בתגובה ביום רביעי וביום חמישי, אבל מאז התאוששה במעט ביום שישי. חלק מהשוני בתגובת השוק נעוף בכך שמצב המזומנים שלה סביר בסך הכל.

בסך הדברים, תעשיית הקנאביס הכניסה ב-2018 קצת יותר מ-12 מיליארד דולר. הציפיות מ-2019 הן לגידול של כ-40%, עד כדי 17 מיליארד דולר, ובסך הכל להתייצבות בסופו של דבר באזור ה-50 מיליארד דולר.

המגבלה העיקרית הנוכחית – וגם הטריגר העיקרי לצמיחה עתידית – היא לגליזציה ברמה הפדרלית בארה"ב של שימוש בקנאביס לצרכים רפואיים (33 מדינות ומחוז קולומביה מאשרים שימוש כזה, אבל הוא עדיין אסור ברמה הפדרלית), מה שמשאיר את הבמה פנויה לחברות זרות (קנדיות ואירופיות בעיקר).

הציפייה היא שכשהאיסור הזה יוסר נראה זרם של חברות אמריקאיות שייכנסו לשוק. היתרון של החברות שכבר נמצאות בסקטור הקנאביס יהפוך אותן, במקרה כזה, ליעד מועדף לרכישות, שיתופי פעולה ועוד (אגב, לטילריי יש כבר הסכמים כאלה עם חברות ענק כמו נובארטיס ואנהאוזר-בוש אינבב. אבל עד אז, החשש הגדול של המשקיעים הוא ממחסור במזומנים.

עם ההפסדים אפשר להסתדר: חברות הקנאביס ייאלצו לרשום הפסדים גדולים כנגד הרכישות שביצעו ב-2018, עת רכשו בסך הכל נכסים בכ-4 מיליארד דולר, כשלא כל הרכישות הללו היו הגיוניות. למשל, טילט הולדינגס מחקה בשנה שעברה 500 מיליון דולר, רק 30 ימים אחרי שיצרה נכסים רעיוניים מאיחוד של ארבע חברות קנאביס. אבל יתרות מזומנים מצטמקות, כמו אצל טילריי, זה דבר אחר לגמרי, והשוק של 2019 מעניש על זה.

התיק שלי ימשיך להסתדר בלי חברות קנאביס, ואני אחיה מצוין עם ה-FOMO ועם הידיעה שתהיה חברה (סביר שהרבה יותר מאחת) בסקטור הזה שתשיא תשואות מפלצתיות לבעלי המניות שלה. העצה שלי למי שבכל זאת חייב קנאביס – בתיק המניות שלו, לא כחומר פסיכואקטיבי – היא לבחור היטב חברה שמצב המזומנים שלה טוב ושהסיכון הרגולטורי (אישור תרופתי) מוגדר היטב, מכיוון שזה פרופיל החברות שיש להניח שישרדו כדי להתמודד בפאזה הבאה – שלב הליגליזציה המתרחבת – בסקטור שלהן.

הסוחר מוול סטריט

הסוחר מוול סטריט | |הסוחר מוול סטריט

הכותב הוא מנהל קרנות שמשקיעות בניירות ערך שונים בארץ ובחו"ל. 17 שנה בתחום. סוחר במניות, באג"ח, באופציות, בנגזרות, בסחורות וברוב סוגי הנכסים הסחירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker