אובר נופלת, ולוקחת איתה את ליפט

הרבעון של אובר היה אבסולוטית רע. אבל מאז שאובר פירסמה את הדו"ח שלה, ליפט נענשה גם היא בירידה מצטברת של כמעט 9% אחרי רבעון שהיה לכל הפחות טוב, ושבו ההנהלה הפגינה ביטחון משמעותי לגבי העתיד

הסוחר מוול סטריט
הסוחר מוול סטריט
שירותי הסעות ליפט
שירותי הסעות ליפטצילום: AFP

אובר וליפט חולקות ביניהן את שוק ההסעות השיתופיות, כשבארה"ב אובר מחזיקה בכ-70% מהשוק וליפט ב-30%. בשבוע שעבר פירסמו שתיהן את הדו"חות שלהן, מה שנותן הזדמנות טובה לומר כמה מלים על שתי החברות הללו.

הדו"ח של ליפט היה מעניין במיוחד. קודם כל, המספרים היו טובים ועלו משמעותית על תחזית האנליסטים (לא שיש ערך כלשהו לתחזיות בחברה שזה עתה הונפקה, ושפועלת בסקטור שלא היה קיים לפני שנתיים-שלוש), גם בשורת ההפסד למניה וגם בשורת ההכנסות (שצומחת בשיעור שנתי של 72%). החברה העלתה את הצפי לשנה הקרובה, הן מבחינת הגידול ברווח (סליחה, הקיטון בהפסד) והן מבחינת ההכנסות. מנהל הכספים של ליפט תיאר את מה שקרה ברבעון בקצרה: "אנחנו נהפכנו ליעילים יותר והשוק נהפך לרציונלי יותר", בהתייחס למאמץ (שהצליח) להעלות את מחירי הנסיעה בקווים מסוימים.

הסמל של אובר על בניין בורסת ניו יורק
שלט אובר על בניין הבורסה בניו יורקצילום: Mark Lennihan/אי־פי

אבל נניח לרגע למלים ונתרכז במעשים. ובכן, ליפט ביקשה מה-SEC לבטל את ה-Lockup של מניות החברה יותר מחודש לפני הזמן הנקוב בהנפקה: יותר מ-257 מיליון מניות של insiders מההנפקה עשויות להשתחרר ב-19 באוגוסט במקום ב-24 בספטמבר, אם ה-SEC יאשרו את הבקשה. Lockup expiration הוא אירוע מהותי בחיי כל חברה צעירה, משום שבהגדרה היצע המניות עולה משמעותית מבלי שחל שינוי כלשהו בביקוש.

זהו רע הכרחי, אף חברה לא ששה שהוא יקרה ובוודאי שלא ממהרת להגיע אליו – אבל הנה ליפט עושה בדיוק את זה, ומדובר בצעד שמביע אמון בחברה, הן ביחס העתידי של שוק ההון אליה והן במה יעשו ה-insiders שלה ברגע שמגבלות ההנפקה יוסרו מעליהם והם יוכלו למכור את אחזקותיהם כרצונם.

את הדו"ח הרבעוני של אובר אפשר לסכם בקצרה: מניית Growth יקרה שהרגע הפגינה צמיחה לא משהו. המנכ"ל קוסרשאהי הזהיר בשיחת הועידה שאין סיבה לשים לב למדדים מיושנים כמו שורת הרווח – אולי כי במחצית הראשונה של 2019 החברה הפסידה 1.5 מיליארד דולר, והמחצית השניה לא צפויה להיות טובה יותר - ובמקום זה כדאי לשים לב לצמיחה המרשימה של אובר.

אובר אמנם מסבכת את משקיעיה עם מגוון של נתונים שנועדו למדוד את הצמיחה האורגנית שלה, אבל נראה שהמדד המוצלח ביותר הוא Adjusted Net Revenue שצמח ברבעון האחרון ב-26% בחישוב שנתי; זהו נתון יפה כשלעצמו, אבל הוא מהווה ירידה חדה מהצמיחה של 57% ברבעון המקביל בשנה שעברה.

תוצאות אובר

אובר גדולה יותר מליפט מבחינת נתח שוק (ולכן יש לה יותר מה להפסיד), צומחת משמעותית לאט יותר מליפט, וגם ההפסדים שלה גדולים הרבה יותר ביחס אליה (גם אחרי שמנטרלים את השפעת התגמול המנייתי מסביב להנפקה, שאצל אובר בא לידי ביטוי כעת, בעוד שאצל ליפט ברבעון קודם).

הרבעון של אובר היה אבסולוטית רע, וגם אחרי הירידות החזקות של הימים האחרונים (12% מאז פרסום הדו"חות) המשקיעים עדיין נותנים לחברה ליהנות מן הספק. אבל מאז שאובר פירסמה את הדו"ח שלה, ליפט נענשה גם היא בירידה מצטברת של כמעט 9% אחרי רבעון שהיה לכל הפחות טוב, ושבו ההנהלה הפגינה ביטחון משמעותי לגבי העתיד.

ואחרי זה, התעשייה עצמה צעירה במיוחד, ועודנה בהתהוות. ההעדפות של הלקוחות נמצאות בהליכי גיבוש, מרכזי הרווח של החברות עדיין בתהליכי צמיחה (למשל: UBER Eats, שהיא שירותי משלוחים לאוכל על בסיס הנהגים והמכוניות של אובר שממילא נוסעים ברחובות הערים).

לאיש – לא לאנליסטים של וול סטריט, לא למנהלי הכספים של אובר וליפט, ולא למשקיעים כמוני – אין תשובה לשאלות האקוטיות כמו כמה נכונות יש ללקוחות לשלם מחירי נסיעה גבוהים יותר, מה שלכולם ברור שנחוץ שיקרה על מנת שהחברות יעברו להשיא רווח, או כמה סבלנות יש למשקיעים לחכות עד שאובר וליפט ישיאו רווחים, מה שבכנות לאיש אין מושג מתי יקרה. עד שנקבל מושג טוב יותר לגבי השאלות הללו, שתי החברות הללו ימשיכו להיות תנודתיות מאוד, מה שיקשה על המשקיעים בהן.

מניית אובר

ולכן, לסיכום: בטווח הקצר, אני מאמין שליפט יורדת כבר יומיים כ"עונש קיבוצי" על התוצאות הרעות של אובר. אני מאמין שהירידות הללו יימחקו. בטווח הארוך, אם אני חייב לבחור אחת מהשתיים, אני מעדיף את ליפט על פני אובר. אם אני יכול להכנס ל-pair trade, זה יהיה לונג ליפט ושורט אובר.

אבל מעל הכל, אני מעדיף לא להיכנס לפוזיציה באף אחת משתי החברות הללו מבלי לגדר עצמי היטב באמצעות אופציות בכיוון השני. מחיר הטעות פשוט יכול להיות גבוה מדי.

מלה לסיום: אני משתדל לרוב לעקוב אחרי הטוקבקים כאן ולהגיב במידת האפשר והעניין. אתם גם מוזמנים לעקוב אחר הסוחר בטוויטר. מעבר לפוסטים עצמם, אני גם מתייחס שם מדי פעם לאירועים בשוק ההון, ותמיד שמח לשמוע תגובות ולהתייחס אליהן. אשמח גם לשמוע רעיונות לנושאים לפוסטים עתידיים.

הסוחר מוול סטריט

הסוחר מוול סטריט | |הסוחר מוול סטריט

הכותב הוא מנהל קרנות שמשקיעות בניירות ערך שונים בארץ ובחו"ל. 17 שנה בתחום. סוחר במניות, באג"ח, באופציות, בנגזרות, בסחורות וברוב סוגי הנכסים הסחירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker