איך השפיעו אירועי הירי בארה"ב על מניות חברות משחקי הווידאו?

בתזמון מעניין פירסמו טייק טו ביום שני בערב את הדו"ח הרבעוני: צמיחה של 46% בהכנסות ורווח של 27 סנט למניה, עדכון אופטימי באשר למשחקים שהחברה צופה לשחרר לשוק בתקופה הקרובה, והעלאה משמעותית בצפי החברה לגבי ההכנסות והרווח ברבעון הקרוב ובשנה בכללותה

הסוחר מוול סטריט
הסוחר מוול סטריט
GTA
GTAצילום: GTA5

שוק המניות חטף סנוקרת ביום שני, עם ירידה של 2.5% במדד S&P500. בנוסף למלחמת הסחר, הצטרפה פעם השפעתו של סוף שבוע מחריד שכלל שני אירועי רצח המוני – באל פאסו, טקסס, ובדייטון, אוהיו – שבהם נרצחו 22 חפים מפשע, שכל חטאם היה להימצא במקום הלא נכון בזמן הלא נכון כששני מטורפים פתחו במסע ציד אנושי באמצעות כלי נשק אוטומטי.

כבר התרגלנו לתגובה אוטומטית שלפיה מניות חברות הנשק מזנקות בעקבות אירועים שכאלה, בגלל הציפייה שהביקוש למוצריהן יעלה בטווח הקצר עקב חשש של צרכנים מהגבלות עתידיות על מכירת נשק בארה"ב. ההיסטוריה מלמדת שהחששות הללו לעולם אינם מתממשים, אבל הקפיצה במחירי המניות מתממשת בכל פעם מחדש. כך למשל, ביום שני עלתה מניית יצרן סמית׳ אנד ווסון ב-3% ומניית יצרן רוגר ב-2%. גם מניות יצרני התחמושת עלו במעט, מאותה סיבה. 

מה שהיה מעט שונה הפעם הוא התגובה במניות חברות משחקי הוידאו, שנפלו בתגובה לנאום הנשיא טראמפ, שבו ציין את משחקי הווידאו, את האינטרנט ואת מחלות הנפש – אבל לא את זמינות כלי הנשק – כסיבות לטבח שפקד את תושבי שתי ערים שקטות יחסית בפחות מ-24 שעות.

בין היתר הוא קרא לשים קץ ל"גלוריפיקציה של האלימות" שבאה לידי ביטוי במשחקי וידאו נפוצים. למען ההגינות, הטיעון הזה (שכבר נשמע בעבר) קיבל חיזוק מדבריו של הרוצח מאל פאסו שהזכיר את "לחיות את פנטסיית חייל-העל מ-Call of Duty" (משחק של חברת אקטיוויז'יון).

הדברים נשמעים אולי הזויים לקורא הישראלי שרגיל שיש מי שנאלץ ליטול בידיו נשק על מנת להגן על ארצו ועל היקרים לו, ולא כדי לחיות פנטסיה של "גיבור על" כלשהו, אבל בפועל אקטיוויז'יון, אלקטרוניק ארט וטייק טו צנחו בשיעורים שבין 4.5% ו-6%. טייק טו, למשל, נפלה מ-121.69 דולר ביום שישי ל-115.38 דולר, ירידה של קצת יותר מ-5%.

אחרי הפרסומת השלילית וההשלכות שלה, בתזמון מעניין במיוחד פירסמו טייק טו ביום שני בערב את הדו"ח הרבעוני. אחד כזה לפנתיאון: צמיחה של 46% בהכנסות ל-422 מיליון דולר ורווח של 27 סנט למניה (כולם הרבה מעבר לתחזיות האנליסטים), עדכון אופטימי באשר למשחקים שהחברה צופה לשחרר לשוק בתקופה הקרובה, והעלאה משמעותית בצפי החברה לגבי ההכנסות והרווח ברבעון הקרוב ובשנה בכללותה.

המניה עפה לשמים (פלוס 9%) ביום שלישי והמשיכה בכך (עוד 4%) ביום רביעי, מה שהציב אותה על סף 130 דולר ובשיא חדש לשנה האחרונה, למרות שהיא עדיין מעט מתחת לרמות השיא של כל הזמנים (כמעט 138 דולר) שאליו הגיעה בקיץ 2018. האנליסטים לא איחרו להצטרף לחגיגה, וספרתי תשעה שחידשו או עידכנו המלצת קנייה כלשהי, עם מחיר יעד של 124 עד 150 דולר; כתמיד, גנרלי הכורסה לא איחרו לאחר. אז מה עושים עכשיו?

אני מעריך בזהירות שהמניה תשיג בתקופה הקרובה שיא חדש של כל הזמנים, ואני חושב שהחברה תמשיך להצליח בביזנס העיקרי שלה. הביקורת של טראמפ היא לכל היותר מכה קטנה בכנף של טייק טו, גם אם Grand Theft Auto הוא אחד ממקורות ההכנסה העיקריים שלה.

מצד שני, האם כדאי לקנות את המניה ב-130 דולר אחרי עלייה שכזו? לדעתי אפשר אבל לא רצוי. הייתי מעדיף למכור קצת פוטים (למשל, פקיעה בספטמבר עם strike של 120 או 125 דולר, כך שאם המניה ממשיכה לעלות אני שומר על הפרמיה ואם היא יורדת מתחת ל-Strike אני רוכש אותה במחיר נמוך במעט.

אפשר גם למכור אופציות קול מחוץ לכסף (נגיד, 140 דולר/ספטמבר) ולהסתכן בכך שהמניה תמשיך לעלות בחוזקה. ואפשר גם לעשות את מה שאני עשיתי, שזה להצטער שלא קניתי את המניה בירידות הגדולות של יום שני (אבל לשמוח על שאר הטריידים שכן עשיתי), לזכור שהשקעה הוא מרתון ארוך ושלא חשוב לנצל כל הזדמנות אלא מספיק מן ההזדמנויות שנקרות לידך, ולהמשיך לעקוב אחרי חברה שפועלת יפה ומנצלת את השינויים התרבותיים שקורים ממש לנגד עינינו. בהצלחה. 

מלה לסיום: אני משתדל לרוב לעקוב אחרי הטוקבקים כאן ולהגיב במידת האפשר והעניין. אתם גם מוזמנים לעקוב אחר הסוחר בטוויטר. מעבר לפוסטים עצמם, אני גם מתייחס שם מדי פעם לאירועים בשוק ההון, ותמיד שמח לשמוע תגובות ולהתייחס אליהן. אשמח גם לשמוע רעיונות לנושאים לפוסטים עתידיים.

הסוחר מוול סטריט

הסוחר מוול סטריט | |הסוחר מוול סטריט

הכותב הוא מנהל קרנות שמשקיעות בניירות ערך שונים בארץ ובחו"ל. 17 שנה בתחום. סוחר במניות, באג"ח, באופציות, בנגזרות, בסחורות וברוב סוגי הנכסים הסחירים.

תגובות